آنچه خواهید خواند :

قرارداد جوینت ونچر

قرارداد جوینت ونچر
چکیده مطلب :
قرارداد جوینت ونچر نوعی قرارداد مشارکت و همکاری است که یکی از پرکاربردترین قراردادهای بین المللی در زمینه بازرگانی است و انواع مختلفی دارد. مفاد این قرارداد و نحوه استفاده از آن بسیار متنوع است. نیازمند الزامات خاصی است که باید توسط متخصص و با در نظر گرفتن شرایط منحصر به فرد هر سرمایه گذاری مشترک تعیین شود.

چگونه در قرارداد سرمایه گذاری مشترک (جوینت ونچر) همکاری کنیم؟

درون عقد سرمایه گذاری مشترک، 2 یا چند نفر حقیقی یا حقوقی موافقت میکنند که سرمایه های نقدی و غیرنقدی وی را در پروژه ای با مدیریت مشترک مورد استفاده قرار دهد. می تواند اینطور مشارکت هایی ایجاد یک واحد اقتصادی بزرگتر با ترکیب مشارکت های غیر مالی مانند تکنولوژی، هنر و فناوری و مالی باشد. قرارداد سرمایه گذاری مشترک می تواند با اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی نیز منعقد شود.

شرکای جدید چگونه در یک سرمایه گذاری مشترک مشارکت می کنند؟

معمولاً در قراردادهای جوینت ونچر، شرکای موسس مشارکت پس از بررسی اولیه زیاد و اطمینان از صلاحیت مالی، فنی و اعتباری شریک جدید، با شریک جدید قرارداد منعقد می کنند. البته در بیشتر موارد افراد تمایلی به وارد کردن شریک یا شرکای جدید در یک جوینت ونچر ندارند.
در هر صورت تصمیم در این زمینه به اتفاق آرا اتخاذ می شود.
در مواردی ممکن است در قرارداد امتیازی برای شرکا پیش بینی شود و شرکاء بتوانند سهام خود را به شرکت فرعی یا وابسطه منتقل کنند تا بدون رعایت تشریفات مقرر به عنوان شریک جدید وارد مشارکت شوند. گروه حقوقی رضا عبدالمحمد همراه شما در دعاوی قرارداد جوینت ونچر خواهد بود همچنین آماده مشاوره به شما عزیزان در ضمینه تجارت بین الملل خواهد بود استقلال شخصیت اشخاص حقیقی و حقوقی از یکدیگر.
مشارکت در سرمایه گذاری؛
مشارکت در تصمیم گیری و نظارت؛
تقسیم سود و زیان بر اساس میزان
سرمایه گذاری و مفاد قرارداد.
وجود شرط عدم رقابت شرکا با سرمایه گذاری مشترک.
لزوم هماهنگی و همکاری مستمر شرکا؛ اهمیت شخصیت شرکا از ابعاد مختلف مانند شهرت مالی، شهرت تجاری، برخورداری از تکنولوژی خاص و …. امکان تعیین مدت زمان ثابت یا نامحدود برای قرارداد.
از سرمایه گذاری مشترک خارج شدن انصراف از شرکت تضامنی زمانی اتفاق می افتد که یکی از شرکا قصد انصراف از مشارکت را داشته باشد اما انتقال سهام ممکن نباشد. در برخی موارد، شرکا بر سر شرایطی توافق می کنند که امکان خروج هیچ یک از آنها از سرمایه گذاری مشترک برای مدت معینی از زمان عقد قرارداد وجود ندارد.
ضمناً در صورتی که خروج یکی از شرکاء برای شرکت تضامنی با مشکل مواجه شود یا در عملیات اجرایی آن اختلال ایجاد کند مجمع عمومی شرکاء می تواند به دلایل موجه و قراردادی خروج شریک را برای مدت معینی به تعویق اندازد. ⇐09121574297 ⇐09121574297
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =