مالیات بر املاک

مالیات بر املاک
آنچه خواهید خواند :

تقریبا تمامی افراد جامعه با مسئله مالیات روبرو هستند . مالیات خود به گروه ها و دسته های مختلفی تقسیم میشود از مالیات بر حقوق و مالیات نقل انتقال گرفته تا مایات بر املاک و .. .از انجا که قوانین و مقررات مالیات بر املاک و دیگر انواع مالیات ها بسیار پیچیده و دشوار هستند موجب سردرگمی و دشواری افراد میشود از این رو عموما افراد قادر به تشخیص ان نیستند که مرتکب جرایم مالیاتی شده اند و یا برای انجام امور مالیاتی باید چه کارهایی و چه مراحلی را انجام دهند . ما به شما پیشنهاد میکنیم تا با مشاوره و کمک یک وکیل مالیات بر املاک میتوانید به راحتی هرچه تمام تر کارهایتان را پیش ببرید .

مالیات بر املاک و مستغلات

  •  مالیات بر درامد اجاره
  •  مالیات بر نقل و انتقال
  •  مالیات بر ساخت و ساز
  •  مالیات بر مستغلات خالی

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد

  • همراه شما در دعاویمالیات بر املاک با بهترین

وکیل مالیاتی

  • همراه شما خواهد بود . چنانچه افراد حقیقی ویا حقوقی به واسطه اجاره املاک خود درامدی را به دست اورند مالیاتب بر این درامد با عنوان مالیات درامد بر اجاره تعلق خواهد گرفت . مالیات بر درامد اجاره 2 نوع دارد که در هرکدام تعیین سقف مالیات دارای تفاوت هایی میباشد .

 

   •  در صورت وجود اجاره نامه دسته اول مالک ملک ملزم به پرداخت مالیات میباشد . طبق ماده 54 قانون مالیات ها ، مالیات اجاره دسته اول معادل است با مبلغ کل اجاره (نقدی و غیر نقدی) و کسر 25% به دلیل هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک ملک نسبت به اجاره .
   •  اما چنانچه اجاره نامه دست دوم باشد یعنی مالک ملک خود را اجاره دهد و پس از ان شخص دیگر ملک را با قراردای به دیگری اجاره دهد در این صورت دیگر مالک ملزم به پرداخت مالیات نیست و مستاجر اول میبایست مالیات را پرداخت کند . مالیات تعیین شده معادل مابه تفاوت دو اجاره نامه میباشد .
   • مقدار مالیات بر حسب نوع قرارداد که مالک ارائه میکند (عادی ویا رسمی) محاسبه میشود . در صورتی که قرارداد ویرایش نشده باشد از ارائه ان خودداری کنید ویا رقم اعلامی را برای اجاره از 80% مبلغ های ثبت شده در ملک های مشابه کمتر باشد . بر اساس ماده 54 سقف مالیات طبق ملک های مشابه تعیین میشود .

 

   • نکته : قانون مالیات بر درامد اجاره به املاک با متراژ بیش از 200 متر در شهرستان ها و بیش ار 150 متر در تهران تعلق میگیرد . مالیاتی که بر خرید و فروش واحد های تجاری و مسکونی ویا تحویل حق بهره برداری تعیین میشود 2 نوع میباشد :

 

   •  مالیاتی کهبر نقل و انتقال ملک صورت میگیرد طبق ماده 59 قانون مالیات های مستقیم به این صورت است که هرشکل جابجایی و انتقال املاک شامل 5% مالیات بر ارزش معامله خواهد شد . در این راستا عواملی وجود دارد که بر میزان مالیات تاثیر گذار هستند عواملی همچون مساحت عرصه و بنا ملک ، سال ساخت ملک ، اسکلت بنا ، تاسیسات و تجهیزات استفاده شده در ملک همانند اسانسور و … ، نوع کاربری ملک (اداری و تجاری و مسکونی) ، نوع مالکیت ملک (شش دانگ و یا مشاع) محل ساخت ملک و عوامل دیگر . در زمینه این نوع از مالیات ، منظور از ارزش معاملاتی که برپایه همین ماده از قانون مالیات های مستقیم ، کمسیونی شامل سازمان اموز مالیاتی ، وزارت خانه راه و شهرسازی و وزارت خانه جهاد کشاورزی اداره ثبت اسناد و املاک و شورای شهر ، میانه قیمت به روز ملک در ان منطقه را محاسبه میکنندو طبق ان مالیات بر نقل و انتقال را تعیین میکنند . گاهی اوقات این امکان وجود دارد که ارزش معاملاتی ملکی تا 40/1 قیمت اصلی ان کمتر بشود .
   • مالیات انتقال حق واگذاری ملک هم به این صورت است که در صورت واگذاری حق کار و پیشه و بهره بری از جایگاه تجاری که ملک دارد تعیین میشود . این مالیات معادل است با 2% قیمت تعیین شده در زمان انتقال این مالیات حق واگذاری و یا سرقفلی نیز نامیده میشود .
   • برای دریافت

انواع مالیات نقل و انتقال املاک کدام هستند؟

   • مالیات نقل و انتقال ملک، مالیات سر قفلی، مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش املاک ،مالیات بر درآمد رضایت مالک یا حق مالکانه از انواع مالیات نقل و انتقال املاک هستند. استعلام دفاتر اسناد رسمی، تصویر سند مالکیت و بنجاق، تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار و فروشنده ، تصویر پایان کار، تصویر صورت مجلس تفکیکی، تصویر اسناد اجاری رسمی و عادی، تصویر گواهی حصر وراثت، تصویر گواهی واریز مالیات بر ارث، تصویر مبایعه نامه یا قولنامه جهت نقل و انتقال املاک نیاز می باشد. مؤدیان موضوع این فصل به استناد ماده ۸۰ ق.م.م مکلف اند اظهارنامه مالیاتی خود را در مورد حق واگذاری محل تنظیم و تا سی روز پس از انجام معامله و در دیگر موارد تا آخر تیر ماه سال بعد به انضمام مدارک مربوط به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک ارایه و مالیات متعلق را طبق مقررات پرداخت نماید.  تصویب نامه مالیات بر ساخت و ساز که در ادامه بررسی ایین نامه های اجرایی ماده 77 قانون مالیات های مستقیم به تایید بیشتر عضوهای هیئت دولت درامد ، به عنوان مرجع جدید دریافت مالیات بر ساخت و ساز از سازندگان املاک تعیین شد . طبق مصوبه قانون مذکور هرنوع ساخت وساز مسکن توسط سازندگان حقیقی خرده سازان و انبوه سازان ، مشمول 15% تا 25% مالیات از بخش سود سازنده از اولین فروش ان واحد مسکونی میباشد .
   •  در پرداخت مالیات افراد حقوقی یعنی شرکت های ساخت و ساز دارای مجور از سازمان برنامه و بودجه نیز 25% از درامد کسب شده از محل فروش واحد های نوساز را به دولت پرداخت میکنند ؛ شرکت های تعاونی نیز 18.75% از سود ساخت و فروش واحد های نوساز را به سازمان امور مالیاتی پرداخت میکنند .
   •  در طریقه تازه جدید محاسبه مالیات بر ساخت و ساز سود سازنده و هزینه های ساخت و ساز و هزینه زمین از مبلغ تمام شده فروش کسر خواهد شد . در این روش خلاف مصوبات گذشته که مالیات شامل 10% از ارزش منطقه وقوع ملک تعیین مشد و امکان ارزش گذاری ان نبود . زین پس مسکن سازان هم مالیاتی برابر با بقیه تولیدکنندگان میپردازند .
   •  همچنین در این قانون جدید مالیات بر ساخت وساز سازندگان حقیقی تنها در 3 سال ابتدایی پس از صدور پایان کار موظف به پرداخت مالیات طبق روش جدید هستند ، این به این معنی است که هر کدام از گروه های سازنده به جزءشرکت های ساختمانی و افراد حقوقی چنانچه ساختمان نوساز خودرا در زمان اولین فروش در سال 4 پس از صدور پایان کار وارد بازار کنند ، معاف از پرداخت مالیات هستند .
   •  نکته : فقط واحد هایی که پروانه ساختمانی خود را از اول سال 95 صادر شده باشند ، شامل این نوع از مالیات میباشند . پس در صورتی که پروانه ساختمانی واحدی پس از پیش از ان گرفته شده باشد مشمول ان مالیات نمیباشد .
   • • عدم پرداخت مالیات در موعد مقرر معادل ۲/۵ درصد مالیات به ازای هر ماه دیر کرد.

 

   • • عدم ارائه اظهارنامه در موعد مقرر ده درصد مالیات متعقله .

 

   • • در صورتیکه مودیان موضوع ماده ۵۷، اظهارنامه خلاف واقع به ادارات امور مالیاتی ارائه نمایند علاوه بر مالیات متعلقه، یک برابر آن را نیز باید بعنوان جریمه پرداخت نمایند.

 

   • مبدأ احتساب جریمه در مورد مودیانی که مکلف به ارایه اظهارنامه مالیاتی هستند، نسبت به مبلغ مندرج در اظهارنامه از تاریخ انقضای مهلت ارایه آن و نسبت به ما به الاختلاف از تاریخ مطالبه و در مورد مودیانی که از ارایه اظهارنامه خودداری نموده و یا اصولا مکلف به ارایه اظهارنامه نیستند، تاریخ انقضای مهلت ارایه اظهارنامه یا سررسید پرداخت مالیات حسب مورد می‌باشد.

⇐09121574297
⇐09121574297

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =