وکیل ثبت شرکت در آذربایجان

وکیل ثبت شرکت در آذربایجان همراه با معرفی مراحل و پروسه های حقوقی

فهرست مطالب

طی چند سال اخیر شاهد افزایش چشمگیر تعداد سرمایه‌گذاران و کارآفرینان خارجی در آذربایجان بوده‌ایم که اخیراً کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده‌اند. عوامل متعددی درافزایش این روند نقش داشته‌اند که در این مقاله ما بر جنبه‌های قانونی عملی ثبت کسب‌وکار در آذربایجان می‌پردازیم. در کنار آن به اهمیت استفاده از وکیل ثبت شرکت در کشور آذربایجان نیز اشاره می‌کنیم.

 

ثبت کسب و کار در کشور اذربایجان

 

ثبت کسب‌وکار در آذربایجان

ثبت کسب‌وکار به معنی به ثبت رسمی دولتی یک نهاد تجاری یا شخصی که قصد دارد در آذربایجان فعالیت تجاری داشته باشد. ثبت کسب‌وکار اولین قدم اجباری برای شروع فعالیت‌های تجاری قانونی در هر کشوری است. در آذربایجان، مشاغل می‌توانند با ثبت‌نام در یکی از فرم‌های زیر فعالیت خود را آغاز کنند:

 • شخص حقوقی: شرکت یا شعبه یک شرکت
 • شخص کارآفرین.

در هنگام درخواست برای ثبت کسب‌وکار خود درهرصورت، از حقوق و الزامات مشابهی با شهروندان آذربایجانی برخوردار خواهد بود.

 

ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان فرایند ثبت دولتی یک نهاد تجاری است که برای شروع فعالیت تجاری در داخل کشور برنامه‌ریزی می‌کند. همان‌طور که اشاره شد، اشخاص حقیقی و حقوقی همانند شهروندان آذربایجانی از حقوقی برای ثبت شرکت، انجام فعالیت‌های تجاری برخوردارند.

قانون مدنی جمهوری آذربایجان اشکال حقوقی سازمانی مختلفی را برای اشخاص حقوقی تجاری تعریف کرده است. بااین‌حال، توجه داشته باشیم که متقاضیان معمولاً فرم‌های قانونی سازمانی زیر را برای ثبت شرکت خود در آذربایجان ترجیح می‌دهند:

شرکت با مسئولیت محدود (LLC): یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) می‌تواند توسط یک یا چند شخص حقیقی یا حقوقی تأسیس شود. مؤسسین طبق اساسنامه شرکت سهامی در شرکت دارند و تعهدات آنها به میزان سهم آنها در سرمایه اساسنامه محدود می‌شود. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که شکل حقوقی شرکت با مسئولیت محدود در آذربایجان شامل مفهوم شرکت با مسئولیت محدود (LTD) است که فرم ثبت نامی شناخته شده در بسیاری از کشورها است.

جالب اینجاست که قانون آذربایجان هیچ‌گونه حداقل سرمایه منشوری را برای ثبت LLC اعمال نمی‌کند. علاوه بر این، شایان‌ذکر است که کارآفرینان می‌توانند شرکت با مسئولیت محدود (LLC) خود را در آذربایجان به‌عنوان مالکیت انحصاری یا مشارکتی ثبت کنند.

شرکت سهامی (JSC): اکثراً مؤسسان ترجیح می‌دهند که واحدهای تجاری بزرگ در آذربایجان را به‌عنوان یک شرکت سهامی (JSC) ثبت کنند. این شکل قانونی سازمانی معمولاً شامل تأسیس توسط چندین بنیان‌گذار است. توجه به این نکته ضروری است که قانون مدنی آذربایجان دو نوع اصلی شرکت سهامی (JSC) را تعریف می‌کند: شرکت سهامی باز (OJSC) و شرکت سهامی بسته (CJSC).

 

مدارک موردنیاز جهت ثبت شرکت

برای ثبت شرکت در آذربایجان باید مدارک زیر را تهیه، جمع‌آوری و ارسال کنید:

 • فرم درخواست
 • اساسنامه شرکت
 • تصمیم در مورد تأسیس شرکت و تعیین رئیس (مدیرعامل)
 • کپی مدرکی که هویت مؤسسین و رئیس شرکت را تأیید می‌کند
 • وکالت‌نامه (در صورت درخواست ثبت شرکت از طریق نماینده قانونی)
 • رسید تأیید پرداخت هزینه دولتی و سرمایه منشور

 

شرکت فرعی و ثبت آن

طبق قانون جمهوری آذربایجان، شرکت فرعی یک شرکت مستقل محسوب می‌شود و دارای شرایط ثبتی مشابه با سایر اشکال شرکت است. علاوه بر این، قانون شرایط و حقوق یکسانی را برای ثبت شرکت‌های داخلی و بین‌المللی در هنگام تأسیس شرکت فرعی در آذربایجان اعمال می‌کند. بااین‌حال، شرکت‌های خارجی موظف‌اند هنگام ثبت شرکت فرعی در آذربایجان، اسناد خاصی را مطابق با استانداردهای بین‌المللی قانونی کنند. برای بررسی این اسناد بهتر است به وکیل شرکت مراجعه کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکتهای تابع در اذربایجان

 

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت‌های تابعه در آذربایجان

برای ثبت شرکت فرعی در جمهوری آذربایجان باید مدارک زیر را تهیه، جمع‌آوری و ارسال کنید:

 • فرم درخواست
 • اسناد تأییدکننده ثبت دولتی شرکت مؤسس (که باید به طور مناسب قانونی شود)
 • اطلاعاتی در مورد مؤسسان شرکت مؤسس
 • کپی مدرک تأییدکننده هویت رئیس شرکت مؤسس
 • اساسنامه شرکت فرعی
 • تصمیم به تأسیس شرکت فرعی و تعیین رئیس یا نماینده قانونی آن
 • کپی مدرک تأییدکننده هویت رئیس یا نماینده قانونی شرکت زیرمجموعه جهت ثبت
 • سند تأیید پرداخت هزینه دولتی
 • سند تأیید سپرده سرمایه سهام
 • وکالت‌نامه قانونی (در صورت درخواست ثبت شرکت از طریق نماینده قانونی)

 

مراحل ثبت شرکت در آذربایجان

هنگام ثبت شرکت یا شرکت تابعه در آذربایجان باید مراحل عملی زیر را دنبال کنید:

 

مرحله ۱ – در مورد شکل قانونی شرکتی که می‌خواهید ثبت کنید تصمیم بگیرید:

شما می‌توانید یک شرکت در آذربایجان به‌عنوان شرکت با مسئولیت محدود (LLC) یا شرکت سهامی (JSC) ثبت کنید. علاوه بر این، ممکن است برای رفع نیازهای تجاری خاص خود، ثبت شعبه یا شرکت تابعه شرکت خود در آذربایجان را در نظر بگیرید.

 

مرحله ۲ – تهیه و جمع‌آوری مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت:

پس از تصمیم‌گیری در مورد فرم حقوقی شرکت، باید مدارک لازم را تهیه و جمع‌آوری کنید و هزینه‌های مربوطه را پرداخت کنید. توجه داشته باشید که فرم‌های ثبت‌نام برای هر نوع شرکت منحصراً به زبان آذربایجانی موجود است.

 

مرحله ۳ – واریز سرمایه:

حداقل میزان سرمایه موردنیاز به شکل قانونی شرکتی که باید ثبت شود بستگی دارد. برای یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC)، هیچ حداقل شرطی وجود ندارد، درحالی‌که یک شرکت سهامی (JSC) به حداقل سرمایه منشور 2000 AZN (حدود 1200 دلار آمریکا) نیاز دارد.

 

مرحله ۴ – درخواست ثبت شرکت و دریافت گواهی ثبت:

پس از تکمیل تمام مدارک لازم، واریز سرمایه و پرداخت هزینه‌ها، درخواست خود را به خدمات مالیاتی ایالتی ارسال کنید. روند ثبت‌نام معمولاً ۲-۳ روز کاری طول می‌کشد. پس از ثبت‌نام، یک شماره شناسایی مالیاتی، گواهی ثبت‌نام و اساسنامه شرکت دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید که اشخاص حقوقی و حقیقی خارجی نیز می‌توانند از راه دور و بدون نیاز به حضور فیزیکی در آذربایجان، شرکت خود را از طریق نمایندگان قانونی به ثبت برسانند.

 

مرحله ۵ – هر گونه مجوز یا مجوز لازم را دریافت کنید:

درحالی‌که ثبت شرکت به‌طورکلی برای شروع فعالیت برای اکثر فعالیت‌های تجاری در آذربایجان کافی است، انواع خاصی از مشاغل ممکن است به مجوزها یا مجوزهای اضافی نیاز داشته باشند. این قانون تعداد منتخبی از مشاغل را مشخص می‌کند که نیاز به مجوز دارند. برای اطلاعات بیشتر درباره این مجوز می‌توانید به وکیل تجاری مراجعه کنید.

 

ثبت‌نام کارآفرین انفرادی

ثبت‌نام کارآفرین انفرادی یکی از رایج‌ترین انواع ثبت کسب‌وکار در آذربایجان است. همان‌طور که از نام آن پیداست، ثبت دولتی یک کارآفرین فردی است که قصد دارد فعالیت‌های تجاری را در داخل کشور شروع کند؛ بنابراین افراد حق دارند به‌تنهایی و بدون نیاز به ثبت شرکت به فعالیت‌های تجاری بپردازند.

درحالی‌که کارآفرینان کوچک اغلب این شکل از ثبت‌نام را ترجیح می‌دهند، ثبت‌نام کارآفرینان بزرگ به‌عنوان کارآفرین انفرادی نیز غیرمعمول نیست. لازم به ذکر است که فقط شهروندان آذربایجان و افراد مقیم حق ثبت‌نام به‌عنوان کارآفرین انفرادی در این کشور را دارند. مشابه ثبت شرکت، ساکنین این امکان را دارند که به‌عنوان کارآفرین انفرادی در آذربایجان به‌صورت آنلاین و آفلاین ثبت‌نام کنند.

 

خدمات حقوقی برای ثبت کسب‌وکار در آذربایجان

اگر برای ثبت شرکت در آذربایجان، یا خدمات مشاوره‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور نیاز به کمک حقوقی دارید، می‌توانید با وکیل تجارت بین‌ الملل با شماره 09121574297 تماس بگیرید.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − ده =