استرداد جهزیه

قبل از شروع مقاله استرداد جهیزیه باید کلمه استرداد را معنا کرد پس با ما همراه باشید.

استرداد چیست ؟

استرداد عبارت است از عمل باز پس‌دادن که در خیلی از ضمینه ها کاربرد دارد از جمله استرداد ملک ، استرداد شخص مجرم از یک کشور به کشوری که مجرم زندگی میکند ،و مهمترین استفاده كلمه استرداد در کشور ما استرداد جهیزیه میباشد .
جهیزیه شامل مجموعه ای از اموال و وسایل منزل است که زن برای شروعزندگی مشترک به خانه شوهر می آورد. استرداد جهیزیه شرایط و مراحلی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.
گروه حقوقی رضا عبدالمحمد متخصص در دعاوی ملکیهمراه شما در دعاوی خانوادگی تا موفقیت شمات درپرونده هایتان همراه شماست .

مطالب مرتبط با استرداد جهیزیه
مطالب مرتبط
استرداد جهیزیه

نکاتی در مورد استرداد جهیزیه :

استرداد جهیزیه تهیه فهرستی از جهیزیه توسط خانواده عروس مرسوم است که همان فهرستی است که سیاه نام دارد و به امضای شوهر و چند شاهد می رسد و نشانه آن است که زن مال را با خود به خانه شوهر آورده است. در این لیست قیمت مدل و ویژگی های هر اقلام جهیزیه ذکر شده است. اصولاً استرداد جهیزیه آسان است و زن بنا به درخواست دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف تقاضای استرداد مهریه می کند.
در نقاط مختلف ایران برخی از اقلام جهیزیه توسط همسر تهیه می شود که در نهایت ممکن است این اقلام در فهرست جهیزیه ذکر شود. در زمان استرداد جهیزیه، اگر شوهر ثابت کند که این اقلام را خودش خریده است، زن نمی تواند آن را به عنوان جهاز خود مسترد کند. نکته بعدی این است که بعد از ازدواج ممکن است لوازم خانگی نو خریداری شود و یا حتی با لوازم قدیمی تعویض شود که در این صورت این لوازم نو جزء جهاز نبوده و زوجه نمی تواند درخواست استرداد آنها را داشته باشد.
نکته بعدی مربوط به مواردی است که طلای عروس با ذکر مقدار یا گرم آنها به عنوان جهیزیه در لیست درج شده است. جهاز فقط شامل وسایل معاش می شود و این طلا حتی اگر در فهرست ذکر شده باشد جزء جهزیه نیست ولی در هر حال متعلق به زوجه و در اختیار اوست.شیوه اجرای حکم استرداد جهیزیه استرداد جهیزیه وقتی اتفاق می افتد که که زوجین دیگر تمایلی به ادامه زندگی نداشته باشند و در حال جدا شدن باشند. به همین دلیل زوجه که قادر به ادامه زندگی مشترک نبوده با طرح دعوی از زوج خواستار استرداد کل جهیزیه شد. در مواردی نیز ممکن است مرد برای استرداد جهیزیه به زوجه اقامه دعوی کرده و با طرح دعوی به زوجه اعلام کند که قصد استرداد جهاز او را دارد که در این صورت ،در صورت استنکاف زوجه از دریافت آن، دادگاه می تواند برای متولی جهاز را صادر کند.ضمناً در مراحل طلاق توافقی استرداد با توافق و نظر طرفین صورت می گیرد و اصولاً مشکل خاصی پیش نمیاید و مشکل خاصی موجود نیست.
گاهی ممکن است زوجه نگران از دست دادن جهاز باشد.در این صورت پس از خروج از منزل همسرش می تواند نسبت به اخذ و ایمن سازی مال اقدام کند و صدور درخواست کند.

شرایط استرداد جهیزیه چیست ؟

به منظور آنکه زن بتواند جهیزیه را استرداد کند میبایست شرایط زیر وجود داشته باشد :
1. زن میبایست مالک اموالی باشد که مدعی استرداد آنها میباشد .
2. این اموال میبایست در زمان طرح دعوا موجود باشند یعنی فروخته نشده باشد و یا نابود نشده باشند و ….
استرداد جهیزیه پیش از طلاق ممکن است ؟ میبایست بدانید که زن مالک جهیزیه و اثاثیه ای خواهد بود که به منزل شوهر برده ، از این رو به عنوان مالک اموال حق خواهد داشت هر تصرفی را که قصد دارد در آنها داشته باشد.
پس جواب به سوال مثبت خواهد بود و زن قادر است حتی قبل از طلاق و بروز اختلاف نسبت به خارج کردن اموال خود از منزل شوهر اقدام کند .
چنانچه شوهر با اعمالی سبب جلوگیری کند و نگذارد که زن جهیزیه خود را از منزل خاج کند ، زن قادر است علیه او دادخواست استرداد جهیزیه طرح کند .

بردن جهیزیه بدون اجازه ی شوهر قانونی میباشد ؟

طبق گفته های قبلی زن مالک اسباب و اثاثیه محسوب میشود و قادر است هر دخل و تصرفی را در آنها داشته باشد ، پس برای خارج کردن جهیزیه از منزل شوهر احتیاجی به کسب اجازه ی او نخواهد داشت. اما توجه داشته باشید شوهر پس از ان مدعی گردد که شما مالی از اموال او را از منزل خارج کردید و یا مدعی خواهد شد که شیئ گرانبهایی که متعلق به ایشان بوده را هم برداشته اید . لازم به ذکر میباشد مرد هم باید ادعای خود را ثابت بکند و به صرف ادعا ، حرف او پذیرفته نخواهد شد . به این ترتیب به منظور جلوگیری از این گونه ادعاها بهتر میباشد در هنگام بردن جهیزیه به منزل شوهر سیاهه ای تهیه شود و از چند شاهد درخواست کنید آنها را امضاء بکنند . در هنگام خارج کردن اثاث هم حتما صورتجلسه ای تهیه کنید و در آن کلیه اموالی را که با خود خواهید برد قید کنید و به امضاء شاهدان برسانید . چنانچه که خود شوهر در هنگام خارج کردن اثاث حضور داشته باشد ، از او هم بخواهید که صورتجلسه را امضاء بکند .
استرداد جهزیه

استرداد جهیزیه با سیاهه :

عموما هنگامی که زن جهیزیه خود را به منزل شوهر خواهد برد ، لیست اموالی که او با خود آورده نوشته خواهد شد و در انتهای این لیست از افراد حاضر در مجلس جهاز برون امضاء ضمیمه لیست خواهد شد و یا حتی بعضی اموالی را که عروس آورده با روبان رنگی مشخص خواهند کرد و پس از ان اقدام به تهیه سیاهه خواهند کرد .این لیست سیاهه در زمان استرداد جهیزیه بسیار به کار خواهد امد.
به ویژه چنانچه خود داماد و خانواده او نیز ذیل آن را امضاء کنند . در این شرایط نمی توانند مدعی بشوند که این اموال به شما تعلق ندارد .
البته بیان این نکته لازم میباشد که این سیاهه نوعی سند عادی محسوب خواهد شد و بعد ها امکان دارد شوهر مدعی جعلی بودن آن بشود و یا ادعای انکار و تردید را مطرح خواهد کرد .
چنانچه شوهر فردا ادعای جعلی بودن نسبت به سیاهه بکند ، میبایست آن را ثابت کند و اثبات آن هم از طریق کارشناس خط مقدور میباشد .
به منظور جلوگیری از این مشکل هم قادر میباشید سیاهه را در دفاتر اسناد رسمی تنظیم کنید که در این صورت یک سند رسمی به حساب خواهد امد و اعتبار یک سند رسمی را به دست می اورد . اما با این حال این امر ان چنان مرسوم نمیباشد .
مطالب مرتبط با استرداد جهیزیه
مطالب مرتبط
راه های ارتباطی
⇐09121574297
راه های ارتباطی
⇐09121574297

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *