مطالبه سود سهام

یکی از مهمترین دعاوی طرح شده به هیات داوری بورس دعوای مطالبه سود سهام است که ما میخواهیم به راه های مطالبه و طریقه دریافت سود سهام بورسی اشاره کنیم .

دریافت و مطالبه سود سهام

از دو راه شما میتوانید با سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار به سود برسید : همچنین در مطالبه سود سهام
 • 1. افزایش قیمت سهام : در این روش سرمایگذاران با خرید سهم ها و نگهداری انها در زمانی دیگر و با افزایش قیمت ان سهام با فروش انها به سود میرسند .
 • 2. سود نقدی یا سود قابل تقسیم : سود قابل تقسیم :در این روش شرکت ها ابتدا ضرر و زیان های سالهای قبل را کسر میکنند سپس اندوخته های قانونی و اختیاری را کسر میکنند و در پایان هرانچه بماند سود قابل تقسیم میشود
  پس با این توضیحات شرکتی میتواند سود قابل تقسیم داشته باشد که در پایان یال مالی جدای ضرر و زیان ها باز هم سود انباشته داشته باشد . سود نقدی : در این روش شرکت ها با توجه و در نظر گرفتن فعالیت سالیانه خود اقدام به پخشسود نقدی خود میکنند .
 • گروه حقوقی رضا عبدالمحمد همراه شما در دعاوی مطالبه سود سهام با بهترین وکیل بورس در ایران همراه شما خواهد بود و اماده پاسخگویی به شما هستیم
  مطالبه سود سهام

  سود تقسیمی سهام و سود سهام

  در بحث مطالبه سود سهام موضوعی به نام سود تقسیمی و سود سهام را دارا میباشیم
  سود تقسیمی یا DPS سود قابل تقسیم هر سهم است که میان شرکت های بورسی یا توجه به سیاست های ان شرکت تفاوت هایی دارد . این سیاست ها ممکن است این باشد که تمام سود میان سهامداران تقسیم شود و یا بخشی از ان سود جهت ایجاد و انجام طرح های توسعه ای صرف بشود .سود سهام یا EPS سود اختصاصی هر سهم است که از طریق محاسبه سطح درامدی هر شرکت میتوان به درامدی که هر فرد به دست میاورد رسید ، این درامد برابر است با مقدار سودی که در ازای هر سهم ان شرکت به دست میاید .

  راه های مطالبه سود سهام

  در این بخش به روش مطالبه سود سهام شرکت هایی که در بورس پذیرقته شده اند میپردازیم که عموما به 2 صورت انجام میگیرد :
  1. واریز به حساب سهام داران چنانچه میخواهید از این روش سود خود را دریافت کنید باید اطلاعات حسابتان را برای شرکت مورد نظر ارسال کنید ولی توجه کنید برخی شرکت ها پرداخت های خود را فقط در حساب های بانکی خاص انجام میدهند که در این صورت باید در ان بانک حسابی را ایجاد کنید و اطلاعات حسابتان را برای انها ارسال کنید .
  2. حضور در بانک مورد نظر در این روش با حضور در بانک مورد قرارداد با شرکت (هر کدام از شعب)به همراه کارت ملی و کد معاملاتیتان سود خود را دریافت کنید . هر فردی که هنگام برگزاری مجمع عمومی سالیانه ان شرکت سهامدار شرکت باشد قابلیت دریافت سود نقدی را دارد .
  روش پرداخت سود سهام میبایست در جلسه اعضای هیات مدیره و یا مجمع عمومی تایین شود . این امکان هست که پرداخت به 2 صورت نقدی و غیر نقدی انجام شود . گاهی سود سهام به شکل کالاهای تولیدی شرکت به سهامداران تحویل میشود و یا اینکه قسمتی از سود سهام به شکل نقدی پرداخت میشود . در هر صورت پرداخت سود سهام به وسیله مدیران اجباری ندارد و دارای جلوه کیفری نمیباشدو سهامداران برای مطالیاتشان میتوانند اموال شرکت را توقیف کنند .
  گروه رضاعبدالمحمد همراه شما در تمامی دعاوی بورسی بهترین با وکیل بورس خواهد بود با دیدن این صفحه میتوانیدخدمات حقوقی بورس را ببینید همچنین اماده پاسخگویی به شما خواهد بود.
  ادامه مطلب
  وکیل بورس

  مهلت پرداخت سود در شرکت سهامی

  طبق ماده 240 لایحه قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت سود سهام میبایست در مدت 8 ماه بعد از تصمیم مجمع عمومی صاحبان سهام برای تقسیم سود به صاحبانشان پرداخت شود .در نتیجه در قدم اول میبایست مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام برگزار شود و لیست صورت های مالی و ترازنامه شرکت سهامی برای پرداخت سود مصوب کند .
  در قدم بعدی لازم است سود قابل تقسیم را محاسبه و روش پرداخت ان را تعیین کنند .
  در ماده 90 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت امده که قبل از تصویب مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام ، تقسیم سود در شرکت سهامی مجاز نیست .
  مطالبه سود سهام

  برگزاری مجمع عمومی سالیانه

  چنانچه اعضای هیات مدیره برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سهامی در جهت تصویب ترازنامه و دیگر موارد اقدامی انجام ندهد طبق ماده 91 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت از به وسیله بازرس قانون شرکت سهامی ؛ مجمع عمومی دعوت به تشکیل میشود .
  طبق ماده 95 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت دارندگان 5/1 سهام شرکت سهامی میتوانند به دعوت و برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه اقدام کنند .

  شرکت های سهامی لزوما سود میکنند ؟

  هیچگونه شرکتی و یا تجارتی با نیت ضرر و سود نکردن احداث نمیشود و منفعت و سوداوری ذاتا در فعالیت های تجاری و بازرگانی دیده میشود .
  طبق بند 1 ماده 20 قانون تجارت و ماده 2 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت ، از شرکت سهامی به عنوان بازرگانی یاد شده و بازرگانی میبایست در جریان سود باشد .
  از انجا که طبق قوانین از لحاظ مالیاتی دولت در 25% از درامد فعالیت های تجاری هر شرکت سهامی دارای سهم میباشد ، به اشکال متفاوتی در قوانین مالیاتی ذکر شده که شرکت سهامی اساسا باید سوداوری داشته باشد .

  2 thoughts on “مطالبه سود سهام

  1. ناشناس says:

   با سلام اقای عبدالمحمد تمامی سود سهام ها از جمله کالا یا فن اوا یا …. به یک صورت انجام میشود؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *