آنچه خواهید خواند :

مطالبه سود سهام

مطالبه سود سهام
چکیده مطلب :

یکی از مهمترین دعاوی طرح شده به هیأت داوری بورس دعوای مطالبه سود سهام است که ما میخواهیم به راه های مطالبه و طریقه دریافت سود سهام بورسی اشاره کنیم. از دو راه می توان با سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار به سود رسید:

 • افزایش قیمت سهام: در این روش سرمایگذاران با خرید سهم ها و نگهداری انها در زمانی دیگر و با افزایش قیمت ان سهام با فروش انها به سود میرسند .
 • سود نقدی یا سود قابل تقسیم:
 1. سود قابل تقسیم: در این روش شرکت ها ابتدا ضرر و زیان های سالهای قبل را کسر می کنند، سپس اندوخته های قانونی و اختیاری را کسر کرده و در پایان هرانچه بماند سود قابل تقسیم می شود.
  پس با این توضیحات شرکتی می تواند سود قابل تقسیم داشته باشد که در پایان سال مالی جدای ضرر و زیان ها باز هم سود انباشته داشته باشد.
 2. سود نقدی: در این روش شرکت ها با توجه و در نظر گرفتن فعالیت سالیانه خود اقدام به پخش سود نقدی خود می کنند.

در زمینه سهام سود تقسیمی یا DPS نیز وجود دارد:

 • سود تقسیمی یا DPS سود قابل تقسیم هر سهم است که میان شرکت های بورسی یا توجه به سیاست های آن شرکت تفاوت هایی دارد. این سیاست ها ممکن است این باشد که تمام سود میان سهامداران تقسیم شود و یا بخشی از آن سود جهت ایجاد و انجام طرح های توسعه ای صرف شود. سود سهام یا EPS سود اختصاصی هر سهم است که از طریق محاسبه سطح درآمدی هر شرکت می توان به درآمدی که هر فرد به دست می آورد رسید، این درآمد برابر است با مقدار سودی که در ازای هر سهم آن شرکت به دست می آید.

 گروه حقوقی رضا عبدالمحمد آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد.

راه های مطالبه سود سهام

در این بخش به روش مطالبه سود سهام شرکت هایی که در بورس پذیرفته شده اند می پردازیم که عموما به 2 صورت انجام می گیرند :

 

 • واریز به حساب سهام داران: چنانچه میخواهید از این روش سود خود را دریافت کنید باید اطلاعات حسابتان را برای شرکت مورد نظر ارسال کنید اما توجه داشته باشید که برخی شرکت ها پرداخت های خود را فقط در حساب های بانکی خاص انجام می دهند که در این صورت باید در آن بانک حسابی را ایجاد کرده و اطلاعات حساب خود را برای آن ها ارسال کنید .
 • حضور در بانک مورد نظر: در این روش با حضور در بانک مورد قرارداد با شرکت (هر کدام از شعب) به همراه کارت ملی و کد معاملاتی خود سودتان را دریافت کنید. هر فردی که هنگام برگزاری مجمع عمومی سالیانه آن شرکت سهامدار شرکت باشد قابلیت دریافت سود نقدی را دارد .

برای اطلاع از شرایط مطالبه سود سهام می توانید با وکیل بورس مشورت کنید.

روش پرداخت سود سهام می بایست در جلسه اعضای هیات مدیره و یا مجمع عمومی تعیین شود. ممکن است که پرداخت به 2 صورت نقدی و غیر نقدی انجام شود. گاهی سود سهام به شکل کالاهای تولیدی شرکت یا اینکه قسمتی از سود سهام به شکل نقدی پرداخت می گردد. در هر صورت پرداخت سود سهام به وسیله مدیران اجباری ندارد و دارای جلوه کیفری نمی باشد و سهامداران برای مطالباتشان می توانند اموال شرکت را توقیف کنند .

طبق ماده 240 لایحه قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت سود سهام می بایست در مدت 8 ماه بعد از تصمیم مجمع عمومی صاحبان سهام برای تقسیم سود به صاحبانشان پرداخت شود. در نتیجه در قدم اول می بایست مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام برگزار شود و لیست صورت های مالی و ترازنامه شرکت سهامی برای پرداخت سود مصوب کند .

 

سپس لازم است سود قابل تقسیم را محاسبه و روش پرداخت آن را تعیین کنند.

 

در ماده 90 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت آمده است که قبل از تصویب مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام، تقسیم سود در شرکت سهامی مجاز نیست. چنانچه اعضای هیات مدیره برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سهامی در جهت تصویب ترازنامه و دیگر موارد اقدامی انجام ندهند طبق ماده 91 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت از به وسیله بازرس قانون شرکت سهامی، مجمع عمومی دعوت به تشکیل می شود.

 

طبق ماده 95 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت دارندگان 5/1 سهام شرکت سهامی می توانند به دعوت و برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه اقدام کنند.

 

شرکت های سهامی لزوما سود می کنند؟

هیچگونه شرکت یا تجارتی با نیت ضرر و سود نکردن احداث نمی شود و منفعت و سودآوری ذاتا در فعالیت های تجاری و بازرگانی دیده می شود.

 

طبق بند 1 ماده 20 قانون تجارت و ماده 2 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، از شرکت سهامی به عنوان بازرگانی یاد شده و بازرگانی می بایست در جریان سود باشد.

 

از آنجا که طبق قوانین از لحاظ مالیاتی دولت در 25% از درآمد فعالیت های تجاری هر شرکت سهامی دارای سهم می باشد، به اشکال متفاوتی در قوانین مالیاتی ذکر شده که شرکت سهامی اساسا باید سودآوری داشته باشد.

2 پاسخ
 1. ناشناس گفت:

  با سلام اقای عبدالمحمد تمامی سود سهام ها از جمله کالا یا فن اوا یا …. به یک صورت انجام میشود؟

  1. ادمین گفت:

   با سلام بله مطالبه سود سهام به یک صورت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =