آنچه خواهید خواند :

پایان کار شهرداری همراه با مواد قانونی اخذ پایان کار شهرداری

اخذ پایان کار ساختمان
چکیده مطالب : گرفتن پایان کار شهرداری یکی از مراحلی است که بسیاری از ساختمان ساز ها با آن چالش دارند. این تاییدیه از سمت شهرداری بعد از طی کردن پروسه های قانونی و ایمنی توسط شهرداری صادر می‌شود. اگر با این پروسه قانونی آشنا نباشید ممکن است اخذ پایان کار ساختمان ماه ها برای شما زمان بر باشد. از این روی شما میتواند از مشاوره های وکیل های ملکی و حقوقی مجرب برای کسب گواهی پایان کار ساختمان از شهرداری استفاده کنید. برای مشاوره با دکتر رضا عبدالمحمد میتوانید از طریق دکمه زیر اقدام کنید.

روند پایان کار شهرداری برای ساختمان

قبل از شروع هرگونه ساخت و ساز، مجوز ساخت باید از شهرداری اخذ گردد. پس از اتمام عملیات ساختمانی، سازنده باید به شهرداری مراجعه کرده و برای دریافت گواهینامه پایان کار اقدام کند. پس از درخواست اتمام کار، شهرداری انطباق ساختمان ساخته شده با قوانین و مقررات را مورد بررسی قرار می دهد. صدور گواهی پایان کار به این معناست که شهرداری و سازمان نظام مهندسی با در نظر گرفتن مقررات فنی و شهرسازی، با ساختمان ساخته شده مشکلی ندارند و همچنین آن را تایید می کنند. در ادامه این مطلب، توضیح کاملی در مورد اتمام ساختمان و مراحل لازم برای دریافت و اخذ پایان کار شهرداری خواهیم داد.

بعد از به پایان رسیدن همه مراحل ساخت و ساز یک بنا، مالک آن ملک باید اقدام به دریافت مجوزی به نام پایان کار کند. برای این کار لازم است به شهرداری مراجعه کرده و درخواستی مبنی بر صدور جواز پایان کار دهد تا انتقال سند رسمی صورت گیرد. جواز پایان کار تایید می کند که ساختمان بنا شده از نظر معیار ها و مقررات فنی شهرداری و سازمان نظام مهندسی مشکلی ندارد و مورد تایید می باشد. ما در این مقاله سعی داریم تا نکاتی را در رابطه با ماهیت جواز پایان کار و مراحل و مدارک لازمه ان برای شما شرح دهیم.
در این راه شما به وکیل متخصص اخذ پایان کار نیاز خواهید داشت. برای دریافت اخذ پایان کار شهرداری شما عزیزان به یک وکیل شهرداری مجرب نیاز دارید برای دریافت مشاوره جهت اخذ پایان کار با مشاورين ما تماس بگیرید.

پایان کار ساختمانی چیست؟

پایان کار مدرکی است که شهرداری در پایان کار ساختمانی به ساختمان می دهد، همانطور که از نامش پیداست. اما شرایطی برای انجام کار وجود دارد. به عنوان مثال، سازنده باید تمام قوانین را در اصول ساختمان و مهندسی رعایت کرده و هیچ کاری خلاف قوانین و اصول ساختمانی انجام نداده باشد تا سازنده کار را به پایان برساند. همانطور که در بالا ذکر شد، مقررات ساختمان باید رعایت شود. عدم رعایت مقررات ساختمانی در زمان اتمام کار ممکن است در صورت بروز تخلف منجر به جریمه یا حتی تخریب ساختمان شود.

به طور کلی گواهی پایان کارساختمان سندی است که بعد از تمام شدن عملیات ساختمانی توسط شهرداری با توجه به شناسه فنی ملک صادر می شود. باید دانست که اگر به هر دلیلی گواهی پایان کار برای ساختمان صادر نشده باشد، هیچگونه انتقال در رابطه با آن اموال در دفاتر اسناد رسمی قابل انجام نیست. به زبان ساده، برای دریافت سند مالکیت و انتقال آن به دیگری، وجود گواهی اتمام ساختمان الزامی است.

برای شروع ساخت و ساز یک ساختمان مجوز اصلی آن پروانه ساختمان می باشد و بعد از پایان مراحل ساخت و ساز در صورتی که آن ساختمان طبق معارات و مقررات شهرداری و سازمان نظام مهندسی باشد و خلافی و بدهی نداشته باشد از سوی شهرداری مجوزی تحت عنوان پایان کار به مالک داده می شود، که این مدرک بیان کننده پایان قانونی و صحیح ساخت و ساز ساختمان است. پس از آنکه ساخت بنا تمام شود مالک باید درخواست مجوز پایان کار به شهرداری ارائه کند.

سپس کارشناسان و ماموران فنی از سوی شهرداری برای بازدید و بررسی قانونی و فنی بودن ساختمان سازی را بررسی نمایند. بعد از تایید تطابق ساختمان با پروانه ساختمان و نقشه صادره از سوی کارشناسان شهرداری و تایید رعایت مقررات فنی و قانونی مرتبط شهرداری طی مراحلی اقدام به صدور پایان کار ساختمان با توجه به شناسنامه فنی آن می کند.

به چه دلیل اخذ گواهی پایان کار شهرداری مهم است؟

همانطور که پیش از این مطرح شد، گواهی پایان کار ساختمان در پایان عملیات ساختمانی دریافت می شود. بنابراین زمانی که یک ساختمان دارای گواهی پایان کار باشد، دلالت آن این است که ملک ساخته شده هیچ گونه تخلف ساختمانی ندارد و مطابق با استانداردهای فنی و مهندسی مصوب شهرداری ساخته شده است. برای این ملک می توان صورت مجلس جداگانه ای ایجاد کرد. با دریافت گواهینامه پایان کار ساختمان، امکان تهیه فرم مونتاژ صورت مجلس تفکیکی توسط اداره املاک و اداره ی ثبت سند وجود دارد. می توان سند مالکیت جداگانه ای پس از صدور فرم صورت مجلس تفکیکی برای هر یک از واحدهای ساختمان صادر کرد. برای ساختمان، صادر کردن سند ممکن می باشد.

در واقع، پس از صدور گواهی تکمیل ساختمان، می توان برای سند درخواست داد. باید دانست که فروش سند ملک تا زمانی که سند آن ملک را در دست نداشته باشید امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین، انتقال رسمی سند از طریق دفتر اسناد رسمی تا زمانی که ساختمان دارای گواهی پایان کار نباشد، امکان پذیر نیست.

 

مدارک مورد نیاز برای گواهی پایان کار شهرداری مدارک لازم برای دریافت کار نهایی

1.اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالک، سازنده یا وکیل که وکیل باید کپی اصل اسناد وکالتنامه را به همراه داشته باشد. 
2. دارا بودن اصل و کپی برابر اصل سند مالکیت.
3. در صورت فوت مالک اصلی، کپی برابر اصل اسناد انحصار وراثت و کپی اسناد وارث مورد نیاز است.
4. اصل و کپی رسید هزینه سالانه نوسازی.
5.نقشه معماری ملک با مهر شهرداری منطقه به همراه سی دی.
6. ارائه کارت ساخت و ساز، برگه تکمیل ساخت و ساز و کلیه گزارشات اقدامات و همچنین پرداخت استاندارد برای آسانسور در ساختمان های جدید.
7. اصل و کپی پروانه ساختمان.
8. اصل و کپی قبوض آب، برق، گاز و تلفن.

 مراحل اخذ پایان کار شهرداری

 • تشکیل پرونده و تکمیل فرم درخواست جهت اخذ پایان کار توسط مهندس/مهندسین ناظر
 • دریافت سند یا برگه پایان کار ساختمان
 • تحویل سند مالکیت ساختمان و درخواست به شهرداری جهت اخذ ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه برای تعیین زمان جهت بازدید بازرس و کارشناس دفتر فنی
 • بازدید کارشناس دفتر فنی شهرداری و تنظیم گزارش
 • بررسی گزارش تنظیم شده کارشناس دفتر فنی توسط مسئولین فنی و مسئولین شهرسازی از و صدور دستور
 • کنترل زیربنا توسط ناظر با توجه به گزارش مامور فنی و پروانه ساختمان از متراژ (اضافه یا کم بودن)
 • کسب رضایت ساختمان های مجاور (در صورت که ساختمان مشکل و خطایی توسط سازنده انجام شده باشد مشکل به طور کامل برطرف شده یا جریمه تعیین می شود و مراحل کار ادامه پیدا می کند).
 • ارجاع به واحد تشکیل پرونده شهرداری جهت تهیه پیش نویسپایان کار ساختمان
 • تکمیل گواهی پایان کار در قسمت پروانه ساختمان شهرداری
 • امضای نهایی جهت اخذ پایان کار توسط معاون شهرسازی، شهردار، ناظر
 • پایان کار با مهر شدن و ثبت تاریخ توسط دبیرخانه شهرداری

پایان کار ساختمان قدیمی 

برای جابجایی یک ساختمان قدیمی، باید یک پایان کار جدید داشته باشیم. به طور کلی به املاکی خانه کلنگی می گویند که به دلیل فرسودگی بنا و فرسایش در سازه ساختمان غیر قابل سکونت اند اما ملک قدیمی کاملاً فرسوده نشده و قابل سکونت است. برای ساختمان های قدیمی با عمر بیست و نه سال یا بیشتر داشتن پایان کار جدید  ضروری است. ساختمان هایی که دارای پایان کار قدیمی هستند برای صدور و دریافت گواهی پایان کار جدید باید به شهرداری مراجعه کنند و نیازی به تحویل پایان کار نیست. برای این کار میتوانید از خدمات وکیل شهرداری نیز استفاده کنید.

تعیین کاربری ملک ها در شهرها براساس طرح های کلان تحت عنوان طرح جامع هادی صورت می گیرد. نتیجتا نوع استفاده اشخاص نمی تواند خارج از این کاربری های تعریف شده انجام شود. ولی قبل از سال ۱۳۴۹ به دلیل عدم وجود طرح جامع مخصوصاً برای شهر تهران، هر نوع استفاده شهروندان از املاک خود حق تملک آن ها تلقی می شد. بنابراین نیازی به اخذ پایان کار ساختمان برای سال های قبل از ۱۳۴۹ و ۱۳۵۲ نبود.
گفتنی است که منظور از ساختمان قدیمی ساختمانی است که از سن آن ۲۰تا ۳۰ سال می گذرد.

حالت اول در اخذ پایان کار ساختمان های قدیمی

که شاید بتوان گفت برای اکثریت ساختمان ها یا ملک های کلنگی بدین صورت است که این ساختمان ها یا املاک یک پایان کار قدیمی دارند. در این صورت شما کافیست که با بردن آن و سایر مدارک نسبت به گرفتن یک پایان کار جدید اقدام نمایید.

حالت دوم در گرفتن پایان کار ساختمان های قدیمی

که برای ساختمان های قدیمی یا کلنگی وجود دارد این است که شما سند و پایان کار قدیمی را دارید اما خود اشخاص به هر دلیلی تغییری در ملک انجام داده اند مانند اینکه یک طبقه دیگر به یک ساختمان ویلایی یایک طبقه به بنااضافه کرده اندو برای اضافه کردن بنا مجوز از شهردای نگرفته باشید، کار شما با مشکل مواجه می شود. در این حالت شما باید همان مدارک را طی کنید و این اضافه کردن بنا یا تغییرات در بنا که خلاف قوانین شهرداری بوده است، معمولا به کمیسیون داخلی شهرداری یا کمیسیون ماده صد ارجاع داده می شود و شما باید جریمه ای پرداخت کنید تا پایان کار جدید ساختمان قدیمی و کلنگی شما صادر شود.

حالت سوم کسب پایان کار شهرداری برای ساختمان های قدیمی

برای ساختمان های قدیمی و کلنگی ایناست که اساسا بدون هیچ مجوزی ساخته شده اند و پایان کار یا حتی سند هم ندارند. گرفتن پایان کار برای چنین ساختمان های کلنگی به دلیل اینکه اساسا مجوزی برای ساخت آنها وجود نداشته است بسیار دشوار است و توصیه می شود که شما با فردی متخصص به اخذ پایان کار یا یک وکیل خبره در این زمینه مراجعه کنید.


وکیل رضا عبدالمحمد به عنوان وکیل متخصص شهرداری و حوزه پایان کار می باشد که در پرونده های بسیاری موفق به اخذ پایان کار شده است از اواخر سال ۱۳۹۶ اخذ پایان کار منوط به ارائه گواهینامه واکنش در برابر آتش برای نمای ساختمان است. این اقدام در راستای اجرای بخشنامه صادره از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازیو سازمان برنامه و بودجه صورت می گیرد. بر این اساس دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران، باید مصالحی را در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار دهند که دارای تاییدیه از سازمان ملی استاندارد ایران و یا گواهینامه های فنی طبقه بندی واکنش در برابر آتش از مراجع ذی صلاح باشند.

با توجه به این بخشنامه سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری موظف است تا استفاده از مصالح نمای قابل اشتعال در پروژه های ساختمانی و صدور پروانه و پایان کار را منوط به اخذ گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نماید که دفتر حقوقی رضا عبدالمحمد پایان کار شهرداری را در مدت کوتاه می گیرد.

 • چنانچه تخلفات ساختمانی وجود داشته باشد ان پرونده به کمیسیون ماده 100 شهرداری ارجاع داده می شود و صادر شدن گواهی پایان کار ساختمان وابسته به رای کمیسیون ماده 100 شهرداری می شود.
 • در صورت رای قطعی کمیسیون ماده 100 شهرداری ها بنا بر تخریب ساختمان باشد ایت رای قابل اعتراض در دیوان عدالت می باشد.
 • در صورت تعهد فروشنده به اخذ پایان کار و یا گواهی عدم خلاف ساختمان می بایست تاریخ سررسید و ضمانت اجرایی آن به وضوح در قرارداد فروشنده و خریدار ثبت شود و مضاف بر آن در قرارداد تاریخ حضور در دفتر اسناد رسمی برای انتقال سند ذکر شود و دفترخانه نیز مشخص شده باشد.
 • چنانچه فروشنده در تاریخ معیین شده در دفتر خانه حضور نیابد شما می توانید از دفتر خانه تعیین شده گواهی عدم حضور بگیرید.
 • سازندگان پروژه های ساختمانی برای شروع ساخت و ساز ابتدا میبایست مجور تخریب و نوسازی را از شهرداری دریافت کنند و پس از اتمام عملیات ساخت و ساز در صورت نداشتن خلافی و بدهی به شهرداری می توانند گواهی پایان کار دریافت کنند.
 • در صورتی که سازنده در پایان زمان مشخص شده در قرارداد نتواند مجوز پایان کار را دریافت کند مالک ملک میتواند با مراجعه به دادگاه های حقوقی دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار و همچنین خسارت بابت تاخیر ایجاد شده را دریافت کند.
 • از مقدمات اصلی تنظیم سند رسمی اخذ پایان کار و صورت مجلس تفکیکی میباشد پس در صورت عدم اخذ این موارد امکان الزام به تنظیم سند رسمی نمی باشد.
 • در صورت عدم پرداخت جریمه ماده 100 به وسیله مالک از سوی شهرداری حکم تخریب ملک صادر می شود. چنانچه طی 2 ماه قلع بنا انجام نشود شهرداری خود اقدام به تخریب خواهد کرد و هزینه های آن از مالک دریافت می گردد.

از ملزومات انتقال سند رسمی تائیدیه های لازم با نصب پلکان، تاییدیه آتش نشانی، استحکام بنا بر اساس ملاحظه و آزمایشات لازم می باشد. استاندارد آسانسور و اصلاح سند ملک که صدور مجوز پایان کار از سوی شهرداری می باشد و تا راهکارهایی که تعریف شده است انجام نشود جدا از اینکه مالکان و یا سازندگان باید در رفع جریمه ساخت و ساز نامتعارف یا پرداختن جریمه و یا تخریب یا مبالغی که به آنان مرتبط است، اقدام نکنند. همچنین تا پایان کار دریافت نگردد انتقال سند رسمی از سوی محاضر و دفاتر رسمی ممکن نخواهد بود.

چنانچه توافق طرفین بنا بر عدم نیاز به پایان کار، انتقال بدون داشتن پایان کار ممکن خواهد بود. چنانچه سازنده ساختمان در تاریخ تعیین شده پایان کار دریافت نکند، مالک قادر است به دادگاه حقوقی محل وقوع ملک برود و دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار را تسلیم کند. در شرایط محکومیت سازنده و خودداری او از اجرای حکم، در مرحله اجرای احکام مالک با هزینه پایان کار سازنده اقدامات مورد نیاز در این رابطه را انجام خواهد داد و با قوانین جدید شهرداری مدت اعتبار پایان کار نامحدود می باشد.

پس از اتمام یافتن عملیات ساختمانی، چنانچه ساختمان شامل خلافی و یا بدهی نباشد شهرداری تایید خواهد کرد. در نتیجه شهرداری یا سازمان مربوطه مدرکی با عنوان پایان کار به مالک و یا سازنده ساختمان خواهد داد. این مدرک اتمام عملیات ساختمانی را تایید خواهد کرد. در صورتی که مالک جریمه را پرداخت کند، عملیات تمدید پروانه ساختمان و یا دریافت گواهی پایان کار ساختمان مالک انجام خواهد شد.

اما چنانچه او جریمه را نپردازد در صورت داشتن خلافی، پرونده به کمیسیون ماده 100 شهرداری ارسال و رأی تخریب از طرف کمیسیون صادر خواهد شد. رأی مذکور قابل تجدیدنظر می باشد و رأی صادرشده قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری خواهد بود. تشکیل پرونده پایان کار در زمانی انجام می شود که مراحل پایانی ساخت ملک باشد و در آن زمان باید یک سری مدارک تهیه و به شهرداری تحویل داده شود. در اولین قدم باید تمامی فرم های درخواست پایان کار ساختمان را دریافت و کامل کنید.

در صورتی که ساخت و ساز با قصد نوسازی بوده باشد می بایست عوارض نوسازی را پرداخت کنید. مدارک مورد نیاز دیگر شامل سند مالکیت رسمی برای اخذ سند باید به شهرداری درخواست داده شود. درخواست شامل ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه و تعیین زمانی برای اینکه کارشناس دفتر فنی بازدید انجام دهند. در قدم آخر کارشناسان فنی شهرداری با بازدید از ساختمان تکمیل شده بازدید کنند و مدارک تایید شود.

28 پاسخ
 1. مسافری از زمان گفت:

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  اخذ پایان کار برای ساختمان های قدیمی چگونه است؟؟

  1. ادمین گفت:

   با سلام و تشکر از شما دوست عزیز مشخصات لازم را برای ما ارسال کنید تا در اولين فرصت کارشناسان ما با شما تماس بگیرن

 2. ناشناس گفت:

  با اختلاف یکی از بهترین وکلای ملکی هستید آقای عبدالمحمد

  1. ادمین گفت:

   با تشکر از شما دوست عزيز

  2. بهار گفت:

   یعنی چی با اختلاف؟!

 3. ی بار دیگ گفت:

  با سلام
  خواستم ی خسته نباشید به تیم وکالتتون بگم که بهترینه توی زمینه وکالت ملکیه:::)

  1. ادمین گفت:

   با سلام دوست عزيز
   خوشحالیم که تونستیم بهتون کمک کنیم

 4. چرا که نه؟ گفت:

  سلام مطالب بسیار مفید بود من یک سوال درباره ی شهرداری برای داشتن تجاری غیر قانونی در ملکی که تقاضای اخذ پایان کار نموده است دارم لطف میکنید کمکم کنید با تشکر .

  1. ادمین گفت:

   با سلام و عرض خسته نباشید دوست عزيز
   از طريق راه های ارتباطی ثبت شده در سایت اطلاعات خودتونو برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

 5. امین عبداللهی گفت:

  با سلام و تشکر بابت مطلب اخذ پایان کار شهرداری
  نمونه رای الزام به اخذ‌ پایان کار را نیز بگذارید

  1. ادمین گفت:

   با سلام امین عزیز در هفته آینده مطلب اخذ پایان کار ما اپدیت خواهد شد .

 6. ناشناس گفت:

  سلام برای یک ملک تجاری پایان کار شهرداری می خوایم
  جناب وکیل میتونند پایان کار تجاری بگیرند؟ممنون

  1. ادمین گفت:

   با سلام دوست عزیز ممنون از پیامتون راه های ارتباط با ما در انتهای صفحه و ساید بار سایت درج شده با ما تماس بگیرید تا شمارا همراهی کنیم

 7. ناشناس گفت:

  سلام یه ملکی خریدیم نوساز هست فروشنده خلافی شهرداری رو پرداخت نکرده و پایان کار ساختمان نمیدن چیکار کنیم
  باید الزام به گرفتن پایان کار ساختمان رو مطرح کنیم؟

  1. ادمین گفت:

   با سلام و وقت بخير دوست عزیز بله باید با مشاورین ما تماس بگیرید تا دعاوی اخذ پایان کار برای شما اجرا شود

 8. ناشناس گفت:

  ایا برای ساختمان های قدیمی نیز میشود پایان کار گرفت!؟

  1. ادمین گفت:

   بله دوست عزیز با مشاورین ما تماس بگیرید

 9. عباس خدادادی گفت:

  ایا برای ساختمان های قدیمی نیز میشود پایان کار گرفت!؟

 10. ناهیدی گفت:

  ملکی داریم در کمیسیون توافقات شهرداری هستیم متاسفانه شهرداری بابت رمپ فیش سه میلیاردی صادر کرده چه افدامی میتونیم انجام بدیم؟

  1. ادمین گفت:

   با سلام دوست عزیز مشکل شما در ضمینه وکیل شهرداری نیز میباشد برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما تماس بگیرید تا بهتر راهنماییتان کنیم

 11. پریوش گفت:

  ملکی را از سازنده خریدیم و ۹۰ درصد پول رو پرداخت کردیم و میگوید ۶ ماه بعد پایان کار و صورت مجلس تفکیکی و سند رو اماده میکنم ایا امکان این قضیه در ۶ ماه وجود دارد؟ملک منطقه یک میباشد

 12. جانباز گفت:

  ملکی در تهران دارم که مربوط به ۳۰ سال گذشته هست می خوام بازسازی و تعمیر کنم شهرداری میگه باید پایان کار ساختمان قدیمی رو داشته باشید .حالا باید چیکار کنم

  1. ادمین گفت:

   با سلام باید پایان کار ساختمان بگیرید با ما تماس بگیرید

 13. مینا گفت:

  ملک قدیمی داریم نیاز به پایان کار داریم

  1. ادمین گفت:

   گروه حقوقی رضاعبدالمحمد همراه شما در ضمینه پایان کار شهرداری است.

 14. ناشناس گفت:

  واقعا شهرداری منطقه یک برای پایان کار گرفتن ما سازنده گان را اذیت میکند

  1. ادمین گفت:

   با سلام و عرض خسته نباشید گروه حقوقی ما در این ضمینه شمارا همراهی خواهد کرد همچنین برای این موضوع میتوانید به وکیل شهرداری مراجعه کنید

 15. علی مراد گفت:

  سلام خسته نباشید
  گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =