کلاهبرداری اینترنتی

آنچه خواهید خواند :

ارتباط یکراستا بین شخصی که جرم را مرتکب شده و قربانی در کلاهبرداری رایانه ای وجود ندارد و جرم از طریق رایانه انجام می شود. جزای کلاهبرداری سایبری حبس 1 تا 3 سال ، مصادره مال به صاحب آن و مجازات مالی برابر مال مصادره شده است.

 

سیستم‌هایی که می‌توانند سیستم‌های رایانه‌ای نقش بسیار حیاتی در تمام زندگی انسان‌ها داشته باشند و در همین حال جرایم رایانه‌ای روز به روز در حال گسترش است، و بیشترین قابلیت فضای ارتکاب اکثر جرایم را دارد و همین امر باعث می‌شود که مرجع های قضائی برای جلوگیری چاره ی ویژه در برابر این جنایات پیدا کننده .

 

جرایم سایبری به طور کلی به جرایمی اطلاق می شود که به نوعی با تجارت الکترونیک مرتبط و ارتباط بین جرم و بزه دیده از طریق شبکه اینترنتی انجام می شود. در کلاهبرداری اینترنتی، کلاهبردار باید با  تغییر یا پاک کردن داده ها  ،وارد کردن یا اختلال ایجاد کردن در سیستم و … پول را تصاحب کند، به عبارت دیگر، با استفاده متقلبانه از رایانه، مال یا سودی به دست آورد. در ادامه به تعریف و توضیح مفصل به جرم کلاهبرداری اینترنتی پرداخته میشود.

 

کلاهبرداری سنتی و کلاهبرداری رایانه ای

کلاهبرداری سنتی به این معناست که کلاهبردار از ابزارهای متقلبانه برای فریب و سرقت اموال وی استفاده می کند. فریب در واقع سهل انگاری و جهل مالک است، پس لازم است شخص متضرر از وسیله کلاهبرداری باخبر نبوده باشد و واقعا فریب خورده باشد.

 

همچنین باید بین توسل به وسایل متقلبانه و فریب مال گمشده رابطه مستقیم وجود داشته باشد. البته که کلاهبردار باید سوء نیت داشته باشد و مال دیگری را بگیرد تا به نفع خود یا شخص مورد نظر باشد. باید توجه داشت که کلاهبرداری از دسته جرم های مقید میباشد و برای تحقق آن باید به نتیجه رسیده باشد.

 

 اما ، کلاهبردار باید با تغییر دادن، وارد کردن یا پاک کردن داده ها یا ایجاد اختلال در سیستم و غیره در کلاهبرداری اینترنتی اموال یا پول را تصرف کند. حتی ممکن است بدون اطلاع قربانی انجام شود.

 

بین کلاهبرداری سنتی و کلاهبرداری رایانه ای در زمینه ارتکاب این جرایم و نیز تفاوت در ابزار ارتکاب جرم تفاوت وجود دارد. به عبارت دیگر در کلاهبرداری سنتی این فرد با استفاده از ابزارهای متقلبانه فریب می خورد و اموال وی تلف می شود اما در کلاهبرداری اینترنتی شخص دخیل نیست، بلکه استفاده متقلبانه از رایانه است.

 

منبع اصلی کلاهبرداری سایبری ورود داده ها، اصلاح داده ها، پاک کردن داده ها، ایجاد داده ها، اجرای داده ها و اختلال در سیستم است.

 

با توجه به عنصر معنوی این جنایت می توان عمدی بود در رفتار یا علم به غیر مجاز بودن عمل شخص اشاره کرد که و نیت به نتیجه آن است، یعنی شخصی با علم به این امر بدون داشتن حقی از دیگری پولی را می دزدد. .

 

یک پاسخ
  1. ناشناس گفت:

    مبلغ سیصد میلیون تومان از کارت من بدراشت شده بدون اینکه من اطلاعی داشته باشم ؟
    برداشت غیر مجاز کرده چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هشت =