وکیل ثبتی

وکیل ثبتی
آنچه خواهید خواند :

امور ثبتی چیست؟

امور ثبتی و مشکلات آن یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مشکلات حقوقی می باشد. ناظر قانونی امور ثبتی در ایران سازمان ثبت و اسناد کشور است که تشکیل آن به دوره حکومت قاجار مربوط می شود. این سازمان وابسته به قوه قضاییه بوده و از زیرمجموعه های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توان به دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق اشاره کرد.

 

وکیل ثبتی کیست؟

وکیل ثبتی (که وکیل پایه یک دادگستری است) فردی است که با قوانین و آیین نامه های ثبتی و حقوقی آشنایی داشته باشد؛ در صورتی که فردی به وکیل ثبتی احتیاج داشته باشد می تواند با حضور در دفاتر اسناد رسمی کشور از وکلا ثبتی حاضر برای امور خود کمک و مشاوره دریافت کند.
روش دیگر این است که موکل برای امور ثبتی خود به یک وکیل دادگستری که پروانه وکالت نیز دارد برای انجام امور ثبتی جهت رفع مشکلات و مراجعه به ادارات و دفاتر اسناد رسمی به روش قانونی وکالت بدهد.

 

بیشتر بخوانید : وکیل ملکی

 

وکلای ثبتی از روی تسلطی که به امور و قوانین ثبتی دارند پرونده ها و دعاوی ثبتی را دریافت و پیگیری کرده و همچنین مشکلات را رفع خواهند کرد. سند رسمی از جمله اسنادی می باشد که در دفاتر اسناد رسمی ثبت خواهد شد که اعتبار دارد. همچنین لازم الاجرا است. سند رسمی در برابر طرفین و اشخاص ثالث دارای اعتبار خواهد بود و چنانچه فردی به آن اعتراض داشته باشد باید ادعای جعل نماید. وکیل ثبتی وظیفه دارد تا مشکلات و اختلافات ثبتی را و همچنین امور مرتبط با اجرای و وصول مهریه و چک را مورد پیگیری قرار دهد .

 

بیشتر بخوانید : قلم بردن در سند

 

از طرفی شاخه ثبت یکی از مهمترین گرایشات حقوق میباشد ، در اینجا منظور ثبت اسناد و املاک میباشد که طبق قوانین و شرایط خاصی این دعاوی بررسی و پیگیری میشوند. به همین منظور یک وکیل ثبتی متخصص لازم است تا اشراف کامل به قوانین و ایین نامه های اجرایی و جزئیات این گونه مسائل و پرونده ها داشته باشد.

 

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد در تمامی زمینه ها و دعاوی ثبتی با بهترین وکیل ثبتی همراه شما خواهد بود.

 

سازمان ثبت اسناد و املاک

تاریخچه تشکیل آن به دوره قاجار برمی گردد. با پیشرفت امور ثبتی لاجرم مشکلاتی در این امور پیش می آید که به همین واسطه وکیل هایی متخصص به بررسی و پیگیری در زمینه امور ثبتی میپردازند و حقوق موکلان را حفظ می کنند.

سازمان ثبت اسناد و املاک تحت نظر قوه قضاییه می باشد و انواع خدمات ثبتی، تعیین حدود و مشخصات املاک و همچنین انواع خدمات ثبتی از وظایف این سازمان است. در راستای این خدمات معاملات را سهل می کنند و بازرسی، نظارت، تصحیح قانون و مقررات و تطابق اینها با قوانین پایه، استاندارد ها را انجام می دهند. آگاه سازی، اطلاع رسانی، تنظیم اسناد، ثبت شرکت ها، اختراعات، ادارات و مضاف بر اینها ثبت برند و … از وظایف این سازمان می باشند.

 

آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی

آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا در تاریخ اسفند 1398 مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت که قسمت هایی از آن تغییر کرد. وکیل امور ثبتی باید با استفاده از دانش و تسلط و تجربه خود تمام تلاش را برای دریافت و حفظ حق موکلانش انجام دهد.

 

بیشتر بخوانید : ابطال اجراییه و ثبتی

 

در دعاوی امور ثبتی کدام موارد بیشترین دعاوی در خصوص صدور اسناد را به خود اختصاص داده اند؟

در دعاوی امور ثبتی اموال مشاع و افراز و تعارض بیشترین دعاوی در خصوص صدور اسناد را به خود اختصاص داده اند. ما در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی را برای شما بازگو کنیم.

 

وظایف وکیل ثبت برند

یکی از کار ها و وظایفی که وکیل ثبت برند دارد ثبت برند است برای اطلاعات بیشتر در زمینه وکیل ثبت برند مطلب مربوط را مطالعه فرمایید. همانطور که سازمان ثبت املاک و اسناد کشور زیر نظر وزارت دادگستری می باشد در نتیجه رسیدگی به هرگونه اعتراض در حوزه امور ثبتی به وسیله این وزارت پیگیری خواهد شد. برای اعتراض به هرگونه مشکلات ثبت ملک باید به محاکم عمومی دادگستری درخواست دهید و آن ها حق رسیدگی به این پروسه را خواهند داشت. به این نکته نیز توجه داشته باشید که طبق ماده 25 قانون رسیدگی به دعاوی ثبتی در قانون اساسی کشور، اجازه رسیدگی به پرونده های ثبتی با شرایط خاص در صلاحیت هیئت نظارت و شورای عالی ثبت نیز هست که البته تشخیص این امر بر عهده وزارت دادگستری می باشد. دعاوی ثبتی در رابطه با املاک که شامل اعتراضات می باشند.

در حالت کلی وظایف وکیل ثبت برند شامل موارد ذیل می باشد:

  • درخواست ثبت ملک یا اعتراض به ثبت ملک
  • اعتراض به ابطال یک سند ملکی رسمی و یا به ماهیت غیر قانونی این سند زیرا خارج از وظایف کارمندان اداره ثبت تنظیم شده است.
  • هر گونه شکایت مبنی بر حقوق ارتفاقی ملک و یا مجهول بودن ضوابط اصلی تنظیم سند
    دعاوی ثبتی در رابطه با ثبت اسناد که شامل اعتراضات می باشند.
  • تمامی امور در حیطه شناسنامه از جمله موارد ثبت تولد، اصلاح و تغییر نام فرد، حذف نام همسر از شناسنامه در صورت جدایی، تغییرات مربوط به سن و رفع ممنوع الخروج بودن موکل حقیقی.
  • امور مربوط به ثبت اختراع نیز در این بخش بررسی می شود: اعتراض به ثبت اختراع یا ثبت نماد و نشان تجاری، اصلاح سند در صورت وجود اشتباه در این حیطه و همچنین درخواست صدور انواع سند مالکیت و فروش و ثبت موارد مشاع یا اصلاحیه در این بخش قرار می گیرند.
  • اعتراض به کلیه امور اجراییه یا ابطالیه اجراییه ثبتی اسناد لازم الاجرا می تواند از جمله دعاوی ثبتی باشد.

 

بیشتر بخوانید : اعتراض به تحدید حدود

 

ویژگی های وکیل ثبتی خبره

یک وکیل ثبتی از آغاز تا اتمام جریانات پرونده های مختلف در کنار موکلش هست و شرایط مهم حقوقی را برای او شرح می دهد: هر فرد نسبت به ملک مورد ثبت اعتراضي داشته باشد بایستی از تاريخ نشر اولين اعلان نوبتي تا ۹۰ روز اقامه دعوي بکند.

عرض حال مزبور ‌مستقيما با اداره يا دايره يا شعبه ثبتي كه در ضمن اعلان نوبتي معين شده می باشد ارائه مي ‌شود. در مقابل عرض حال می بایستی رسيد داده شود.

در حالتی كه‌ عرض حال در مدت قانوني داده شده باشد اداره ثبت آن را نزد محقق ثبت و يا دفتر محكمة كه مرجع رسيدگي می باشد ارسال می کند.

اگر اداره ثبت‌ تشخيص دهد كه عرض حال خارج از مدت داده شده كتبا نظر خود را اظهار خواهد كرد و حكم محكمه ابتداي محل اطلاع مي‌ دهد تا حاكم مزبور در ‌جلسه اداري موافق نظام نامه وزارت عدليه رسيدگي كرده راي دهد راي حاكم محكمه ابتداي در اين موضوع قاطع است. هرگاه راجع به ملك مورد تقاضاي ثبت بين تقاضا كننده و ديگري قبل از انتشار اولين اعلان نوبتی دعوای اقامه شده و در جريان باشد ‌كسي كه طرف دعوي يا تقاضا كننده است بايد از تاريخ نشر اولين اعلان نوبتي تا ۹۰ روز تصديق محكمه را مشعر به جريان دعوي با اداره ثبت تسليم‌ نمايد و الا حق او ساقط خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : پایان کار شهرداری

 

وظایف وکیل ثبتی

جدای از ارائه مشاوره در تمامی امور ثبتی یک وکیل ثبتی تشکیل پرونده ها و ارائه دادخواست ها و ثبت برند و ارائه دادخواستو بقیه امور مربوط به ثبت در مجموعه وظایف وکیل ثبتی خواهد بود.

 

چه کارهایی را وکیل امور ثبتی انجام می دهد؟

وکیل امور ثبتی میتواند از طرف موکل و طبق نظر وی به امور مانند ثبت ملک و اعیان و عرصه ملک اقداماتی را انجام دهد.

 

 چرا به وکیل ثبتی نیاز داریم ؟

وکیل ثبتی متخصص میتواند به واسطه دانش و تجربه خود تمامی پرونده های ثبتی را پیگیری کند و با کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه و رفت و امد حقوق موکل خود را حفظ کند و پرونده ها را به نتیجه مطلوب برساند.

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد با در اختار داشتن وکلا مجرب در این زمینه میتواند مشاور شما در پرونده هایتان باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =