ضرب و جرح و دیه

چکیده مطلب : جرم ضرب و شتم که در قانون مجازات اسلامی با عنوان صحیح "ضرب و جرح" شناخته می‌شود، همان آسیب‌های بدنی ناشی از عوامل مختلف است. ضرب آسیبی است که بدون خونریزی و با عوارضی مانند کبودی و سیاه شدن پوست همراه است، در مقابل جرح صدماتی با پارگی بافت و خونریزی است و قانون برای هر کدام دیه معینی را در نظر گرفته است. شتم نیز توهین است و شامل جرایمی چون قذف و افترا می‌شود. برای طرح دعوای ضرب و شتم، باید به دفتر خدمات قضایی یا کلانتری محل مراجعه و شکایت کیفری را ثبت کرد. وکیل رضا عبدالمحمد با تجربه در این زمینه، می‌تواند راهنمایی و کمک لازم را ارائه دهد.
آنچه خواهید خواند :

ضرب و شتم چیست؟

اصولاً عبارت صحیح ضرب و جرح است اما عبارت کتک زدن یا ضرب شتم در بین مردم بیشتر است. یکی از جرایمی که در قسمت تعزیرات در قانون مجازات اسلامی تعریف شده، جرم ضرب و شتم است. ناشی از عواملی مانند فقر اقتصادی،  فرهنگی، اجتماعی و نیز ویژگی های محیطی، فردی، قومیتی و… است که به دلیل اهمیت و آثار زیان بار آن ها بر فرد و جامعه است. در مواردی بیم تکرار جرم از سوی مرتکب وجود دارد، لذا در متن زیر سعی شده است این جرم و عناصر تشکیل دهنده آن مرجع رسیدگی و مجازات آن معرفی شود.

 

تعریف ضرب

ضرب آسیبی است که بدون شکستگی یا خونریزی در بدن ایجاد می شود و عوارضی مانند پیچ خوردگی، قرمزی، کبودی، سیاه شدن و کبودی ایجاد می کند.

 

تعریف جرح

منظور از جراحت نیز صدماتی است که منجر به پارگی بافت های بدن می شود. آسیب اغلب با خونریزی، مانند پارگی پوست یا شکستن استخوان، و قطع عضو یا قطع عضو یا خراشیدن همراه است.

 

دیه ضرب و جرح

قانون برای هر یک از این موارد دیه ای در نظر گرفته است که متخلف باید آن را به قربانی بپردازد. مجازات جراحاتی که موجب تغییر رنگ پوست می شود در قانون مجازات اسلامی به شرح زیر است:

  • سیاه شدن پوست صورت: 0.006
  • دیه کامل کبودی آن: 0.003
  • دیه کامل سرخ کردن آن: 0.0015

دیه کامل رنگ پوست سایر اندام ها را حسب مورد نصف مقادیر بالا تغییر دهید.

از این جهت فرقی بین دیه معین یا نا معین نیست. همچنین بین تغییر رنگ تمام یا قسمتی از اندام و بقا یا زوال اثر آن تفاوتی وجود ندارد.

 

تعریف شتم

شتم به معنای توهین است و مشمول جرائمی مانند توهین یا قذف است. پس در ترکیب عنوان جرم انگاری اصطلاح صحیح ضرب و جرح است و جرم ضرب و شتم به عنوان جرم های دیگری مانند توهین، توهین یا افترا محسوب می شود.

 

نحوه طرح دعوای ضرب و شتم

روند دادرسی ضرب و شتم جرایم جنایی ضرب و شتم جرم است و به محض تشکیل پرونده به دادسرا ارجاع می شود.

برای طرح دعوای ضرب و شتم:

  1. در مرحله اول باید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید.
  2. پس از مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، شکایت کیفری تحت عنوان ضرب و جرح مطرح می شود.
  3. تاریخ و مکان و زمان دقیق دعوای ضرب و شتم باید اعلام شود.
  4. پس از طرح شکایت، هزینه ثبت نام در دفتر خدمات قضایی حدود سی هزار تومان است، پرونده به دادگاه محل وقوع جرم ارسال می شود.
  5. پس از شناسایی شعبه دادگاه محل محاکمه، پرونده برای تحقیقات مقدماتی به کلانتری محل وقوع جرم ارسال می شود.
  6. لازم به ذکر است دادخواست ضرب و شتم نیز با مراجعه به کلانتری محل و بدون مراجعه به دفتر خدمات قضایی قابل طرح است. پس از ارسال پرونده به کلانتری و تکمیل تحقیقات، پرونده به دادسرا اعاده می شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 4 =