تخلفات کارگزاران بورس

تخلفات کارگزاران بورس چیست ؟

از مهمترین عواملی که باعث اختلافات موجود در ماده 36 قانون بورس میشود تخلفات کارگزاران بورس است . این اختلافات عموما به دلیل فعالیت حرفه ای این مراکز میباشد که چنانچه توافق و صلح در کانون ها صورت نگیرد ، هیات داوری بورس به انها رسیدگی میکند . این اختلافات که میان کارگزاران و سرمایه گذاران به وجود می اید اغلب به 2 دسته تقسیم میشود که عبارتند از مالی و غیر مالی و ما در اینجا به مهمترین انها میپردازیم .
تخلف کارگزاران بورس به دو دسته تقسيم میشود
1-تخلفات مالی کارگزاران
2-تخلفات غیر مالی کارگزاران
گروه حقوقی رضا عبدالمحمد اماده مشاوره به شما در ضمینه تخلف کارگزاران بورس با بهترین وکیل بورس خواهد بود
تخلف کارگزاران بورس

سبدگردانی چیست ؟

به منظور جلوگیری از کلاهبرداری در سبدگردانی لازم است تا اطلاعاتی در این باره به دست اورید . در قدم اول بهتر است تا اشنایی با کلمه سبدگردانی داشته باشید . به انتخاب موارد سرمایه گذاری و همچنین نظارت بر انها با توجه به نوع هدف گذاری سرمایه گذار و ریسک لازم برای ان مواردسبدگردانی میگویند . به فرد و یا افرادی که این اقدامات را انجام میدهند سبدگردان گفته میشود . این افراد با توجه به هدف و نیاز های شما سهام های مناسبی را خرید و فروش میکنند به جای شخص مشتری ، از دلایل بصرفه بودن کمک گرفتن از سبدگردانان با توجه به مسائلی که ذکر کردیم اشناییو دانش و تجربه انها در این بازار میباشد . در مقابل انجام این فعالیت ها برای سرمایه گذاران مدیر مجموعه کارمزدی را مطالبه میکند . برای جلوگیری از احتمال کلاهبرداری بهتر میباشد تا با یک شرکت دارای اعتبار و شناخته شده قرارداد ببندید و همینطور این شرکت ها افراد متخصص و قابل اعتمادی هم در اختیار دارند .

فرد امین سبدگردانی چه کسی میباشد ؟

به منظور جلوگیری از کلاهبرداری و تخلغ کارگزاران بورس در سبدگردانی بورس وجود یک فرد امین بسیار دارای اهمیت میباشد . این فرد به عنوان ناظر و یک فرد حقوقی بر فعالیت های سبدگردانی میباشد .به منظور انتخاب فرد امین لازم است تا قراردادی عقد بشود . در غیر این صورت نمیتوان سبدگردانی را به کسی واگذار کرد . در صورت نبستن قرارداد با سازمان های رسمی ویا حتی شخصی امکان دارد مشکلات زیادی برایتان به وجود بییاید و حتی متحمل صرر هنگفتی در سرماییتان شوید .

تخلفات مالی کارگزاران

گاهی اوقات اشتباه کارگزاران بورس باعث ضرر و زیان عده ای میشود که این تخلف کارگزار به صورت مالي است حال در این قسمت ما تخلفات کارگزاران بورس را به شما شرح خواهیم داد 1. فروش سهام سرمایه گذاران بدون اجازه
یکی از عمده ترین عوامل ایجاد اختلاف در هیات داوری فروش سهام بدون دریافت درخواست فروش از سرمایه گذار میباشد . در این اختلاف کارگذار میبایست ثابت کند که سفارش فروش را دریافت کرده و از انجایی که برخی سفارش ها ثبت نمیشود و به صورت تماس تلفنی است ثندی برای اثبات ان نیست و سرمایه گذار حتی در صورت سفارش هم میتواند منکر ان شود و در نزد هیات داوری از کارگذار شکایت کند و مدعی فروش فضولی سهام شود .
2. فروش سهام کمتر از مقدار سفارش
در این نوع از اختلاف سهامدار مقدار معینی را برای فروش به کارگذار سفارش میدهد و چنانچه کارگذار مقدار کمتری نسبت به میزان تعیین شده را به فروش برساند و قیمت باقی مانده سهام کاهش یابد و در نتیجه این عمل سرمایه گذار متضرر شده باشد کارگذاز مقصر شناخته شده و موظف به پرداخت ما به التفاوت به سرمایه گذار میباشد .
3. عدم خرید سهام توسط کارگزار
کارگزاربر طبق خواسته و دستور سهامدار موطف به خرید سهام مورد نظر میباشد حال چنانچه سهامدار مبلغی را به کارگزار بدهد در ازای خرید سهامی و کارگزار مبلغ را دریافت کند و سهام را بدون دلیل خریداری نکند و باعث خسارت شود میبایست وجه مورد نظر و خسارت را جبران کند .
4. خرید سهامی به جزء سهام مورد نظر سرمایه گذار
در این نوع از اختلاف سهامدار به خرید سهام شرکتی خاص و یا تغییر سهامش میل دارد اما کارگزاری با پیشنهاد سهام مورد نظر خود و یا سهامی که از پیش خریداری کرده خواسته سرمایگذار را رد کند و در هیمن
5. تاخیر کارگزار در اجرای دستور فروش
اگر در به اجرا رسیدن دستور فروش تاخیری به وجود بی آید موجب می شود که انجام معاملات بورس با تاخیر مواجه شود که باعث مسئولیت مدنی کارگزار خواهد شد، این تاخیر به وجود آمده احتمال دارد به علت وجود صف (که ناشی از عدم کارایی بازار است)، حذف نام مشتری، نبودن قیمت مناسب و یا فراموشی کارگزار باشد. در یکسری موارد که سهامدار، سهام خود را در اختیار کارگزار قرار داده تا به فروش برساند ولی کارگزار با امکان فروش سهام مزبور و نبود صف اجرای دستور فروش را به تاخیر اندازد و در تاریخ دیگر و به قیمتی کمتر از قیمت تاریخ درخواست، در تابلو به فروش رسانده و به این ترتیب موجب خسارت سهامدار گردد، خلاف حدود وکالت عمل کرده است و این موضوعمی تواند از موارد بروز اختلاف میان سهامدار و کارگزار باشد؛ بنابراین سهامدار می تواند درخواست جبران ضرر و زیان وارده را بنماید.
بهتر است برای جلوگیری از این اختلاف و اطمینان از انجام دستورات مشتریان، کارگزار باید کنترل های داخلی متناسب را انجام داده و بهترمی باشد از سیستم order and book کمک بگیرید.
تخلف کارگزاران بورس

تخلفات غیر مالی کارگزاران

گاهی اوقات اشتباه کارگزاران بورس باعث ضرر و زیان عده ای میشود که این تخلف کارگزار به صورت غیر مالي است حال در این قسمت ما تخلفات کارگزاران بورس را به شما شرح خواهیم داد
1. سوءاستفاده از کد سهامداران توسط کارگزاری
کد سهامدار در اصل همانه شناسه هر فرد میباشد . در صورتی که یک کد سهامداری در بازار بدهکار باشد این معنی را میدهد که صاحب کد بدهکار است ، حتی در صورتی که از معاملات اطلاعی نداشته باشد و یا معاملات را فرد دیگر انجام دهد ملاک تعیین اسناد موجود میباشد که به نام فرد در سیستم کارگزاری و همچنین در سامانه معاملات به ثبت رسیده . در کارگزاری ها این امکان وجود دارد که به دلیل تشابه نام و یا کد معاملاتی سهامی برای فرد اشتباه خریداری شود و یا از کد او به فروش برسد . این اشتباهات عموما سهوی و غیرعمدی صورت میگیرد اما در برخی موارد ممکن است به دلیل فساد مالی و با قصد و نیت انجام شود . در کل این اقدامات به هر شکل که بدون دریافت اجازه از مشتریان از کد انها سوءاستفاده هایی صورت بگیرد ، دریافت کد و انجام معامله با مشخصات سهامدار جعلی و .. غیر قانونی میباشد وشرکت کارگزاری میبایست خسارات به وجود امده را جبران کند .
در راستای پیشگیری ارز این اتفاقات پس از هر سفارش سهامداران انجام معامله را از کارگزاری پیگیری کنند .
2. رفتار و برخورد ناصحیح کارگزاری ها
از عمده این رفتار میتوان به عدم و یا پاسخ گویی بد به نظرات و انتقادات و همچنین خودداری از انجام دستور ها و سفارشات و انجام انها طبق منافع خود .
3. سوء استفاده و استفاده شخصی از سرمایه مشتریان
استفاده شخصی و یا سوءاستفاده از سرمایه مشتریان برای خود و یا دیگر افراد تخلف به حساب می اید و چنانچه سهامدار طرح دعوی کندباعث محکومیت کارگزاری میشود و جدا از جبران خسارت باهث لغو مجوز فعالیت و یا حتی تاسیس نیز میشود .
4. مشاوره غلط و گمراه کننده به مشتریان ارائع مشاوره اشتباه جدا اینکه ناشی از اطلاعات ناکافی باشد ممکن است با قصد و نیت خاصی باشد که در این صورت به دلیل به وجود اوردن ضرر باعت اختلاف میان مشتریان و کارگزار میشود .راستا موجب ضرر کردن سرمایه گذار شوند . اما چنانچه سرمایگذار دستور خرید را بدون مشخص کردن نام سهام و یا شرکتی امضاء کند به کارگزار این اجازه را داده تا با نظر خودش سهام ها را خریداری کند .
۵- کارگزارصورتحساب را به سرمایه گذار ارائه نمی کند
درصورت کلی ارائه صورتحساب معتبر به مشتری بعد از انجام معاملات لازم بوده و این امر برای نظارت و کنترل مطلوب بر وضعیت حساب ها ضرورری می باشد؛ لذا عدم انجام آن می تواند زمینه کلاه برداری و سؤاستفاده در عملیات کارگزاران را فراهم می آورد. طبق بند ۲۲ آئین نامه معاملات در شرکت بورس اوراق بهادار تهران، کارگزاران وظیفه دارند ضمن رعایت سفارش مشتری از فرم های مخصوصی که به وسیله بورس طراحی شده باشد برای پذیرش سفارشات خرید و فروش مشتریان استفاده بکند؛ البته قانونگذار به این امر اکتفا نکرده و کارگزار را مکلف کردهکه پس از اجرای سفارش، گزارشی از صورت وضعیت معاملات انجام شده را می بایست به اطلاع مشتری برساند. در مورد سفارشات الکترونیکی نیز در صورت انجام معامله،بایستیوضعیت حساب مشتری از جمله معاملات انجام شده و وجوه دریافتی و پرداختی، همچنین فهرستی از موجودی اوراق بهادار و سفارش های اجرا نشده خرید و فروش، به صورت الکترونیک برای مشتری ارسال شود.
اگر مشتری با امضای خود با شرکت کارگزاری توافق بکند که سفارشات را برایشان انجام دهند ، می بایست صورت وضعیت حساب مشتری خود را تا مدت زمان ۲۴ ساعت پس از به پایان رسیدن روزی که معامله به درخواست مشتری به انجام می رسد در اختیار وی قرار بدهد.

طریقه شکایت از کارگزاری بورس

چنانچه فردی بخواهد از کارگزاری بورس در زمینه تخلفی شکایت بکند قادر است از راه های متفاوتی این اقدام را انجام دهد به طور کلی بهترین گزینه از راه اداره رسیدگی به شکایت و حمایت های حقوقی (سمتا) خواهد بود . از موارد دیگر میتوان به گزینه های زیر اشاره کرد :
• شکایت از راه قوه قضاییه
• شکایت در سازمان بازرسی کل کشور
• شکایت به کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار
• سامانه رسمی ثبت تخلفات بورس
همانطور که دیدید به راحتی میتوان به تخلف کارگزاران بورس اعتراض و شکایت انجام داد.

محل رسیدگی به تخلفات کارگزاران بورس

مراجعی که برای رسیدگی به تخلفات کارگزاران بورس در نظر گرفته شده است به دو بخش اداری و قضایی تقسیم بندی میشود . لازم است بدانید که برای رسیدگی به تخلفات رعایت مراتب متفاوتی لازم نیست یعنی که در صورت مراجعه به بخش اداری و دریافت نکردن پاسخی و عدم نتیجه گیری به بخش قضایی مراجعه کنید وباید توجه کنید که مناسب است برای دریافت نتیجه مطلوب و در زمان کوتاه تری مراجعه به بخش اداری در الویت قرار گیرد .

مراجع قضایی جهت شکایت علیه کارگزاری های بورس

اشخاص قادر هستند تا به وسیله مراجع قضایی اقدام کنند و به جهت خسارت هایی که به دلیل مسئولیت های قراردادی متحمل شده اند دعوایی را طرح کنند . ممکن است که این طرح دعوی حقوقی نباشد از همان رو که در قانون بورس اوراق بهادار اشاره شده که بعضی از تخلف های کارگزاران جرم محسوب میشود و شامل مجازات میباشد . چنانچه فردی بخواهد از راه مراجع قضایی اقدامات را انجام دهد لازم است به همراه مدارک شناسایی و مستندات خودشان به دفتر های خدمات قضایی به منظور ثبت دادخواست و یا شکایت نامه رجوع بفرمایند .

مراجع اداری جهت شکایت علیه کارگزاری های بورس

مراجع اداری را سازمان بورس به منظور حفظ و صیانت از مل افراد فعال در بازار سرمایه و وضع مقررات از سوی شورای عالی بورس و کمیسیون تخصص خود قرار داده است که افراد میتوانند به طور مستقیم با طرح شکایت در این نهاد های نظارتی خواهان پیگیری این موضوع بشوند . این نهاد ها عبارتند از :
• کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار
• سامانه اداره رسیدگی به حمایت ها و شکایت های حقوقی سازمان بورس اوراق بهادار
• سازمان بازرسی کل کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *