استرداد وجوه اضافی از باب بازپرداخت وام

بازپرداخت مازاد دریافتی و پرداختی از بانک ها

یکی از مهم ترین مسائل در سود بانکی برای مشتریان، بازپرداخت مازاد دریافتی و پرداختی از بانک ها است. زمانی که مشتری با بانک مورد نظر خود قرارداد منعقد می کند، طبق قرارداد امضا شده، باید در مدت معینی طبق قرارداد، تسهیلات را به بانک برگرداند. در صورتی که فرد قادر به پرداخت سود تسهیلات در مدت تعیین شده نباشد، مفاد قرارداد را نقض کرده و بانک مجاز به دریافت سود و حداقل خسارت تاخیر و پرداخت نیست. در این مقاله به طور کامل درخواست مفید در مورد استرداد اضافه پرداختی های دریافتی و پرداختی از بانک ها را توضیح داده ایم. اگر می خواهید درباره تعهد بانک به بازپرداخت بیشتر بدانید، در انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید : وکیل بانکی

 

همانطور که گفته شد، زمانی که مشتری برای دریافت تسهیلات با بانک قرارداد می بندد، باید در بازه زمانی مشخصی که معمولا بین 12 تا 36 ماه است، اصل و سود تسهیلات را به بانک برگرداند. برخی از مشتریان بانک به دلیل عدم امکان بازپرداخت بدهی خود در مدت مقرر به تعهدات خود عمل نمی کنند و مفاد قرارداد را زیر پا می گذارند. در حال حاضر بانک مجاز به دریافت سود و خسارت تاخیر نیست. در اینجا شورای نگهبان به بانک ها توصیه کرده است که بعد از اتمام قرارداد می توان وجه التزام را دریافت نمود. در اینجا مقدار وجه التزام قابل بحث می باشد. بخشنامه ای در 88 ابلاغ شده که بر اساس آن بانک ها می توانند به صورت مرحله به مرحله وجه التزام را از مشتریان خود دریافت کنند. قبل از این بخشنامه بانک ها می توانستند نرخ سود قرارداد را مطابق با نرخ مندرج در قرارداد دریافت کنند که به آن سود پس از رسیدن می گویند. همچنین علاوه بر سود پس از رسید، 6 تا 10 یا تا 14 درصد جریمه تدریجی را نیز به آن اضافه کردند.

 

بیشتر بخوانید : ابطال قراردادهای بانکی

 

الزام بانک به استرداد وجه

بانک مرکزی در بخشنامه ای تمامی بانک ها را موظف کرده قراردادهایی را که شامل وجه التزام مرحله به مرحله یا پلکانی نبوده است و بانک ها مبالغی بیش از تعهد قانونی از مشتریان خود دریافت کرده، به مشتریان بازگردانند. بانک مرکزی بانک ها را موظف کرده است علاوه بر اصلاح محاسبات و عودت مبالغ اضافی به مشتریان بانک ها، عملکرد خود را به بانک مرکزی اطلاع دهند.

بیشتر بخوانید :وکیل چک

 

شیوه استرداد وجه واریزی از طریق فیش بانکی

در ماده 265 از قانون مدنی در رابطه با استرداد وجه واریزی از طریق فیش بانکی اینگونه آمده است که اگر فردی مالی را به کسی بدهد ظاهر در عدم تبرع است به همین منظور نیز اگر فردی چیزی را به شخص دیگری بدهد و از ایشان مقروض نباشد، هر زمان که بخواهد می تواند ان را استرداد نماید. پس با توجه به این ماده می توان مبالغی را که از طریق دستگاه عابر بانک به حساب شخص دیگری واریز شده را با استفاده از فیش بانکی استرداد نمود.

حال اگر واریز مبلغی به حساب شخصی به دلیل پرداخت بدهی شما باشد، دیگر نمی توان مبلغ واریز شده را استرداد نمود. اما در صورتی که شما برای اموری مانند قرض دادن پول به دیگری، به حساب ایشان مبلغی را واریز نمایید هرچند که این توافقات شما شفاهی بصورت باشد اما پس از دریافت پول به موارد توافق شده عمل نشود شخص می تواند مبلغ واریز شده را مطالبه نماید.

گاهی ممکن است مبلغی را اشتباها به حساب شخص دیگری واریز نمایید. در این شرایط می توان نسبت به طرح دادخواست استرداد وجوه واریزی به طرفیت شخصی که پول به حساب ایشان واریز شده اقدام کرد. مدارکی که برای طرح این دادخواست نیاز است فیش بانکی یا مدارک مربوط به اثبات انتقال وجه می باشند.

اگر به هنگام واریز مبلغی به حساب شخصی، یک قرارداد کتبی بین آن ها وجود داشته باشد که مبنی بر آن در ازای توافقی بین طرفین مبلغی پرداخت شود، در این حالت فردی که مبلغ را واریز کرده باید در دادگاه حقوقی دعوایی با عنوان الزام خوانده به ایفای تعهد ناشی از قرارداد مطرح نماید.

توجه به نکات بالا حائز اهمیت است زیرا اگر بدون رعایت موارد ذکر شده دادخواست استرداد مبلغ واریزی مطرح شود، دعوای مذکور رد شده و نتیجه رضایت بخشی نخواهد داشت.

 

پس همان طور که گفتیم اگر پولی بدون هیچگونه قرارداد مبنی بر واریز مبلغ بابت موضوعی به حساب فردی واریز شده باشد، در این حالت فردی که پول را به حساب دیگری واریز کرده با ارائه اسناد و مدارک می توان آن را در دادگاه مربوطه به اثبات رساند.

نکته مهمی که در این مواقع باید در نظر داشته باشید این است که اگر قصد دارید به صورت نقدی مبلغی را به فردی بدهید بهتر است در حضور دو شاهد مبلغ مورد نظر را داده و حتما نیز از ایشان رسید دریافت کنید. در شرایط ذکر شده در صورت بروز هرگونه مشکل دیگر شما در استرداد مبلغ پرداختی با ضرر و زیان مواجه نخواهید شد.

استرداد مازاد پرداختی از صندوق قرض الحسنه

استرداد مازاد پرداختی از صندوق قرض الحسنه در واقع زمانی است که بانک ها مبالغ اقساط قرض الحسنه ای را که سررسید شده اند از حساب گیرندگان تسهیلات یا ضامن های حساب در بازه زمانی مصوبه شورای پول و اعتبار برداشت کرده باشند، باید ان را مجددا با صاحب حساب استرداد نمایند.

برداشت های متفاوت و ناصحیحی که از بستری شمول مصوبه در خصوص دریافت کنندگان تسهیلات قرض الحسنه انجام شده است باید طبق مصوبه استرداد مازاد پرداختی از صندوق قرض الحسنه، مسترد نمایند.

برخی مردم در رابطه با اینکه چرا برداشت های متفاوتی از حساب دریافت کنندگان تسهیلات قرض الحسنه انجام شده شکایت کرده اند؛ در این حالت این افراد می توانند از مزایای بخشنامه استرداد مازاد پرداختی از صندوق قرض الحسنه بهره برده و وجهی را که از حساب ایشان برداشت شده را دریافت کنند.

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =

مشاوره رایگان مشاوره رایگان از طریق واتس اپ