پایان کار شهرداری

آیا می دانید گواهی پایان کار ساختمان چیست؟ آیا شرایط لازم برای به دست آوردن آن را می دانید؟ خواندن این متن به شما در یافتن پاسخ سوالات شما در مورد اخذ پایان کار شهرداری کمک می کند.
گروه حقوقی رضا عبد المحمد متخصص در امور ملکی تا اخذ گواهی پایان کار شهرداری شمارا همراهی خواهد کرد
قبل از شروع هرگونه ساخت و ساز ، مجوز ساخت باید از شهرداری اخذ شود. پس از اتمام عملیات ساختمانی ، سازنده میبایست به شهرداری مراجعه کند و برای دریافت گواهینامه پایان کار اقدام کند. پس از درخواست اتمام کار ، شهرداری انطباق ساختمان ساخته شده با قوانین و مقررات را مورد بررسی قرار میدهد. صدور گواهی پایان کار به این معناست که  شهرداری و سازمان نظام مهندسی با در نظر گرفتن مقررات فنی و شهرسازی ، با ساختمان ساخته شده مشکلی ندارد و همچنین آن را تایید میکند. در ادامه این مطلب ، توضیح کاملی در مورد اتمام ساختمان و مراحل لازم برای دریافت و اخذ پایان کار خواهیم داد.
بعد از به پایان رسیدن همه مراحل ساخت و ساز یک بنا مالک ان ملک باید اقدام به دریافت مجوزی به نام پایان کار کند . به منظور این کار لازم است تا به شهرداری مراجعه کرده و درخواستی مبنی بر صدور جواز پایان کار دهد تا انتقال سند رسمی صورت بگیرد . جواز پایان کار تایید میکند که ساختمان بنا شده از نظر معیار ها و مقررات فنی شهرداری و سازمان نظام مهندسی مشکلی ندارد و مورد تایید میباشد . ما در این مقاله سعی داریم تا نکاتی را در رابطه با ماهیت جواز پایان کار و مراحل و مدارک لازمه ان برای شما شرح دهیم .
در این راه شما به وکیل متخصص اخذ پایان کار نیاز خواهید داشت .
برای دریافت اخذ پایان کار شهرداری شما عزیزان به یک وکیل شهرداری مجرب نیاز دارید برای دریافت مشاوره جهت اخذ پایان کار با مشاورين ما تماس بگیرید
اخذ پایان کار

پایان کار ساختمانی چیست؟

پایان کار مدرکی است که شهرداری در پایان کار ساختمانی به ساختمان می دهد،همانطور که از نامش پیداست. اما شرایطی برای انجام کار وجود دارد. به عنوان مثال ، سازنده باید تمام قوانین را در اصول ساختمان و مهندسی رعایت کرده و هیچ کاری خلاف قوانین و اصول ساختمانی انجام نداده باشد تا سازنده کار را به پایان برساند. همانطور که در بالا ذکر شد ، مقررات ساختمان باید رعایت شود. عدم رعایت مقررات ساختمانی در زمان اتمام کار ممکن است در صورت بروز تخلف منجر به جریمه یا حتی تخریب ساختمان شود. به طور کلی گواهی پایان کارساختمان سندی میاشدکه بعد از تمام شدن عملیات ساختمانی توسط شهرداری با توجه به شناسه فنی ملک صادر می شود. باید دانست که اگر به هر دلیلی گواهی پایان کار برای ساختمان صادر نشده باشد ، هیچگونه انتقال در رابطه با آن اموال در دفاتر اسناد رسمی قابل انجام نیست. به زبان ساده ، برای دریافت سند مالکیت و انتقال آن به دیگری ، وجود گواهی اتمام ساختمان الزامی است.
برای شروع ساخت و ساز یک ساختمان مجوز اصلی ان پروانه ساختمان میباشد و بعد از پایان مراحل ساخت و ساز در صورتی که ان ساختمان طبق معارات و مقررات شهرداری و سازمان نظام مهندسی باشد و خلافی و بدهی نداشته باشد از سوی شهرداری مجوزی تحت عنوان پایان کار به مالک داده میشود ، که این مدرک بیان کننده پایان قانونی و صحیح ساخت و ساز ساختمان میباشد . بعد از انکه ساخت بنا تمام شود مالک میبایست درخواست مجوز پایان کار به شهرداری ارائه کندسپس کارشناسان و ماموران فنی از سوی شهرداری برای بازدید و بررسی قانونی و فنی بودن ساختمان سازی را بررسی کنند . بعد از تایید تطابق ساختمان با پروانه ساختمان و نقشه صادره از سوی کارشناسان شهرداری و تایید رعایت مقررات فنی و قانونی مرتبط شهرداری طی مراحلی اقدام به صدور پایان کار ساختمان با توجه به شناسنامه فنی ان میکند .

به چه دلیل اخذ گواهی پایان کار شهرداری را مهم است

همانطور که پیش از این مطرح شد،گواهی پایان کارساختمان در پایان عملیات ساختمانی دریافت میشود. بنابراین زمانی که  یک ساختمان دارای گواهی پایان کار است ، دلالت آن این است که:ملک ساخته شده هیچ گونه تخلف ساختمانی ندارد و مطابق با استانداردهای فنی و مهندسی مصوب شهرداری ساخته شده است.برای این ملک می توان صورت مجلس جداگانه ای ایجاد کرد. با دریافت گواهینامه پایان کار ساختمان ، امکان تهیه فرم مونتاژ صورت مجلس تفکیکی توسط اداره املاک و اداره ی ثبت سند وجود دارد.  ، می توان سند مالکیت جداگانه ای پس از صدور فرم صورت مجلس تفکیکی برای هر یک از واحدهای ساختمان صادر کرد.برای ساختمان صادر کردن سند ممکن هست. در واقع ، پس از صدور گواهی تکمیل ساختمان ، می توان برای سند درخواست دهید. میایست دانست فروش سند ملک برای شما امکان پذیر نیست تا وقتی که سند آن ملک را در دست نداشته باشیم. بنابراین ، انتقال رسمی سند از طریق دفتر اسناد رسمی تا زمانی که ساختمان دارای گواهی پایان کار نباشد ، امکان پذیر نیست.
مطالب مرتبط
اگر مشکلی در مورد اخذ پایان کار شهرداری دارید وکیل پایان کار میتواند با ما تماس بگیرید

مدارک مورد نیاز برای گواهی پایان کار شهرداری مدارک لازم برای دریافت کار نهایی عبارتند از:

1.اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالک ، سازنده یا وکیل که وکیل باید کپی اصل اسناد وکالتنامه را به همراه داشته باشد. 
2. دارا بودن اصل و کپی برابر اصل سند مالکیت.
3. در صورت فوت مالک اصلی ، کپی برابر اصل اسناد انحصار وراثت و کپی اسناد وارث مورد نیاز است.
4. اصل و کپی رسید هزینه سالانه نوسازی.
5.نقشه معماری ملک با مهر شهرداری منطقه به همراه سی دی.
6. ارائه کارت ساخت و ساز ، برگه تکمیل ساخت و ساز و کلیه گزارشات اقدامات و همچنین پرداخت استاندارد برای آسانسور در ساختمانهای جدید.
7. اصل و کپی پروانه ساختمان.
8. اصل و کپی قبوض آب ، برق ، گاز و تلفن.

مراحل اخذ پایان کار شهرداری

حال که مدارک مورد لازم جهت اخذ پایان کار را داریم مراحل اخذ پایان کار شهرداری را میگوییم :
 • تشکیل پرونده و تکمیل فرم درخواست جهت اخذ پایان کار توسط مهندس/مهندسین ناظر
 • دریافت سند یا برگه پایان کار ساختمان
 • تحویل سند مالکیت ساختمان و درخواست به شهرداری جهت اخذ ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه برای تعیین زمان جهت بازدید بازرس و کارشناس دفتر فنی
 • بازدید کارشناس دفتر فنی شهرداری و تنظیم گزارش
 • بررسی گزارش تنظیم شده کارشناس دفتر فنی توسط مسئولین فنی و مسئولین شهرسازی از و صدور دستور
 • کنترل زیربنا توسط ناظر با توجه به گزارش مامور فنی و پروانه ساختمان از متراژ(اضافه یا کم بودن )
 • کسب رضایت ساختمان های مجاور (در صورت که ساختمان مشکل و خطایی توسط سازنده انجام شده باشد مشکل به طور کامل برطرف شده یا جریمه تعیین میشود و مراحل کار ادامه پیدا میکند)
 • ارجاع به واحد تشکیل پرونده شهرداری جهت تهیه پیش نویسپایان کار ساختمان
 • تکمیل گواهی پایان کار در قسمت پروانه ساختمان شهرداری
 • امضای نهایی جهت اخذ پایان کار توسط معاون شهرسازی ، شهردار ، ناظر
 • پایان کار با مهر شدن و ثبت تاریخ توسط دبیرخانه شهرداری
 • اخذ پایان کار

  پایان کار ساختمان قدیمی 

  برای جابجایی یک ساختمان قدیمی و قدیمی، باید یک پایان اخذ کارجدید داشته باشیم.به خانه کلنگی به طور کلی به املاکی می گویند که به دلیل فرسودگی بنا و فرسایش در سازه ساختمان غیر قابل سکونت است اما ملک قدیمی کاملاً فرسوده نشده و قابل سکونت است. برای ساختمان های قدیمی با عمر بیست و نه سال یا بیشتر داشتن پایان کار جدید  ضروری است.ساختمان هایی که دارای پایان کار قدیمی هستند برای صدور و دریافت گواهی پایان کار جدید به شهرداری مراجعه کنند و نیازی به تحویل پایان کار نیست.
  تعیین کاربری ملک هادر شهرها براساس طرح های کلان تحت عنوان طرح جامع هادیصورت میگیردنتیجتا نوع استفاده اشخاص نمی تواند خارج از این کاربری های تعریف شده انجام شود. ولی قبل از سال ۱۳۴۹ به دلیل عدم وجود طرح جامع مخصوصاً برای شهر تهران، هر نوع استفاده شهروندان از املاک خود حق تملک آنها تلقی می شد. بنابراین نیازی به اخذ پایان کار ساختمان برای سال های قبل از ۱۳۴۹ و ۱۳۵۲ نبود.
  گفتنی است که منظور از ساختمان قدیمی ساختمانی است که از سن آن ۲۰تا ۳۰ سال میگذرد.
  حالت اول:
  که شاید بتوان گفت برای اکثریت ساختمان ها یا ملک های کلنگی بدین صورتاست کهاین ساختمان ها یا املاک یک پایان کار قدیمی دارند. در این صورت شما کافیست که با بردن آن و سایر مدارک نسبت به گرفتن یک پایان کار جدید اقدام نمایید.
  حالت دوم:
  که برای ساختمان های قدیمی یا کلنگی وجود دارد این است که شما سند و پایان کار قدیمی را دارید اما خود اشخاص به هر دلیلی تغییری در ملک انجام داده اند مانند اینکه یک طبقه دیگر به یک ساختمان ویلایی یایک طبقه به بنااضافه کرده اندو برای اضافه کردن بنا مجوز از شهردای نگرفته باشید، کار شما با مشکل مواجه می شود. در این حالت شما باید همان مدارک را طی کنید و این اضافه کردن بنا یا تغییرات در بنا که خلاف قوانین شهرداری بوده است، معمولا به کمیسیون داخلی شهرداری یا کمیسیون ماده صد ارجاع داده می شود و شما باید جریمه ای پرداخت کنید تا پایان کار جدید ساختمان قدیمی و کلنگی شما صادر شود. حالت سوم که در برخی از شهرها یا مناطق شهرها وجود دارد، برای ساختمان های قدیمی و کلنگی ایناست که اساسا بدون هیچ مجوزی ساخته شده اند و پایان کار یا حتی سند هم ندارند. گرفتن پایان کار برای چنین ساختمان های کلنگی به دلیل اینکه اساسا مجوزی برای ساخت آنها وجود نداشته است بسیار دشوار است و توصیه می شود که شما با فردی متخصص به اخذ پایان کار یا یک وکیل خبره در این زمینه مراجعه کنید.
  وکیل رضا عبدالمحمد به عنوان وکیل متخصص شهرداری و حوزه پایان کار میباشد که در پرونده های بسیاری موفق به اخذ پایان کار شده است

  گرفتن پایان کار چقدر طول میکشد؟

  از اواخر سال ۱۳۹۶ اخذ پایان کار منوط به ارائه گواهینامه واکنش در برابر آتش برای نمای ساختمان است. این اقدام در راستای اجرای بخشنامه صادره از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازیو سازمان برنامه و بودجه صورت می گیرد. بر این اساس دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران، باید مصالحی را در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار دهند که دارای تاییدیه از سازمان ملی استاندارد ایران و یا گواهینامه های فنی طبقه بندی واکنش در برابر آتش از مراجع ذیصلاح باشند.
  با توجه به این بخشنامه سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری موظف است تا استفاده از مصالح نمای قابل اشتعال در پروژه های ساختمانی و صدور پروانه و پایان کار را منوط به اخذ گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نماید که دفتر حقوقی رضا عبدالمحمد پایان کار شهرداری را در مدت کوتاه میگیرد

  نکات مهم در رابطه با اخذ پایان کار :

 • چنانچه تخلفات ساختمانی وجود داشته باشد ان پرونده به کمیسیون ماده 100 شهرداری ارجاع داده میشود و صادر شدن گواهی پایان کار ساختمان وابسطه به رای کمیسیون ماده 100 شهرداری میشود .
 • در صورت رای قطعی کمیسیون ماده 100 شهرداری ها بنا بر تخریب ساختمان باشد ایت رای قابل اعتراض در دیوان عدالت میباشد .
 • در صورت تعهد فروشنده به اخذ پایان کار و یا گواهی عدم خلاف ساختمان میبایست تاریخ سررسید و ضمانت اجرایی ان به وضوحدر قرارداد فروشنده و خریدار ثبت شود و مضاف بر ان در قرارداد تاریخ حضور در دفتر اسناد رسمی برای انتقال سند ذکر شود و دفترخانه نیز مشخص شده باشد .
 • چنانچه فروشنده در تاریخ معیین شده در دفتر خانه حضور نیابد شما میتوانید از دفتر خانه تعیین شده گواهی عدم حضور بگیرید .
 • سازندگان پروژه های ساختمانی برای شروع ساخت و ساز ابتدا میبایست مجور تخریب و نوسازی را از شهرداری دریافت کنند و پس از اتمام عملیات ساخت و ساز در صورت نداشتن خلافی و بدهی به شهرداری میتوانند گواهی پایان کار دریافت کنند .
 • در صورتی که سازنده در پایان زمان مشخص شده در قرارداد نتواند مجوز پایان کار را دریافت کند مالک ملک میتواند با مراجعه به دادگاه های حقوقی دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار و همچنین خسارت بابت تاخیر ایجاد شده را دریافت کند .
 • از مقدمات اصلی تنظیم سند رسمی اخذ پایان کار و صورت مجلس تفکیکی میباشد پس در صورت عدم اخذ این موارد امکان الزام بهتنظیم سند رسمی نمیباشد .
 • در صورت عدم پرداخت جریمه ماده 100 به وسیله مالک از سوی شهرداری حکم تخریب ملک صادر میشود . چنانچه طی 2 ماه قلع بنا انجام نشود شهرداری خود اقدام به تخریب خواهد کرد و هزینه های ان از مالک دریافت میشود .
 • انتقال سند بدون داشتن پایان کار

  از ملزومات انتقال سند رسمی تائیدیه های لازم با نصب پلکان ، تأییده آتش نشانی ، استحکام بنا براساس ملاحظه و آزمایشات لازم میباشد استاندارد آسانسور و اصلاح سند ملک که صدور مجوز پایان کار از سوی شهرداری میباشد و تا مفاصاحساب و راهکارهایی که تعریف شده است انجام نشود جدا از اینکه مالکان و یا سازندگان میبایست در رفع جریمه ساخت و ساز نامتعارف یا پرداختن جریمه و یا تخریب یا مبالغی که به آنان مرتبط میباشد اقدام نکنند همچنین تا پایان کار دریافت نگردد انتقال سند رسمی از سوی محاضر و دفاتر رسمی ممکن نخواهد بود . چنانچه توافق طرفین بنا بر عدم نیاز به پایان کار ، انتقال بدون داشتن پایان کار ممکن خواهد بود .

  مدت اعتبار پایان کار ساختمان چه مقدار میباشد ؟

  چنانچه سازنده ساختمان در تاریخ تعیین شده پایان کار دریافت نکند ، مالک قادر است به دادگاه حقوقی محل وقوع ملک برود و دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار را تسلیم کند . در شرایط محکومیت سازنده و خودداری او از اجرای حکم ، در مرحله اجرای احکام مالک با هزینه پایان کار سازنده اقدامات مورد نیاز در این رابطه را انجام خواهد داد و با قوانین جدید شهرداری مدت اعتبار پایان کار نامحدود میباشد .

  الزام به صدور پایان کار

  پس از اتمام یافتن عملیات ساختمانی ، چنانچه ساختمان شامل خلافی و یا بدهی نباشد شهرداری تایید خواهد کرد ، در نتیجه شهرداری یا سازمان مربوطه مدرکی با عنوان پایان کار به مالک و یا سازنده ساختمان خواهد داد . این مدرک اتمام عملیات ساختمانی را تایید خواهد کرد در صورتی که مالک جریمه را پرداخت بکند ، عملیات تمدید پروانه ساختمان و یا دریافت گواهی پایان کار ساختمان مالک انجام خواهد شد . اما چنانچه او جریمه را نپردازد در صورت داشتن خلافی ، پرونده به کمیسیون ماده 100 شهرداری ارسال و رأی تخریب از طرف کمیسیون صادر خواهد شد . رأی مذکور قابل تجدیدنظر میباشد و رأی صادرشده قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری خواهد بود .

  تشکیل پرونده پایان کار ساختمان

  تشکیل پرونده پایان کار در زمانی انجام میشود که مراحل پایانی ساخت ملک باشد و در ان زمان باید یک سری مدارک تهیه و به شهرداری تحویل داده شود .در اولین قدم میبایست تمامی فرم های درخواست پایان کار ساختمان را دریافت و کامل کنید .
  در صورتی که ساخت و ساز با قصد نوسازی بوده باشد میبایست عوارض نوسازی را پرداخت کنید .مدارک مورد نیاز دیگر شامل سند مالکیت رسمی برای اخذ ستد میبایست به شهرداری درخواست داده شود . درخواست شامل ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه و تعیین زمانی برای اینکه کارشناس دفتر فنی بازدید انجام دهند .در قدم اخر کارشناسان فنی شهرداری با بازدید از ساختمان تکمیل شده بازدید کنند و مدارک تایید شود .

  مطالب مرتبط با اخذ پایان کارشهرداری

  وکیل اپارتمان
  وکیل شهرداری
  وکیل شهرداری

  27 thoughts on “پایان کار شهرداری

  1. مسافری از زمان says:

   سلام
   ممنون از سایت خوبتون
   اخذ پایان کار برای ساختمان های قدیمی چگونه است؟؟

   • ادمین says:

    با سلام و تشکر از شما دوست عزیز مشخصات لازم را برای ما ارسال کنید تا در اولين فرصت کارشناسان ما با شما تماس بگیرن

  2. ناشناس says:

   با اختلاف یکی از بهترین وکلای ملکی هستید آقای عبدالمحمد

  3. ی بار دیگ says:

   با سلام
   خواستم ی خسته نباشید به تیم وکالتتون بگم که بهترینه توی زمینه وکالت ملکیه:::)

  4. چرا که نه؟ says:

   سلام مطالب بسیار مفید بود من یک سوال درباره ی شهرداری برای داشتن تجاری غیر قانونی در ملکی که تقاضای اخذ پایان کار نموده است دارم لطف میکنید کمکم کنید با تشکر .

   • ادمین says:

    با سلام و عرض خسته نباشید دوست عزيز
    از طريق راه های ارتباطی ثبت شده در سایت اطلاعات خودتونو برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

  5. امین عبداللهی says:

   با سلام و تشکر بابت مطلب اخذ پایان کار شهرداری
   نمونه رای الزام به اخذ‌ پایان کار را نیز بگذارید

  6. ناشناس says:

   سلام برای یک ملک تجاری پایان کار شهرداری می خوایم
   جناب وکیل میتونند پایان کار تجاری بگیرند؟ممنون

   • ادمین says:

    با سلام دوست عزیز ممنون از پیامتون راه های ارتباط با ما در انتهای صفحه و ساید بار سایت درج شده با ما تماس بگیرید تا شمارا همراهی کنیم

  7. ناشناس says:

   سلام یه ملکی خریدیم نوساز هست فروشنده خلافی شهرداری رو پرداخت نکرده و پایان کار ساختمان نمیدن چیکار کنیم
   باید الزام به گرفتن پایان کار ساختمان رو مطرح کنیم؟

   • ادمین says:

    با سلام و وقت بخير دوست عزیز بله باید با مشاورین ما تماس بگیرید تا دعاوی اخذ پایان کار برای شما اجرا شود

  8. ناشناس says:

   ایا برای ساختمان های قدیمی نیز میشود پایان کار گرفت!؟

  9. عباس خدادادی says:

   ایا برای ساختمان های قدیمی نیز میشود پایان کار گرفت!؟

  10. ناهیدی says:

   ملکی داریم در کمیسیون توافقات شهرداری هستیم متاسفانه شهرداری بابت رمپ فیش سه میلیاردی صادر کرده چه افدامی میتونیم انجام بدیم؟

  11. پریوش says:

   ملکی را از سازنده خریدیم و ۹۰ درصد پول رو پرداخت کردیم و میگوید ۶ ماه بعد پایان کار و صورت مجلس تفکیکی و سند رو اماده میکنم ایا امکان این قضیه در ۶ ماه وجود دارد؟ملک منطقه یک میباشد

  12. جانباز says:

   ملکی در تهران دارم که مربوط به ۳۰ سال گذشته هست می خوام بازسازی و تعمیر کنم شهرداری میگه باید پایان کار ساختمان قدیمی رو داشته باشید .حالا باید چیکار کنم

  13. ناشناس says:

   واقعا شهرداری منطقه یک برای پایان کار گرفتن ما سازنده گان را اذیت میکند

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *