اختلاس

چکیده مطلب : اختلاس یکی از جرایم مهم در جامعه است که با دزدی، خیانت در امانت و کلاهبرداری متفاوت است. این جرم به معنای سرقت یا سوء استفاده از پول و اموال توسط افراد مسئول در نهادها و سازمان‌های دولتی است. قانونگذار جرم اختلاس و مجازات آن را در قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری تعریف کرده است. برای تحقق جرم اختلاس سه عنصر مادی، معنوی و قانونی لازم است. به گفته دکتر عبدالمحمد، وکیل مجرب، بر اساس ماده 5 این قانون، اختلاس زمانی محقق می‌شود که کارکنان ادارات، سازمان‌ها، شهرداری‌ها، شرکت‌های دولتی و سایر نهادهای وابسته به دولت یا نهادهای انقلابی، اموالی مانند وجوه، حواله‌ها، سهام، اوراق بهادار و سایر دارایی‌های متعلق به این سازمان‌ها یا افراد تحت مسئولیت خود را به نفع خود یا دیگری تصرف کنند. برای ارتکاب جرم اختلاس، مرتکب باید کارمند دولت باشد و قصد ارتکاب فعل خود را داشته باشد.
اختلاس
آنچه خواهید خواند :

اختلاس چیست؟

یکی از جرایم مهم جامعه اختلاس است، در واقع اختلاس با دزدی و خیانت در امانت و کلاهبرداری متفاوت می باشد. اختلاس در لغت به معنای سرقت پول از یک نهاد یا سازمان دولتی، سرقت، سرقت و سوء استفاده از پول توسط شخص مسئول است. قانونگذار جرم اختلاس و مجازات آن را در قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری تعریف کرده است. برای ارتکاب جرم اختلاس باید سه عنصر مادی، معنوی و قانونی وجود داشته باشد. در این مقاله به بررسی جرم اختلاس و شرایط ارتکاب جرم اختلاس می پردازیم.

 

جرم اختلاس چیست ؟

لازم به ذکر است بر اساس مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری در ماده 5 تشدید به شرح زیر است:

هر یک از کارکنان شوراها، شهرداری ها، ادارات، سازمان ها، مؤسسات و شرکتهای دولتی یا وابسته به دولت یا مؤسساتی که با کمک مستمر دولت ومؤسسات انقلابی و دیوان محاسبات کشور و دارندگان پایگاه قضایی و عموما اداره می شوند، کارگزاران خدمات عمومی اعم از رسمی یا غیر رسمی و قوای سه گانه و نیز نیروهای مسلح، حواله یا سهام یا وجوه یا مطالبات یا اسناد و اوراق بهادار یا سایر اموال متعلق به هر یک از سازمان های فوق یا سازمان یا شخص یا اشخاص فوق الذکر، وظیفه ای در سازمان و … دارند  تصرف به نفع خود یا دیگری در مالی که به آنها سپرده می شود مختلس یا اختلاسگر محسوب می شوند.

 

تحقق جرم اختلاس

شرایط تحقق جرم اختلاس موارد و شرایطی که منجر به جرم اختلاس می شود به شرح زیر است: اختلاس باید توسط کارمند دولت اعم از کارمندان شرکت ها، ادارات، سازمان ها، شوراها، شهرداری ها، مؤسسات، شرکت های دولتی و … انجام شود. برای ارتکاب جرم اختلاس باید دارایی دولت باشد. به عنوان مثال: اوراق بهادار، حواله ها، وجوه، مطالبات و سهام و غیره. مرتکب جرم اختلاس باید قصد ارتکاب فعل خود را داشته باشد (سوء نیت). لازم به یادآوری است که برای این جرم مثل دیگر جرم ها باید عنصر مادی، معنوی و قانونی وجود داشته باشد.

 

متن بالا رو به صورت خلاصه بهم بده.
این خلاصه به عنوان پاراپرگراف اول مقاله : اختلاس
این خلاصه باید بین 100 تا 200 کلمه باشد و کاربر پس از مطالعه جواب اولیه خود را در صفحه بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − نوزده =