آنچه خواهید خواند :

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی
چکیده مطلب :

انواع مالیات

مالیات شامل دو دسته می باشد: مالیات مستقیم و مالیات غیرمستقیم

منظور از مالیات مستقیم مالیات بر درآمد می باشد که افراد حقیقی و حقوقی باید مقدار درآمد، سود و … را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند .

افراد حقیقی و حقوقی موظفند در پایان هر سال میزان درآمد و سود خود را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند. به تعبیری می توان گفت افراد و شرکت ها در پایان سال کارنامه مالی خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه می کنند. این کارنامه را همان اظهارنامه مالیاتی می نامند که سازمان امور مالیاتی هم طبق همین اظهارنامه، مالیات افراد و شرکت ها را تعیین می کند .
در رابطه با افراد حقیقی، اظهارنامه مالیاتی در هر سال برای همان سال مالیاتی تنظیم می کند اما در رابطه با اشخاص حقوقی این مورد کمی متفاوت است چرا که اگر سال مالی شرکت در اساسنامه با سال مالیاتی متفاوت باشند درآمد سال مالیاتی به واسطه اساسنامه ای که شرکت دارد مبنای تشخیص و تعیین مالیات می باشد .
نوشتن اظهارنامه و ارائه آن به سازمان امور مالیاتی از وظایف تاجران و شرکت های تجاری هست که باید در زمان قانونی و مقرر آن را انجام دهند. چنانچه تخلفی در آن انجام گیرد، جریمه و مجازات در انتظار متخلفان خواهد بود.

 

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد همراه شما در تمامی زمینه های مالیاتی با بهترین وکیل مالیاتی خواهد بود.

 

اظهارنامه مالیاتی

همانطور که از نام اظهارنامه مالیاتی مشخص است مربوط به عملکرد مالی اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد. به شکل روان تر اظهارنامه مالیاتی کارنامه ای از عملکرد سالیانه تجاری و درآمدی افراد تاجر و شرکت های تجاری می باشد که باید آن را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند. در این اظهارنامه مشخص شده که صاحبان تجارت تا چه مقداری موظف به پرداخت مالیات هستند. در اظهارنامه های مالیاتی اطلاعاتی همچون درآمد، دارایی، هزینه، بدهی، معافیت، درآمد شامل مالیات و سرمایه های مالیاتی ثبت شده است .
از همین رو عموما اظهارنامه مالیاتی را به عنوان گزارش کاملی از هویت و مکان اشخاص حقیقی و حقوقی می دانند.

طبق ماده 1 قانون مالیات های مستقیم افراد ذیل شامل پرداخت مالیات می شوند:

 • تمامی افراد حقیقی و حقوقی نسبت به همه دارایی ها و املاک و اموال خود در ایران.
 • افراد حقیقی ساکن ایران نسبت به تمامی درآمد های خود در ایران.
 • افراد حقیقی ساکن خارج از ایران نسبت به درآمد های خود در ایران.
 • افراد حقوقی ایرانی نسبت به تمامی درآمد های داخل و خارج از ایران.
 • افراد غیر ایرانی نسبت به تمامی درآمد هایی که در ایران دارند مشمول مالیات هستند.

 

چه افرادی مشمول ثبت اظهارنامه مالیاتی نیستند؟

 • شهرداری ها و سازمان های زیر مجموعه انها در تمامی استان ها.
 • تمامی سازمان ها و مجموعه هایی که از بودجه عمومی دولت استفاده میکنند.
 • تمامی وزارت خانه ها و موسسات.
 • کارگران و صیادان و عشایر و شرکت ها تعاونی دانش اموزی و دانشجویی

 

روش محاسبه مالیات

روش محاسبه مالیات در ایران به 2 گونه علی الراس و خود اظهاری می باشد. در خود اظهاری اشخاص حقیقی و حقوقی خود میزان درآمد و مقدار مالیاتی که ملزم به پرداخت هستند را اعلام می دارند بدون اینکه کارشناسان سازمان امور مالیاتی در محاسبه و دریافت آن فعالیتی داشته باشند. برای این منظور یک اظهارنامه مالیاتی تنظیم و در آن تمامی درآمد ها، هزینه ها، سود، حقوق کارمندان و …. ذکر شده و معافیت مالیاتی از آن کسر می گردد. در آخر مبلغ سالیانه مالیاتی مورد محاسبه قرار می گیرد. در این صورت کارشناسان به شرط نبود تخلف از سوی ثبت دفاتر و اظهارنامه و صحت مدارک و کامل بودن آن ها، آن را مورد پذیرش قرار داده و مالیات مورد بحث را دریافت می کنند. در شرایطی که اظهارنامه تحویل کارشناسان نشود و یا مورد قبول واقع نشود آن ها خود مالیات را محاسبه کرده و به مودی اعلام می کنند و نظر کارشناسان ملاک پرداخت مالیات خواهد بود. در نوشتن اظهارنامه نکاتی وجود دارد که برای نگارش صحیح باید به آن ها توجه کنید:

 • از این رو که اظهارنامه ها به صورت الکترونیکی شده اند مناسب است تا نام کاربری و کلمه عبور و کد رهگیری ثبت نام خود را نگهداری کنید .
 • در وارد کردن اطلاعاتتان باید حتما بخش هایی که با ستاره قرمز علامت گذاری شده اند را تکمیل کنید .
 • در قسمت اطلاعات مدیر عامل لازم است تا اطلاعات مربوط به مدیر و هیئت مدیره را وارد کنید .
 • ثبت حساب بانکی مربوط به شغل مودی به افزایش اعتبار اظهارنامه کمک می کند و بهتر است اطلاعات با دقت و صحیح وارد شوند .
 • چنانچه مراحل ثبت اظهارنامه الکترونیکی تکمیل و صحیح باشد به شما یک کد رهگیری داده می شود که باید برای مراحل بعدی آن را همراه داشته باشید. عدم تسلیم کارنامه مالی سالانه مشمولان حقیقی و حقوقی در ایران، تنها محرومیت از دریافت بخشودگی های مالیاتی را در پی نخواهد داشت و مستوجب تعلق جرایم غیر قابل بخشش خواهد بود.
 • طبق اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم که از فروردین ماه سال نود و پنج ابلاغ شد و قابل اجرا می باشد، جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر، برای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل، ۳۰ درصد مالیات متعلقه و برای سایر مودیان، ۱۰ درصد مالیات متعله می باشد که غیر قابل بخشودگی خواهد بود.
 • جریمه مالیات ابزاری (همراه اظهارنامه ) پرداخت نشده در موعد مقرر، ۲.۵ ٪ کل مبلغ مالیات به ازای هر ماه که نسبت به مدت تاخیر از زمان سررسید پرداخت مالیات، محاسبه شده و مودی، مکلف به پرداخت آن برای جلوگیری از جرایم ثانوی مثل ضبط اموال، ممنوع الخروجی و غیره است.
 • اگر شما به عنوان مودی حقیقی یا حقوقی، مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستید، در صورتی که از تسلیم دفاتر قانونی پلمپ شده، امتناع ورزید یا ترازنامه و حساب سود و زیان را تسلیم میزان و سرمیزان اداره مالیاتی محدوده محل اشتغال در استان نکنید، مشمول پرداخت جریمه ای معادل ۲۰ درصد برای هر یک از موارد فوق خواهید بود.
  مرور زمان مالیاتی، بازه زمانی است که طبق قانون م.م مامور مالیاتی مجاز است که مالیات متعلق به درآمد مشمول مالیات و یا سایر پایه های مالیاتی را محاسبه و مطالبه کند. بعد از طی شدن یک مدت زمان، این اجازه از او گرفته می شود. بر اساس ماده یک صد و پنجاه و شش قانون م.م این مهلت برای مودی که در مهلت معین،‌ اظهارنامه مالیاتی را تسلیم سازمان کرده است، یک سال از انقضای مهلت تسلیم این کارنامه مالی خواهد بود.
  اگر که در محدوده زمانی تعیین شده تسلیم نکرده باشد یا بر اساس قانون، مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در سر رسید نباشد، طبق ماده 157 قانون م.م مرور زمان مالیاتی، ۵ سال از تاریخ سر رسید پرداخت مالیات خواهد بود. یعنی سازمان، صرفا می تواند تا ۵ سال از سر رسید، موضوع هر یک از منابع مالیاتی را در صورت وجود شواهد جدید، بررسی کند و پس از آن این اجازه سلب خواهد شد.
  پس اگر شما، اظهارنامه ای ارائه کنید یا ترازنامه و حساب سود و زیان را تسلیم کرده و پس از تشخیص علی الراس و صدور برگه، اثبات شود که مودی، فعالیت هایی داشته که درآمد آن را مخفی کرده است، مالیات با محاسبه درآمد ناشی از فعالیت مذکور، مجددا محاسبه می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 14 =