وکیل چک

موسسه حقوقی وکیل رضا عبدالمحمد متخصص در پرونده های چک. برای هماهنگی جلسات مشاور با بهترین وکیل چک در تهران ، از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید
وکیل چک برگشتی

مدت زمان

20 تا 25 روز کاری

پرداخت

توافقی واقساط

عدم حضور موکل

در هیچکدام از مراحل

پشتیبانی

به صورت 24 ساعته

هماهنگی با موکل

در تمام مراحل دادگاه

قرارداد وکالت

به صورت رسمی

تضمین

دفاع از حقوق موکل

ایرانیان خارج

رسیدگی بدون نیاز به حضور

انواع چک های موجود در ایران

چک در وجه حامل

در این نوع چک صادر کننده قسمت در وجه را با کلمه ی حامل پر میکند با این کار هر شخصی که چک را در دست داشته باشد میتواند آن را وصول کند.

چک مسافرتی

همان تراول چک است که با هدف وصول مبلغ در هر شعبه ای از بانک چاپ و روانه ی بازار شد اما امروزه به عنوان وجه مالی از آن استفاده میشود.

چک بی محل

به چکی گفته میشود که موعد آن فرا رسیده اما حساب صادر کننده خالی است و مبلغ چک وصول نمیشود.

چک سفید امضا

این نوع چک را صادر کننده بدون درج مبلغ امضا کرده و پرکردن مبلغ را به عهده مالک چک یا همان شخصی میگذارد که چک برای او صادر شده است.

چک بانکی عادی

این نوع چک از مرسوم ترین نوع چک هایی است که در میان مردم رواج دارد. برای نقد شدن آن تضمینی وجود ندارد و در صورت خالی بودن حساب صادر کننده، مالک چک باید برای برگشت زدن چک اقدام کند.

چک تایید شده

این تنها در حساب های جاری صورت میپذیرد، بعد از صادر شدن چک بانک پرداخت وجه را تایید کرده و چک تاییده شده محسوب میشود.باید توجه داشت این چک اعتبار بیشتری در بازار دارد.

چک تضمین شده

این چک با نام چک رمز دار هم شناخته میشود. با درخواست مالک حساب چک از جانب بانک به نام دیگری صادر میشود. این نوع چک حکم پول نقد را دارد و پرداخت آن قطعی است.

چک بین بانکی (چک رمزدار)

چک بین بانکی در واقع چکی است که به درخواست مالک حساب به نام شخص دیگری صادر میشود اما شخص نمیتواند آن را نقدا وصول کند بلکه تنها میتواند به حساب خود واریز کند.

وکیل چک برگشتی

با توجه به سابقه درخشان و متعدد وکیل چک برگشتی در حل مشکلات پیش آمده،در خصوص چک های بلامحل و اسناد تجاری میتوانید بهترین نتیجه را با مشاوران حقوقی به دست آورید.مسیر وصول چک های بی محل پر از قوانین پیچیده و نکات ریز است که قطعا وکیل چک میتواند رسیدن به نتیجه مطلوب را آسان تر کند.

قانون جدید چک سال 1402

یکی از اسناد تجاری دارای اعتبار در مبحث معاملات،چک میباشد . از همین رو داشتن چک برای افراد فعال در زمینه های تجاری  بسیار با اهمیت است ، پس لازم است تا تمام جزئیات و قوانین و شرایط استفاده از آن را بدانید .

بهترین تغییر در قانون جدید چک قدرت مالک در به اجرا گذاشتن آنی چک و اقدام برای ثبت شکایت است.

چک برگه ای است با ارزش مالی که برای خرید آنی و پرداخت مبلغ در آینده مورد استفاده قرار میگیرد ، مالک چک با مشخص کردن مبلغ و تاریخ پرداخت آن در برگه چک اقدام به امضاء آن میکند و آن را به گیرنده که حالا مالک چک است، تحویل میدهد . در تاریخ مقرر، مالک که حالا چک را اختیار دارد با مراجعه به بانک مبلغ معین شده را از حساب صادر کننده چک برداشت میکند . در نتیجه میتوان چک را نوعی ضمانت نامه پرداخت نامید که به دارنده آن این تضمین را میدهد که در تاریخ مشخص میتواند مبلغ مشخص شده را دریافت کند .
در نتیجه چک اگر طبق قوانین صادر شده باشد، یک سند تجاری محسوب میگردد.
در ایران طبق قانون چک فرد صادر کننده در هنگام نوشتن چک میبایست به مقدارمبلغ وارد شده در چک پول در حساب خود داشته باشد و یا مقدار پشتوانه قابل تمدید به وجه نقد،این تفاوت اصلی چک با کارت های اعتباری است .
امروزه برخی افراد با رعایت نکردن همین امر و صادر کردن چک بدون پشتوانه مالی خود را به مشکل انداخته و حتی در مواردی فرد به زندان می افتد ، صادر کردن چک بی محلو نبود وجه معین شده در چک در زمان وصول در قوانین ایران نیز جرم محسوب میشود اما برای اثبات بی محل بودن ان نیاز به مشاوره با وکیل متخصص در این زمینه میباشد .

وکیل رضا عبد المحمد بهترین وکیل بانکی در دعاوی چک های برگشتی و بانکی ‌، همراه شما خواهد بود.

• چک عادی :

یکی از انواع چک ، چک عادی است که فرد آن را در وجه دیگری صادر خواهد کرد ، این مدل چک ها اعتبار انچنانی ندارد و اعتبار اصلی آن به صادر کننده چک برمیگردد،این چک هارا می بایست در سامانه صیاد به ثبت رساند .

• چک تایید شده :
این نوع از چک اعتبار بالایی دارند زیرا بانک مقدار وجه صادر شده را در حساب صادر کننده تایید میکند و مقدار آن را از حساب فرد جدا و مسدود میکند.این مبلغ فقط به دارنده چک پرداخت خواهد کرد .

• چک تضمینی یا بانکی :

این چک به درخواست مشتریان از سوی بانک صادر میشود و در وجه خود بانک و شعب آن میباشد و مزیت آن تضمین پرداخت از سوی بانک است.

• چک بین بانکی یا رمزدار :
این چک ها به تقاضای مشتریان توسط بانک برای بانک های دیگر صادر خواهد شد و برای انتقالات مالی در حساب ها میباشد و همواره با رمز صادر میشود .

• چک سفید امضاء :
این چک به واسطه صادر کننده امضاء میشود اما در آن نام گیرنده و تاریخ و سایر موارد درج نمیشود .

• چک در وجه حامل :
در این نوع از چک ها نام گیرنده ای ثبت نمیشود و مالک تنها با پشت نویسی کردن چک ،مبلغ را دریافت میکند و یا آن را انتقال دهد.

• چک بسته :
چکی میباشد که بر روی ان دو خط وجود دارد و نمیتوان انرا در بانک دیگری استفاده کرد و غیر قابل انتقال به غیر میباشد .

• چک بی محل :
چکی که در تاریخ مندرج پاس نشود ،حساب خالی باشد و یا حتی مبلغ کمتر از آنچه مقرر شده در حساب باشد، چک بی محل نامیده میشود .

چنانچه صادر کننده چک پیش از شکایت کیفری مبلغ مندرج در چک را به صورت نقدی و یا توافق بر سر شرایط پرداخت آن و یا فراهم کردن شرایط پرداخت در بانک را انجام دهد، دیگر قابل پیگیری کیفری نمیباشد .
با توجه به مطالب بالا تنها زمانی امکان شکایت کیفری مطرح است که در زمان تاریخ چک بانک آن را برگشت بزند، پس در صورت پرداخت مبلغ آن پیش از شکایت و یا عدم اقدام برای برگشت زدن چک در بازه زمانی قانونی، موضوع دیگر قابل پیگیری کیفری نمیباشد .

شرایط شکایت در صدور چک برگشتی :

در قانون صدور چک اینگونه بیان شده که ” جرایم ذکر شده در قانون بدون شکایت کسی که چک را دراختیار دارد قابلیت پیگیری را ندارد چنانچه دارنده آن تا 6ماه از تاریخ صادر شدن چک برای دریافت آن به بانک نرود یا در طی مدت زمان 6 ماه از تاریخ صادر شدن گواهی عدم پرداخت شکایتی صورت نگیرد پس از آن حق شکایت ندارد .
در قانون تجارت نیز ذکر شده اگر چک در همان محل صدور میبایست دریافت (تادیه) شود،مالک (دارنده) چک باید در مدت زمان 15 روز از تاریخ صدور آن وجه را طلب نماید و اگر برای شعب دیگری صادر شده باشد میبایست در 45 روز از تاریخ صدور طلب شود .

 پس با توضیحات بالا درمیابیم که برای پیگیری کیفری باید شاکی شکایت خود را ثبت کند و این شکایت باتوجه به شرایط بالا صورت میگیرد و زمان در این امر بسیار مهم است .

بر اساس ماده 7 قانون صدور چک ، صدور بی محل چک شامل مجازات هایی میشود :
• در صورتی که مبلغ چک از 10 میلیون ریال کمتر باشد محکوم به حبس تا حداکثر 6 ماه میشود .
• چنانچه مبلغ درج شده در چک بین 10 میلیون ریال و 50 میلیون ریال باشد بین 6 ماه تا 1 سال حبس را شامل میشود .
• در صورتی که مبلغ درج شده در چک بیش از 50 میلیون ریال باشد به حبس بین 1 سال تا 2 سال و همچنین محرومیت از داشتن چک به مدت زمان 2 سال محکوم میشود و چنانچه صادر کننده،اقدام به صدور چک های بی محل کرده باشد مجموع مبالغ درج شده در چک ها ملاک عمل میشود.

برای نقد کردن چک به چه مراجعی میتوان مراجعه کرد؟

اشخاص برای نقد کردن و مطالبه وجه چک قادر هستند به محاکم دادگستری و شورای حل اختلاف و اجرای ثبت مراجعه فرمایند .

بر اساس قانون از راه دو مرجع میتوان وصول چک را پیگیری کرد :

1. صدور اجرائیه :

برای چک برخلاف سفته میتوان اجرائیه گرفت حتی با وجود اینکه سفته ازنظر تجاری معتبر تر میباشد .
برای حمایت از صاحبان چک امکان صدور اجرائیه را تصویب کردند ، با وجود اینکه چک جزو اسناد عادی میباشد اما قانونگذار آن را جزو اسناد لازم الاجراء دانسته و دارندگان امکان صدور اجرائیه را دارند .
برای اقدام به صدور اجرائیه صاحب چک میبایست چک و گواهینامه ذکر شده در ماده 3 و یا گواهی عدم پرداخت را به اجرای ثبت اسناد محل ارائه کند . ثبت در شرایطی دستور اجرا صادر میکند که مطابقت امضاء برروی چک با نمونه امضاء صادر کننده در بانک از طرف بانک گواهی شده باشد .چنانچه متهم در دسترس نباشد آخرین نشانی او در بانک اقامتگاه قانونی او محسوب میشود و هرگونه ابلاغی باید به نشانی مزبور به عمل بیاید مگر آنکه متهم نشانی دیگری را تعیین کرده باشد .

تعهدات ناشی از اسناد رسمی را می‌توان بدون نیاز به مراجعه به دادگاه مورد پیگیری قرار داد . و از آنجا که چک نیز جزء اسناد لازم‌الاجرا میباشد ، دارنده قادر است از طریق اداره ثبت اسناد آن را مورد مطالبه قرار دهد .

 دارنده چک میبایست برگه چک و گواهی عدم پرداخت آن را به اجرای ثبت اسناد محل ارائه دهد . 

در این رابطه باید در نظر داشت که شکایت کیفری بر علیه صادرکننده چک بی‌ محل، مانع درخواست صدور اجرائیه به منظور وصول و مطالبه وجه چک از طریق اداره ثبت نمیباشد . بدین ترتیب شاکی در حالیکه شکایت کیفری بر علیه صادر کننده طرح کرده است ، می‌تواند از طریق اداره ثبت اسناد هم اقدام بکند . اما نقد کردن چک با ثبت اسناد دارای محدودیت هایی میباشد که در ادامه توضیح خواهیم داد .

 

2. وصول مبلغ چک از دادگاه :

پیگیری و رسیدگی به شکایات مربوط به چک در دادگاه ها خارج از نوبت و فوری انجام میشود . از همین رو بیشتر دارندگان چک از همین راه برای وصول مبلغ چک خود اقدام میکنند .
بر اساس قانون صدور چک بعد از آنکه دارنده چک در زمان قانونی آن برای دریافت مبلغ چک به بانک مراجعه کند و به هر دلیلی با مشکل عدم پرداخت مواجه شود گواهی عدم پرداخت را از بانک محال علیه گرفته و با ارائه 2 برگ فتوکپی از آن گواهی و چک با پیوست فرم شکایت به مراجع مربوطه تقاضای پیگیری کیفری متهم را مطالبه میکند .
ارائه دادخواست صدور اجراییه چک شرایط متفاوتی دارد و آنچنان ساده نیست . به طور مثال شما قادر نیستید که در صورت وصول نشدن چکی که در دست دارید بلافاصله اقدام به ارائه درخواست صدور اجراییه چک را به دادگاه بکنید و توقع شروع این فرایند دادرسی را داشته باشید .

محدودیت‌ های نقد کردن چک از طریق ثبت اسناد چیست ؟

اجرای ثبت اسناد در قیاس با مراجعه به دادگاه، محدودیت ‌هایی خواهد داشت که عبارتند از:

1. در صورتی دستور اجرا صادر خواهد شد که بانک تطبیق امضای چک با نمونه امضای صادرکننده را گواهی کند .

2. صدور اجرائیه، تنها علیه صادرکننده چک صورت می‌گیرد و نه علیه پشت‌نویسان .

3. تنها مبلغ درج شده در چک قابل مطالبه است و نه خسارت ناشی از آن .

4. متقاضی میبایست پیش از صدور اجرائیه ، 10% مبلغ مورد درخواست را به صندوق اجرا واریز کند .

5. متقاضی میبایست به اداره اجرای ثبت اسناد محل شعبه بانکی که چک به عهده آن صادر میشود مراجعه کند . 

 

 

 

سوالات متداول

خیر در هیچ کدام از پرونده های مالی حضور وکیل الزامی نیست،اما با توجه به قوانین جدید چک و همچنین پیچیدگی های پروسه ی به اجرا گذاشتن آن ، حضور یک وکیل متخصص میتواند به سرعت حصول نتیجه کمک کند.

 موکل در هیچ کدام از مراحل رسیدگی حضور نخواهد داشت و وکیل مجموعه تمام رسیدگی ها را تا زمان حصول نتیجه انجام خواهد داد.

بله،باید گفت که به اجرا گذاشتن چک های قدیمی پیچیدگی های خاص خود را دارد اما همچنان میتواند برای آن ها اقدام کرد.

علاوه بر بررسی تخصصی پرونده ی شما به صورت جامع ،یک قرارداد واضح و روشن نوشته خواهد شد و وظایف وکیل در آن شرح داده میشود.بعد از آن پروسه ی قانونی به سرعت آغاز میشود.

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 7 =

مشاوره رایگان مشاوره رایگان از طریق واتس اپ