وکیل سرقفلی

وکیل سرقفلی

حق سرقفلی

مستاجر یک ملک این امکان را دارد که با پرداخت مبلغی به عنوان حق سرقفلی، از یک ملک تجاری استفاده نماید. به هنگام خرید سرقفلی محل تجاری میبایست حتما این موضوع بررسی گردد که فروشنده حق سرقفلی مالک عین املاک باشد و این حق را به دیگری واگذار ننموده باشد. برخی این گمان را دارند که رضایت مالک جهت خرید سرقفلی لازم نبوده و فقط همین که فرد، مالک سرقفلی باشد کفایت مینماید و نسبت به این امر که فروشنده، مالک عین ملک باشد و از قبل حق سرقفلی را به شخص دیگری واگذار ننموده باشد آگاه نبوده و این موضوع برای خریدار دردسرساز خواهد شد. در هنگام معامله، خریدار باید آگاه باشد که چنانچه مستأجر قبلی دارای حق سرقفلی بوده و قصد انتقال آن را دارد میبایست دارای حق انتقال باشد و چنانچه این حق را نداشته باشد، میبایست رضایت مالک عین را جهت انتقال سرقفلی جلب نماید. دکتر رضا عبدالمحمد بهترین وکیل سرقفلی تهران آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد.

 

وکیل سرقفلی تهران

وکیل سرقفلی وکیلی است که اصولا در حوزه دعاوی ملکی از قبیل دعاوی مرتبط با موجر و مستاجر، تجربیات فراوانی داشته و در این حوزه فعالیت نموده و به موکل خود راهکارهایی را ارائه مینماید که در کوتاه ترین زمان ممکن و به نحوی تضمینی به حق خود دست یابد.

 

ویژگی وکیل سرقفلی

 

مبنای ایجاد حق سرقفلی

  • ابتدادر هنگام تنظیم قرارداد، مستاجر مبلغی را تحت عنوان خرید سرقفلی به مالک پرداخت نموده و این مبلغ در قرارداد درج میگردد. در هنگام تخلیه ملک، مالک میبایست سرقفلی را به نرخ روز محاسبه کرده و به مستاجر پرداخت کند.
  • سپس در هنگام تنظیم قرارداد اجاره، مالک و مستاجر تراضی مینمایند که مالک ملزم است هر ساله در صورتی که مستاجر تمایل داشته باشد، مورد اجاره را با همان قیمت قبل به وی اجاره دهد، در اینصورت چنانچه با اتمام زمان قرارداد، مالک خواهان تخلیه ملک خود باشد، باید مبلغی را به عنوان سرقفلی به مستاجر پرداخت کند.
  • همچنین به هنگام تنظیم قرارداد، مالک و مستاجر تراضی نمایند که مالک، هر ساله مورد اجاره را با نرخ اجاره متعارفی به مستاجر اجاره دهد که در این حالت چنانچه مالک خواهان تخلیه ملک خود باشد میبایست مبلغی را تحت عنوان سرقفلی به مستاجر پرداخت نماید.

 

وکیل سرقفلی

مهم ترین وظیفه وکیل سرقفلی این است که از حقوق مستاجری که صاحب حق سرقفلی میباشد و با پرداخت مبلغی به مالک عین مستاجره، قصد داشته تا دارای امتیازی قانونی شود که در عرف به عنوان حق سبقت نسبت به ملک تجاری یاد میگردد دفاع نماید و اجازه ندهد این حق از مستاجر سلب گردد زیرا که فقط تحت شرایط خاصی موجر حق دارد که حق سرقفلی را از مستاجر سلب کند.

 

اسقاط حق سرقفلی

  • هرگاه که مستاجر بدون داشتن اجازه قانونی اقدام به انتقال حق سرقفلی به مستاجر دیگر کند.
  • هرگاه که مستاجر از پرداخت اجاره بها در زمان معین که در قرارداد اجاره درج شده، امتناع نماید.
  • هرگاه که مستاجر با انجام اقداماتی اعتبار مغازه را سلب نموده و اقدام به تعدی و تفریط نماید.
  • هرگاه که صاحب حق سرقفلی خارج از حوزه شغل خود اقدام به فعالیتی دیگر نموده و تغییر شغل دهد.

در چنین شرایطی موجر حق دارد که با پرداخت حق سرقفلی یا نصف آن به مستاجر، خواستار تخلیه ملک تجاری خود شود.

 

وظایف وکیل سرقفلی

 

وظیفه وکیل سرقفلی چنانچه وکیل موجر باشد

چنانچه وکیل سرقفلی، وکیل موجر باشد، قرار بر این است که به درخواست وی در دادگاه حضور یابد و از حقوق مالک عین دفاع نماید و به طرفیت مستاجر دادخواست تخلیه سرقفلی ارائه نماید.

 

وظیفه وکیل سرقفلی چنانچه وکیل مستاجر باشد

در مواقعی که قرار بر این است که حق سرقفلی از مستاجر سلب گردد، او ای حق را دارد که خواستار مطالبه حق خود از موجر باشد که در این صورت باید دادخواست حقوقی با عنوان مطالبه حق سرقفلی به دفاتر خدمات قضایی ارائه نموده و الزام موجر را جهت پرداخت حق سرقفلی بخواهد. بعد از انجام بررسی های لازم و در صورتی که دادگاه ادعای صاحب حق سرقفلی را صحیح بداند، به نفع وی حکم صادر نموده و با ارجاع موضوع به کارشناس رسمی، اقدام به معین نمودن نرخ سرقفلی خواهد نمود. بنابراین وجود یک وکیل سرقفلی در چنین شرایطی که مستاجر خواهان مطالبه حق سرقفلی میباشد اهمیت بالایی دارد تا مستاجر را در تنظیم دادخواست حقوقی و لایحه و ارائه مستندات راهنمایی نماید. چنانچه وکیل سرقفلی، وکیل مستاجر باشد، قرار بر این است که با ارائه مستندات، دادخواست حقوقی را به طرفیت موجر تقدیم نموده و خواستار دریافت حق سرقفلی مستاجر از مالک عین (موجر) باشد.

 

ضرورت وجود وکیل سرقفلی

چنانچه به عنوان موجر و مستاجر با مشکلات ملکی درگیر بوده و به قوانین پیچیده آن آگاه نیستید پس وجود یک وکیل سرقفلی در روند کاری شما کمک شایانی خواهد کرد، چرا که اثبات حق سرقفلی و مطالبه آن امری دشوار میباشد. علی الخصوص در شرایطی که موجر خواهان اسقاط حق مستاجر بوده که در این صورت وکیل سرقفلی می تواند در حل مشکل شما جهت مطالبه حقوقتان از مالک عین شما را یاری دهد و با طرح نمودن دادخواست به طرفیت موجر و اثبات آنکه مستاجر دارای حق سرقفلی بوده و  تخلفی را نسبت به سلب حق خود نداشته، الزام موجر به مطالبه حق سرقفلی درخواست نماید.

 

بهترین وکیل سرقفلی

وکیلی بوده که به قوانین دشوار ملکی آگاهی لازم را دارد و میتواند با دانش و تجربیات خود که در حوزه دعاوی ملکی کسب نموده در مقام دفاع از موکل خود که حسب مورد میتواند موجر یا مستاجر باشد حضور یابد و با ورود به پرونده و تنظیم دعوا حقوقی در دادگاه ذی صلاح که دادگاه محل وقوع ملک میباشد، بهترین دفاعیات خود را ارائه نماید.

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

یک پاسخ

  1. من می‌خوام سرقفلی مغازه‌ام رو به مالکیت تبدیل کنم. مطالب رو خوندم. اما یه سوال دارم:

    تبدیل سرقفلی به مالکیت، چالشی حقوقیه یا مالی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

مشاوره رایگان مشاوره رایگان از طریق واتس اپ