وکیل طلاق

در این مقاله در مورد درخواست طلاق از طرف زن یا طلاق از طرف مرد یا طلاق توافقی و شرایط طلاق در ایران خواهیم گفت.

گروه حقوقی رضاعبدالمحمد همراه شما در ضمینه های خانواده و دعاوی مربوط به طلاق همراه شماست

درخواست طلاق از طرف زوج(مرد):

قبل از شروع این مقاله باید بگوییم که به دعاوی پیچیده طلاق شما حتما به وکیل دعاوی طلاق نیاز خواهید داشت.

طبق م.۱۱۳۳ قانون مدنی اختیار طلاق با زوج است و بدون دلیل موجه دادخواست طلاق به طرفیت همسر را میتواند بدهد.عدم رضایت زن هم تاثیری در روند طلاق ندارد. رائی که دادگاه پس از دادخواست طلاق از طرف زوج صادر میکند گواهی عدم امکان سازش نام دارد. و زوج متقاضی طلاق ۳ ماه فرصت دارد تا برای اجرای رای دادگاه و ثبت آن به دفتر خانه رسمی طلاق مراجعه کند.در غیر این صورت رای صادره از درجه اعتبار ساقط میشود. در هر طلاقی مثل طلاق توافقی مراحل طلاق از طرف مرد یا طلاق از جانب زوجه بر طبق ماده ۲۹ ق. حمایت خانواده قاضی دادگاه خانواده مکلف است نسبت به مهریه ، اجرت المثل، نفقه، و حضانت فرزندان، ملاقات و نفقه آن ها تعیین تکلیف کند.‌ دادگاه مکلف است به هر یک از طرفین ابلاغ کند و از آنها بخواهد که داور معرفی کنند.
برای ارتباط با وکیل پایه یک برای طلاق توافقی با تماس بگیرید

مطالب مربوط به وکیل پایه یک برای طلاق توافقی
مطالب مرتبط

درخواست طلاق از طرف مرد چقدر طول میکشد ؟

در ابتدا پس از ثبت درخواست طلاق از طرف مرد و تشکیل جلسه دادگاه زمان قطعیت حکم طلاق جهت مراجعه به دفترخانه و اجرای صیغه طلاق متفاوت است.
برای قطعیت حکم طلاق از طرف مرد باید یک مرحله را گذراند:مرحله 1  مرحله اصلی و اولیه و  صدور حکم است و اگر زن معترض شود به مرتبه تجدید نظر ارجاع  داده می شود.در صورتی که در این مرحله زوجه نیز به حکم مذکور اعتراض داشته باشد، پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع می شود و مجموع همه این موارد عموماً حدود یک سال طول می کشد.. در صورتی که زوجه در مرحله اولیه نسبت به صیغه طلاق اعتراضی نداشته باشد، ظرف 4 ماه پس از تقدیم دادخواست طلاق و صدور حکم طلاق، صیغه طلاق قطعی می شود.

مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف مرد چیست

مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف مرد که باید ارائه شود شامل
۱_ اصل شناسنامه و کارت ملی مرد
۲_‌اصل سند ازدواج
*نکته: در هیچ فرضی در دادخواست طلاق از طرف زوج حتی اگر رای غیابی باشد مهریه زن از بین نمی رود.در این باره میتوانید در صفحه مهریه بخوانیداگر نزدیکی واقع شود نصف مهریه تعلق میگیرد.
نوع طلاقی که مرد درخواست میکند رجعی است یعنی در مدت حدود ۳ ماه عده زوج میتواند در این مدت رجوع کند مگر اینکه زوجه یائسه یا باکره باشد که طلاق بائن است و مرد حق رجوع ندارد.اگر مردی ضمن عقد شرط تنصیف را بپذیرد علاوه بر مهریه درهنگام طلاق به درخواست زوج باید تا نصف اموال را که د ایام زناشویی بدست آورده به زوجه بدهد. اگر در اثنای رسیدگی به پرونده درخواست طلاق از طرف مرد زوجین توافق بر سر جدایی به حاصل کنند میتوان پرونده را با درخواست طرفین تبدیل به طلاق توافقی کرد. حقوق زوجه هم مواردی مثل شرط تنصیف اموال، مهریه،اجرت المثل، حضانت، نفقه، نحله

وکیل طلاق

درخواست طلاق از طرف زوجه(زن):

مراحل درخواست طلاق از طرف زوجه
۱. عدم پرداخت نفقه از سوری همسر: م.۱۱۲۹ قانون مدنی در صورتی که زوجه بتواند امتناع شوهر از پرداخت نفقه و یا عجز او از پرداخت را در دادگاه ثابت کند دادگاه شوهر را مجبور به طلاق زوجه میکند اگر شوهر حکم را اجرا نکند خود دادگاه به طلاق زوجه اقدام میکند.
۲.عسر و حرج زوجه: م۱۱۳۰ قانون مدنی زوجه این حق را در صورتی که ادامه زندگی برای او با مشقت همراه باشد میتواند از دادگاه خانواده درخواست طلاق کند مثل ترک زندگی مشترک از سوی مرد،اعتیاد، محکومیت قطعی مرد به حبس به مدت ۵ سال، ضرب و شتم و بیماری صعب العلاج از مصادیق عسر و حرج هستند.
۳.غیبت زوج:م. ۱۰۲۹ قانون مدنی اگر مرد به مدت بیش از ۴ سال غیبت داشته باشد.
۴. وکالت بلاعزل طلاق داشتن زن
۵‌. سپردن کار طلاق به وکیل متخصص
شروط ۱۲ گانه در عقدنامه که درصورت وقوع هریک از آنها به تشخیص دادگاه زن وکیل در طلاق میشود و بدون موافقت شوهر با تجویز دادگاه صیغه طلاق جاری میشود:
۱.خودداری از پرداخت نفقه
۲.سوء رفتار غیر قابل تحمل شوهر
۳.بیماری صعب العلاج شوهر
۴.درصورتی که شوهر دیوانه باشد
۵.اشتغال شوهر به شغلی که به حیثیت و آبروی خانوادگی زن لطمه بزند
۶.محکومیت شوهر به مدت ۵سال حبس یا بیشتر
۷.اعتیاد شوهر
۸.چنانچه زوج ۶ ماه متوالی و ۹ ماه متناوب بدون عذر موجه ز ندگی را ترک کند
۹.محکومیت قطعی شوهر به ارتکاب جرم خلاف شئونات خانودگی زن
۱۰.ناباروری مرد بعد از گذشت ۵ سال
۱۱.در صورت مفقود الاثر شدن شوهر به مدت ۶ ماه
۱۲. ازدواج مجدد مرد بدون اجازه زوجه

 

طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزندان

قوانین طلاق مقررات مربوط به قانون مدنی و قانون حمایت خانواده می باشد. بر اساس ماده۲۹ قانون حمایت از خانواده در پرونده طلاق ، اگر قبلا تکلیف حضانت فرزندان مشخص نشده باشد باید در ضمن حکم طلاق نسبت به آن اظهار نظر قضایی شود. حسب قانون ، حضانت(نگهداری) فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر می باشد و بعد از آن با پدر می باشد. ۹ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران است. بعد از سنین گفته شده حضانت دیگر از نظر قانون موضوعیتندارد. و انتخاب با فرزندان می باشد. اما در اعطای حضانت قاضی بایستی مصلحت فرزندان را رعایت کند به این معنی که مهم نیست بچه چند سال دارد و حضانت او بر طبق قانون با کیست، مهم آن است که قاضی تشخیص بدهد برای کودک بهتر است که با کدام یک از والدین زندگی کند.
وکیل طلاق

طلاق توافقی:

به طلاقی گفته میشود که زوجین به هر دلیلی با تفاهم از هم جدا میشوند هر توافقی در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و… که یک الی سه هفته زمان میبرد.
در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند دادگاه باید موضوع را به مراکز مشاور خانواده ارجاع دهد.در غیر از طلاق توافقی موضوع به داوری ارجاع میدهد ‌.در صورتی که طلاق توافقی یا به درخواست زوج باشد دادگاه باید گواهی عدم امکان سازش راصادر کند اگر زوج در مهلت مقرر ( ۳ماه بعد از ابلاغ رای قطعی) به دفتر ازدواج و طلاق مراجعه و گواهی عدم امکان سازش را تسلیم کند درصورتی که زوجه ظرف یک هفته حاضر نشود سردفتر به طرفین اخطار میدهد که برای طلاق و ثبت آن حاضر شوند در صورت عدم حضور زوجه صیغه طلاق جاری و به اطلاع زوجه میرسد. در صورت انصراف یا عدم حضور زوجه در دفترخانه مانع اجرای صیغه طلاق نیست. بعد از انقضاء مدت سه ماه گواهی عدم امکان سازش از درجه اعتبار ساقط میشود 

مراحل طلاق توافقی :

✅بدون نیاز به حضور زوجین در دادگاه
✅زمان لازم برای کار های اداری طلاق توافقی که توسط گروه حقوقی رضا عبد المحمد حدود ۱۰ تا ۲۰ روز کاری(زمان اعلام شده در تهران کاملا تقریبی است)
✅حق الوکاله هر وکیل نصف مبلغ مذکور در ابتدا و نصف آخر اتمام کار و صدور رای قطعی دادگاه دریافت میشود.
✅نکته ۱: مراقب وکیل نماها، دلالان وواسطه ها که بعضا تبلیغ می کنند و گواه از موفقیت تضمینی شما میدهند باشید
✅نکته ۲: اگر هر کدام از زوجین تا قبل از صدور رای پشیمان شوند پرونده بسته خواهد شد و توافقات قبلی از درجه اعتبار ساقط است.
✅نکته ۳: از صفر تا صد کارها توسط دو وکیل خانم پایه یک مجرب انجام میشود
✅نکته ۴: حضور اولیه زن و شوهر برای ثبت و نوشتن توافق ها و امضا وکالتنامه در دفتر وکالت الزامی است

رضا عبدالمحمد وکیل پایه یک دادگستری و متخصص دعاوی خانوادگی 

اگر سوالی در مورد دعاوی طلاق با ما تماس بگیرید گروه حقوقی رضا عبدالمحمد با داشتن وکیل طلاق حرفه ای و متخصص و بهترین وکیل طلاق و خانواده در تهران همراه شما خواهد بود

طلاق رجعی چیست ؟

همانطور که از نام آن پیداست به اینمعنی است که زوج ها پس از طلاق می توانند به یکدیگر بازگردند. در این صورت زوج یا وکلای آنها به دفترخانه مراجعه و مدارک شناسایی و حکم صادره از دادگاه را برای درخواست طلاق ارائه می کنند. در این صورت دفتر ثبت طلاق موقتاً حکم طلاق صادر می کند. صیغه طلاق رجعی جاری میشود.
در صورت اعاده طلاق، زوجین به مدت 3 ماه (90 روز) فرصت ازدواج مجدد دارند(مجدد به هم برگردند). در این نوع ابتدا به صورت موقت ثبت می شود و زوجین باید پس از 90 روز به دفترخانه مراجعه و درخواست اجرای نهایی فرم را داشته باشند. در صورت عدم مراجعه زوجین به دفتر طلاق تا 90 روز، طلاق باطل می شود و ازدواج ادامه می یابد. لازم به ذکر است که در این سه ماه نفقه به زوجه تعلق می گیرد و مرد ملزم به پرداخت نفقه است و همچنین در صورت فوت یکی از طرفین از همسر به او ارث می رسد. دیگر یک نکته هم وجود دارد اینکه زوجین در این زمان سه ماه حق ازدواج ندارند و برای ازدواج دوباره میابیست منتظر انقضای مدت 3 ماه و نهایی شدن طلاق باشند.
مطالب مربوط به درخواست طلاق توافقی
راه های ارتباطی
⇐09121574297
راه های ارتباطی
⇐09121574297

2 thoughts on “درخواست طلاق

  1. ناشناس says:

    زن من مشکل جنسی داره ایا امکان طلاق از طرف مرد بابت مشکل جنسی و سکس زن وجود دارد؟

    • ادمین says:

      با سلام دوست عزیز لطفا اطلاعات کامل تری در اختیار مشاورین ما بگذارید تا ما در ضمینه درخواست طلاق بتوانیم کمکتان کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *