دموراژ (تعلیق کشتی)

دموراژ
آنچه خواهید خواند :

دموراژ به چه معناست؟

تعریف دموراژ در قانون ایران در ماده 6 می گوید: خسارت تأخیر یا جریمه روزانه(DEMURRAGE)  بدین معنی است که مبلغی تعیین و مورد موافقت واقع شده که برای معطلی کشتی مازاد بر وقت مجاز تخلیه یا بارگیری طبق قرارداد اجاره و الحاقیه­ های مربوط محاسبه و به مالک کشتی و یا نمایندگی قانونی وی پرداخت می­شود. بنابراین مطالبه دموراژ (معطلی کشتی) خارج از وقت معین شده در قرارداد یا عرف و رویه بین­ المللی زیرعنوان دموراژ مورد شناخته شده می باشد. موضوع دیگری که در ارتباط با دموراژ مطرح می­شود، مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی مربوط به مطالبه دموراژ (معطلی کشتی) می­باشد.

 

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد  در دعاوی دموراژ و آماده مشاوره به شما عزیزان در تمامی زمینه های تجارت بین الملل  همراه شما خواهد بود.

 

اهمیت دموراژ

در تجارت و حمل و نقل دریایی، عنصر زمان همواره برای مالکان کشتی از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. دموراژ (خسارت معطلی کشتی) نه تنها منجر به از دست رفتن سود مورد انتظار ناشی از عملیات کشتی خواهد شد، بلکه با توجه به هزینه های جاری و روزانه کشتی از جمله حقوق خدمه، هزینه های بیمه، سوخت، مواد غذایی و محموله و غیره نیز منجر می شود. صرف نظر از وضعیت تجاری کشتی، مسئولیت آن بر عهده مالکان است، خسارات زیادی به بار می آورد. به همین دلیل است که در قراردادهای اجاره کشتی سفری که مرحله بارگیری و تخلیه کالا توسط موجر یا افراد مسئول انجام می‌شود، مالکان مدت‌ها سعی کرده‌اند تا علاوه بر تقسیم خطر خسارت معطل شدن کشتی، مفاد قرارداد و زمان را نیز لحاظ کرده و اجتناب از تأخیر کشتی در حین عملیات بارگیری و تخلیه، کنند. به این ترتیب با احراز تاخیر کشتی به دلیل تخلف از قرارداد اجاره کننده و عدم تکمیل عملیات کالا قبل از انقضای مهلت مقرر، مالکان مستحق دریافت غرامت یا دموراژ می باشند. حال در صورتی که طرفین طبق قرارداد مبلغ معینی را بابت تاخیر پرداخت کنند، مالکان مستحق دریافت این مبلغ به عنوان مطالبه خسارت دموراژ (تعلیق کشتی) خواهند بود.

خسارت تاخیر در بارگیری یا تخلیه (تخریب)

مبلغی است که مستاجر کشتی طبق قرارداد به دلیل تاخیری که در مهلت های مجاز بارگیری و تخلیه یا زمان استراحت (Lay time) رخ داده و باعث تعلیق کشتی در واقع ضمانت اجرایی برای مهلت های ذکر شده است، زیرا به ازای هر روز تاخیر کشتی درآمدزایی خود را از دست می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 1 =