نحوه محاسبه یک هشتم ارث زن

یک هشتم ارث زن چگونه محاسبه می شود؟

فهرست مطالب

میزان ارث زن و شوهر از یکدیگر در قوانین ارث مشخص شده است. در رابطه با ارث زن از شوهر، اگر مرد فرزند داشته باشد (حتی از همسری دیگر) به میزان یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیر منقول به ایشان تعلق می گیرد. حال شاید بپرسید این یک هشتم به چه صورت محاسبه می شود و یا اینکه اگر مرد چند همسر داشته باشد آیا هر زن به اندازه یک هشتم از اموال مرد ارث می برد؟ باید گفت که ارث زن از همسر به اندازه یک هشتم از کل اموال است و اگر مرد چند همسر داشته باش این یک هشتم اموال بین آن ها بطور مساوری تقسیم می شود.

 

محتسبه سهم الارث زن از شوهر

 

محاسبه یک هشتم ارث زن چگونه است؟

بعد از فوت فرد ابتدا باید وراث قانونی مرد مشخص وند که این امر نیز از طریق اخذ گواهی انحصار وراثت امکان پذیر است. گواهی انحصار وراثت سهم الارث هر یک از ورثه را مشخص کرده و شبهه ای در آن نخواهد بود. حال اگر مرد یک همسر و فرزند داشته باشد، یک هشتم از اموال برجای مانده از متوفی به زن می رسد. اما اگر مرد چندین همسر داشته باشد همان یک هشتم به طور مساوی بین تمام همسران تقسیم خواهد شد. در صورتی که مرد هیچ فرزندی حتی از همسری دیگر نداشته باشد، سهم الارث زن به اندازه یک چهارم از کل ماترک شوهر می باشد.

اگر تقسیم ارث توسط دادگاه انجام شود و ورثه توافقی بر سر تقسیم ارث نداشته باشند، طبق قانون امور حسبی و قانون مدنی پس از صادر شدن رای فروش اموال برجای مانده از متوفی، اموال مذکور توسط کارشناس قیمت گذاری شده و در مرحله اجرای احکام سهم الارث زن و باقی ورثه مشخص می شود.

 

زن در چه شرایطی از شوهر ارث می برد؟

زن برای آنکه بتواند به میزان یک هشتم از اموال شوهر خود را به ارث ببرد نیاز است که یکی از شرایط زیر محیا باشد:

  1. عقد یا نکاح دائم در دفاتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد.
  2. زن پس از فوت شوهر در قید حیات باشد.
  3. در طلاق رجعی، در زمان عده اگر مرد فوت کند زن از اموال شوهر ارث می برد.
  4. اگر مردی به دلیل بیماری خود همسرش را طلاق دهد و سپس به فاصله یک سال فوت نماید، در صورتی که زن مجددا ازدواج نکرده باشد به ایشان ارث تعلق می گیرد.
  5. اگر زن، شوهر خود را به قتل برساند هیچگونه ارثی به زن تعلق نمی گیرد.
  6. در صورتی که مردی بیمار باشد و پیش از برقراری رابطه زناشویی فوت نماید، هیچگونه ارثی به زن تعلق نمی گیرد.

 

سهم الارث زن در چند همسری

 

سهم الارث زن در چند همسری

در مواردی که مرد بیش از یک بار ازدواج کرده و یک یا چند فرزند نیز داشته باشد، سهم الارث زن از شوهر برابر است با یک هشتم ماترک مرد تقسیم بر تعداد همسران. یک هشتم از ماترک نیز شامل یک هشتم از اموال منقول به همراه یک هشتم از قیمت اموال غیر منقول مرد می باشد.

 

محاسبه حقوق قانونی زن بعد از فوت همسر

زن علاوه بر سهم الارث خود می تواند مهریه، نفقه، اجرت المثل و … را نیز از اموال مرد طلب نماید. برای دریافت موارد ذکر شده که در دسته دیون و بدهی های مرد به حساب می آیند باید پیش از تقسیم اموال اقدام شود. البته لازم به ذکر است که اگر در زمان حیات مرد، زن مهریه خود را دریافت نکرده باشد و یااینکه آن را نبخشیده باشد قابل مطالبه و دریافت خواهد بود. این بدهی ها حق قانونی زن بوده و بصورت مجزا از سهم الارث زن از شوهر محاسبه و پرداخت می شوند. بدین صورت که ابتدا مهریه، نفقه و … زن پرداخت شده و سپس باقی اموال بین بقیه ورثه تقسیم می شود.

 

مزایای مشورت با وکیل ارث برای دریافت و محاسبه یک هشتم ارث زن از شوهر

وکیل انحصار وراثت، وکیل پایه یک دادگستری است که تجربه و علم کافی در پرونده های انحصار وراثت و تقسیم ارث دارد. از مزایای مشاوره با وکیل ارث این است که می توان به صورت حضوری یا غیر حضوری از راهنمایی های یک فرد متخصص در زمینه انحصار وراثت بهره مند شد. وکیل انحصار وراثت با آگاهی و تجربه ای که نسبت به قوانین و مقررات حقوقی دارد در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را برای پرونده تقسیم ارث شما کسب می کند. مزیت دیگر مشورت با وکیل در پرونده های انحصار وراثت این است که دیگر نیاز به حضور ورثه در مراحل اداری نبوده و وکیل خود به تنهایی تمامی مراحل قانونی را پیش می برد. برای دریافت مشاوره در زمینه انحصار وراثت و تقسیم ارث با شماره 09121574297 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول یک هشتم ارث زن چگونه محاسبه می شود؟

یک هشتم ارث زن چیست و در چه شرایطی به زن تعلق می‌گیرد؟

یک هشتم ارث زن، سهمی است که طبق قانون مدنی ایران به زوجه در صورت فوت شوهر تعلق می‌گیرد. این سهم زمانی به زن داده می‌شود که شوهر فرزند داشته باشد. اگر شوهر فرزندی نداشته باشد، سهم زن به یک چهارم افزایش می‌یابد. این قانون بر اساس ماده 913 قانون مدنی ایران تعیین شده است.

نحوه محاسبه یک هشتم ارث زن از اموال شوهر چگونه است؟

برای محاسبه یک هشتم ارث زن، ابتدا باید کل ماترک (اموال باقی‌مانده پس از کسر بدهی‌ها و وصیت) شوهر متوفی را مشخص کرد. سپس، یک هشتم این مقدار محاسبه می‌شود که سهم زن خواهد بود. به عنوان مثال، اگر ارزش کل ماترک 800 میلیون تومان باشد، سهم زن 100 میلیون تومان (یک هشتم از 800 میلیون) خواهد بود.

آیا زن از تمام اموال شوهر ارث می‌برد؟

خیر، طبق قانون مدنی ایران، زن از قیمت اموال منقول و عین اموال غیرمنقول (به استثنای زمین) ارث می‌برد. از زمین، زن فقط از قیمت آن ارث می‌برد، نه از عین آن. این موضوع در ماده 946 قانون مدنی ایران تصریح شده است.

در صورت تعدد زوجات، نحوه تقسیم یک هشتم ارث چگونه است؟

در صورت تعدد زوجات، یک هشتم ارث به طور مساوی بین زنان تقسیم می‌شود. به عنوان مثال، اگر مرد دو همسر داشته باشد، هر یک از آنها یک شانزدهم (نصف یک هشتم) از ماترک را دریافت خواهند کرد. این تقسیم بر اساس ماده 942 قانون مدنی ایران انجام می‌شود.

آیا امکان توافق بر سر تقسیم ارث به شکلی متفاوت از قانون وجود دارد؟

بله، ورثه می‌توانند با توافق یکدیگر، ارث را به شکلی متفاوت از آنچه در قانون آمده تقسیم کنند. این کار از طریق تنظیم یک قرارداد صلح نامه یا تقسیم نامه توافقی امکان‌پذیر است. البته، این توافق باید با رضایت کامل تمامی ورثه و بدون اعمال فشار یا اجبار صورت گیرد.

آیا می‌توان قبل از فوت، ترتیبی برای تقسیم ارث تعیین کرد؟

بله، شخص می‌تواند در زمان حیات خود، از طریق تنظیم وصیت‌نامه یا هبه، بخشی از اموال خود را به افراد مورد نظر واگذار کند. اما باید توجه داشت که طبق قانون، وصیت فقط تا یک سوم اموال نافذ است و دو سوم باقی‌مانده طبق قواعد ارث تقسیم خواهد شد.

نحوه محاسبه نفقه زن چگونه است و آیا ارتباطی با سهم ارث او دارد؟

نفقه زن و سهم ارث او دو موضوع جدا هستند. نفقه حقی است که زن در طول زندگی مشترک دارد و شامل هزینه‌های متعارف زندگی می‌شود. محاسبه نفقه بر اساس عرف و با توجه به وضعیت مالی زوج و شأن زوجه تعیین می‌شود. ارث زن، حقی است که پس از فوت شوهر به او تعلق می‌گیرد و ارتباطی با نفقه ندارد.

آیا زن می‌تواند از حق خود نسبت به یک هشتم ارث صرف نظر کند؟

بله، زن می‌تواند از حق خود نسبت به ارث صرف نظر کند. این کار معمولاً از طریق ابراء (بخشش حق) یا مصالحه با سایر ورثه انجام می‌شود. البته، این تصمیم باید آگاهانه و بدون اجبار باشد. توصیه می‌شود قبل از چنین اقدامی، با یک وکیل مشورت شود تا جوانب قانونی آن بررسی گردد.

در صورت طلاق، آیا زن همچنان از یک هشتم ارث شوهر سابق بهره‌مند می‌شود؟

خیر، پس از طلاق، زن دیگر از ارث شوهر سابق بهره‌مند نمی‌شود. فقط در صورتی که شوهر در دوران عده طلاق رجعی فوت کند، زن مستحق ارث خواهد بود. در طلاق بائن، حتی اگر شوهر در دوران عده فوت کند، زن ارث نمی‌برد. این موضوع در ماده 944 قانون مدنی ایران تصریح شده است.

آیا یک هشتم ارث زن شامل دیون و بدهی‌های شوهر نیز می‌شود؟

خیر، یک هشتم ارث زن از ماترک (اموال باقی‌مانده پس از کسر بدهی‌ها و انجام وصیت) محاسبه می‌شود. به عبارت دیگر، ابتدا بدهی‌های متوفی و هزینه‌های کفن و دفن از کل اموال او کسر می‌شود، سپس یک سوم باقی‌مانده برای وصیت (در صورت وجود) کنار گذاشته می‌شود، و در نهایت یک هشتم از باقی‌مانده به زن تعلق می‌گیرد.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + شانزده =