روابط نامشروع

رابطه نامشروع

 

رابطه نامشروع به چه معناست

 

بزرگسالانی که روابط خارج از شرع و قانون دارند و عقدی بین انها صورت نگرفته و به هم محرم نیستند مرتکب رابطه نامشروع شده اند. عقله زناشویی یعنی زن و مرد با خواندن صیغه ی عقد  با هم ازدواج کنند و به هم محرم شوند. انجام اعمالی مانند بوسیدن، آمیزش، دست دادن و… که منافی نظم و عفت جامعه است از جمله روابط نامشروع است. روابطی مثل دوستی دختر و پسر نامشروع، ارتباط اینترنتی یا مجازی، تلفنی، قرارهایی مثل قرار گذاشتن در کافه ها ورستوران ها، قدم زدن در پارک که غیراخلاقی است نیز از روابط نامشروع محسوب می شود. به طور کلی رابطه نامشروع، ارتباط فیزیکی یا حتی کلامی با محتوای غیرقانونی و غیرشرع است که منجر به زنا نباشد. تشخیص روابط نامشروع بر عهده مقام قضایی است و ملاک آن برای تشخیص عرف است. اگر رابطه زن و مرد در رسیدگی مراجع قضایی غیرعادی باشد، نامشروع محسوب می شود. در تشخیص جرم باید بسیار دقت شود تا اشتباهی صورت نگیرد.

 

شکل های مختلف رابطه نامشروع

1-رابطه نامشروع منجر زنا

2- رابطه نامشروع دون زنارابطه نامشروع زنا

 

رابطه ای که بین دو فرد نامحرم ایجاد می شود و در نهایت به نزدیکی می انجامد، رابطه نامشروع محسوب می شود و منجر به زنا می شود.

 

رابطه نامشروع دون زنا

مطابق ماده 637 قانون مجازات اسلامی، روابط بدنی که به رابطه جنسی منجر نمی شود، مانند بغل کردن،بوسیدن، جماع، روابط نامشروع نام میگیرند. عمل های غیر جسمی مانند و لبخند زدن همراه با شیطنت چشمک زدن از روابط نامشروع به حساب نمی آیند.انواع زنا

 

 تجاوز به عنف 

محصنه 

غیر محصنه

 

تجاوز به عنف

 

بدون رضایت طرف مقابلاگر رابطه جنسی داشته باشد تجاوز محسوب می شود. مجازات تجاوز جنسی هم اعدام میباشد.

 

تبصره: در صورتی که تجاوز جنسی مربوط به دختر باکره باشد، جزای مرتکب آن به علاوه ی اعدام، پرداخت ارش البکاره یا مهرالمثل میباشد.

 

زنای محصنه

مرد یا زنی که همسر دارد و امکان همبستر شدن با او را در هر وقتی که بخواهد داردو اما با دیگری زنا کند، زنای (محصنه) نامیده می شود.

 

مجازات زن زناكار(زنای محصنه): 100 ضربه شلاق، رجم

مجازات مردی که زنا می کند: 100 ضربه شلاق، به مدت یک سال تبعید از محلی ک زندگی میکند و تراشیدن سر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *