آنچه خواهید خواند :

دعوای ابطال محاسبات بانکی

چکیده مطلب :

وام بانکی یا بدهی افراد به بانک ها در محاسبه نرخ سود به طور معمول امکان دارد اشتباهی در محاسبه رخ دهد و یا بانک برای حفاظت از حق خویش مبالغی اضافی بر مبلغ واقعی را وارد کند.
با عنوان دادخواست ابطال محاسبات بانک شما را همراهی خواهیم کرد.

 

بیشتر بخوانید : وکیل چک

 

دادخواست ابطال محاسبات بانک

در قوه دادگستری اولین عمل و اقدامی که برای طرح شکایت از بانک باید انجام شود، طرح دادخواست ابطال محاسبات بانک است. به عبارتی هرشخصی که قصد اقامه دعوای حقوقی ابطال محاسبات بانک را داشته باشد، ابتدا باید دعوای ابطال محاسبات بانکی را مطرح کند. در فرمی مخصوص دادخواست ابطال محاسبات بانک قرار دارد که پرینت شده و افراد می توانند با پرکردن دادخواست ابطال بانک اقامه دعوی کنند. نحوه تهیه و نوشتن دادخواست ابطال محاسبه بانکی و استرداد وجوه مازاد دریافتی به همین منظور در این مقاله ابتدا به بررسی فرم کلی دادخواست ابطال محاسبه بانک می پردازیم و سپس به نحوه تنظیم دادخواست آن می پردازیم.

 

بیشتر بخوانید : وکیل بانکی

 

نحوه تقدیم دادخواست ابطال محاسبات بانکی

با وجود اینکه در دعاوی کیفری به هر شکلی می توان شکایت کرد، اما در دعاوی حقوقی ابطال محاسبات بانکی باید با تقدیم دادخواست ابطال محاسبات بانکی درخواست رسیدگی شود. طبق ماده 2 قانون آیین دادرسی مدنی هیچ دادگاهی نمی تواند به دعوی رسیدگی کند. جز اینکه شخص یا اشخاصی که نفع میبرند،قائم مقام یا قائم مقام قانونی، وکیل آن ها رسیدگی به دعوا را برابر قانون درخواست کرده باشد و طبق ماده 48 قانون آیین دادرسی مدنی، در دادگاه برای شروع شدن به رسیدگی مستلزم اقامه دادخواست ابطال محاسبات بانک می باشد.  به همین علت یکی از نخستین مرحله های شاکی که باید آن را طی کند، اقامه دادخواست ابطال محاسبه های بانک در دادگاه صالح است. تکمیل دادخواست ابطال محاسبات بانک از نظر شکلی از اهمیت بالایی برخوردار است. در غیر این صورت موجب رد دادخواست ابطال محاسبات بانک می شود.

 

بیشتر بخوانید : کلاهبرداری در بورس

 

تنظیم و نگارش دادخواست ابطال محاسبات بانکی

برخلاف دعاوی کیفری که امکان طرح شکایت برای هر برگه ای وجود دارد، در دعاوی حقوقی تنها با ارائه دادخواست ابطال محاسبات بانک درخواست رسیدگی صورت می پذیرد.

بر اساس ماده 2 از قانون آیین دادرسی مدنی، تنها در صورتی دادگاه می تواند به دعوا رسیدگی کند که فرد یا افراد ذی نفع، قائم مقام یا نماینده قانونی آن ها در برابر قانون درخواست رسیدگی به دعوا را داشته باشد. طبق ماده 48 از قانون آیین دادرسی مدنی مستلزم رسیدگی در دادگاه، ارائه دادخواست ابطال محاسبات بانک است. به همین منظور نیز تقدیم دادخواست ابطال محاسبات بانک از اولین مراحل دعوای ابطال محاسبات بانک است.به لحاظ شکلی پر کردن دادخواست ابطال محاسبات بانک حائز اهمیت است که در غیر این صورت این امر موجب صادر شدن قرار رد دادخواست ابطال محاسبات می شود.

برگه این دادخواست را می توان از محل فروش اوراق قضایی واقع در دادگستری و مجتمع های قضایی تهیه کرد.

سپس فرم دادخواست تکمیل شده را باید برای رسیدگی به دادگاه صالح تحویل داد. حال اگر در برخی شهرها دادگاه شعبه های متعددی داشته باشد، فرم دادخواست باید به دفتر شعبه اول تحویل داده شود. البته این روش در حال حاضر منسوخ شده و ارائه دادخواست تنها از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی امکان پذیر است.

 

تجدیدنظرخواهی بدلیل عدم رعایت مواعد:

خواسته دعوا می تواند مالی یا غیر مالی باشد. مثلا اگر از فردی طلبی داریم، باید در دادخواست مبلغ طلب ذکر گردد، یا مثلا اگر همسر مردی منزل را ترک کرده باشد، در قسمت خواسته باید الزام به تمکین درج شود.

دلایل و منضمات قسمت دیگر دادخواست ابطال محاسبات بانک است که باید به وسیله ادله اثبات دعوی در امور حقوقی تکمیل گردد. برای مثال دلایل و منضمات یک دادخواست می تواند شامل کپی برابر اصل سند ازدواج، شهادت شهود، کارشناسی و … باشد که از طریق پیوست های دادخواست باید به دادگاه ارائه گردند.

شرح دادخواست ابطال محاسبات بانکی نیز توضیح کلی در مورد دادخواست، خواسته نوشته شده و همچنین دلایل و مستندات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + دوازده =