مطالبه مهریه از شخص محجور

از شخص محجور چگونه مهریه مطالبه کنیم؟

فهرست مطالب

 محجور کیست؟

واژه محجور از ریشه حجر است که در اصطلاح فقه به معنی فقه می‌باشد. محجور به شخصی گفته می‌شود که انجام برخی امور قانونی در اموال و دارایی و همچنین برخی حقوق قانونی برای ایشان ممنوع می‌باشد. این ممنوعیت به این دلیل است که فرد محجور قادر به لحاظ منافع خویش نبوده و انجام معاملات موجب ضرر و زیان ایشان می‌گردد. لازم به ذکر است که افراد محجور به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • صغار
 • سفیه (غیررشید)
 • مجانین

برای مشاوره حقوقی با وکیل متخصص مهریه با شماره 09121574297 (دکتر عبدالمحمد) تماس بگیرید.

نحوه مطالبه مهریه از شخص محجور

 

 صغار

صغار یا صغیر به فردی گفته می‌شود که به سن قانونی بلوغ نرسیده‌اند. صغیر نیز به دو گروه صغیر ممیز (شخصی که بتواند خوب و بد را از یکدیگر تشخیص دهد) و صغیر غیرممیز تقسیم شده است. سن قانونی بلوغ برای دختران ۹ سال تمام قمری و برای پسران ۱۵ سال تمام قمری می‌باشد.

 

 سفیه

دسته دوم از محجورین افراد سفیه می‌باشند. سفیه یا غیررشید شخصی است که تصرفات عقلانی در دارایی و حقوق مالی خود ندارد. مصداق بارز سفیه، افرادی‌اند که توانایی تشخیص ضرر و منفعت خود را نداشته و به امور مادی نیز اعتنایی ندارند.

 

 مجانین

در ماده ۱۲۱۱ از قانون مدنی آمده است که جنون به هر اندازه‌ای که باشد باعث حجر شده و شخص مجنون قوه تعقل ندارد. این افراد از تصرف در اموال خود محروم یا ممنوع شده و امکان پرداختن به امور مالی خود را به‌صورت مستقل نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید‌ : مواردی که مهریه به زن تعلق نمی گیرد

تعیین مهریه محجورین بر عهده کیست؟

محجورین به سه دسته اصلی صغیر، سفیه و مجنون تقسیم می‌شوند که وجه اشتراک بین همه آن‌ها این است که از تصرفات مالی یا مادی در اموال خود ممنوع هستند؛ به‌طوری‌که نمی‌توانند تعهد مادی به کسی بدهند مگر در صورت رضایت ولی قهری ایشان. حال اگر فرد محجور قصد ازدواج داشته باشد، ازآنجاکه تعیین مهریه تکلیف و تعهدی مادی الزام‌آور است و زوج هر زمان که زوجه مهریه خود را مطالبه کند ملزم به پرداخت آن می‌باشد، پس نمی‌تواند به‌تنهایی مهریه تعیین نماید. پس چه کسی باید مهریه محجورین را تعیین کند؟ تعیین و مطالبه مهریه از شخص محجور از دسته‌های مختلف، متفاوت است که آن‌ها را به طور کامل شرح می‌دهیم:

بیشتر بخوانید‌ : بخشش مهریه بدون بازگشت

مهریه شخص صغیر

صغیر خود به دودسته صغیر ممیز و صغیر غیرممیز تقسیم می‌شود. در قانون آمده است که شخص صغیر غیرممیز اراده لازم برای ازدواج و تعیین مهریه را ندارد که در این صورت ولی قهری ایشان باید مهریه را تعیین کند. در مقابل افراد صغیر ممیز هستند که می‌توانند برخی اعمال حقوقی خود را انجام دهند. طبق قانون حداقل سن ازدواج برای پسران ۱۵ و برای دختران ۱۳ سال تعیین شده و ازآنجاکه به هنگام ازدواج دختران و پسران به سن بلوغ رسیده و دیگر صغیر نیستند، می‌توانند بدون اجازه ولی قهری مهریه را معین کنند. البته دختران درهرصورت برای ازدواج به اجازه ولی قهری (پدر و جد پدری) نیاز دارند.

بیشتر بخوانید‌ : مهریه دختر باکره

مهریه شخص سفیه

شخص سفیه می‌تواند بدون اجازه ولی قهری اقدام به ازدواج کند؛ اما ازآنجاکه ازدواج و عقد نکاح آثار مالی چون مهریه و نفقه در پی دارد، بنابراین سفیه نمی‌تواند بدون اجازه ولی قهری مستقلاً ازدواج کند.

 

شیوه مطالبه مهریه از شخص محجور

 

 مهریه شخص مجنون

ازآنجاکه افراد مجنون قوه عقل و درک ندارند، قادر به انجام اعمال حقوقی نیستند. برای ازدواج این افراد، پزشک باید نیاز به ازدواج آن‌ها را لازم دانسته و تایید کند؛ بنابراین افراد مجنون بدون اجازه ولی قهری قادر به تعیین مهریه نخواهند بود.

بیشتر بخوانید‌ : مدت زمان تامین خواسته مهریه

 مهریه محجورین به هنگام طلاق!

در مطالبه مهریه از شخص محجور، برای هر دسته از محجورین قوانین متفاوتی وجود دارد که به طور کامل آن‌ها را به شرح ذیل بررسی می‌کنیم:

 • مهریه صغیر: ازآنجاکه بر اساس شرع و قانون ازدواج دختری که کمتر از ۹ سال دارد، موضوعیت ندارد؛ بنابراین تعیین یا مطالبه مهریه از شخص محجور منتفی خواهد بود.
 • مهریه سفیه: در قانون کشور ما حکمی در مورد دریافت مهریه دختر سفیه نیامده که ایشان را از دریافت مهریه محروم کرده باشد. پس مهریه دختر سفیه از بین نرفته و باید پرداخت گردد. البته ولی قهری یا قیم باید اقدامات قانونی لازمه را برای دختران غیررشید و زیر ۱۸ سال انجام دهد.
 • مهریه مجنون: در صورت مجنون بودن زوجه نیز مهریه به قوت خود باقی‌مانده و باید توسط مرد پرداخت شود. در صورت محجور بودن مرد، مرد موظف است مهریه تعیین شده برای زوجه را به ایشان بپردازد.

 

تکلیف مهریه محجورین بعد از فوت

اگر زن محجور باشد، بعد از فوت ایشان مهریه به قوت خود باقی خواهد ماند و بعد از فوت زن محجور ورثه ایشان می‌توانند مهریه ایشان را مطالبه نمایند. حال اگر مرد محجور بوده و فوت کند، زوجه با ارائه دادخواست مربوطه می‌تواند مهریه خود را از ما ترکه ایشان مطالبه نماید.

بیشتر بخوانید‌ : مشاوره با وکیل آنلاین مهریه

 حالات مختلف مهریه محجورین در صورت فسخ نکاح

 1. یکی از شرایط فسخ نکاح توسط زن که در قانون مدنی آمده است مجنون بودن زوج می‌باشد. البته باید گفت که سفیه بودن دلیل موجهی جهت فسخ نکاح نیست. در ماده ۱۱۲۱ از قانون مدنی آمده است که جنون هر یک از طرفین ازدواج برای طرف مقابل حق فسخ نکاح ایجاد می‌کند.
 2. اگر مرد مجنون بوده و نزدیکی بین زوجین اتفاق نیفتاده باشد، زوجه نمی‌تواند مهریه‌ای دریافت کند.
 3. اگر جنون بعد از نزدیکی بین زوجین باشد، مهریه به زوجه تعلق‌گرفته و ایشان می‌تواند نسبت به مطالبه و دریافت مهریه اقدام نماید.
 4. اگر مرد بدون اطلاع از مجنون بودن زن با ایشان ازدواج کند می‌تواند نسبت به فسخ نکاح با زن مجنون اقدام نماید. حال اگر نزدیکی میان آن‌ها اتفاق افتاده باشد، مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.
 5. اگر زن بعد از ازدواج با مرد مجنون شود، زوج حق فسخ نکاح نداشته و تنها می‌تواند زن را طلاق دهد. در مورد مهریه نیز در صورت نزدیکی میان زوجین، مهریه به ایشان تعلق می‌گیرد.

 

 آنچه در مقاله از شخص محجور چگونه مهریه مطالبه کنیم خواندیم:

محجور شخصی است که انجام برخی امور قانونی در اموال و دارایی و همچنین برخی حقوق قانونی برای ایشان ممنوع می‌باشد. محجورین به سه دسته صغیر، سفیه و مجانین تقسیم می‌شود که شرایط مطالبه مهریه از شخص محجور در هر کدام از دسته‌های گفته شده متفاوت است. ما در این مقاله شرایط مختلف آن را بررسی کرده و شرح داده‌ایم. در صورت هرگونه ابهام و سؤال می‌توانید با گروه حقوقی دکتر رضا عبدالمحمد مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید‌ : مطالبه مهریه بعد از تقسیم ترکه

سؤالات متداول

 انواع محجور را نام ببرید.

محجور به سه دسته اشخاص صغیر، سفیه و مجنون تقسیم می‌شود.

 

مهریه محجور توسط چه کسی تعیین می‌گردد؟

شخص غیررشید می‌تواند مهریه را تعیین کند؛ اما ولی قهری ایشان در صورت نیاز می‌تواند نسبت به تنفیذ یا رد آن اقدام نماید. برای افراد مجنون امکان تعیین مهریه وجود نداشته و تعیین مهریه باید توسط ولی قهری یا قیم معین شود.

 

پرداخت نفقه همسر و فرزندان توسط پدرشوهر یا جد پدری به چه صورت است؟

پدرشوهر وظیفه‌ای در قبال پرداخت نفقه همسر نداشته؛ اما نفقه فرزندان در صورت تمکن مالی کافی بر عهده جد پدری می‌باشد.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =