خیانت در امانت

خیانت در امانت چیست ؟

خیانت یعنی پیمان شکنی و عهدشکنی. بنابراین خیانت به کسی اطلاق می شود که در حفظ مال یا هر چیز با ارزشی که به او سپرده شده است کوتاهی کرده یا بدون اجازه صاحب مال از آن استفاده می کند یا به آن آسیب رسانده و یا کلاً از بین برده.
در قانون مجازات اسلامی خیانت در امانت یکی از جرایم مالی و جرایم علیه مال است.خوب است بدانید: معمولاً وام با عقد عاریه به عامل داده می شود که به موجب آن یکی از طرفین قرارداد به طرف دیگر اجازه می دهد تا از اموال خود به طور رایگان حفاظت و بهره مند شود. شخصی که عاریه میدهد را معیر و شخصی که میگیرد را مستعیر گویند.
گروه حقوقی رضا عبدالمحمد همراه شما در دعاوی خيانت در امانت با بهترین وکیل کیفری خواهد بود
خيانت در امانت

مجازات اسلامی مربوط به خیانت در امانت

زمانی که مال غیرمنقول یا منقولی یا گواهی هایی مانندچک و سفته و قبض و امثال آن به اجاره یا بدون اجاره به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا وکالت یا هر کار دیگری به کسی داده شده باشد و لذا بنا بر این گذاشته شده که اشیاء مزبورمسترد یا مصرف شده و اشیائی که آن شخص در اختیار داشته و برای صاحبان یا متصرفان آن به ضرر استفاده کرده یا مفقود یا تلف شده باشد به حبس از شش ماه تا سه سال حکم دارد .
رکن مادی
عمل های تصرف، از دست دادن، استفاده یا مفقود کردن اموال ناشی از فعل یا ترک فعل. به عبارت دیگر، بین کاری که امین انجام داده و خسارت وارده به مالک باید رابطه سببیت وجود داشته باشد; یعنی فعل یا ترک فعل توسط امین موجب ضرر مالک شده است.
رکن معنوی
وجود سوء نیت عام یا خاص; یعنی: سوء نیت عمومی: تصرف، استفاده، مفقود و اتلاف مال امانی باید عمداً و عالماً واقع شود.
سوء نیت خاص: یعنی انجام این اعمال با اراده و قصد آسیب رساندن به دیگران.
و رکن بعدی یعنی رکن سوم رکن قانونی است
عمل انجام شده برای احراز شرایط جرم انگاری خیانت در امانت باید مصداق موارد مندرج در ماده 674 قانون مجازات اسلامی باشد.

مرتکبین جرم خیانت در امانت

استعمال:مصرف مال امانی یا استفاده از آن برای خود.
تصرف: تصرف در اموال امانی. ضرر: به هر نحوی مال امانی را از بین ببرید.
مفقود کردن: دارایی امانی را مخفی کرده و مالک نمی تواند به آن دسترسی پیدا کند.
رکن های خیانت در امانت هر عملی میبایست دارای سه رکن اصلی باشد تا طبق قانون جرم تلقی شود.
خيانت در امانت
خيانت در امانت تنها به صورت مادی و معنوی نیست و به صورت های دیگر نیز وجود دارد که در این قسمت در این باره حرف خواهیم زد

سوء استفاده از ضعف نفس اشخاص

یکی از پرونده هایی که ضمینه خیانت در امانت زیاد اتفاق میافتد با ما همراه باشید اگر شخصی که با نیت سو استفاده از فرد دیگری که دارای یکسری از ضعف های نفسی مانند هوا و هوس هستند، یک سند و یا نوشته مانند تجاری و همینطور غیر تجاری مثل یک چک و یا سفته و هر نوشته ای که فرد بتواند با آن سو استفاده ای از فرد بکند را تنظیم کند ، این شخص مجرم میباشد و مرتکب خیانت در امانت شده است که به نبت ضرر زیان فرد قربانی محکوم به جبران خسارت مالی و علاوه بر آن به حبس از 6 ماه تا2سال و همچنین پرداخت یک میلیون ریال تا ده میلیون ریال جزای نقدی نیز میباشد.
این نکته نیز قابل ذکر میباشد که در چنین جرمی اگر فرد مجرم نسبت به قربانی ، حق ولی بودن و یا قیم داشته است ، این مجرم علاوه بر پرداخت خسارت وارده محکوم به گذراندن 3 تا 7 سال حبس نیز میباشد و مجازات او سنگین تر خواهد بود.

سوء استفاده از مهر و امضاء

زمانی که شخصی برگه امضا شده و یا چک سفید امضا خود را به شحص دیگری دهد و فردی که آن ها را گرفته است با سو نیت قبلی استفاده کند این شخص مجرم میباشد و مرتکب جرم خیانت در امانت میباشد .با اینحال حتی اگر شخص بدون مطلع بودن صاحب چک این چک را به طریقی بدست بیاورد و از ان سو استفاده کند هم نیز مجرم میباشد و طبق قوانین مربوطه مجازات خواهد شد و برای این مجرم از 1 تا 3 سال حبس در نظر گرفته خواهد شد.
با این تفاسیر مطلب خيانت در امانت به پایان میرسد اگر شما در این ضمینه مشکلی دارید میتوانید از ما بپرسید.

One thought on “خیانت در امانت

  1. ناشناس says:

    سلام‌ کانتینری رو به ترخیص کار تحویل دادیم اما ترخیص و تحویل نمیده میتونیم شکایت خیانت در امانت کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *