مشکلات حقوقی ترنس ها

وکیل و مشاور خانواده برای تغییر جنسیت در ایران و مشکلات حقوقی ترنس ها

گروه وکلای دفتر حقوقی رضا عبدالمحمد وکیل پایه یک دادگستری با توجه به اهمیت بالای موضوعات حقوق خانواده و لزوم داشتن وکیل خانواده توسط تمامی افراد جامعه، سعی در تبیین مسائل خانواده با تشکیل دپارتمان تخصصی حقوق خانواده و وکیل خانواده دارند
گروه حقوقی رضا عبدالمحمد همراه شما در تمامی ضمینه های حقوقی ترنس ها و تعییر جنسیت با بهترین وکیل تغییر جنسیت خواهد بود

ترنس ها چه افرادی هستند ؟

ترنس‌کشوال‌ها افرادی هستند که از جنسیت خود رضایت ندارد. آنها  هیچ گونه اختلال جنسیتی از نظر جسمی را دارا نمیباشند، اما تمایلی به پذیرش جنسیت فعلی خود ندارند. به عبارت دیگر، هویت جنسیتی آنها با هویت جنسی آنها همخوانی ندارد. این دسته از افراد زنانی که خود را مرد می دانند و یا مردانی هستند که خود را زن می دانند  اما دوجنسه ها (هرمافرودیت) اشخاصی که آلت تناسلی هر دو جنس دارند. این بیماران دارای ناهنجاری هایی در ظاهر اندام تناسلی و اندام جنسی داخلی و سیستم هورمون های جنسی هستند و معمولاً ظاهر اندام های هر دو جنس را دارند.
قانون عموماً برای اشخاصی نوشته شده است که معمولاً از یکی از دو جنس نر و ماده تشکیل شده است و این از بسیاری از عبارات قانون مشهود است. مثلا: در اصل بیستم قانون اساسی آمده است: تمامی اشخاص یک جامعه در تمامی حقوق فردی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت کردن قوانین اسلامی زیر سایه قانون اعم از زن و مرد میباشند
ماده 65 قانون مجازات اسلامی: اگر زن یا مردی بداند که همبستر شدن با دیگری حرام است و طرف نداند و این کار را جایز بداند، فقط کسی که آگاه بوده است محکوم به زنا می شود. ماده 243 قانون مجازات اسلامی: شاکی ممکن است مرد یا زن باشد و در هر حال باید یکی از وراث فعلی مقتول به حساب آید.
دوجنسی ها یک وضعیت خاص و غیرعادی را دارا میباشند که در آن فرد در بدو تولد دارای علائم فیزیکی هر دو جنس است.
در این مقاله در مورد مشکلات حقوقی ترنس ها بیشتر خواهیم گفت.
مشکلات حقوقی ترنس ها
مشکلات حقوقی ترنس ها

حقوق ترنس ها چیست

متاسفانه در قوانین ما به افراد مبتلا به این اختلال و وضعیت حقوقی آنها قبل و بعد از تغییر جنسیت اشاره ای نشده است و مسائل حقوقی مانند وضعیت ازدواج قبلی در مورد تغییر جنسیت، سهم الارث و … مربوط به این افراد غیر واضح است. 
و تنها در قانون حمایت خانواده مصوب 1391، دادگاه صالح برای رسیدگی به درخواست مجوز تغییر جنسیت، دادگاه خانواده است.
برای تغییر جنسیت باید موارد زیر را انجام داد:
 • مجوز تغییر جنسیت و عدم انتقال درخواست
 • لزوم اخذ مجوز لازم برای انجام این اقدام از دادگاه خانواده
 • اخذ نظریه پزشکی قانونی و بررسی وضعیت پس از بررسی توسط متقاضی توسط دادگاه
 • رای غیر مالی و قابل تجدید نظر
 • به دلیل ارتکاب عملی که از موارد کیفری ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی امکان تعقیب شخصی پس از تغییر جنسیت است.
موانع عدم مسئولیت کیفری در ماده 146 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 از جمله:
 جنون، اکراه، اضطرار،صغر، بی ارادگی و مستی است. با توجه به اینکه قانونگذار در این ماده قانونی موانع مسئولیت کیفری را مشخص کرده و از افراد دارای اختلال هویت جنسی نامی نبرده است، لذا داشتن اختلال هویت جنسی مانع مسئولیت کیفری محسوب نمی شود و این افراد در تمامی شرایط جرم از جمله عناصر ضروری مادی، معنوی و حقوقی دارای مسئولیت کیفری است.

ارتباط با ما در مورد مشکلات حقوقی ترانس ها

نکته مهم در مورد این افراد انجام عمل تغییر جنسیت از نظر قانونی است،

آیا این عمل شرعا جایز است یا جرم است؟

از آنجایی که پایه بر بی گناهی است و جراحی تغییر جنسیت در قانون جرم انگاری نشده است، بنابراین تغییر جنسیت در افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی جرم نبوده و البته مجازات هم نخواهد داشت.
موضوع تغییر جنسیت برای اولین بار در قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 در قانون خانواده ایران گنجانده شده و با فتوای معتبر به آن پرداخته شده است.
بحث تغییر جنسیت در دادگاه خانواده مطرح می شود و امکان انتخاب وکیل پایه یک دادگستری برای طرح موضوع تغییر جنسیت وجود دارد. با توجه به ماهیت حقوقی تغییر جنسیت و پیامدهای قانونی تغییر جنسیت، بهترین گزینه مشاوره حقوقی از وکیل خانواده متخصص در دعاوی خانوادگی است.

10 thoughts on “مشکلات حقوقی ترنس ها

 1. ناشناس says:

  سلام من ترنس هستم و می خوام تغییر جنسیت بدم و از پسر به دختر تبدیل شم به یه وکیل متخصص در حوزه ترنس ها نیاز دارم لطفا کمک کنید

 2. ناشناس says:

  من یه ترنس هستم می خوام تغییر جنسیت بدم به یه وکیل تراجنسی نیاز دارم

 3. صدف says:

  من‌ یه ترنس هستم که رای تغییر جنسیت گرفتم ولی تغییر نام ندادم چیکار کنم؟

 4. کارگردان says:

  من یه کارگردان سینما و تئاتر هستم و برای مستندم در مورد ترنس نیاز به وکیل متخصص ترنس ها داشتم

 5. معلم says:

  اینجانب ترنس هستم و در حال حاضر خانم هستم که می خوام مرد شم ولی شغلم معلم دخترها هست ایا با عمل تغییر جنسیت شغل معلمی رو از دست می دهم؟

 6. ارش says:

  من به ترنس هستم برای تغییر جنسیت اقدام کردم ولی پرونده تغییر جنسیتم الان در شهر کرمانشاه هست چطوری میتونم پرونده تغییر جنسیتم رو به تهران انتقال بدم و شما وکیلم بشید

  • ادمین says:

   با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و میتونید صفحه وکیل تغییر جنسیت و مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *