نحوه تقسیم ارث مادر

نحوه تقسیم ارث مادر

فهرست مطالب

در صورت فوت فرد به هر یک از ورثه ایشان ارث تعلق می گیرد. عموم مردم تنها دریافت ارث از پدر را به رسمیت می شناسند در صورتی که به هنگام فوت مادر نیز به ورثه ارث می رسد. بر خلاف باور عموم قانون ارث از مادر با قانون ارث از پدر تفاوتی نداشته و میزان سهم الارث دختر و پسر با یکدیگر برابر نخواهد بود. در حالت کلی پسر به میزان دو برابر دختر از مورث ارث می برد.

 

قوانین تقسیم ارث مادر

 

قانون ارث از مادر

شاید برایتان سوال باشد آیا تقسیم ارث خانم زمانی که پدر، مادر و همسر ایشان در قید حیات باشند به چه صورت است؟ و یا اینکه آیا در صورت وجود فرزند و همسر، پدر و مادر نیز ارث می برند؟ برای دریافت پاسخ خود مطالب ذیل به شما کمک می کند.

اگر متوفی پدر و مادر نداشته اما یک یا چند فرزند داشته باشد ماترک ایشان به شرح زیر بین فرزندان تقسیم می شود:

 1. اگر متوفی تنها یک فرزند داشته باشد فارغ از جنسیت تمام ماترک به او می رسد.
 2. اگر تعداد فرزندان بیشتر از یک باشد اما همه از یک جنس باشند، ماترک بطور مساوی بین آن ها تقسیم می شود.
 3. حال اگر تعداد فرزندان از یک بیشتر بوده و از یک جنس نیز نباشند، پسر به میزان دو برابر دختر از ماترک سهم خواهد داشت.
 4. در صورتی که متوفی فرزند خوانده داشته باشد، طبق قانون تقسیم ارث فرزند خوانده، حتی اگر اسم فرزند در شناسنامه ثبت شده باشد، به ایشان ارث نمی رسد.

 

سهم الارث فرزند دختر از مادر

در صورت فوت مادر، میزان سهم الارث دختر از مادر به وجود یا عدم وجود ورثه دیگر بستگی دارد. بطور کلی ارث دختر از مادر به صورت زیر است:

 • اگر مادر یک فرزند دختر و یک فرزند پسر داشته باشد، فرزند دختر به میزان نصف فرزند پسر ارث می برد.
 • اگر مادر فقط یک فرزند دختر داشته باشد، تمامی ماترک به دختر ارث می رسد.
 • اگر متوفی یک فرزند دختر و یک مادر داشته باشد، یک ششم از اموال به مادر و چهار ششم به دختر می رسد، سپس یک ششم باقی مانده نیز بر 5 تقسیم شده و چهار پنجم به دختر و یک پنجم به مادر خواهد رسید. (درصورتیکه چند فرزند دختر باشد نیز تقسیم ارث به همین روش خواهد بود.)
 • اگر متوفی پدر، مادر و فرزند دختر داشته باشد، یک ششم از ماترک به پدر، یک ششم به مادر و سه ششم نیز به فرزند می رسد، سپس یک ششم باقی مانده نیز بر پنج تقسیم شده و به هر یک از پدر و مادر یک پنجم و به فرزندان نیز سه پنجم می رسد.
 • حال اگر متوفی علاوه بر پدر، مادر و فرزند دختر، فرزند پسر نیز داشته باشد؛ یک ششم از ماترک به پدر، یک ششم به مادر و چهار ششم باقی مانده نیز بدین صورت که فرزند پسر دو برابر فرزند دختر ارث می برد، تقسیم می شود.
 • اگر متوفی خانم، مادر، پدر، دختر و یک پسر داشته باشد؛ طبق دستور بالا یک ششم به پدر، یک ششم به مادر و چهار ششم باقی مانده نیز بدین صورت که فرزند پسر دو برابر فرزند دختر ارث می برد، تقسیم می شود.
 • جنینی که زنده به دنیا آید نیز مانند دیگر فرزندان سهم الارث دریافت می کند.

 

سهم الارث فرزند پسر از مادر

در صورت فوت مادر، فرزندان پسر به شرح زیر از مادر ارث می برند:

 • اگر متوفی تنها یک یا چند فرزند پسر داشته باشد، تمامی اموال بصورت مساوی بین فرزندان پسر تقسیم می شود.
 • اگر متوفی علاوه بر فرزند پسر، پدر و مادر نیز داشته باشد یک سوم اموال به پدر و مادر و دو سوم باقی مانده از اموال به فرزندان پسر خواهد رسید.
 • در صورتی که متوفی علاوه بر فرزند پسر، همسر نیز داشته باشد یک چهارم از اموال به آقا و سه چهارم به فرزند پسر ارث می رسد.

 

تقسیم ارث خانم بدون فرزند

 

تقسیم ارث زن بدون فرزند

در صورتی که متوفی خانم بدون فرزندی باشد، اگر شوهرداشته باشد نصف اموال به شوهر و باقی ماترک بین باقی وراث تقسیم می شود. حال اگر متوفی شوهر نداشته باشد ماترک طبق قانون طبقات ارث بین بقیه وراث تقسیم خواهد شد.

 

تقسیم ارث طلای مادر

عموم مردم بر این باورند که طلای مادر فوت شده متعلق به دختر است در صورتی که طلا نیز مانند باقی اموال باید بین تمام وراث تقسیم شود. حال در صورتی که تمام ورثه راضی به این امر باشند که طلا تنها بین دختران تقسیم شود منع قانونی نخواهد داشت. اگر مادر در وصیت نامه خود قید نماید که طلا متعلق به دختران است، طبق قانون این امر امکان پذیر نبوده و در صورت عدم رضایت سایر ورثه، تنها یک سوم از طلا این قابلیت را داشته که در وصیت نامه تعیین تکلیف شود.

 

مراحل تقسیم ارث

برای تقسیم ارث باید مراحل مختلفی طی شود که شامل موارد ذیل می باشند:

 1. ابتدا باید گواهی فوت متوفی از ثبت احوال دریافت گردد.
 2. سپس یکی از ورثه یا وکیل آن ها باید با مدارک هویتی تمام ورثه و گواهی فوت به شورای حل اختلاف آخرین محل زندگی فرد فوت شده مراجعه نماید.
 3. برای تایید ورثه لازم است که وراث به همراه دو شاهد به دفتر اسناد رسمی جهت تایید وراث و دریافت استشهادیه مراجعه نمایند.
 4. مالیات ارث متوفی نیز باید محاسبه و به اداره مالیات پرداخت گردد.
 5. در نهایت نیز برای دریافت گواهی انحصار وراثت باید در جلسه دادگاه حضور یابند.

 

طبقات ارث

تقسیم ارث باید براساس قانون ارث بین طبقات ارث انجام شود. قانون ورثه را به سه طبقه تقسیم کرده بطوریکه هر طبقه از طبقه زیرین خود بالاتر بوده و وجود وراث از هر طبقه، مانع از به ارث بردن وراث از سایر طبقات خواهد شد. طبقات ارث عبارت اند از:

طبقه اول: پدر، مادر، فرزند و نوه.

طبقه دوم: پدر بزرگ، مادربزرگ، خواهد، برادر و فرزندان آن ها.

طبقه سوم: خاله، دایی، عمو، عمه و فرزندان آن ها.

لازم به ذکر است که هر طبقه به دو درجه تقسیم شده که درجه اول اولویت بالاتری نسبت به درجه دوم دارد.

 

تاثیر وکیل انحصار وراثت در نحوه تقسیم ارث مادر

همانطور که گفتیم تقسیم ارث مادر بین ورثه امری دشوار است که در صورت وجود پدر، مادر و همسر این تقسیم بندی و محاسبات دشوار تر نیز خواهد شد. علاوه بر آن انجام مراحل اداری تقسیم ارث زمانبر بوده به همین دلیل بهتر است از وکیل ارث کمک بگیریم. برای دریافت مشاوره حقوقی در زمینه تقسیم ارث با شماره 09121574297 تماس حاصل فرمایید.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هجده =