جرم کیفری ترک انفاق

معنی نفقه:

طبق ماده قانون مدنی 1106 در عقد دائمی مرد تکلیف به پرداخت نفقه به زوجه می باشد و مطابق ماده قانون مدنی 1107 نفقه زن شامل کلیه نیازهای مرسوم زن از جمله مسکن می باشد. نان، پوشاک، اثاثیه و مخارج. خدمات بهداشتی و پزشکی  و خدمتکار در شرایطی که زوجه به آن  عادت یا نیازدارد. در مورد پرداخت نفقه زن شرط مهمی وجود دارد و آن تمکین از طرف زن است. بنابراین زن در صورتی که از شوهر خود تمکین نکرده باشد مستحق نفقه نخواهد بود.اگر برای شما هم سوال شده که تمکین از شوهر چیست کلیک کنید
با این مقدمه اگر مرد به تعهد خود مبنی بر پرداخت نفقه به همسرش عمل نکند، جرم ترک انفاق واقع شده است. بنابراین ترک نفقه توسط مرد به این معناست که اگرچه زن مستحق دریافت نفقه است، اما مرد به وظیفه خود عمل نکرده و زن مجبور است برای مطالبه نفقه مراحل قانونی  را طی و به دادگاه رجوع کند
گروه حقوقی رضا عبدالمحمد همراه شما در دعاوی جرم کیفری انفاق با بهترین وکیل خانواده شماست
نفقه
رفع نیازهای مادی زن در زندگی زناشویی از اهمیت بالایی برخوردار است و در اسلام نیز بر آن تاکید شده است. ضمناً طبق مقررات مختلف قانونی، پرداخت نفقه به عهده زوج است که عدم پرداخت آن آثار حقوقی مهمی از جمله حق طلاق برای زوجه به دلیل عدم پرداخت نفقه را به دنبال دارد.اما مردانی که نفقه زن خود را نمی دهند مرتکب جرم شده اند؟ یعنی آیا در صورت عدم پرداخت نفقه به زن یا ترک کردن انفاق جرم محسوب میشود؟ در ضمن اگر مرد نفقه همسرش را نپردازد چه مجازاتی خواهد داشت؟ در پاسخ به این سؤالات ابتدا به بررسی معنای ترک انفاق می پردازیم و سپس جرم ترک انفاق و مجازات ترک نفقه را بررسی می کنیم.

اگر در دعاوی مربوط به نفقهو دعاوی خانواده سوالی دارید میتوانید از ما بپرسید
نفقه
مطالب مرتبط

شرایط و جرم ترک انفاق

در این قسمت قصد داریم این سوال را بررسی کنیم که آیا ترک انفاق جرم است؟ جرم ترک انفاق از نظر قانون مجازات اسلامی چیست؟
در پاسخ به این سوال ماده 642 قانون مجازات اسلامی توجه را جلب میکند. این ماده در خصوص جرم ترک انفاق یا جرم ترک نفقه و عدم پرداخت نفقه مقرر می دارد: هرکس با داشتن تمکن مالی در هر حال به نفقه زوجه خود عمل نکند ….به او دادگاه حکم سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس را میدهد.

طبق این ماده جرم ترک انفاق در چه صورتی واقع می شود:

اولاً مرد باید تمکن مالی حداقلی برای پرداخت نفقه به همسر خود داشته باشدو در عین حال از دادن نفقه خودداری کند. بنابراین اگر مرد توانایی مالی برای پرداخت نفقه به همسرش را نداشته باشد، مجازات ترک نفقه برای او وجود ندارد و زن فقط می تواند نفقه خود را به صورت قانونی مطالبه کند و در صورت عدم پرداخت می تواند از شوهر خود طلاق دهد. دوماٌ زن باید مطیع شوهر باشد و مستحق نفقه باشد. بنابراین اگر زوجه از شوهر خود تمکین نکرده و مرتکب خلاف شده باشد و مستحق نفقه نباشد، جرم ترک انفاق محقق نمی شود.

نحوه شکایت کیفری ترک انفاق

طریقه شکایت کیفری ترک انفاق به این شکل است که زوجه بایستی اقدام به تنظیم شکواییه ترک انفاق بکند و بعد ازبا مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا با مراجعه به دادسرا اقدام به ثبت شکایت بکند .بعد ازاین مراحل شکایت در واحد رایانه ثبت شده و از سمت سرپرست دادسرا به یکی از شعب ارجاع داده خواهد شد. پس از شکایت به دادگاه و تعیین شعبه دادیار از شاکی تحقیق به عمل خواهد آمد و پس از تحقیق زوجه به زوج احضاریه ارسال می شود که برای تحقیق در دادسرا حضور پیدا کنند.گروهی از مردان در هنگام دادرسی اعلام می کنند که ترک انفاق را قبول دارند اما در ادامه مدعی این هستند که در مقابل همسرشان از آن ها تمکین نکرده باشد در صورتی که مرد ادله ای مبنی بر عدم تمکین زوجه به دادگاه ارائه نماید که دادگاه هم قبول نماید شکایت ترک انفاق از طرف زوجه مختومه اعلام خواهد شد. برخی مواقع ممکن است پیش بیاید که اشخاصی مدعی شوند که نفقه را پرداخت کرده اند که در حالت اگر مردی نفقه را پرداخت کرده باشد، با بررسی پرونده و مدارک قاضی مربوطه اقدام به صدور قرار منع تعقیب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *