ابطال اجراییه ثبتی مهریه

ابطال اجراییه مهریه همراه با مشاوره رایگان

فهرست مطالب

تقاضای ابطال کردن اجراییه ثبتی مهریه

این موضوع مختص به زمانی است که فردی ادعا کند که نسبت به مال موضوع اجرا حقی دارد و یا به دلایلی نسبت به عملیات اجرایی شکایت دارد و تقاضای متوقف کردن آن را دارد. در واقع مدیون و یا هر شخص ثالثی ممکن است تقاضای ابطال سند اجراییه را مطرح کند. ابطال اجراییه ثبتی مهریه روشی است که بر اساس آن زوج میتواند اعتراض خود را به ادعای مطالبه مهریه از جانب همسرش و اجراییه ثبتی اعلام کند.

اجراییه ثبتی مهریه برمبنای سند ازدواج صادر شده و راهکاری قانونی جهت وصول مهریه میباشد، این اجراییه از لحاظ قانونی رسمی و لازم الاجرا میباشد. ولی زمانیکه ابطال اجراییه ثبتی مشخص شود و دلایل قانونی موجود باشد، وصف لازم الاجرا بودن آن منتفی خواهد بود. شما میتوانید برای ابطال اجراییه ثبتی مهریه از مشاوره وکیل مهریه استفاده کنید.

اجراییه ثبتی مهریه

مهریه حق قانونی و شرعی زوجه میباشد فلذا قانون آسان ترین و راحت ترین روش را جهت وصول آن تحت عنوان اجراییه ثبتی معین نموده است اما نکته حائز اهمیت آن است که کلیه اجراییه های صادره از اجرای ثبت قابل شکایت نبوده ولی مخاطب اجراییه امکان اعتراض و شکایت را در قالب تقاضای ابطال اجراییه ثبتی دارد که در این خصوص باید دلایل زیر را اثبات نماید:

۱-  اعتراض به ادعای متقاضی

۲- اعتراض به نحوه ی اجرای مفاد سند

زمانیکه اجراییه ثبتی مهریه به مرحله ی اجرا برسد این امکان وجود دارد که نسبت به دستور اجرای آن شکایت نمود و تقاضای توقف عملیات اجرایی را مطرح کرد. اگر خوانده در هر مرحله ای از صدور اجراییه ثبتی جهات و دلایل قانونی جهت ابطال آن ارائه کند امکان ابطال اجراییه ثبتی مهریه و توقف عملیات آن وجود دارد.

 

ابطال اجراییه ثبتی مهریه

 

ابطال اجراییه ثبتی از کدام نوع دعاوی میباشد؟

مطابق نظر اکثریت دادگاه ها ابطال اجراییه ثبتی در زمره دعاوی مالی میباشد و همانطور که مهریه هم از دعاوی مالی محسوب میگردد، هزینه دادرسی آن به میزان سند لازم الاجرا محاسبه خواهد شد.

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل مهریه چی کسی است و چه وظایفی دارد؟

نحوه ابطال اجراییه ثبتی مهریه

اجراییه برگه ای است که جهت اطلاع رسانی به شخصی که اجرا علیه او صادر شده از جانب وزارت دادگستری و یا اداره ی ثبت ابلاغ میشود. اجراییه دارای تاریخ شروع و تاریخ اجرا است و روشی قانونی میباشد که به واسطه آن می توان جهت وصول مطالبات مالی از خوانده اقدام کرد.

 

اوصاف اجراییه ثبتی:

اجراییه ثبتی نوعی از اجراییه میباشد که از ناحیه ادارات ثبت اسناد و دفترخانه ها صادر میشود. بر اساس این اجراییه به میزان بدهی خواهان از اموال وی توقیف شده و  با فروش این اموال در مزایده از جانب دادگاه میتوان جهت وصول و پرداخت بدهی خواهان اقدام کرد.

در واقع اجراییه ثبتی مهریه فرمانی است که از ناحیه اداره ثبت جهت وصول و پرداخت مهریه صادر میشود و  زن با داشتن سند ازدواج میتواند به اداره ثبت مراجعه کرده و از همین طریق جهت وصول مهریه خود از همسرش اقدام کند. در نهایت با صدور اجراییه مرد مکلف است تا مهریه همسرش را پرداخت نماید در حالی که در غیر این صورت میتوان از طرق دیگر قانونی جهت وصول مهریه اقدام کرد.

بیشتر بخوانید : چگونه به رای مهریه اعتراض کنیم؟ قوانین اعتراض به رای مهریه

زوج این امکان را دارد که بر مبنای دلایل متعددی ابطال اجراییه را تقاضا نماید. دلایلی از قبیل پرداخت تمام و کمال مهریه، برائت ذمه مانند توافق با طرف مقابل جهت بخشیدن مهریه یا توافق های دیگری برای وصول و پرداخت مهریه میان زوجین از جمله توافقاتی است که در ابطال اجراییه ثبتی مهریه وجود دارد. نکته دیگر این است که احراز مسائلی مانند مجعول بودن سند ازدواج و یا اشتباه در صدور رأی هم می تواند سبب ابطال اجراییه ثبتی گردد. چنانچه جهات قانون صراحتا در رابطه با موضوع ابطال اجراییه ثبتی مهریه موجود باشد نیز امکان استناد به آن وجود دارد. همچنین رسیدگی به درخواست ابطال اجراییه ثبتی مهریه در صلاحیت دادگاه خانواده است.

 

نحوه ابطال اجراییه ثبتی مهریه

 

نکاتی در خصوص ابطال اجراییه مهریه:

در این خصوص خواسته باید درخواست توقف عملیات اجرایی و اعاده ی وضع به حالت سابق داشت بدین معنا که زوج  ملزم به اجرای مفاد اجراییه ثبتی نیست؛ همچنین صرف طرح دعوا و درخواست ابطال اجراییه ثبتی به معنای توقف عملیات اجرایی نبوده و برای این موضوع  خواهان میبایست درخواست خود را به مراجع ذی ربط به همراه مدارک و مستندات ارائه نماید و با جمع شرایط و در صورت صدور رأی، ابطال اجراییه ثبتی محرز خواهد شد. در صورت موافقت و تایید ابطال اجراییه ثبتی مهریه، دیگر امکانی جهت تجدید نظر برای طرف مقابل وجود نخواهد داشت. همچنین باید به این نکته توجه داشت که درخواست توقف عملیات اجرایی ثبتی به تنهایی قابل پذیرش نمیباشد ولی دادخواست ابطال اجراییه به تنهایی کافی بوده و قابل پذیرش میباشد.

گاهاً دلایل و مستنداتی وجود دارد که با استناد به آنها امکان متوقف نمودن عملیات اجرایی و ابطال اجراییه ثبتی وجود دارد که در چنین مواقعی برای زوج این حق به شکل قانونی محرز میگردد که در صورت ارائه ادله کافی و وافی بتواند درخواست ابطال اجراییه و متوقف نمودن عملیات اجرایی را تقاضا نماید.

بیشتر بخوانید : هزینه وکیل مهریه چقدر است؟

مراحل ابطال اجراییه مهریه

زوجه با داشتن سند ازدواج به اداره ثبت مراجعه کرده و از این طریق جهت وصول مهریه خود از شوهرش اقدام مینماید. اجراییه با توجه به میزان مبلغ بدهی از اموال خوانده صدور و مطابق آن، و اموال وی به همان میزان مبلغ توقیف می گردد. پس از توقیف اموال میتوان جهت وصول و پرداخت بدهی خواهان، از طریق دادگاه اقدام کرد، و در هر مرحله مرد میتواند ابطال اجراییه ثبتی مهریه را تقاضا نماید شود همچنین از جمله دلایل مرد میتواند بخشش مهریه از جانب همسرش باشد. در نهایت در صورت پذیرش اعتراض زوج، عملیات اجراییه تا تعیین و تکلیف وضعیت پرونده و صدور حکم قطعی متوقف خواهد شد.

بیشتر بخوانید : نفقه محجور چیست؟ و پرداخت آن بر عهده چه کسی است؟

چند موضوع در خصوص دعوای ابطال اجراییه ثبتی مهریه

جهت متوقف نمودن اجراییه ثبتی مهریه، خواهان میبایست همراه با بیان درخواست توقف عملیات اجرایی ثبت، دادخواست ابطال اجراییه ثبتی مهریه را نیز به مراجع قضایی مربوطه ارائه نماید؛ چنانچه مدارک مربوطه در اختیار خواهان نباشد امکان متوقف نمودن عملیات اجرایی و پیرو آن ابطال اجراییه وجود نخواهد داشت. چنانچه اجراییه باطل گردد دیگر مرد نیازمند اجرای مفاد اجراییه ثبتی نخواهد بود. همچنین با موافقت خواهان جهت ابطال اجراییه، امکان طرح درخواست تجدید نظر نسبت به ابطال اجراییه وجود ندارد. چنانچه همزمان با طرح ابطال اجراییه مهریه، زوجین توافقات لازم را جهت وصول و پرداخت مهریه انجام دهند، این تراضی سبب توقف عملیات اجرایی ثبت خواهد شد.

 

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =