آنچه خواهید خوند :

دعوای اشتباهات ثبتی

دعاوی اشتباهات ثبتی

رسیدگی به خطاها و اختلافات ثبتی یکی از مهمترین مسائل ثبتی است. از آنجایی که این موضوع به وظایف هیئت نظارت مربوط می شود، بهتر است ابتدا با هیئت نظارت آشنا شوید.

بیشتر بخوانید : ابطال اجراییه و ثبتی

هیئت نظارت چیست؟

برای اولین بار در سال 1310 بر اساس قانون ثبت اسناد و املاک، هیئت نظارت در اداره ثبت تشکیل شد. در سال های بعد تغییراتی در ساختار هیئت مدیره ایجاد شد. بر این اساس به هیئت نظارت این اختیار داده شد تا نسبت به رفع اشتباهات ثبتی اقدام کند.
بر اساس ماده 6 قانون ثبت اسناد و املاک، کمیته ای به نام هیأت نظارت برای رسیدگی به اشتباهات و اختلافات ثبتی مربوط به ثبت املاک و اسناد در هر استان تشکیل می شود. وظیفه این هیئت رسیدگی به تمام اشتباه های در رابطه با امور ثبتی در حوزه قضایی استان می باشد.

 

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد آماده ارائه خدمات وکیل ثبتی تا موفقیت در پروندهایتان همراه شماست.

 

اعضای هیئت نظارت شامل چه افرادی می شود؟

  • رئیس سازمان ثبت استان یا معاون وی
  • شخص از قاضی های دادگاه تجدیدنظر استان منتخب رئیس قوه قضائیه
  • عضو علی البدل قوه قضائیه یا کارمندان مرکز استان به انتخاب رئیس قوه قضائیه

بیشتر بخوانید : ملک مشاع چیست؟

تنظیم رسیدگی در هیئت نظارت

هیئت نظارت بر اختلافات و اشتباهات ثبتی که یک مرجع اداریست با شکایت ذینفع و یا اخذ گزارش ثبتی محل به فرآیند رسیدگی رسمی به اشتباهات و رفع نواقص وارد  می شود.

بیشتر بخوانید : فروش مال غیر اعم از منافع و مالکیت

محل برگزاری جلسات هیئت نظارت بر دعوای اشتباهات ثبتی

جلسات هیأت نظارت در اداره کل ثبت استان مربوطه تشکیل شده و این جلسات حداقل دو بار در هفته برگزار می شود. این نشست در مرکز استان برگزار شده و برگزاری جلسات در سایر شهرستان های استان ممنوع است.
تاثیر رای هیئت نظارت و تاثیر آن حدود اختیارات و نحوه ورود هیئت نظارت به امور را قانون معین می کند. در گزارش هيئت شرح كامل پرونده، نوع مشكلات و اختلافات، نحوه رسيدگي و نيز استدلال و كليه اقدامات هيئت از بدو رسيدگي تا صدور راي آمده است. در تصمیم هیئت نظارت قطعی یا قابل بررسی و اعتراض قید می شود. ذینفعان در موضوع مطرح شده توسط هیئت نظارت رئیس سازمان ثبت املاک و اسناد کشور در امور و مواردی که ملاحظات صادر شده هیئت های نظارت مخالف یا مغایر با قانون باشد.

بیشتر بخوانید : سند مالکیت 147 و 148

حدود صلاحیت و وظایف هیأت نظارت بر اساس ماده 25 اصلاحی: صلاحیت هیأت نظارت در اجرای مفاد ماده 11 تضاد در تصرف اشخاص، رخداد اشتباه در تشریفات ثبتی، بین اشخاص و اداره ثبت وقوع اختلاف در اجرای ماده 11، تعارض در تصرف اشخاص.

در صورتی که به تشخیص هیئت نظارت ثبت اولیه ملک خطایی رخ داده است: عملیات بعدی که اشتباه در آن مؤثر بوده و همچنین آن اشتباه لغو و فرآیند ثبت باید تجدید، تکمیل یا اصلاح شود.

مطابق با مقررات هنگامی که در زمان ثبت ملک یا ثبت انتقال بعدی، فقط به دلیل عدم دقت وعدم توجه صاحب سند یا دفتر املاک، اشتباه تایپی رخ دهد: همچنین در صورتی که ثبت دفتر املاک مغایر یا در اختلاف با سند رسمی یا رأی قطعی دادگاه باشد، هیئت نظارت پس از بررسی و رسیدگی دستور اصلاح ثبت دفتر املاک و سند مالکیت را صادر می کند.

 

2 پاسخ

  1. ممنونم ازتون اقای عبدالمحمد که نذاشتین ضرر بدیم سر اشتباه ثبت ملک

    1. دوست عزیز باعث افتخار ماست که به شما خدمت کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 18 =