آنچه خواهید خواند :

رابطه نامشروع

رابطه نامشروع به چه معناست؟

بزرگسالانی که روابط خارج از شرع و قانون دارند و عقدی بین آن ها صورت نگرفته و درواقع به هم محرم نیستند، مرتکب رابطه نامشروع شده اند. عقله زناشویی یعنی زن و مرد با خواندن صیغه ی عقد با هم ازدواج کنند و به یکدیگر محرم شوند. انجام اعمالی مانند بوسیدن، آمیزش، دست دادن و … که منافی نظم و عفت جامعه است از جمله روابط نامشروع است. روابطی مثل دوستی دختر و پسر نامشروع، ارتباط اینترنتی یا مجازی، تلفنی، قرارهایی مثل قرار گذاشتن در کافه ها و رستوران ها، قدم زدن در پارک که غیراخلاقی است نیز از روابط نامشروع به حساب می آیند. به طور کلی رابطه نامشروع، ارتباط فیزیکی یا حتی کلامی با محتوای غیرقانونی و غیرشرع است که منجر به زنا نباشد. تشخیص روابط نامشروع بر عهده مقام قضایی است و ملاک آن برای تشخیص عرف است. اگر رابطه زن و مرد در رسیدگی مراجع قضایی غیرعادی باشد، نامشروع محسوب می شود. در تشخیص جرم باید بسیار دقت شود تا اشتباهی صورت نگیرد.

 

اشکال مختلف رابطه نامشروع

  1. رابطه نامشروع منجر زنا
  2. رابطه نامشروع دون زنا

 

رابطه نامشروع زنا

رابطه ای که بین دو فرد نامحرم ایجاد می شود و در نهایت به نزدیکی می انجامد، رابطه نامشروع بوده و منجر به زنا می شود.

 

رابطه نامشروع دون زنا

مطابق ماده 637 قانون مجازات اسلامی، روابط بدنی که به رابطه جنسی منجر نمی شود، مانند بغل کردن، بوسیدن، جماع، روابط نامشروع نام می گیرند. اعمال غیر جسمی مانند لبخند زدن همراه با شیطنت چشمک زدن از روابط نامشروع به حساب نمی آیند.

 

انواع زنا

  • تجاوز به عنف

بدون رضایت طرف مقابل اگر رابطه جنسی صورت گیرد، تجاوز محسوب می شود. مجازات تجاوز جنسی هم اعدام می باشد.

تبصره: در صورتی که تجاوز جنسی مربوط به دختر باکره باشد، جزای مرتکب آن به علاوه ی اعدام، پرداخت ارزش البکاره یا مهرالمثل می باشد.

  • محصنه

مرد یا زنی که همسر دارد و امکان همبستر شدن با او در هر وقتی که بخواهد را داشته اما با دیگری زنا کند، زنای (محصنه) نامیده می شود.

مجازات زن زناكار (زنای محصنه): 100 ضربه شلاق، رجم

مجازات مردی که زنا می کند: 100 ضربه شلاق، به مدت یک سال تبعید از محلی ک زندگی می کند و همچنین تراشیدن سر.

  • غیر محصنه

اگر رابطه جنسی نامشروع با رضایت طرفین و خارج از قواعد ازدواج شرعی رخ دهد و همچنین یکی یا هر دوی آن ها مجرد باشند، زنای غیر محصنه نامیده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 5 =