ابطال مزایده و توقف عملیات مزایده

ابطال مزایده و توقف عملیات مزایده

مزایده چیست؟

مزایده شکل خاصی از فروش اموال است که از میزان ارزیابی اموال توسط کارشناس شروع و به بالاترین قیمت پیشنهادی واگذار خواهد شد.
دعوی ابطال مزایده ثبتی توسط هر شخصی که نسبت به اجرای مزایده ثبتی اعتراض داشته باشد قابل طرح می باشد. در صورت قبول این اعتراض می تواند منجر به ابطال مزایده ثبتی شود. در این مطلب تلاش بر این است که شما را آشنا به موارد اعتراض به عملیات مزایده ثبتی و ابطال مزایده ثبتی، موارد توقف عملیات مزایده، عملیات مزایده و ابطال آن، مرجع صالحی که دعوی مذکور باید به آن ارجاع داده شود، ولی پیش از شروع بحث بهتر است با معنای مزایده و شروط انجام مزایده از طریق ثبت نام آشنا شوید.

 

شکایت از عملیات اجرایی و نحوه رسیدگی به شکایات

نحوه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا به استناد ماده 169 آیین نامه و نحوه رسیدگی به شکایات از عملیات اجرایی مصوب 1387/6/11:

پس از صدور اجرائیه عملیات اجرایی آغاز می شود و هر شخصی شکایتی از عملیات اجرائی داشته باشد (اعم از طرفین دعوی یا شخص ثالث) می تواند با ذکر دلایل به رئیس ثبت محل شکایت خود را تسلیم کند. او موظف است به اسناد استنادی سریعا رسیدگی و حکم صادر نماید. نظر سردفتر به اطلاع ذینفعان می رسد و در صورت اعتراض نسبت به نظر او می توانند ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ به هیأت نظارت یا ثبت محل شکایت کنند. لذا رئیس اداره ثبت قبل از تنظیم سند و امضاء صورت جلسه مزایده یا تسلیم اموال در صورتی که اجرا را خلاف قانون تشخیص دهد به تجدید اجرا رای می دهد و طرفین می توانند به هیئت نظارت آن اعتراض کنند. پس از تنظیم و امضای صورت جلسه مجمع مزایده، شکایت عملیات اجرایی مزایده از هیچکس پذیرفته نخواهد شد. (مواد 169 و 172 آیین نامه اجرایی مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا)
 از آنجایی که مزایده یک فرآیند قانونی است، بنابراین در صورت عدم احراز شرایط قانونی و وجود خللی در برگزاری و اجرای آن، می توان تقاضای ابطال آن را کرد.
اعتراضات و شکایات برای عملیات مزایده مانع از عملیات اجرایی نبوده بجز اینکه رای قطعی مبنی بر ابطال مزایده صادر شود. در این صورت عملیات مزایده لغو شده، تمدید خواهد شد.

 

توقف عملیات مزایده

موارد توقف عملیات مزایده مطابق ماده 143 آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا فقط در موارد زیر قابل توقف است:

  1. دریافت قرار توقف یا دستور یا حکم موقت عملیات اجرایی.
  2. اعتراض به نظر سردفتر تا صدور هیأت نظارت.
  3. تصمیم هیأت نظارت یا شورای عالی ثبت بر ابطال عملیات اجرایی.
  4. تمامی مطالبات بستانکار پرداخت و پرداخت حقوق اجرایی.

 

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

مشاوره رایگان مشاوره رایگان از طریق واتس اپ