قوانین خروج از ایران

چکیده مطلب : افرادی که کارت پایان خدمت ندارند برخلاف باور عموم می توانند در شرایط خاصی از کشور خارج شوند این شرایط شامل فاقد غیبت بودن فرد، مشخص بودن وضعیت تحصیلی و معافیت تحصیلی او، ارائه وثیقه کافی و ... می باشند. در صورت دارا بودن شرایط عمومی مشمولان برای خروج از کشور ابتدا باید به دانشگاه مربوطه درخواست گواهی اشتغال به تحصیل دهند و پس از صدور، گواهی را به همراه وثیقه مربوطه به سازمان نظام وظیفه تقدیم نمایند. لازمه خروج از کشور افراد بدون گواهی پایان خدمت این است که مدارک لازم را بطور کامل تهیه نمایند. در صورت نیاز بروز هرگونه سوال و ابهام در مورد قوانین خروج از کشور، وثیقه مورد نیاز و نحوه استرداد آن با گروه حقوقی دکتر رضا عبدالمحمد مشورت نمایید.
قوانین خروج از ایران
آنچه خواهید خواند :

کشور ما از جمله کشور هایی است که پسران باید کارت پایان خدمت داشته باشند یا اینکه مشمول بوده و اجازه خروج از کشور به هر طریقی را ندارند. در این مقاله ما در مورد قوانین خروج از ایران خواهیم کرد. طبق قوانین موجود در ایران، وقتی آقایان به سن 18 سال کامل رسند مشمول انجام وظیفه می شوند.

پس از این سن برای خروج از کشور باید کارت پایان خدمت سربازی خود را ارائه دهند، اما برای کسانی که کارت پایان خدمت ندارند و سربازی را نگذارنده اند هم شرایطی وجود دارد تا بتوانند از ایران خارج شوند.

برای خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت شما باید دارای معافیت تحصیلی باشید. به این معنی که شما مشغول تحصیل هستید و می توانید با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از کشور خارج شوید. در غیر این صورت شما اجازه خروج از کشور را نخواهید داشت. در ادامه گذاشتن وثیقه نیز دیگر شرایطی هست که ما در این صفحه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

 

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد تمامی روش ها و قوانین مهاجرت را با بهترین وکیل مهاجرت به شما معرفی می نماید.

 

شرایط عمومی مشمولان برای خروج از کشور

 • فرد مشمول میبایست فاقد غیبت باشد.
 • فرد مشمول معافیت تحصیلی داشته باشد و وضعیت تحصیلی وی نیز مشخص باشد.
 • در مدت زمان سنوات اوله تحصیلی و یا اینکه سنوات ارفاقی اقدام کند.
 • فرد مشمول تحصیلش به پایان رسیده باشد و در مهلت زمان معرفی 1 ساله باشد (انصراف، اخراج، ترک تحصیل و فارغ التحصیل) باشد.
 • برای بازگشت در زمان به موقع نیاز به وثیقه است.
 • برای دانش اموزان گواهی اشتغال به تحصیل و دانشجویان درخواست مجوز خروج موقت از کشور.

 

مراحل مختلف قوانین خروج از ایران

قوانین خروج از ایران که مشمول تحصیل هستند مراحلی دارد که این مراحل به شرح ذیل می باشند:

آقایانی که کارت پایان خدمت ندارند و مشمول نظام وظیفه می باشند ابتدا باید به دانشگاه مربوطه درخواست گواهی اشتغال به تحصیل دهند و پس از صدور، گواهی را به همراه وثیقه ای که باید برای سفر مربوطه تهیه می کردند به سازمان نظام وظیفه ارائه دهند. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که مجوز خروج از کشور توسط سازمان نظام وظیفه صادر نمی شود و باید مجوز خروج را از یگان خدمتی دریافت کنید.

پس از طی مراحل گفته شده، مدارک مجوز به پلیس گذرنامه ارسال شده و برای شما گذرنامه موقت صادر خواهد شد. حال که فرد دارای گذرنامه موقت است می تواند طی زمان مشخص شده از کشور خارج شود که البته باید مدت آن تعیین باشد. در مرحله بعد باید نسبت به دریافت ویزای کشور مقصد و تهیه بلیط سفر خود اقدام کند. البته باید این نکته را بیان کرد که پس از بازگشت مسافر به کشور با به همراه داشتن مدارک شناسایی و مراجعه به سازمان نظام وظیفه، وثیقه پرداخت شده قابل دریافت خواهد بود.

 

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد آماده ارائه مشاوره در زمینه قوانین خروج از کشور به شما عزیزان می باشد.

 

قوانین خروج از ایران برای افرادی که کارت پایان خدمت ندارند:

قوانین خروج از ایران برای کسانی که کارت پایان خدمت ندارند کمی متفاوت میباشد و باید وثیقه گذاشت.

آقایانی که به سن 18 کامل رسیده اند و مشمول نظام وظیفه می باشند و قصد سفر به خارج از مرز های و ایران را دارند و همینطور مشغول به تحصیل هم هستند باید از یکی از بانک های دارای صلاحیت در کشور حساب بانکی باز کرده سپس نوع سفر خود را مشخص کرده و مبلغی را به عنوان وثیقه پرداخت کنند.

این هزینه ای که به عنوان وثیقه پرداخت شده تا زمان بازگشت فرد در بانک بلوکه خواهد شد و وقتی که به ایران برگشت طی مدت 48 ساعت به حساب آن ها واریز خواهد شد. هزینه مورد نیاز برای وثیقه نسبت به نوع سفر و کشور انتخاب شده متفاوت بوده و برای اطلاع از مبلغ مورد نیاز باید از مراجع قانونی ذی صلاح استعلام گرفت.

 

مدارک لازم جهت خروج از ایران برای افرادی که کارت پایان خدمت ندارند

 • اصل و کپی شناسنامه
 • گواهی اشتغال به تحصیل یا فراغت از تحصیل
 • برگه اعزام به خدمت بدون غیبت
 • برگه درخواست معافیت
 • برگه تاییده اتمام تحصیل
 • دفترچه حساب بانکی
 • مبلغ وثیقه

در مواردی که فرد به دلایلی پس از پایان مدت معین شده بازگردد، طبق قانون 6 ماه الی 1 سال از خروج دوباره منع خواهد شد. حتما توجه داشته باشید که برای جلوگیری از این مسائل حتما زودتر از موعد مقرر شده به کشور بازگردید.

 

اگر فرد مشمول به کشور برنگردد چه اتفاقی می افتد؟

اگر فرد متقاضی که در هنگام خروج مشمول بوده و وثیقه تهیه کرده است به کشور بازنگردد، وثیقه او توسط دولت ضبط و از حساب بانکی او برداشته خواهد شد. اگر این فرد بازنگردد این مدت برای او غیبت تلقی شده و مجازاتی را در پی خواهد داشت.

 

سوالات متداول قوانین خروج از ایران

 

آیا دانشجویان در سنوات ارفاقی می توانند از کشور خارج شوند؟

امکان صدور مجوز خروج از کشور برای دانشجویانی که در حال تحصیل در سنوات ارفاقی با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه و وظیفه عمومی امکان پذیر است؛ اما پس از پایان فراغت تحصیلی اجازه خروج از کشور صادر نخواهد شد.

مدت زمان اعطایی برای سفرهای مطالعاتی چقدر است؟

این مدت برای دانشجویان کارشناسی ارشد 6 ماه و برای دانشجویان دکتری 12 ماه است صدور مجوز خروج از کشور برای سربازان از طرف وظیفه عمومی ممنوع است و این امر میبایست از طرف یگان خدمتی بررسی و پیگیری شود.

استرداد وثیقه چیست؟

مشمول وظیفه می باست بعد از بازگشت به کشور همراه با مدارک شناسایی به سازمان نظام وظیفه مراجعه کند و وثیقه را دریافت کند.

شرایط و قوانین خروج از کشور برای دانشجویان چیست؟

دانشجویان برای خروج از کشور باید شرایط خاصی را رعایت کنند. طبق قوانین جاری، دانشجویان مقاطع کارشناسی و بالاتر باید از دانشگاه محل تحصیل خود مجوز خروج دریافت کنند. همچنین، دانشجویان پسر باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کرده و در صورت مشمول بودن، مجوز خروج از سازمان نظام وظیفه اخذ نمایند. دانشجویان بورسیه نیز باید از سازمان امور دانشجویان مجوز خروج دریافت کنند.

آیا دانشجویان به طور کلی ممنوع الخروج هستند؟

خیر، دانشجویان به طور کلی ممنوع الخروج نیستند. اما برای خروج از کشور نیاز به رعایت قوانین و اخذ مجوزهای لازم دارند. ممنوع الخروجی معمولاً در موارد خاص مانند داشتن پرونده قضایی، بدهی مالیاتی یا عدم انجام تعهدات قانونی اعمال می‌شود. دانشجویان باید قبل از اقدام به خروج از کشور، از عدم ممنوع الخروجی خود اطمینان حاصل کنند.

روند درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان چگونه است؟

برای درخواست مجوز خروج موقت، دانشجویان باید ابتدا به اداره امور دانشجویی دانشگاه خود مراجعه کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند. سپس، باید مدارک لازم از جمله دعوتنامه یا پذیرش دانشگاه مقصد (در صورت سفر علمی) را ارائه دهند. پس از تأیید دانشگاه، دانشجویان مشمول باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و درخواست مجوز خروج از سازمان نظام وظیفه را ثبت کنند. پس از طی این مراحل و تأیید نهایی، مجوز خروج صادر می‌شود.

قوانین خروج از کشور برای مشمولین نظام وظیفه چیست؟

مشمولین نظام وظیفه برای خروج از کشور با محدودیت‌های بیشتری مواجه هستند. طبق قانون، افراد مشمول خدمت سربازی که غیبت ندارند، می‌توانند با سپردن وثیقه و تأیید سازمان نظام وظیفه، برای یک بار به مدت محدود (معمولاً سه ماه) از کشور خارج شوند. دانشجویان مشمول می‌توانند با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و تأیید دانشگاه، برای سفرهای علمی یا زیارتی مجوز خروج دریافت کنند. در هر صورت، اخذ مجوز از سازمان نظام وظیفه الزامی است.

شرایط خروج از کشور برای دانشجویان بورسیه چگونه است؟

دانشجویان بورسیه برای خروج از کشور باید علاوه بر رعایت قوانین عمومی خروج دانشجویان، مجوز خاصی از سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کنند. این دانشجویان باید درخواست خود را همراه با مدارک لازم از جمله دعوتنامه یا پذیرش دانشگاه مقصد (در صورت سفر علمی) و تأییدیه دانشگاه محل تحصیل به سازمان امور دانشجویان ارائه دهند. پس از بررسی و تأیید، مجوز خروج برای آنها صادر می‌شود.

2 پاسخ
 1. ناشناس گفت:

  با سلام اقای عبدالمحمد ایا برای تمدید پاسپورت هم وثیقه ای جداگانه نیاز است!؟

  1. ادمین گفت:

   با سلام لطفا اطلاعات مورد نظر خود را برای ما ارسال کنید تا به شما مشاوره لازم را دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + نه =