آنچه خواهید خوند :

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده

VAT یا همان مالیات بر ارزش افزوده ،مالیاتی میباشد که به وسیله دولت وضع شده و از فعالان کسب و کار (منظور افراد حقوقی و حقیقی ) از مرحله تولید تا پخش گرفته می شود.زمانی که یک کالا مانند کفش تولید می شود تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد خدمات زیادی بر روی آن انجام می شود که می بایست مالیات آن به صورت جداگانه پرداخت شود.مالیات بر ارزش افزوده به سه گروه مصرفی ، درآمدی و تولیدی تقسیم بندی می شود و مشمولان ، می بایست نسبت به پرداختمالیاتعوارض در زمان معین شده اقدام کنند تا جریمه نشوند. تولیدی
 درآمدی
مصرف
یک باور غلط در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد که این نوع از مالیات فقط مختص مصرف کنندگان می باشد.در صورتی که تولیدکنندگان نیز می بایست مالیات پرداخت کنند و تنها تفاوت در این میباشد که مالیات بر ارزش افزوده ای در زمان خرید به فروشنده داده می شود و زمان فروش به مصرف کننده ، گرفته اند می بایست مالیات را پرداخت کنند.البته اگر شما تولید کننده محصولیخاص یا در منطقه های ویژه اقتصادی حضور دارید ، از پرداخت این نوع مالیت معاف خواهید بود.البته باید مصرف کنندگان نیز در همان منطقه باشند.
نحوه اخذ مالیات در کشور رو به پیشرفت و در حال الکترونیکی شدن می باشد ، پیش بینی می شود در سال های آینده اداره های مالیاتی در رابطه با صادر کردن اظهارنامه الکترونیکی برای مودیان اقدام کند و در این صورت نیاز به خود اظهاری مالیاتی نمی باشد.مکانیزه شدن صندوق های فروش ، یک نمونه برای این مسیر می باشد.
به طور کلی اگر اقتصاد به روز باشد ، په شخص حقوقی یا حقیقی اگرمصرف بیشتری دارد به نسبت می بایست مالیات بیش تری نیز پرداخت کند و شخصی تولید بیشتری دارد بلعکس ، مالیات کمتری پرداخت کند. این اقتصاد در جهت توسعه بوده و ایران که در عصر اقتصاد مفاومتی قرار دارد باید در این راه قدم بگذارد. با شفاف سازی سیاست های مالیاتی و افزودن فناوری به زیر ساخت ها. در قانون تجارت ایران ارزش افزوده (Value Added) ،دارای تعریف مشخصی می باشد. بر اساس بند سوم قانون مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالا یا خدمت عرضه شده با ارزش محصول یا خدمات خریداری شده در یک محدوده زمانی معین ، ارزش افزوده می باشد. در واقع ارزش افزوده یک مالیات بر مصرف است و در اکثر کشور های دنیا اجرا می شود.مالیات بر ارزش افزوده را باید هر واسطه ای در کسب و کار و یا فروش کالا و خدمات ، از مشتری یا خریدار دریافت کند و به حساب سازمان امور مایاتی کشور پرداخت کند.
ارزش افزوده مالیاتی می باشد که خریدار یا مشتری بایستی آن را پرداخت کند.به عنوان نمونه شما یک پیمانکار وزارت راه و شهرسازی ایران می باشید و در پروژه و امور تعریض بزرگراه ها فعالیت می کنید.صورت وضعیت شما به هر میزانی که باشد ،زمانی که به تایید دستگاه عالی نظارت و نماینده کارفرما رسید ، پس از ارائه به واحد حسابداری در رابطه با کم شدن کسورات قانونی ، بخشی نیز به عنوان ارزش افزوده دارد که می بایست برای شما واریز تا شما نیز به حساب دولت پرداخت کنید.در این مثال خریدار یا مشتری کالا و محصول شما ، وزارت راه و شهر سازی بوده که شما موظف به معین کردن مالیات بر ارزش افزوده و سپس به حساب کشور واریز کنید.در واقع تمامی کالا و خدماتی که در ازای دریافت هزینه ای ارائه می شوند ، شامل مالیات بر ارزش افزوده هستند. بر اساس قانون ،مالیات بر ارزش افزوده باید طی مدت 90 روز پرداخت بشود البته میتوان15روز فرجه گرفت.باید توجه داشت که اشخاص مشمول مالیات بر ارزش افزوده می بایست اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را از راه بارگذاری در سامانه مربوطه ارائه کرده و هزینه آن را پرداخت کنند تا مجبور به پرداخت هزینه جریمه دیرکرد نشوند. طبق قانون، مالیات بر ارزش افزوده می بایست هر ۹۰ روز یک بار (البته با فرجه ۱۵ روزه) پرداخت شود. مشمولان قانون مالیات بر ارزش افزوده موظف هستند تا اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را از طریق سامانه مربوطه ارائه کردهو مبلغ آن را واریز کنند تا مشمول جریمه دیرکرد پرداخت نشوند.
بهتر است برای اطلاع دقیق تر در این باره مقاله اظهار نامه مالیاتی را مطالعه کنید اظهارنامه مالیاتی طبق مواردی که گفته شد ممکن است بعضی اوقات به اشتباه به کالا یا محصولی مالیات تعلق گرفته باشد و یا در بررسی و میزان آن نیز اشتباهی رخ داده باشد در نتیجه بهتر است در این موارد از یک وکیل کارشناس در زمینه مالیات بر ارزش افزوده کمک بگیرید ، همچنین میتوانید از یک وکیل متخصص ثبتی یاوکیل ثبتی کمک بگیرید .یک وکیل مالیات بر ارزش افزوده میتواندبا بهترین مشاوره ها و به بهترین نحو در کمترین زمان ممکن از ضرر و زیان های مالی بسیار زیاد ناشی از محسابه مالیات جلوگیری به عمل آورد و حق موکل مربوطه را حفظ بکند.
گروه حقوقیرضا عبدالمحمد میتواند بهترین راه کار ها و تصمیمات را به شما پیشنهاد دهد،حتما برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید. روش پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به شکل خود اظهاری در اظهارنامه مالیاتی می باشد که به وسیله صاحبان کسب و کار و مشاغل می باشد پرداخت بشود.مثل دیگر فرایند های اقتصادی شامل معایب و محاسنی برای پرداخت کنندگان است.یکی از مزایای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده این میباشد که در رابطه با مشاغلی که تحت پوشش مالیاتی قرار گرفتن آن ها مشکل است ، میتواند اجرا بشود و جلوگیری کند از فرار های مالیاتی. نکته قابل توجه دیگر مالیات بر ارزش افزوده به صورت قابل توجهی درآمد دولت را افزایش می دهد.استقاده از روش های پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به نظام مالیاتی هر کشور کمک می کند که از سرعت و دقت بسیار بیشتری برخوردار بشود ولی اگر کنترل های مخصوص برای دریافت و پرداخت آن صورت نگیرد این مورد از مالیات میتواند یک دلیل عمده برای افزایش تورم باشد زیرامالیات بر ارزش افزوده هزینه و ارزش تمام شده فروش در تمامی مرحله های تولید تا مصرف را افزایش میدهد.

آیا ماشین آلات خطوط تولید کارخانه ها و به صورت کلی تجهیزات مورد استفاده در امر کسب و کار مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌گردد؟

ماشین¬آلات و تجهیزات مورد استفاده در کسب و کار مشمول مالیات ارزش افزوده نمی شوند و اصولا مالیات پرداختی توسط مؤدیان ثبت نام شده بابت انواع نهاده¬‌ها از جمله ماشین آلات خطوط تولید کارخانجات و دیگر تجهیزات که به جهت فعالیت اقتصادی مورد استفاده قرار گرفته‌¬اند، از مالیات¬‌های وصول شده به وسیله آن‌ها در اولین دوره مالیاتی با ارائه اظهارنامه ارزش افزوده و درخواست مودیان قابل استرداد می باشد.
آیا تکالیف عملیاتی نظام مالیات ارزش افزوده به سادگی توسط مودیان این نظام مالیاتی قابل اجرا خواهد بود و آیا نیازی به تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده هست؟ مودیان با فرآیند دشواری روبرو نیستند بلکه مودیان مالیات بر ارزش افزوده کافی می باشد در زمان فروش کالاها و عرضه خدمات، صورتحساب را صادر و علاوه بر بهای کالاها و خدمات عرضه شده مالیات بر ارزش افزوده را محاسبه و از طرف دیگر معامله اخذ نمایند، علاوه برنگهداری اطلاعات و اسناد و مدارک خرید و فروش خود همانگونه که در گذشته هم این کار را انجام می¬دادند صورت مالیات¬های پرداختی در زمان خرید و دریافتی در زمان فروش را نگهداری نمایند و با تکمیل اظهارنامه ساده فصلی، تسویه حساب نمایند. مالیات بر ارزش افزوده در فعالیت های اقتثادی مختلف ، روش محاسبه به خصوصی دارد.هر گروه از کسب و کار دارای روش محاسبه مالیات بر ارزش افزوده جداگانه ای میباشد و با یکدیگر تفاوت دارند. به صورت کلی مالیات بر ارزش افزوده به چهار فصل عنوان میشود :
 حساب عوارض خرید کالا یا خدمات
 حساب مالیات بر ارزش افزوده خریدکالا یا خدمات
 حساب مالیات بر ارزش افزوده فروش کالا یا خدمات
 حساب عوارض فروش کالا یا خدمات
هزینه مالیات بر ارزش افزوده می بایست طبق ارزش محصول با خدماتی که در صورت حساب آن درج می شود پرداخت شود.در صورت وجود نداشتن مدارکی که نشان دهنده ارزش واقعی این کالا باشند ، مالیات آن بر اساس بهای روز تعیین و محاسبه خواهد شد. روش محاسبه انلاین مالیات خیلی راحت و سریع بوده و با محاسبه انلاین مالیات بر ارزش افزوده می توان از مشکلات و اشتباهاتی که احتمال دارد به هنگام محاسبه رخ دهد، جلوگیری به عمل آورد.
همچنین خوب است توجه داشته باشید کهاستفاده از محاسبه انلاین مالیات بر ارزش افزوده هیچ محدودیت زمانی نداشته و به طور شبانه روز قابل استفاده می باشد.
فرمول محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در نرم افزار اکسل برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در نرم افزار اکسل از فرمول محاسبه ارزش افزوده استفاده می شود که در پایین برای شما عزیزان قرارداده ایم:
=A3 × %18
=C3 ÷ 118 × %18
=C3 – B3
=A3 × %118

مدت زمان تسلیم و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده هر سه ماه یا در پایان هر فصل به مدت 15 روز به مالکان مشاغل و کسب و کار ها مهلت داده می شود تا با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افزوده، ابتدا به تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده و سپس پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در طی دو فیش مالیات به نرخ 6% و عوارض به نرخ 3% بپردازند.اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که در فصل زمستان به دلیل تعطیلات عید نوروز، به مدت 30 روز یعنی تا پایان فروردین ماه مهلت وجود خواهد داشت. ⇐09121574297
⇐09121574297
[accordion] [accordion-item title=”واردات و صادارت و مالیات بر ارزش افزوده”] صادرات یا فروش کالا و خدمات به خارج کشور شامل مالیات بر ارزش افزوده نمی شود .بلعکس در صورت ورود کالا یا خدمات به شکل قانونی به کشور، مالیات بر ارزش افزوده از آن کسر و پس از آن اجازه خارج شدن آن از گمرک صادر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 3 =