مالیات بر حقوق

چکیده مطلب : آگاهی از انواع مالیات و نحوه محاسبه آن برای بسیاری از افراد ضروری است. مالیات بر حقوق یکی از مهم‌ترین مالیات‌های مستقیم است که مستقیماً از درآمد افراد کسر می‌شود. مالیات غیرمستقیم نیز شامل مالیاتی است که به واسطه خرید کالا و خدمات پرداخت می‌شود، مانند مالیات بر ارزش افزوده. با توجه به اهمیت موضوع، دکتر عبدالمحمد، وکیل مجرب مالیاتی، آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در زمینه مسائل مالیاتی و دفاع از حقوق مالیاتی شما است. او می‌تواند شما را در درک بهتر معافیت‌ها، جریمه‌ها و تکالیف مالیاتی یاری کند و از پرداخت‌های غیرضروری جلوگیری نماید.
مالیات بر حقوق
آنچه خواهید خواند :

مالیات و انواع آن

در صفحه وکیل مالیاتی در مورد انواع مالیات به شما گفتیم که به چند نوع تقسیم می‌شوند. مالیات بر حقوق از نوع مالیات مستقیم است. این مالیات بدون واسطه توسط فرد به دولت پرداخت می‌شود. به طور مثال، دولت از درآمد کارمندانش به صورت مستقیم مالیات را دریافت می‌کند. حتی کسانی که در کشور حضور ندارند اما از داخل درآمدی کسب می‌کنند موظف به پرداخت مالیات هستند. در کل، تمام کسانی که در ایران زندگی می‌کنند باید مالیات پرداخت کنند.

 

مالیات غیرمستقیم

دسته دوم مالیات‌ها، مالیات غیرمستقیم است. این نوع مالیات از طرف مردم دریافت می‌شود اما با وجود یک واسطه. برای مثال، شما یک کالا خریداری می‌کنید و شاید تا به حال اسم مالیات بر ارزش افزوده به گوشتان خورده باشد. این در واقع همان مالیات غیرمستقیم است که شما بابت خرید آن محصول به دولت پرداخت می‌کنید. به این صورت، شما با رفتن به فروشگاه و خرید دوباره موظف به پرداخت مالیات هستید.

 

مالیات بر حقوق و تکالیف کارفرما

بر طبق ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم و تبصره این ماده، مالیات بر حقوق زیرمجموعه مالیات‌های تکلیفی است. منظور از مالیات تکلیفی این است که شناسایی و پرداخت مالیات پرسنل و کارکنان وظیفه کارفرما است و کارکنان و پرسنل در برابر پرداخت مالیات بر درآمد حقوق هیچ وظیفه‌ای ندارند. کارفرمایان موظف به کسر مالیات تکلیفی کارگران پیش از پرداخت حقوق آن‌ها هستند.

 

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد آماده ارائه مشاوره در زمینه مالیات بر حقوق به شما عزیزان می باشد.

 

معافیت‌های مالیاتی

سایر معافیت‌هایی که به صورت ماهانه به حقوق پرسنل تعلق می‌گیرند نیز در قوانین مالیاتی تصریح شده‌اند. فصل اول باب چهارم قوانین مالیات‌های مستقیم، مربوط به انواع معافیت‌های مالیاتی است. به عنوان مثال، بر اساس ماده 136 قانون مالیات‌های مستقیم، وجوه پرداختی بابت بیمه عمر از طرف مؤسسات بیمه که به ذینفعان می‌رسد شامل معافیت مالیاتی می‌باشد.

 

جریمه‌ها و تکالیف مالیاتی

بر طبق ماده 197 قانون مالیات‌های مستقیم، در صورت عدم ارسال لیست مالیات حقوق، ۲% حقوق پرداختی و در صورت عدم پرداخت مالیات، جریمه‌ای معادل 10% مالیات پرداخت نشده در موعد مقرر و 2.5% مالیات به ازای هر ماه نسبت به مدت تأخیر از سررسید پرداخت، به افراد تعلق می‌گیرد. این جریمه‌ها و تکالیف مالیاتی شامل تمامی مشمولان مالیات می‌شود و در صورت عدم رعایت، مشمول جریمه خواهند شد.

 

سوالات متداول

اشخاص مشمول مالیات بر حقوق چه کسانی هستند؟

طبق ماده ۸۲ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران بر حسب مدت یا کار انجام یافته به طور نقد یا غیرنقد تحصیل می‌کند، مشمول مالیات بر درآمد حقوق است.

 

آیا پاداش‌های کارمندان شامل مالیات می‌شود؟

خیر، حتی اگر در چند مرتبه پاداش پرداخت شود، تنها پاداش آخر سال و عیدی محاسبه می‌شود که این مبلغ طبق ماده 84 معادل 1/12 مبلغ کل می‌باشد.

 

چه کسانی مشمول مالیات بر حقوق هستند؟

با مراجعه به اصل 82 قانون مالیات‌های مستقیم، هرگونه درآمد و حقوقی که شخصی حقیقی از شخص دیگر (حقیقی یا حقوقی) در ازای نیروی کاری شاغل در ایران به نسبت مدت و یا مقدار کار انجام شده به صورت نقدی و یا غیرنقدی دریافت کند، شامل مالیات بر حقوق خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 9 =