کلاهبرداری در بورس

کلاهبرداری در بورس

1. کلاهبرداری در بورس با استفاده از شبکه های اجتماعی

با محبوبیت و استفاده هرچه بیشتر مردم از شبکه های اجتماعی دیگر بسیاری از افراد تمام امور زندگیشان را از این شبکه ها پیگیری و بررسی میکنند به همین واسطه کلاهبرداران با سوءاستفاده از این نکته به دنبال یک سری مقاصد برنامه ریزی شده و با ادعای حرفه ای جهت کلاهبرداری سیگنال هایی را در محیط مجازی قرار میدهند و افراد نابلد و غیر حرفه ای با عمل به این سیگنال های خرید و فروش انها را به سوی هدفشان همراهی میکنند .

2. استفاده از روش پامپ و دامپ برای دستکاری در قیمت سهام ها

در این روش که عموما توسط مراکز و شرکت ها انجام میشود ابتدا سهامی که مدنظر است را با قیمت های بسیار بالا خریداری میکنند و روی ان خبرهایی را برای جذب مردم کار میکنند سپس با شناخته شدن و هجوم مردم برای خرید ان سهام و بالا رفتن قیمت ان کلاهبرداران سهمشان را در بالاتربن قیمت فروخته و خود سود میکنند و مردم که سهام به صورت ناگهانی سقوط کرده دچار ضرر میشوند . برای شناسایی اینگونه کلاهبرداران و دستکاری در قیمت ها به 2 نکته لازم است توجه داشته باشیم ابتدا اینکه ارزش ان شرکت با حوضه فعالیتش تناسب داشته باشد و دیگر اینکه تغیراتی در فعالیت شرکت ها و یا نام انها .
گفتنی است که اگر کلاهبرداری در بورس برای شما رخ داده است شما باید دعاوی خود را در هیئت داوری در بورس مطرح کنید اگر در موضوع کلاهبرداری در بورس سوالی دارید میتوانید با ما تماس بگیرید گروه حقوقی رضا عبدالمحمد همراه شما در دعاوی بورسیآماده مشاوره به شما عزیزان است

3. ساخت حساب های غیرواقعی برای کلاهبرداری در بورس

در این روش شرکت ها ویا کلاهبرداران برای جذب سرمایه گذاران با تغییر ویا ارائه حساب مالی غیرواقعی ویا بیشتر از ارزش واقعی شرکت در جهت بالا بردن ارزش سهامشان اقدام میکنند .

4. کلاهبرداری در بورس با استفاده از اطلاعات

کارگزاری های بورسی از انجا که توانایی دسترسی به تمام معاملات درون بورس را دارند گاهی که عده ی زیادی از سرمایه گزاران اقدام به خرید یک سهم میکنند انها نیز در بهترین زمان و قیمت ان سهم را خریده و در زمان مناسب میفروشند و سود بالایی میکنندکه این کار هم نوعی کلاهبرداری محسوب میشود .

5. کلاهبرداری سبدگردان

از انواع دیگر کلاهبرداری در بورس کلاهبرداری سبدگردان نام دارد . یکی از فعالان در زمینه بورد افراد و یا شرکت های سبدگردانی هستند که به صورت رسمی و غیر رسمی در این زمینه خدماتی را به مشتریان ارائه میکنند .در این خدمات افراد و یا شرکت در ازای معاملاتی که برای شما انجام میدهند به صورت توافقی مبلغی را از سود حاصله برداشته و مابقی را به شما میدهند که این درصد دریافتی در هر شرکت یا فرد متفاوت و طبق توافق میباشد . در این زمینه هم باید دقت داشته باشید زیرا افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند ممکن است به صورت غیر قانونی و بدون مجوز سازمان بورس خدمات سبدگردانی انجام دهند . در این بین امکان دارد که برخی قصدی نداشته باشند و خدماتی را ارائه کنند اما ممکن است اقرادی با قصد و نیت شوم سود های غیر متعارف دریافت کنند و یا قرارداد ها را طوری بنویسند که در صورت ضرر انها متوجه ضرری نشوند و مرتکب کلاهبرداری نسبت به سرمایه گذاران شوند .
در ایران افراد توانایی دریافت مجوز سبد گردانی ندارند و تنها شرکت ها با عنوان حقوقی میتوانند این مجوز را در دریافت کنند . اختلافات فی مابین فعالان بازار بورس از جمله سهامداران ، کارگزاران، شرکت های سهامی شرکت های سبد گردانی،صندوق سرمایه گذاری و…ابتدا در محاکم عمومی دادگستری مطرح نمی شود بلکه مستند به ماده 36 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران در هیات داوری به عنوان یک از طرق حل و فصل اختلافات و مرجع اختصاصی شبه قضایی اجباری صورت می گیرد.
اگر کلاهبرداری در بازار بورس برای شما رخ داده است و به دنبال پس گرفتن حق خود از طريق دعاوی بورس هستید با ما تماس بگیرید. در سبدگردانی ها به منظور انجام خدمات شرکت ها و افراد بسیاری به شکل رسمی و قراردادی در حال فعالیت میباشند . در یکی از بندهای قراردادشان میزان سود دریافتی توسط سبدگردان ها تایین شده . این درصد ها برای شرکت های متفاوت ممکن از مختلف باشد . گاهی در مواردی دیده میشود که افرادی که به شکل غیرقانونی اقدام به فعالیت کرده اند از سرمایه گذاران سود های بیشتری دریافت میکنند و حتی گاهی ضرر کمتری هم پرداخت میکنند که این خودش نوعی کلاهبرداری میباشد .
چنانچه موسسه سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار دارای مجوز باشد این نوع از کلاهبرداری ها از بین میرود اما در صورتی که سبدگردانی برای شخص و یا شرکتی بدون مجوز باشد این امکان وجود دارد که در انجا کلاهبرداری صورت بگیرد . از همین رو لازم است تا از خدمات شامل مجوز بهره ببرید و استفاده کنید . همینطوراز افشای اطلاعات خود به خصوص کد بورسی خود خودداری کنید زیرا اطلاعاتتان بسیار اهمیت دارد . همچنین تا هنگامی که قرارداد رسمی در میان شما و شرکت سبدگردانی و امضا یک فرد قابل اطمینان منعقد نشده است اطلاعات شخصی حسابتان را در پیش افراد و شرکت فاش نکنید .

راهکار های جلوگیری از کلاهبرداری در سبدگردانی چیست ؟

به منظور جلوگیری از کلاهبرداری در سبدگردانی بورس یکی از نکات بسیار مهم ان است که شما اطلاعاتتان همانند رمز های عبور و نام کاربری را افشا نکنید در صورت افشای این موارد امکان دارد همه سرمایه و داراییتان را از دست بدهید . در همین راستا شرکت های سبدگردانی در قرارداد ها ذکر میکنند که اطلاعات محرمانه میباشد و نباید کسی از انها اطلاعی به دست بیاورد . همچنین میتوانید در مورد تخلف کارگزاران بورس مطالعه فرمایید [title] سوالات متداول در رابطه با کلاهبرداری در بورس [accordion] [accordion-item title=”مدارک لازم برای اثبات کلاهبرداری در بورس چیست ؟”] افراد مالباخته با مدارکی همچون فیش های واریزی ، عکس از اطلاعات موهومی که عرضه شده یا قبل و بعد تغییرات اطلاعات در بازار . [accordion-item title=”امکان کلاهبرداری در بورس وجود دارد ؟”] در هر جایی ممکن است کلاهبرداری صورت بگیرد زیرا افرادی که بخواهند از سرمایه و اعتماد مردم سودجویی کنند وجود دارند . در بورس هم همانند دیگر محیط ها افرادی وجود دارند که بخواهند از اعتماد مردم سوءاستفاده کنند . چنانچه کارگزاری اقدام به فریب مردم بکند و انها را به امر موهوم و غیر واقعی تشویق کند این امر میتواند مصداق کلاهبرداری ویا سایر جرایم باشد . [accordion-item title=”امکان دستکاری و یا تغییر اطلاعات بورس هست ؟”] از دیگر جرم های ممکن در بورس تغییر و یا دستکاری اطلاعات سهام ها و یا عرضه اولیه ها است که با هک کردن یازار سهام اتفاق میافتد . در این نوع از جرم با وارد کردن سهام و یا عرضه اولیه ی جعلی به بازار و یا تغییر اطلاعات برخی سهام های شرکت های کوچک و یا حتی ایجاد شرکت های جعلی کوچک به فریب کردم اقدام کنند . راه های تماس در ضمینه کلاهبرداری در بورس با ما تماس بگیرید ⇐09121574297
⇐09121574297

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

مشاوره رایگان مشاوره رایگان از طریق واتس اپ