نمونه دادخواست برای مهریه

دادخواست مهریه همراه ۳ نمونه

فهرست مطالب

مفهوم دادخواست مهریه

دادخواست مهریه، به معنای درخواست قانونی زن برای مطالبه مهریه تعیین شده در عقد ازدواج از سوی شوهر است. مهریه می‌تواند به صورت نقدی، طلا، اموال غیرمنقول یا هر چیزی که در عقدنامه ذکر شده باشد، تعیین گردد. در صورتی که شوهر از پرداخت مهریه امتناع کند، زن می‌تواند با ارائه دادخواست به دادگاه، حقوق خود را مطالبه کند.

فرآیند قانونی دادخواست مهریه

۵ قدم گرفتن مهریه از طریق دادگاه

 1. تهیه مدارک لازم: برای ارائه دادخواست مهریه، مدارکی مانند عقدنامه، شناسنامه و کارت ملی زن مورد نیاز است. در صورت وجود هر گونه سند مالی مربوط به مهریه، آن‌ها نیز باید ضمیمه دادخواست شوند.
 2. تکمیل فرم دادخواست: فرم دادخواست مهریه باید با دقت تکمیل شود. این فرم شامل اطلاعات شخصی زن و شوهر، مقدار مهریه و دلایل مطالبه آن است.
 3. تقدیم دادخواست به دادگاه: پس از تکمیل فرم و تهیه مدارک، دادخواست به دادگاه خانواده تقدیم می‌شود. دادگاه پس از بررسی مدارک، زمان رسیدگی به پرونده را تعیین می‌کند.
 4. رسیدگی دادگاه: در جلسه دادگاه، قاضی به بررسی ادعاهای طرفین و مدارک ارائه شده می‌پردازد. در صورت تایید ادعا، دادگاه حکم به پرداخت مهریه صادر می‌کند.
 5. اجرای حکم: پس از صدور حکم، در صورتی که شوهر از پرداخت مهریه خودداری کند، زن می‌تواند با درخواست اجرای حکم، از طریق واحد اجرای احکام دادگستری، نسبت به وصول مهریه اقدام کند.

نکات مهم در دادخواست مهریه

 • توافق قبل از دادگاه: در بسیاری از موارد، زوجین می‌توانند قبل از رسیدن به مرحله دادگاه، از طریق مذاکره و توافق، به نتیجه‌ای رضایت‌بخش دست یابند. این روش می‌تواند زمان و هزینه‌های قانونی را کاهش دهد.
 • توان مالی شوهر: دادگاه در برخی موارد، توان مالی شوهر را در نظر گرفته و حکم به پرداخت مهریه به صورت اقساطی صادر می‌کند. زن باید به این نکته توجه داشته باشد که امکان دریافت مهریه به صورت یکجا ممکن است همیشه فراهم نباشد.
 • استفاده از مشاور حقوقی: بهره‌گیری از مشاوره های یک وکیل مهریه می‌تواند به زن کمک کند تا فرآیند قانونی را با آگاهی بیشتر و احتمال موفقیت بالاتر طی کند.
 • حقوق زن پس از طلاق: مهریه تنها یکی از حقوق قانونی زن پس از طلاق است. زن باید از حقوق دیگری مانند نفقه، حضانت فرزندان و اجرت‌المثل نیز آگاه باشد.

نمونه اول دادخواست های مهریه

خواهان :  ………………..                                                                                                                              

خوانده  :   ……………….

وکیل :  رضا عبدالمحمد

تعیین خواسته و بهای آن

1- الزام خوانده به پرداخت [تعداد سکه] عدد سکه بهار آزادی (مهریه) علی الحساب مقوم به [ارزش ریالی]

2- توقیف اموال و تامین خواسته مهریه به میزان مهریه و خواسته از اموال خوانده

3- الزام به پرداخت هزینه های دادرسی و حق الوکاله وکیل

دلایل و منضمات دادخواست

1- رونوشت مصدق نکاحیه

2- رونوشت مصدق شناسنامه زوجین

3- وکالت نامه

(اطلاعات وکالت نامه)

شرح دادخواست مطاالبه مهریه و توقیف اموال

ریاست محترم دادگاه

با سلام و تقدیم احترام

به استحضار عالی می رساند آقای ……… و خانم ………… در تاریخ [تاریخ عقد] به موجب سند نکاحیه شماره ……….. سری ……… دفترخانه شماره [شماره دفترخانه] تهران با تعداد 500 سکه بهار آزادی به عقد دائم یکدیگر درآمده اند. نظر به اینکه پرداختمهریهدر سند نکاحیه عندالمطالبه تعیین گردیده است تقاضای صدور حکم مبنی بر الزام خوانده به پرداخت تعداد 100 سکه از 500 سکه مهر تعیین شده را دارد. لذا مستدعی است وفق مقررات موضوعه حکم مقتضی را در این خصوص صادر فرمایید

نمونه دوم دادخواست های مهریه

خواهان: …………..

خوانده: …………..

وکیل یا نماینده قانونی: دکتر عبدالمحمد، وکیل پایه یک دادگستری

خواسته:

 1. مطالبه …… عدد سکه تمام بهار آزادی عندالمطالبه از مهریه مافی القباله مقوم به ………. ریال.
 2. تقاضای صدور تامین خواسته مهریه و توقیف اموال (به جهت ضرورت و حساسیت و بیم اخفای اموال، اجرا قبل از ابلاغ).

دلایل و منضمات دادخواست:

 1. کپی مصدق شناسنامه و کارت ملی.
 2. کپی مصدق سند نکاحیه.
 3. وکالتنامه وکیل دادگستری.

شرح دادخواست مطالبه مهریه

ریاست محترم دادگاه،
با سلام،
احتراماً به استحضار می‌رساند موکل و خوانده به موجب عقدنامه شماره …….. مورخ …… به عقد دائم یکدیگر درآمده‌اند. مهریه موکل عبارت است از …… عدد سکه تمام بهار آزادی که بر ذمه‌ی زوج عندالمطالبه می‌باشد. موکل به موجب این دادخواست …… سکه از مهریه‌اش را مطالبه می‌نماید.
با عنایت به مراتب فوق، صدور حکم به پرداخت مهریه از آن مقام محترم مورد استدعاست. همچنین، صدور تامین خواسته مهریه در خصوص …… عدد سکه تمام بهار آزادی به ارزش تقریبی ………. ریال و اجرای قرار قبل از ابلاغ، مورد تقاضاست.

گردشکار پرونده خصوص توقیف اموال

نظر به اینکه خواهان ضمن دادخواست تقاضای صدور قرار تامین خواسته نموده است، چون ارکان و شرایط درخواست فراهم می‌باشد، لذا دادگاه به استناد بند الف ماده 108 و 117 قانون آیین دادرسی مدنی، قرار تامین خواسته معادل مبلغ ………. ریال از اموال خوانده تا پایان رسیدگی صادر و اعلام می‌دارد. هزینه اجرای قرار به عهده خواهان است. قرار قبل از ابلاغ اجرا و ظرف ده روز قابل اعتراض در این دادگاه می‌باشد.

 

نمونه سوم دادخواست های مهریه

خواهان: …………..

خوانده: …………..

وکیل یا نماینده قانونی: رضا عبدالمحمد – تهران سهروردی شمالی-خیابان خرمشهر -پلاک ۱۲۱ -طبقه سوم- واحد ۵

خواسته موضوع و بهای آن:

 1. مطالبه مهریه به تعداد …… عدد سکه تمام بهار آزادی به نرخ روز.

دلایل و منضمات دادخواست (مدارک):

 1. فتوکپی مصدق شناسنامه و کارت ملی.
 2. فتوکپی مصدق سند ازدواج.
 3. وکالتنامه.

شرح دادخواست مطالبه مهریه

با سلام و تقدیم احترام،
به استحضار عالی می‌رساند موکل و خوانده به موجب عقدنامه شماره …….. مورخ …… به عقد دائم یکدیگر درآمده‌اند. موکل از مهریه موجود در سند نکاحیه …… عدد سکه تمام بهار آزادی را که بر ذمه زوج عندالمطالبه می‌باشد، تقاضا می‌نماید. با عنایت به مراتب فوق، صدور حکم از آن مقام محترم مورد استدعاست.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 15 =