وکیل ارث

وکیل متخصص در ارث

بحث ارث و میراث یک از مسائل مهم حقوقی می باشد چونکه به طور کلی همه اشخاص در طول زندگی خود با آن به شکلی بر خواهند خورد. این بحث به دلیل اینکه از نظر قانونی دارای یکسری پیچیدگی‌ هایی می باشد، خیلی از اشخاص ترجیح می‌ دهند که در مواجهه با آن به یک وکیل متخصص در ارث مراجعه بکنند. حتی با یانکه مسائل مربوط به ارثیه در قانون تعیین شده است و هر شخص از طریق مراجع قانونی می تواند نسبت به احقاق حقوق خود اقدام کند، ولی گذشتن از پیچ و خم های اداری و قانونی برای هر کسی کار آسانی نمی باشد. به همین جهت مشخص است که خیلی از اشخاص کمک و مشاوره گرفتن از وکیل برای ارث و میراث و استفاده از مشاوره حقوقی ارث را انتخاب خواهند کرد. گرفتن مشاوره و شرکت در یک جلسه مشاوره با یک وکیل متخصص در حوزه ارث و میراث میتواند طی شدن مراحل قانونی را خیلی آسان تر و جلوگیری از هر احتمال رخ دادن اشتباه و یا به نتیجه نرسیدن در پرونده جلوگیی به عمل آورد.
وکیل ارث

وکیل ارث

در اینجا سه بحث مهم وارث، ترکه و مورث ارکان تشکیل دهنده مبحث ارث و میراث می باشند. مورث فردی می باشد که از دنیا رفته و اموال و دارایی‌ هایی را از خود به جا گذاشته است. اموال و دارایی‌ های به جا مانده از مورث را ترکه یا میراث می‌نامند . وارث یا وراث نیز فرد یا افرادی می باشند که از مورث ارث خواهند برد. بعد از فوت اشخاص لازم می باشد که حتما وضعیت دارایی های به جا مانده از آنها مشخص بشود. به جهت انجام ای امر می بایستی علاوه بر بررسی وصیت نامه، باید گواهی انحصار وراثت هم نیز صادر بشود. از بیشترین مشکلات افراد در رابطه برمیگردد به کمبود اطلاعات و شناخت درست از مسائل مربوط به ارث و میراث می باشد. خیلی از اشخاص به طور دقیق نمی دانند که آیا وارث متوفی محسوب خواهد شد یا نه، و اگر که قرار است که از مورث ارث ببرند، سهم الارث آنها به چه میزان خواهد بود.و همینطور ساز و کار و مراحل تقسیم ترکه برای آنها مبهم و پیچیده می باشد. وکیل متخصص ارث و میراث در این شرایط علاوه بر روشن کردن ابهامات پرونده تقسیم ارث و با شناخت و تجربه کافی برای طی شدن این روند، انجام مراحل اداری را نیز بر عهده خواهد گرفت.

چه کسانی ارث می برند؟

کسانی که با متوفی رابطه خونی دارند از او ارث خواهند برد. در واقع خویشاوندان نسبی هر فرد می توانند از او ارث ببرند. به غیر از این دسته ازاشخاص، همسر شخص متوفی هم از جمله وراث او خواهد بود. اما تعلق ارث به وراث طبق طبقات ارث انجام خواهد شد. خویشاوندان نسبی متوفی بر اساس این طبقه بندی به سه طبقه زیر تقسیم شده اند:
• طبقه اول: شامل پدر، مادر، فرزندان.
• طبقه دوم: شامل پدربزرگ، مادربزرگ، خواهران و برادران.
• طبقه سوم: شامل خاله‌ ها، دایی‌ ها، عمه ها و عموها.
این اساس طبقات ارث به این شکل می باشد که در صورت زنده بودن حتی تنها یک نفر از طبقه قبلی، افراد طبقه بعدی ارثی نخواهند برد. به طور مثال اگر که یکی از فرزندان متوفی زنده باشند، پدربزرگ، مادربزرگ، خواهران و برادران متوفی از ارث محروم خواهند بود. دیگر نکته سهم الارث همسر متوفی می باشد که همیشه محفوظ خواهد بود. فرقی نمی کند که ترکه به کدام گروه از طبقات ارث تعلق بگیرد، به هر شکل همسر شخص متوفی از او ارث می برد.باید توجه داشت که ارث بری به نسبت زوج و زوجه با یکدیگر تفاوت هایی نیز دارد. وهمچنین جزئیات در میزان سهم الارث تمامی این افراد تأثیرگذار می باشد. برای بررسی و آگاهی کامل از این جزییات می توانید از یک وکیل متخصص در حوزه ارث و میراث یک جلسه مشاوره دریافت کنید این جزئیات می‌ توان از طریق مشاوره با وکیل برای ارث و میراث اطلاعات لازم را کسب نمود.

سهم الارث طبقه اول

در طبقه اول دو دسته وجود دارد که از متوفی ارث می برند. دسته اول پدر و مادر متوفی می باشند و دسته دوم فرزندان متوفی هستند. در صورت وجود نوه ها، نتیجه ها و… آنها نیز در این طبقه جای خواهند گرفت. اگر که پدر و مادر متوفی زنده نباشند و او فرزندانی داشته باشد، همه ترکه به فرزندانش تعلق خواهد گرفت. اگر که متوفی فرزند، نوه، نتیجه، نبیره و… نداشته باشد به هر دلیلی و والدین او در قید حیات باشند، همه ارثیه به آنها تعلق خواهدگرفت. البته می بایستی توجه داشت که نوه ها تنها زمانی می توانند ارث ببرند که متوفی فرزند زنده ای نداشته باشد. همانطور که مشخص است به نتیجه ها در صورت در قید حیات بودن حتی یک فرزند یا نوه ارث تعلق نخواهد گرفت. این موضوع به همین ترتیب درباره نبیره ها، ندیده ها و… نیز صدق خواهد رد. این نکته نیز فراموش نشود که در کنار همه این گروه ها سهم الارث زوج یا زوجه همیشه محفوظ خواهد بود.

سهم الارث طبقه دوم

طبق چیزی که گفته شد در صورتی که هیچ کدام از خویشاوندان نسبی متوفی که در طبقه اول ارث قرار دارند زنده نباشند، ترکه متوفی به افراد طبقه دوم خواهد رسید. ممسائلمربوط به سهم الارث طبقه دوم پیچیدگی‌ های خاص خود را دارد و برای اطلاع از همه چند و چون آن لازم امی باشد که به یک وکیل برای ارث و میراث مراجعه بشود، با این حال می توان تا حدی این مباحث را به صورت ساده و خلاصه شرح داد. خب وراث طبقه دوم به ترتیب پدربزرگ، مادربزرگ، خواهران و برادران متوفی می باشند. پدربزرگ و مادربزرگ متوفی ممکن است والدین پدری او باشند که در این صورت به آنها جد و جده ابی عنوان می شود و یا اینکه والدین مادر متوفی باشند که در این شکل به نام جد و جده امی خوانده خواهد شد. سهم الارث جد و جده ابی به میزان سهم بقیه افراد طبقه دوم ارث ارتباط دارد، اما در هر صورت جد پدری متوفی دو برابر جده پدری او ارث خواهد برد. جد و جده امی متوفی نیز پدربزرگ و مادربزرگ مادری او هستند که سهم الارث آنها همیشه معین شده می باشد. یه این معنی می باشد که در هر صورت آن ها یک سوم ترکه را به ارث خواهند برد. ضمن این که ارثیه ای که به آنها تعلق می‌ گیرد، به طور مساوی بین آنها تقسیم خواهد شد. و مشخص است که اگر جد و جده امی و جد و جده ابی تنها وارث متوفی باشند، تمامی‌ ترکه به آنها تعلق پیدا خواهد کرد.

سهم الارث طبقه سوم

اگه که وراث طبقه دوم وجود نداشته باشند، ترکه متوفی به وارثان طبقه سوم خواهد رسید. در این طبقه عموها، عمه ها، دایی ها و خاله های متوفی تشکیل داده اند.اگرکه که هیچ یک از این افراد زنده نباشند، فرزندان و نوه‌ های آنها به جای آن ها به ارث خواهند رسید. مبحث سهم الارث طبقه سوم نیز به دلیل برخورداری از جزئیات فراوان در دسته مباحثی قرار دارد که لازم است برای شناخت آن از نظر وکیل ارث استفاده شود. کمک گرفتن از نظر وکیل برای ارث و میراث می تواند تا حد زیادی ابهامات موجود در این زمینه را برطرف کند.
گروه حقوقی رضا عبدالمحمد با در اختار داشتن وکلا مجرب در این زمینه میتواند مشاور شما در پرونده هایتان باشد .
راه های ارتباطی
⇐09121574297
راه های ارتباطی
⇐09121574297

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *