اینجا هستید : وکیل عبدالمحمد > مقالات > کیفری > جرم چاقوکشی
جرم چاقوکشی

جرم چاقوکشی

فهرست مطالب

چاقو کشی شامل چه مواردی میشود؟

جرم چاقوکشی یک جرم بسیار خشونت آمیز و خطرناک در جامعه است که در کشور های مختلف به عنوان یک مشکل جدی شناسایی می شود.. این جرم به معنی  استفاده غیرقانونی  شخص از چاقو یا سلاح‌های تیز برای تهدید اشخاص ، آزار، زخمی کردن یا در نهایت کشتن دیگران است. چاقوکشی معمولاً در محل‌های عمومی، پارک ها، خیابان‌ها و حتی در خانه‌ها رخ می‌دهد و ممکن است باعث آسیب جدی و حتی فوت فرد شود.

دلایل برای استفاده از چاقو در جرائم خشونت‌آمیز  توسط گروه های مختلف مجرمان متنوع است.برخی از این دلایل شامل عدم دسترسی به سلاح‌های گرم ، نشان دادن قدرت و تهدید، انتقام گرفتن  خشونت درونی، ناامنی و فقر اقتصادی و اجتماعی است. همچنین، فرهنگ و محیط اجتماعی که فرد در آن قرار می گیرد نیز می‌تواند نقش مهمی در افزایش جرائم چاقوکشی داشته باشد. عوامل مانند فقر، بیکاری، تحصیلات کم، خانواده‌های ناکارآمد و محرومیت های  اجتماعی می‌توانند افراد را به استفاده از چاقو به عنوان ابزاری برای تسکین مشکلات و دستیابی به هدف‌های شخصی ترغیب کند.

بیشتر بخوانید : جرم قدرت نمایی با چاقو و مجازات آن

جرم چاقوکشی باعث ترس وهمچنین نگرانی در جامعه می گردد افراد ممکن است به دلیل افزایش جرائم چاقوکشی از رفت و آمد در شب‌ و مکان های خلوت خودداری کنند و حتی گاهی از حضور در مکان‌های عمومی خودداری کنند. این جرم منجر به افزایش تعداد مجروحین وکشته شدگان می‌شود و بر جامعه به طور کلی تأثیرات منفی می‌گذارد.

مقابله با جرم چاقو کشی

برای مقابله با جرم چاقوکشی، بسیاری از جوامع اقدامات قانونی و اجتماعی را به عمل می آورند . این اقدامات شامل تشدید مجازات ،  آگاهی و پیشگیری در مدارس وفضاهای مختلف، افزایش نظارت و حفاظت در محل‌های عمومی نظیر خیابان ها و ترویج فرهنگ نوع دوستی و همبستگی است. همچنین، تأمین شرایط اقتصادی اشخاص در جامعه می‌تواند به کاهش جرم  چاقوکشی کمک کند.

با این حال، بعضی از  افراد همچنان به استفاده از چاقو در جرائم خشونت‌آمیزدست می زنند . بنابراین، لازم است که تلاش‌های بیشتری صورت گرفته تا عوامل موثر در افزایش جرائم چاقوکشی شناسایی و مدیریت شود.

بیشتر بخوانید : مشاوره با وکیل کیفری

در نتیجه، به طور کلی جرم چاقوکشی یکی از جرائم خطرناک و خشونت‌آمیز در تمامی جوامع است که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند. برای مقابله با این جرم، لازم است تلاش‌های فراگیر و قوانین متناسب ، آموزش‌های آگاهی و تامین شرایط اقتصادی و اجتماعی مناسب به عمل آید. همچنین، شناخت عوامل اصلی افزایش جرم و ترویج فرهنگ صلح و همبستگی نیز می‌تواند به کاهش جرائم چاقوکشی کمک نماید.

 

جرم چاقوکشی

 

دیه چاقوکشی

دیه چاقو ممکن است در هر جامعه متفاوت باشد. در برخی کشورها، ممکن است هیچ دیه‌ای برای چاقوکشی تعیین نشده باشد و در کشور دیگری دیه ممکن است بر اساس شدت آسیب وارده به قربانی تعیین گردد.

به عنوان مثال، در ایران، دیه چاقو تعیین شده است. براساس قانون ما ، دیه چاقو برای کشتاریک فردو یا آزار جسمی وارده با چاقو به دست تعیین شده است. مبلغ دیه ممکن است بر اساس جراحت صورت پذیرفته، محل زخم و سایر فاکتورهای تاثیر گذار تعیین شود. همچنین، در صورت مرگ با چاقو، دیه بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید : تهدید به قتل و مجازات آن

آیا چاقوکشی با قمه کشی متفاوت است؟

فرق چاقوکشی با قمه کشی در نوع ابزار استفاده شده و در نحوۀ آسیب وارد شده به قربانی جرم است.  چاقوکشی و همچنین قمه کشی هر دو عمل بسیار خشونت آمیز هستند که از ابزارهای مختلفی برای آزار وآسیب قربانی استفاده می گردد چاقوکشی جرمی است که با استفاده از چاقو آسیب صورت می پذیرد.چاقو یک ابزار خیلی تیز است که می‌تواند به سرعت و با قدرت بالا در جسم هرکسی فرو برود. این عمل معمولاً در نزاع‌ها و درگیری‌های بین اشخاص رخ می‌دهد.

چاقوکشی باعث آسیب‌های جسمی جدّی می گردد، از جمله بریدگی‌ها، باز شدن پوست و بریدگی رگ ها حسب مورد که حتّی ممکن است منجر به مرگ قربانی گردد امّا قمه کشی به معنای استفاده از قمه برای ضرب و آزار شخص دیگری است. قمه یک ابزاربلند  و تیز است که معمولاً در جنگ و نبرد استفاده می گردد و با استفاده از قدرت بدنی شخص و تکنیک‌های خاص، قمه به سرعت و با قدرت به بدن قربانی حمله  فرو می‌رود. ضربات قمه می‌تواند باعث شکستگی استخوان‌ها، خونریزی شدید و آسیب‌های داخلی گردد.

 

میزان جرم چاقوکشی

 

 تهدید با چاقو چه جرمی دارد؟

تهدید با چاقو یک جرم مهم  است و ممکن است باعث تحت تعقیب قرار گرفتن شخصی ویا مجازات شدن فرد متّهم گردد. در بسیاری از کشورها، تهدید با چاقو به عنوان یک حمله خشونت آمیز و تهدیدکردن زندگی شخص دیگر در نظر گرفته می گردد قوانین مربوط به تهدید کردن به وسیله چاقو در هر کشور متفاوت است اما در بسیاری از جوامع، مجازات‌های سنگینی برای این جرم تعیین می شود.

بیشتر بخوانید : سرقت مستوجب تعزیر و مجازات آن

مجازات چاقوکشی در قانون مجازات اسلامی

طبق قانون مجازات  ایران، استفاده از چاقو به عنوان ابزاری برای تهدید و آزار فرد دیگر محسوب می گرددو مجازات‌های سنگینی برای آن تعیین شده است.

طبق ماده617 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، هرکسی به وسیله چاقو ویاهرنوع اسحه دیگر تظاهریا قدرت نمایی کرده یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی کردن و یا تهدید قراردهد ویا باکسی گلاویز شوددر صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از6ماه تا2سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم می گردد.

همچنین، استفاده از چاقو در جرایم دیگری نیز مورد نظر قانون قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، استفاده از چاقو در جرایم قتل (مشاوره با وکیل قتل)، زورگیری، سرقت همراه با خشونت و… باعث شدت جرم و مجازات شدیدتر می گردد.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =