کلاهبرداری ارز های دیجیتال

چکیده مطلب : با رشد استفاده از ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری در این حوزه نیز افزایش یافته و باعث تردید در ورود به این بازارها شده است. روش‌های کلاهبرداری شامل پامپ و دامپ، کلاهبرداری‌های هرمی، فروش کوین‌های بی‌ارزش، ادعای استخراج و ماینینگ ابری و تلگرام، ماینینگ با تلفن همراه و رایانه، صرافی‌ها و کیف پول‌های جعلی، واگذاری رایگان ارزدیجیتال، و فیشینگ هستند. برای مقابله با این کلاهبرداری‌ها، مشاوره با وکیل متخصص ارزهای دیجیتال دکتر رضا عبدالمحمد، توصیه می‌شود. در صورت وقوع کلاهبرداری، باید با تنظیم دادخواست در دفاتر خدمات قضایی و ضمیمه کردن مدارک لازم اقدام کنید. پیگیری شکایات ارزهای دیجیتال به دو صورت حقوقی و کیفری امکان‌پذیر است که شامل استرداد مبلغ یا الزام به انجام تعهد می‌شود.
کلاهبرداری ارز های دیجیتال
آنچه خواهید خواند :

روش های متفاوت کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال و کریپتو

با همه گیری استفاده از ارزهای دیجیتال و استفاده هرچه بیشتر توسط مردم در کنار تمامی مزایایی که که ارزها دارند شرایط کلاهبرداری برای افرادسودجو فراهم شده که این امر سبب تردید افرادی که قصد ورود به این بازارها را دارند میشود . در کشور ما نیز با توجه به شرایط اقتصادی این نوع از کلاهبرداری ها مشاهده میشود که پیگیری انها کاری دشوار و زمانبر است . از جمله کلاهبرداری های در این بخش میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کلاهبرداری با روش پامپ و دامپ که با کنترل کاهش و افزایش قیمت ارز ها است .
  • کلاهبرداری های هرمی و شبکه ای
  • فروش کوین های کم ارزش و بی ارزش
  • ادعای استخراج و ماینینگ ابری و بات های تلگرام
  • کلاهبرداری با ادعای ماینینگ به واسطه تلفن همراه و رایانه شخصی
  • تشکیل و کلاهبرداری از تریق صرافی های جعلی و کیف پول های جعلی
  • کلاهبرداری از روش اعلام واگذاری رایگان ارزدیجیتال در محیط مجازی
  • ایجاد صفحات قلابی و دستبرد به اطلاعات افراد و یا فیشینگ

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری و مقابله و یا پیگیری اینگونه کلاهبرداری ها مشاوره با وکیل ارزهای دیجیتال متخصص در این زمینه می باشد.

 

مراحل و روش شکایت و پیگیری کلاهبرداری ارز دیجیتال

 • چنانچه شما مورد کلاهبرداری کلاهبرداران ارزدیجیتال شوید می بایست با تنظیم دادخواست در دفاتر خدماتی قضایی حاضر شوید و همچنین تمام مدارک را ضمیمه پرونده کنید (پرینت کیف پول و تراکنش ها).
 • سپس حساب شما در سامانه ثنا ایجاد شده و در آنجا می توانید مراحل و پیشرفت پرونده را پیگیری کنید. شکایت در زمینه ارزهای دیجیتال به 2 صورت دادخواست حقوقی و کیفری امکان پذیر است و همچنین خود دادخواست حقوقی نیز در دو شکل مطرح می شود:
 1. دادخواست استرداد مبلغ که به این معنی است متهم میبایست تمام وجه دریافت شده را بازگرداند.
 2. دادخواست الزام به انجام تعهد نیز متهم موظف است تا تعهدی که در ازای ان وجه دریافت کرده را انجام دهد.
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  چهار × 3 =