09121574297

ارتباط با وکلا در واتس اپ

مدت زمان

20 تا 25 روز کاری

پرداخت

توافقی واقساط

عدم حضور موکل

در هیچکدام از مراحل

پشتیبانی

به صورت 24 ساعته

هماهنگی با موکل

در تمام مراحل دادگاه

قرارداد وکالت

به صورت رسمی

تضمین

دفاع از حقوق موکل

ایرانیان خارج

رسیدگی بدون نیاز به حضور

 

 

 

کلاهبرداری چگونه رخ می دهد؟

به این صورت رخ می دهد که بزهکار با توسل به راهکار های متقلبانه افراد متعددی را فریب داده و فعلی بر ضد مصلحت خود انجام دهد. شاخصه ی مهم اثبات جرم کلاهبرداری این است که مالباخته واقعا فریب خورده باشد و از عملیات متقلبانه بزهکار اطلاعی نداشته باشد.

اثبات این مورد در دادگاه نیاز به تخصص و تجربه دارد،وکیل متخصص می تواند پروسه ی دادخواست شما را به نتیجه مطلوب برساند.

 

 

 

 

 

شرایط جرم کلاهبرداری اینترنتی

در جرم کلاهبرداری اینترنتی بین مجرم و بزه دیده مکالمه حضوری وجود ندارد و کلاهبردار از طریق مدارک و مطالب جعلی که به کاربر ارائه می کند او را فریب داده و موجب زیان کاربران بی شماری می شود.

استعلام از مراجع قابل اعتماد از مواردی است که از جرم کلاهبرداری در فضای مجازی جلوگیری میکند و صحت اعداهای کاربران را به طور عمومی ثابت می کند.

رسبدگی به جرم کلاهبرداری از طریق مراجع قضایی امکان پذیر است، اما اثبات جرم کلاهبرداری پیچیدگی های بسیاری دارد، به همین خاطر وجود وکیل متخصص در این پروسه کمک بزرگی به حصول بهترین نتیجه می کند.

کلاهبرداری یکی از پیجیده ترین و پر تعداد ترین پرونده ها در کشور ما است. گروه حقوقی رضا عبدالمحمد همواره سعی کرده تا پرونده های موکلین خود را در زمینه کلاهبرداری تا موفقیت آن ها در پرونده ها همراهی کند.

مطابق ماده یک قانون تشدید مجازات افرادی که مرتکب اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری، هر شخصی با استقاده به وسیله ی فریب یا حیله زدن به دیگران آن ها را به وجود شرکت ها، مشاغل، کارخانه ها، مؤسسات موهوم یا اموال و اختیارات موهوم کند و به موارد دیگر آن ها را امیدوار سازد.

ارعاب وقایع غیر واقعی یا اسامی و عناوین جعلی و تحصیل وجوه، اموال، اسناد، حواله ها، قبض ها، حساب ها و مانند آن با یکی از وسایل مذکور یا سایر وسایل جعلی و تصرف در مال دیگری کند، وی کلاهبردار محسوب می شود.

حال برای مجازات نیز مجرم علاوه بر بازگرداندن اصل مال به صاحبش به یک تا هفت سال حبس و جزای نقدی به میزان دریافتی محکوم خواهد شد.

 


اکنون در این مقاله سعی بر این شده است که معرفی قانونی جرم کلاهبرداری و شیوه شکایت آن بطور کامل شرح داده شود.

 

 

جرم کلاهبرداری و ارکان قانونی ارتکاب به آن

بر اساس ماده 1 قانون تشدید مجازات افراد مرتکب به کلاهبرداری و اختلاس و از این دست جرم ها فردی را از راه تقلب و فریب به داشتن اختیاری اموالی و یا وجود شرکت ها و موسسات واهی به کاری غیر واقعی تشویق کند و یا از پیش آمد هایی بترساند و مورد تهدید قرار دهد و یا اینکه عنوان ها و نام های جعلی تهیه کند و یا به وسیله یکی از موارد مذکور مال و اسناد و وجهی و … را دریافت کند و از این روش مالی به دست آورد کلاهبردار محسوب می شود.

مضاف بر رد مال به صاحب اصلی آن میبایست حبس بین 1 تا 7 سال و پرداخت جریمه نقدی برابر مالی که دریافت کرده را متحمل شود. گروه حقوقی رضا عبدالمحمد در دعاوی کلاهبرداری با بهترین وکیل کیفری همراه شما خواهد بود.

گاهی دیده می شود که عده ای در جامعه می گویند فلانی کلاهبرداری کرده و پول را به مردم پس نمی دهد، اما باید توجه داشت که عدم پرداخت بدهی، وام و صدور چک بلامحل را نمی توان کلاهبرداری تلقی کرد. بلکه برای اینکه فردی را کلاهبردار بدانیم لازم است شرایط زیر شامل اعمال او باشد.

اولین شرط و رکن قانونی ارتکاب کلاهبرداری، دروغگویی و استفاده از وسایل متقلبانه برای فریب مردم است. مثلاً شخصی برای تصاحب اموال مردم به دروغ خود را پزشک معرفی می کند و از این طریق جواز پزشکی جعل می کند و یا با توسل به وسایل متقلبانه در اداره یا ارگان دولتی خود را فردی معرفی می کند.

شرط و عنصر دوم اغفال و فریب قربانی است. یعنی لازم است مانور متخلف مجرم در مردم مؤثر باشد و مال باخته فریب متخلف را بخورد و مال خود را به شیاد دهد.

شرط سوم این است که کلاهبردار مال را بگیرد; یعنی بعد از اینکه فردی فریب کلاهبردار را خورد، اموالش را به او می دهد.
لازم به ذکر است تا زمانی که هر سه شرط فوق احراز نشود، اتهام کلاهبرداری به هیچکس قابل انتساب نیست.

 

مجازات جرم کلاهبرداری طبق قانون تشدید مجازات مرتکبین کلاهبرداری

بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، مرتکب کلاهبرداری از یک تا هفت سال حبس به اضافه جزای نقدی (در قوانین دولتی) معادل مبلغ دریافتی مرتکب است. همچنین متخلف به رد اصل مال به صاحب آن محکوم می شود.

در مواردی شنیده ایم که در جامعه می گویند که فردی کلاهبرداری کرده است و پول دیگران را بر نمی گرداند، باید بگوییم که مواردی همچون بدهی و قرض و چک بلامحل و دین را در زیر مجموعه کلاهبرداری محسوب نمی شوند. برای محقق شدن کلاهبرداری میبایست که فرد مرتکب یک سری فعل ها را انجام داده باشد.

در اولین فعل و شرط تحقق کلاهبرداری باید فرد به واسطه دروغ و فریب مردم مرتکب آن فعل شده باشد. به طور مثال فردی خود را کارمند یک شرکتی معرفی می کند و با جعل مدرک پولی را از عده ای دریافت می نماید.

شرط بعدی این است که افراد فریب خورده و اغفال شوند، یعنی لازم است تا فرد مرتکب به واسطه افعال متقلبانه خود مردم را فریب دهد و مردم مال خود را در اختیار وی قرار دهند.

شرط سوم آن است که کلاهبردار اموال مردم را ببرد. به این معنا که پس از انکه مردم فریب کلاهبردار را خوردند مال خود را در اختیار کلاهبردار قرار دهند. در مجموع این 3 شرطه لازمه این است که فرد مرتکب کلاهبردار خوانده شود و مورد اتهام قرار گیرد.

 

ویژگی ها و نکات جرم کلاهبرداری

از ویژگی های مهم جرم کلاهبرداری این است که قاضی در دادگاه هنگام صدور حکم مجازاتی را نسبت به مال های کلاهبرداری شده در نظر می گیرد و در اصطلاح قانونی و حقوقی رد اموال موضوع جرم را به عنوان قسمتی از مجازات در دادنامه قرار می دهد.
برای مثال فردی وجود دارد که با ادعای اینکه با توجه به موقعیتی که دارد کارهای شما را بدون نوبت انجام داده و مدارک را حاضر کرده و در ازای آن مبلغی را دریافت می کند، در صورت ثابت شدن جرم این فرد جدای مجازات حبس یا جزای نقدی برای جرم انجام شده به عودت مبلغ دریافت شده برای آن فعالیت به شاکیان نیز محکوم می شود.

از دیگر نکات مهم در جرم کلاهبرداری این است که در صورتی که چند کلاهبردار در جرمی شریک باشند و همگی به تحمل مجازات متناسب و رد مال به شاکیان و مالباختگان محکوم شوند هر کدام سهمی در برابر مالباختگان دارند که به شرح زیر می باشد:

در امور کلاهبرداری عموما کلاهبرداران چنان حرفه ای عمل می کنند که شخص صاحب مال مشتاق انجام معامله می شود و به نکات قرارداد توجهی نمی کند پس باید توجه داشته باشیم که حضور و مشاوره با یک وکیل مجرب در این امور خیال شما را از انجام معامله راحت کرده و تمامی مراحل قانونی و درست طی می شود. برای مشاوره با بهترین وکیل تهران با گروه حقوقی ما تماس بگیرید.


در چه شرایطی رد قیمت، مثل و عین مال پرداخت می شوند؟

 1.  در قانون گذاری این مشکل برطرف شده و ذکر شده چنانچه عین مال موجود باشد همان به صاحبش بازگردانده می شود و چنانچه مال مذکور از دسته اموال مثلی باشد با هزینه مجرم مثل آن تهیه شده و بازگردانده خواهد شد. در صورتی که مثلش هم موجود نباشد معادل قیمت آن مال محاسبه و به مالباخته بازگردانده می شود.
 2. در برخی موارد این امکان وجود دارد که در دادنامه در راستای رد مال پرونده با ابهاماتی مواجه شود که طی آن به طور دقیق ذکر نشود که کلاهبردار باید عین مال، مثل آن و یا معادل قیمت آن را بازگرداند.

 

  سوالات متداول

  آیا داشتن وکیل برای پرونده ی کلاهبرداری الزامی است؟

  خیر، اما رسیدگی به پرونده های کلاهبرداری بسیار پیچیده است و زوایای مختلفی دارد در نتیجه بهتر است یک مشاور متخصص را در کنار خود داشته باشید.

  آیا کلاهبرداری قابل اثبات است؟مجازات آن چیست؟

  بله کلاهبرداری قابل پیگیری و اثبات است و مجازات آن رد مال و جبران خسارت زیان دیده همچنین از دو تا 7 سال حبس میباشد.

  منظور از عنصر اصلی جرم کلاهبرداری چیست؟

  مهم ترین رکن کلاهبرداری تقلب و فریب است و همچنین داشتن سوء نیت.

  موسسه وکیل رضا عبدالمحمد چه خدماتی را ارائه میدهد؟

  علاوه بر بررسی تخصصی پرونده ی شما به صورت جامع ،یک قرارداد واضح و روشن نوشته خواهد شد و وظایف وکیل در آن شرح داده میشود.بعد از آن به سرعت مراحل اداری رسیدگی به پرونده کلاهبرداری آغاز میشود.

  جدیدترین مقالات

  مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

  بهترین خدمات وکالت در تهران

  09121574297

  ارتباط با مجموعه ما در واتساپ

  ارتباط با مجموعه ما در تلگرام

  اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

  یک پاسخ
  1. ناشناس گفت:

   سلام و عرض ادب آیا پرونده کیفری ضعف نفس چنانچه شاکی مدرک نداشته باشد چقدر زمان بره البته حدودا جواب قطعی که نمیشه گفت ولی حدودا ایا کیفری زیاد زمان بره تشکر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سه + 20 =