دعوای ابطال اوراق مشارکت

اوراق مشارکت به چه معنی میباشد؟

بر اساس ماده 2 قانون انتشار اوراق مشارکت، اوراق مشارکت عبارت است از سرمایه گذاری در اوراق بهادار با نام یا بی نام که این قانون را به قیمت اسمی مشخص می کند که برای مدت معینی منتشر می شود و به قصد مشارکت در طرح های موضوع سرمایه گذاری می شود. به ماده (1)دارد هستند.
موضوع اسناد تجاری به دلیل افزایش ویژگی ها و فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری حائز اهمیت بوده و نکات حقوقی زیادی را در بر می گیرد. سوالی که در اینجا ممکن است مطرح شود این است که آیا سرمایه گذاری یعنی اوراق مشارکت جزو اسناد تجاری محسوب می شود؟ و آیا قانونگذار آن را بر اساس قانون تجارت قرار داده است؟
برای دیدن سرنوشت این پرونده و سوالات بالا با ما در این مطلب همراه باشید. همچنین بر اساس ماده 1 قانون آیین نامه اجرایی نحوه انتشار اوراق مشارکت، این اوراق (مشارکت)، اوراق بهادار با نام یا بی نام که به وسیله قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به قیمت اسمی برای مدت معین است. و بخشی از منابع مالی را تامین کند.  منبع مالی مورد نیاز طرح های عمرانی-انتفاعی دولتی در قوانین بودجه سنواتی کشور و یا تامین منابع مالی لازم برای تهیه طرح های مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت های دولتی، شهرداری هاو موسسات عام المنفعه و موسسات عمومی غیردولتی و شرکت‌های تعاونی تولید و شرکت های سهامی عمومی و خصوصی و شرکت های وابسته دستگاه آنها ، شرکت ها و سرمایه گذارانی که قصد مشارکت در اجرای پروژه های ارائه شده از طریق عرضه عمومی را دارند، منتشر و سرمایه گذاری می کند.
همچنین خرید و فروش این اوراق به صورت مستقیم یا از طریق بورس مجاز است. ‌
همانطور که خواندیم اوراق مشارکت توسط دستگاه ها و شرکت های ذکر شده در مطالب فوق عرضه می شود و هدف اصلی آن تامین مالی و افزایش سرمایه است و از طرفی خریداران این اوراق از سود آن بهره مند می شوند. در واقع، خریداران معمولاً این اوراق را در یک بازه زمانی مشخص، معمولاً یک یا دو سال خریداری می‌کنند و در فواصل زمانی، معمولاً سه ماهه، سود آن به خریداران پرداخت می‌شود و در تاریخ انقضا یا سررسید اوراق، اصل پول به آنها پرداخت می شود.

سوالاتی در مورد اوراق قرضه و اسناد تجاری دارید؟

اسناد تجاری امروزه یکی از موضوعات مهم در جهان است که به دلیل پیچیدگی آن، آگاهی از نکات آن حائز اهمیت است. ما در دفتر گروه وکالت رضا عبدالمحمد می توانیم به شما کمک کنیم تا اسناد تجاری خود را بهتر صادر کنید و خطرات ناشی از آن را کاهش دهید و اگر درگیر چنین دعویی هستید، آن را در سامانه تخصصی دعاوی مطرح کنید تا ما بتوانند شما را به درستی راهنمایی کنیم.

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + سیزده =