آنچه خواهید خوند :

سقط جنین

سقط جنین

 

آمار ها نشان داده اند که سقط جنین در حال افزایش است و در یک بررسی کلی سازمان بهداشت جهانی علل سقط جنین را موضوعاتی نظیر تجاوزات جنسی، حفظ جان مادر، سلامت روحی مادر، سلامتی مادر و جنین و دلایل اقتصادی، اجتماعی می‌داند. کشورهای مختلفی نیز به وضع قوانین در این زمینه پرداخته‌اند.
امروزه سقط جنین به دلایل مختلفی در دنیا رو به افزایش است که در نگاه اول تاثیرگذار، غیرقانونی و از دیدگاه اسلام قتل است. اکثریت مردم با موضوع سقط جنین کاملا مخالف هستند و آن را غیر قانونی و خلاف شرع می دانند و سقط جنین عمدی را گناهی کبیره و تحت هر شرایطی اشتباه می دانند. مذاهب مختلف، جز در موارد استثنایی، سقط جنین را ممنوع کرده اند.
قانونگذاران در کشورهای مختلف بر اساس اعتقادات مذهبی، قوانین و مقررات کشورشان مجازات های متفاوتی را برای سقط جنین در نظر گرفته اند.

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد در دعاوی سقط جنین با بهترین وکیل کیفری همراه شما خواهیم بود.

 

سقط جنین چیست؟

تعاریف متعددی از سقط جنین وجود دارد. مانند: «سقط جنین و خارج کردن جنین از شکم مادر پیش از موعد یا ناقص بودن و پیش از اتمام آن» یا «قطع بارداری در هر مرحله از بارداری قبل از تولد نوزاد». شایع ترین دلیل سقط جنین که در خیلی از کشورها مورد قبول است «نجات جان مادر باردار» می باشد، اما دلایل متعدد دیگری مانند ترس از مخارج کودک و شرایط روحی مادر، جنین معیوب یا ناسالم، ناخواسته بودن جنین، حفظ سلامت جسمی مادر و کنترل جمعیت خانواده وجود دارد. حاملگی (مشروع یا نامشروع) و حتی تعیین جنسیت فرزند باعث افزایش تعداد سقط جنین شده است.
موضوع سقط جنین مانند بسیاری از مسائل دیگر از جنبه های مختلف فقهی، حقوقی، پزشکی، جامعه شناسی، روانشناسی و… قابل بررسی است.

 

نظر فقه، فقها و مراجع تقلید شیعه در مورد سقط جنین چیست؟

شکی نیست که سقط جنین عمدی از نظر فقه شرعی حرام است، صرف نظر از ضرورت خاص و شرایطی که ممکن است جواز داشته باشد و سقط جنین برای زن باردار یا شخص دیگری جایز نیست.
حکم این موضوع می توان سقط جنین را به روش های گوناگونی به انجام رساند . نظریه رایج در بین فقها این است که «اگر کسی عمداً، عالماً و با آگاهی با ضرب و شتم، آزار و یا هر وسیله دیگری، پس از پایان خلقت و دمیدن روح باعث کشته شدن بچه شود، زن حامله جنین را بیرون بی آورد، او قاتل محسوب می شود و قصاص در انتظار اوست.»

بنابراین سقط جنین به هر وسیله زدن «هر عمل جسمی فیزیکی» یا خوردن یا تزریق دارو (عمل شیمیایی) حرام است. چه جنین به صورت قانونی متولد شده باشد یا غیرقانونی. این حکم از دیرباز در کلام فقها آمده است.

 

آیا سقط جنین بارداری مشروع یا غیر مشروع تفاوتی دارد؟

در جرم سقط جنین با توجه به مواد قانونی آن و همچنین ذکر نشدن شرط مشروع بودن و یا نا مشروع بودن. در وقوع این جرم متوجه می شویم که وضع حمل از طریق رابطه مشروع و یا نامشروع تفاوتی در انجام این جرم ایجاد نمی کند و در هر صورت بدون در نظر گرفتن شرایط و حالت بارداری جرم انجام شده است.
نکته: در انجام جرم سقط جنین روش بارداری اهمیتی ندارد (طبیعی، اهدای جنین، لقاح مصنوعی، رحم اجاره ای).

 

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد در پی موفقیت شما در دعاوی سقط جنین است.

 

انواع سقط جنین
  1. سقط جنین طبی: چنانچه ادامه بارداری برای زن خطر جانی داشته باشد و یا موجب تشدید عوارض بیماری شود، تا قبل از ولوج روح با مجوز و نظر پزشک و مقام قضایی عمل کورتاژ (سقط جنین) انجام می شود.
  2. سقط جنین ضروری عواملی همچون ژنتیک، بیماری، تشریحی و یا عوامل نامعلومی ممکن است باعث سقط جنین زن شود. گاهی این امکان وجود دارد که بر اثر احساسات، شادی و ناراحتی بیش از حد، مشاهده صحنه های تصادف، درگیری و از این دست و یا همچنین مورد ضرب و حمله قرار گرفتن، زن دچار سقط جنین شود.
  3. سقط جنین جنایی این عمل به 3 صورت انجام می شود:
  • دستکاری رحم با تجویز داروی سقط کننده به وسیله افرادی به جز مادر.
  • خارج کردن جنین قبل از موعد طبیعی به وسیله مادر با دستکاری رحم، مانند مصرف دارو یا ضربه از روی عمد.
  • انجام سقط جنین با استفاده از وسایل خاص توسط ماما، پزشک و یا افراد غیر.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − دو =