رسیدگی به خطاها و اختلافات ثبتی یکی از مهمترین مسائل ثبتی است. از آنجایی که این موضوع به وظایف هیات نظارت مربوط می شود، بهتر است ابتدا با هیات نظارت آشنا شوید. برای اولین بار در سال 1310 بر اساس قانون ثبت اسناد و املاک، هیئت نظارت در اداره ثبت تشکیل شد. در سال های بعد تغییراتی در ساختار هیئت مدیره ایجاد شد. بر این اساس به هیئت نظارت این اختیار داده شد تا نسبت به رفع اشتباهات ثبتی اقدام کند.
بر اساس ماده 6 قانون ثبت اسناد و املاک، کمیته ای به نام هیأت نظارت برای رسیدگی به اشتباهات ثبتی و اختلافات ثبتی مربوط به ثبت املاک و اسناد در هر استان تشکیل می شود. وظیفه این هیأت رسیدگی به تمامی اشتباه های در رابطه با امور ثبتی در حوزه قضایی استان می باشد.
بر اساس ماده 6 قانون ثبت اسناد و املاک، کمیته ای به نام هیأت نظارت برای رسیدگی به اشتباهات و اختلافات ثبتی مربوط به ثبت املاک و اسناد در هر استان تشکیل می شود. وظیفه این هیأت رسیدگی به تمامی اشتباه های در رابطه با امور ثبتی در حوزه قضایی استان می باشد. گروه حقوقی رضا عبدالمحمد اماده ارائه خدمات وکیل ثبتی تا موفقیت در پروندهایتان همراه شماست رئیس سازمان ثبت استان یا معاون وی
2 شخص از قاضی های دادگاه تجدیدنظر استان منتخب رئیس قوه قضائیه
عضو علی البدل قوه قضائیه یا کارمندان مرکز استان به انتخاب رئیس قوه قضائیه
تنظیم رسیدگی در هیئت نظارت
هیئت نظارت بر اختلافات و اشتباهات ثبتی که یک مرجع اداری میباشد با شکایت ذینفع و یا اخذ گزارش ثبتی محل به فرآیند رسیدگی رسمی به اشتباهات و رفع نواقص وارد  می شود.

محل برگزاری جلسات هیئت نظارت بر دعوای اشتباهات ثبتی :

جلسات هیأت نظارت در اداره کل ثبت استان مربوطه تشکیل می شود. این جلسات حداقل دو بار در هفته برگزار می شود. این نشست در مرکز استان برگزار می شود. برگزاری جلسات در سایر شهرستان های استان ممنوع است.
تأثیر رأی هیأت نظارت و تأثیر آن حدود اختیارات و نحوه ورود هیأت نظارت به امور را قانون معین می کند. در گزارش هيأت شرح كامل پرونده، نوع مشكلات و اختلافات و نحوه رسيدگي و نيز استدلال و كليه اقدامات هيأت از بدو رسيدگي تا صدور رأي آمده است. در تصمیم هیأت نظارت قطعی یا قابل بررسی و اعتراض قید می شود. ذینفعان در موضوع مطرح شده توسط هیئت نظارت رئیس سازمان ثبت املاک و اسناد کشور در امور و مورد هایی که ملاحظات صادر شده هیأت های نظارت مخالف یا مغایر با قانون باشد.
حدود صلاحیت و وظایف هیأت نظارت بر اساس ماده 25 اصلاحی. صلاحیت هیأت نظارت در اجرای مفاد ماده 11 تضاد در تصرف اشخاص ، رخداد اشتباه در تشریفات ثبتی، بین اشخاص و اداره ثبت وقوع اختلاف در اجرای ماده 11، تعارض در تصرف اشخاص.
2. در صورتی که به تشخیص هیأت نظارت ثبت اولیه ملک خطایی رخ داده است: عملیات بعدی که اشتباه در آن مؤثر بوده و همچنین آن اشتباه لغو و فرآیند ثبت باید تجدید، تکمیل یا اصلاح شود.
مطابق با مقررات
هنگامی که در زمان ثبت ملک یا ثبت انتقال بعدی، فقط به دلیل عدم دقت وعدم توجه صاحب سند یا دفتر املاک، اشتباه تایپی رخ دهد: همچنین در صورتی که ثبت دفتر املاک مغایر یا در اختلاف با سند رسمی یا رأی قطعی دادگاه باشد، هیأت نظارت پس از بررسی و رسیدگی دستور اصلاح ثبت دفتر املاک و سند مالکیت را صادر می کند. ⇐09121574297
⇐09121574297

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

2 پاسخ

  1. ممنونم ازتون اقای عبدالمحمد که نذاشتین ضرر بدیم سر اشتباه ثبت ملک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 15 =