وکیل تجارت بین الملل

وکیل تجارت بین الملل

وکیل تجارت بین الملل کیست و چه کار هایی انجام می دهد؟

قبل از شروع مقاله وکیل تجارت بین الملل باید گفت که وکیل تجارت بین الملل کیست و چه کار هایی انجام می دهد؟ درچه دعاویی می تواند کمک کند و زمینه های کمک را نیز برای شما مشخص کنیم. با ما همراه باشید.
امروزه با گسترش روابط بین کشور ها و نیاز هر چه بیشتر به مواد اوليه برای تولید بازرگانی و تجارت افزایش پیدا کرده است. حجم انبوهی از مبادلات تجاری در حوزه داخلی و بین المللی از جمله در زمینه حمل و نقل، بیمه، امور مالی و بانکی آگاهی از قوانین تخصصی مرتبط با این نهاد ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و طبعاً نیاز به رسیدگی تخصصی دارد و همه افراد و وکلا نیز از این قوانین اطلاعاتی ندارند. گروه حقوقی رضا عبدالمحمد همراه شما در دعاوی تجارت بین الملل خواهد بود.

 • قرارداد لیسانس
 • قرارداد توزیع بین المللی
 • قرارداد خرید و فروش بین المللی کالا
 • قرارداد کلید در دست
 • قرارداد احداث بهره برداری و انتقال
 • قرارداد بیمه بین المللی
 • قرارداد ثبت برند
 • قرارداد های نمایندگی
 • دعاوی ترخیص کالا 

معاملات آزاد، تجارت کالا بین دو کشور و همینطور ارائه خدمات متقابل، به عنوان تجارت بین الملل نامگذاری می شود. این فعالیت شامل صادرات و واردات بوده که هر کشور با توجه به برطرف کردن یک نیاز خاص و یا پیشرفت اقتصاد خود موجب می شود.
مهمترین دلیل یه وجود آمدن امری به نام تجارت بین الملل گستردگی منابع اولیه در کره زمین است . به طور مثال به دلیل شرایط جوی متفاوت نقاط کره زمین چین در تولیدات برنج در دنیا اول و صادر آن به کشور های دیگر در حال تجارت است که نقطه مقابل میشود به میوه های استوایی اشاره کرد که در آب و هوای چین قابل پرورش نیستن. خب این امر موجب یه وجود آمدن این نقطه مثبت برای هر کشوری میشود که با توجه به توانایی و شرایطی که دارد در تجارت بین املل به رقابت بپردازد و از آن به نفع خود بهره ببرد.حتی ما میبینیم که خیلی از کشور ها از نظر سیاسی باهم مداخله و دشمنی دارند اما در تجارت باهم همکاری متقابلی انجام میدهد که میشود این برداشت رو کرد تجارت بین املل همیشه یک فعالیت مهم در دنیا بوده و هست. زمانی یک قرار داد به عنوان بک قرارداد بین المللی به رسمیت شناخته میشود که یک خصوصیت خارجی در معامله وجود داشته باشد . منظور از خصوصیت خارجی ، محل انعقاد قرارداد ، تابیعیت طرفین معاملات و همینطور محل انجام تعهدات قراداد باشد.
اکثر بند هایی که برای یه رسمیت شناخته شدن یک قرار داد در ایران وجود دارد در خصوص قرارد دارد های بین المللی هم قابل اجرا میباشد. به نقطه مشترک رسیدن طرفین معامله در رابطه با موضوع قرارداد، شفاف سازی تضمین های قرارداد و .. یه همان شکل که در تمای قرار داد های داخلی اجرای آن لازم است در قرارداد های بین المللی نیز ملزوم است. از پر اهمیت ترین موضوعات در بین وکیل های تجارت بین الملل تنظیم نمودن قراردادهای تجاری است،همانطور که می دانید هر کشور شامل یکسری قوانین و موضوعات متفاوتی هستند و برای بستن یک قرار داد تجاری شما نیاز هست از مفاد قرارداد هر دو طرف کامل آگاه باشی و شناخت به روزی از قوانین داشته باشین در نتیجه در این مرحله شما نیاز به یک وکیل کارشناس تجارت بین الملل دارید تا در تمام این مسائل کمک حال شما باشد وبا تجربه ای که دارد تمامی جوانب قرارداد و وظایف هر دو طرف و هر آنچه که مربوط به قرارداد تجاری است را در نظر بگیرد تا این فرآیند به سریعترین و بهترین شکل خود پیش برود. به طور معمول یک قرار داد جدا از داخلی یا بین المللی بودن آن نیاز به یک طرف پیشنهاد دهنده و طرف دیگر قبول کننده است که دوطرف بر سر بند های قرار داد به یک نقطه مشترک برای بستن آن میرسند.
چون هر کشور قوانین و مقررات حقوقی مختص به خود را دارد و قرارداد بین المللی به بیشتر از یک کشور مربوط است توجه به نظام دیگر کشور ها از اهمیت بالایی برخوردار است ، به عنوان مثالتفاوت های زیاد در قوانین معاملات خارجی کشور ها وجود دارد که خب طبیعی است، پس لازم است هر کشور آگاهی لازم در رابطه با ضوابط و قوانین طرف قرار داد خود به دست آورد

ویژگی های مثبت تجارت بین الملل

تجارت بین الملل در دنیا ویژگی های مثبتی دارد که در ادامه به برخی آن ها میپردازیم:

 • متقابل بودن تجارت بین الملل این مزیت را به کشور ها میدهد که باتوجه به نیاز های خود کالا و یا محصولات بهتر و با درجه بالا تر را وارد کند بلکه با هزینه کمتری نسبت به تولید آن در داخل.
 • هر کشوری میتواند با توجه به شرایط خاص جغرافیایی که در کره زمین دارد بر تولیدات محصول مخصوص خود متمرکز شود و از امتیازات معامله آن بهرهمند شود.
 • حالا این تجارت موجب به وجود آمدن یک فضای رقابتی جذاب در بازار داخلی هر کشور برای بدست آوردن امتیاز آن کالا یا محصول خاص میشود تا در معاملات بین المللی از سود قابل توجه آن به سود خود استفاده کنند.
 • تجارت بین الملل برای هر کشور یک بستر فوق العاده ای برای ایجاد اشتغال زایی میکند که نسبت به دیگر کشور های غیرتجاری یک قدم رو به جلو در پیشرفت اقتصاد تلقی میشود.

 

نکات منفی تجارت بین الملل

هر تجارتی اگر بدون نظارت و بدون رعایت قوانینی انجام شود مشخصا مضراتی را شامل میشود که :

 • تضعیف خودکفایی یک کشور در تولیدات
 • پرداخت هزینه بیشتر نسبت به تجارت داخلی
 • امنیت نداشتن راه های حمل و النقل محصولات
 • وجود یکسری قوانین و خط مشی های گمرکی در کشور ها
 • بعضی موتقع وجود داشتن تحریم ها برای انتقال ارز یا پرداخت
 • کم بودن میزان آگاهی نسبت یه تجارت بین الملل

به طور معمول دعاوی مربوط بهتجارت بین المللی در دو مرجع در دست بررسی ورسیدگی قرار می گیرند که این دو مرجع ،مراجع قضایی کشورها و مراجع داوری هستند . بررسیدعاوی تجاری داخلی دارای قوانین و مقرررات رسیدگیمشخصی می باشند ولیدعاوی تجاری بین المللی درشرایطی که قوانین در خود قرارداد معین نشده باشد، مراجعی که در رابطه با بررسیپرونده مشخص میشوند می بایست اول به نسبتاصول و قواعد حقوقیکشور مورد نظر مقرر گردد .ولی به اجرا رساندن رای صادر شده، به خصوص زمانی که رای داوری نباشد، سختی های بسیاری به نسبترای های صادر شده درداخل کشور دارد.
در نتیجه دعاوی مربوط به تجارت بین الملل برای رسیدگی به دو دسته تقسیم میشوند ، رسیدگی در مراجع قضایی و رسیدگی در مراجع داوری. در رابطه با بررسی ورسیدگی به پرونده های بین المللی معمولا مراجع قضایی طبق قوانین و آیین خود کشورمورد نظر با در دست بررسی قرار میدهند ولی همواره در قراردادهای بین المللی اساس و قوانین نحوه حل مشکل به وجود آمده تعیین شده می باشد که دادگاه به کمک آن سعی در حل و رسیدگی سریع تر موضوع می کند.
به جهت وکالت در پرونده هایی که در مراجع قضایی کشورها مورد بررسی قرار می گیرد، همواره وکیل موظف به داشتن پروانه وکالت در همان کشور محل وقوع دادگاه می باشند. این روز ها تمامی سازمان های معتبر تجاری برای داوری دادخواست های پیش آمده تجارت بین المللی تشکیل شده است که نقش بسیار مهمی در بررسی دعاوی تجارت بین المللی دارند.
علاوه بر اینگونه سازمانهایی که به داوری اختصاص دارند، حقوقدان ها ، مهندسان و …… نیز در صورت نیاز به صورت موردی به داوری تجارت بین المللی در حوزه تخصصی خود کمک می نمایند . ⇐09121574297 ⇐09121574297

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

یک پاسخ

 1. وقت بخیر
  خوبین؟
  فاطمی هستم نایب رئیس شرکت فردیس تجارت سپنتا
  ما درگیر یه معامله شدیم که ۵۰۰۰ تن سویا را از افریقا داریم خرید میزنیم
  میخواستیم هیچ مسئله ای ما رو درگیر نکنه
  قطعا ما نیاز داریم به وکیل که ما رو همراهی کنه توی قرارداد که بتونیم قرار داد رو صحیح ببندیم
  این وسط کارخونه خریدار توی ایران از ما ضمانت نامه بانکی میخواد
  میگه من ۱۰۰ درصد مبلغ رو دپو میکنم به عنوان تضمین
  و ۳۰ درصد (بیعانه ) رو باید پرداخت کنیم به کارخونه آفریقا
  ما باید۳۰ درصد بیعانه رو ضمانت بدیم به خریدار
  خوب قطعا بندهایی که توی قرارداد میاد یکیش مدت زمان رسیدن بار به ایرانه یکیش بندمیزان خریده بند اخری هم آنالیز هست
  طبق انالیز SGSهست
  میخواستیم درزاشو با مشورت از شما ببندیم
  اول اینکه موقع بارگیری ما باید مطمئن شیم کالاها طبق همون انالیز هست که این تخصصی خودمون اوکی هستیم
  ولی اینکه بار برسه اینجا مشتری بگه این انالیز اون انالیز نیست و قرار داد رو فسخ کنه و ما از همه طرف ضرر میکنیم
  چطوری میتونیم درزاشو ببندیم

  یه سوال دیگه که داشتم اینکه مشتری PI میخواد
  مشتری خیلی قاطعانه از ما درخواست کرد که PI با اسم شرکت خودتون باشه ولی انالیز با سر برگ کارخونه باشه
  خوب ما میخوایم کارخونه رو معرفی نکنیم
  صحبتشون حرفه ای نبود
  اخه دلیلشون هم این بود که برای ثبت سفارش و تخصیص ارز انالیز حتما با سر برگ کارخونه فروشنده باید باشه
  خوب این حرفه ای نیست ما فروشنده رو به خریدارمعرفی کنیم سر ما بی کلاه میمونه
  سوال من اینکه ایا برای تخصیص ارز و ثبت سفارش نیاز هست انالیز به اسم کارخونه فروشنده باشه یا خیر ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

مشاوره رایگان مشاوره رایگان از طریق واتس اپ