ساخت مهر جعلی و استفاده از آن

مهر جعلی

امضا چیست؟

امضا کردن در واقع نشانه ای است که اشخاص به طور معمول زیر آن می گذارند تا سند یا نوشته ای را به خود ضمیمه کنند.

به عنوان مثال فروشنده خانه تحت قرارداد فروش و رئیس دانشگاه مدرک، زیر سند را با امضای خود ارزش و اعتبار می دهند.

 

گروه حقوقی رضا عبد المحمد متخصص در زمینه دعاوی کیفری، شما را از خطرات موجود و کلاهبرداران حفظ کند و تا حصول موفقیت در پرونده هایتان همراه شما خواهد بود.

 

مهر چیست؟

مهر قطعه ای از فلز، چوب یا لاستیک است که نام یا علامتی روی آن حک شده و به جای امضا یا به همراه امضا استفاده می شود.
هر گونه تقلید از امضای دیگری جعل نیست. شبیه سازی امضا در صورتی جعلی تلقی می شود که متن زیر متن یا نوشته بوده و نشان دهنده انتساب مندرجات آن سند به امضا کننده باشد.
جعل امضا جرم مستقلی نیست و به منزله جعل اسناد و نوشته هاست که جرم تلقی خواهد شد.
اما مهر برای قانونگذار به قدری مهم است که نه تنها استفاده از مهر دیگری را بدون اجازه او جرم دانسته، بلکه صرفاً تنها ایجاد مهر و عدم استفاده از آن نیز به منزله جرم می شناسد.
اکنون چنانچه شخصی مهری را جعل کند و بعد از آن او يا شخص ديگري آن مهر جعلي را مورد استفاده قرار دهد، دو مورد فعل مجرمانه صورت گرفته است. يعني در وهله اول جعل و نيز استفاده از مهر جعلي.

 

نحوه‌ تشخیص امضای مجعول

با توجه به اینکه هر فرد دست خط خاص خود را دارد و عادات نوشتاری و نحوه نگارش افراد مختلف یکسان نیست، اگر فردی بخواهد امضای دیگری را شبیه سازی کند، کارشناسان پزشکی قانونی می توانند امضایی را که در صحت آن تردید وجود دارد، زیر سوال ببرند. امضاهای معتبر را به صورت فنی و با دقت بسیار زیاد ذره بین گونه مقایسه کنند که بر روی محل لغزنده قلم روی کاغذ، پرتاب ها و انحناهای غریزی، میزان فشار قلم روی کاغذ و … تعیین کنند که آیا امضایی که ادعا می شود جعل شده، واقعاً توسط شخصی نوشته شده که امضا برای اوست یا خیر. یا حتی امضا متعلق به شخص دیگری است و از این طریق تا حد زیادی می توانند حقیقت را آشکار سازند. طبق ماده 523 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375، ایجاد امضا رسمی و غیررسمی بودن امضای اشخاص، جرم به حساب می آید. اما بسته به مهر یا امضای کدام شخص یا مقام، مجازات متفاوت است.

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 3 =

مشاوره رایگان مشاوره رایگان از طریق واتس اپ