آنچه خواهید خوند :

دعاوی اپارتمان نشینی

دعاوی اپارتمان نشینی

مشاوره حقوقی در دعاوی آپارتمان نشینی

از مواردی که قانون گذار کشورمان به آن توجه ویژه ای دارد حفظ حریم خصوصی افراد  و حریم شخصیشان می باشد. به همین منظور نیز با تدوین قانون تملک آپارتمان ها و ایجاد خدماتی مانند مشاوره حقوقی دعاوی آپارتمان نشینی، سعی در جلوگیری از محرومیت هر چه بیشتر از حقوق مالکیت آپارتمان ها داشته تا حقوق افراد در آپارتمان ها پایمال نشود.

 

گروه حقوقی رضا عبد المحمد آماده مشاوره به شما عزیزان در زمینه های ملکی و دعاوی آپارتمان نشینی خواهد بود.

 

تاریخچه آپارتمان نشینی

با ترویج فرهنگ شهرنشینی و مهاجرت بسیاری از روستاییان به مراکز استان ها و شهرستان ها، جمعیت به تدریج افزایش یافت و همین امر باعث شد تا فعالان ساختمانی به فکر ساختن خانه هایی باشند که افراد بیشتری در آن زندگی کنند و از مزایای شهرنشینی نیز بهره مند شوند. خانه هایی که دیگر شبیه خانه های قدیمی حیاط دار نبودند و چندین واحد در یک ساختمان قرار داشتند، این ساختمان ها آپارتمان نامیده می شوند.

 

دعاوی آپارتمان نشینی

مشکلاتی که با همسایگانی که فاقد فرهنگ شهرنشینی و آپارتمان نشینی هستند، به وجود می آید دعوای آپارتمان نشینی می باشند. این دعاوی می تواند مشکلات عدم رعایت نظافت ساختمان عمومی، دعاوی بر سر ملک مشاع پارک در پارکینگ، هرگونه مزاحمت و سروصدا، عدم پرداخت هزینه ماهیانه و هزاران مورد دیگر باشد.

 

معایب آپارتمان نشینی

یکی از ویژگی های منفی آپارتمان نشینی که بتوان به آن اشاره کرد، نزدیک بودن افراد به یکدیگر است. به همین دلیل رعایت مرزهای روابط در چنین مواقعی کمی دشوارتر از مواقع دیگر است. البته امروزه دیگر آپارتمان ها فقط مختص شهرنشینان نیست و بسیاری از روستائیان و ساکنان شهرها نیز به آپارتمان نشینی روی آورده و روز به روز بر تعداد مجتمع های مسکونی افزوده می شود. این موضوع اهمیت رعایت قانون را دو چندان می کند، چرا که با افزایش این ساختمان ها امکان طرح دعاوی و مشکلات مختلف مردم نیز افزایش می یابد.

 

گروه حقوقی رضاعبدالمحمد در تمامی دعاوی اپارتمان نشینی و ملکی با بهترین وکیل ملکی همراه شما خواهد بود.

 

مطالب مرتبط با دعاوی اپارتمان نشینی:

۱- اخذ پایان کار
۲- فروش ملک مشاع

 

نقش مشاوره حقوقی دعاوی آپارتمان در تشخیص انواع مشکلات آپارتمان چیست؟

به طور کلی ممکن است همه افراد آپارتمان نشین حداقل سالی یک بار با همسایه های خود اختلاف داشته باشند که دلیل اصلی آن عدم آگاهی مردم از قوانین آپارتمان نشینی است. افراد می توانند بدون محدودیت زمانی و مکانی از مزایای مشاوره حقوقی دعاوی آپارتمانی بهره مند شوند و با کمک مکالمه تلفنی با گروه وکالت رضا عبدالمحمد به تنظیم جلسه ای برای مشاوره حقوقی در کمترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکلات حقوقی همسایگان آپارتمان اقدام کنند.

 

هرکس آپارتمانی را خریداری کند، مطابق ماده 10 قانون تملک آپارتمان ، به نسبت مساحت قسمت اختصاصی خریداری شده، در زمینی که ساختمان در آن ساخته شده یا به ساختمان اختصاص داده شده، سهم مشاعی دارد. مگر اینکه مالکیت زمین به دلیل خالصه بودن، وقف و یا به اسباب دیگری متعلق به غیر باشد که در این صورت باید به همان نسبت هزینه های مربوط به حفاظت از اموال و جلوگیری از تخریب و مدیریت و استفاده از اموال و قطعات مشاع و به طور کلی هزینه هایی که دارد پرداخت شود. به طور کلی در مخارجی که یک جنبه مشترک یا با توجه به ماهیت ساختمان و یا امکانات آن، لازم است با هم انجام شود که متناسب با سهم هر مالک است، باید به ترتیب ذکر شده، در آیین نامه پرداخت شوند حتی اگر مالک از پرداخت هزینه ها خودداری نماید.

 

دعوای الزام به جبران خسارت به آپارتمان
 • نظر اکثریت
  با در نظر داشتن این موضوع که در دادخواست الزام به جبران خسارت و رفع رطوبت ، دعوا علیه مالک مجاور اقامه می‌شود نه متصرف یا مستأجر مجاور در مانحن فیه هم دعوا باید علیه مالک آپارتمان و در شرایط تعدد آپارتمان‌ها به طرفیت همه ی مالکین طرح گردد نه اشخاص تصرف کننده. زیرا متصرفین جایگاهی ندارند ولی همه مالکین به نسبت سهم خود در کل مشاعات دخیل و مسئول می‌باشند. اگر هم مدیر یا هیئت‌مدیره انتخاب شده باشد اقامۀ دعوا به طرفیت آن‌ها صحیح نیست. مدیر یا مدیران در جایگاه نماینده و وکیل مالکین هستند و طرح دادخواست علیه نماینده موکل وجهه قانونی ندارد بلکه دعوی می‌بایست به طرفیت اصیل اقامه شود و در موضوع عنوان شده مالکین آپارتمان‌ها اصیل هستند. البته این موضوع در صورتی است که سرایت رطوبت از سمت شخص به خصوصی نبوده و مقصر مشخص نباشد و الا از باب تسبیب و مسئولیت مدنی فرد مقصر باید طرف دعوی قرار گرفته و مسئول جبران خسارت است. در غیر اینصورت یعنی در مواردی که سرایت رطوبت و ورود خسارت ناشی از طرف شخص معینی نبوده ولی به صورت فرضی از کیفیت بنا و نقص ساختمان باشد، تمام مالکین آپارتمان‌ها مسئول هستند.
 • نظر اقلیت
  در شرایط وجود مدیر یا هیئت‌مدیره، دعوی باید به طرفیت آن‌ها اقامه شود چون به ‌موجب قانون ملک آپارتمان‌ها و آیین‌نامه اجرای آن مدیر یا هیئت‌مدیره دارای شخصیت حقوقی مستقلی بوده و مسئولیت اداره و نگهداری آپارتمان‌ها با آن‌ها می باشد. چنانچه ورود خسارت ناشی از فعل مدیر یا هیئت‌مدیره باشد از باب مسئولیت مدنی و تسبیب، مستقیماً مسئول جبران خسارت خواهند بود. اگر خسارت از فعل آن‌ها نباشد در صورت محکومیت محکوم‌به از تنخواه‌گردان تأمین خواهد شد مگر آنکه مدیر یا هیئت‌مدیره وجود نداشته باشد که در این شرایط دعوا باید به طرفیت تمام مالکین طرح شود.

قسمت های اختصاصی ساختمان

قسمت هایی از ساختمان، اختصاصی محسوب می شوند که صرفا جهت استفاده شخصی افراد مالک مشخص شده باشند. برای قسمت های اختصاصی باید به شکل جداگانه سند مالکیت صادر شود و مشخصات کامل بخش های اختصاصی از نظر محدوده، طبقه، پلاک (واحد)، مساحت بخش های مربوطه و … باید در سند ذکر شوند.

قسمت های مشاع ساختمان

قسمت هایی از ساختمان و زمین و متعلقات اینها که به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم مورد استفاده همه مالکان باشد، قسمت های مشاع (مشترک) به حساب می آیند. برای قسمت های مشاع نمی توان حق شخصی منظور کرد.
قسمت های مشترک در ملکیت مشاع تمام مالکان ملک می باشد. حتی اگر در قسمت های اختصاصی قرار گرفته باشند و یا از آن قسمت ها عبور کنند.

از اصلی ترین قسمت های مشترک ساختمان طبق ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
زیرزمین ملک، اسکلت ملک، نمای خارجی ملک، حیاط، آسانسور، راه پله ها، لوله های آب و گاز و …، پشت بام ملک، تاسیسات ملک، محوطه و پارک، لابی ساختمان و … . در صورتی که در روش پرداخت هزینه های مشاعات میان مالکان، توافقات شفاهی یا کتبی شکل گرفته باشد، با در نظر گرفتن اصول و قواعد حقوقی و اینکه نمی شود طی یک قرارداد و یا توافق، و با نظر به اصل آزادی اراده شخص ثالثی را متعهد به انجام و یا عدم انجام کاری بدانیم. از همین رو می توانیم تشخیص دهیم مستاجر موظف به انجام توافقات قبلی مالکان نمی باشد.
با توجه به موارد بالا توصیه می کنیم که در رابطه با پرداخت هزینه شارژ و هزینه های مشاعات ساختمان از پیش در اجاره نامه بین موجر و مستاجر شروط و شرایط لازم مانند تکلیف مستاجر نسبت به اجرای توافقات قبلی مالکان ساختمان مورد اشاره قرار گرفته و قید شود.

 

7 پاسخ

 1. ارمان عباسی گفت:

  آقای عبدالمحمد همسایه طبقه بالایی ما همش مهمانی میگیرد ایا میتوان کاری انجام داد که اینکار را تکرار نکند؟

 2. با سلام اقای عبدالمحمد چهار دیواری اختیاری و تا کجا میشه تحمل کرد اصلا شکایت علیه همسایه جواب میده چون همسایه ما ی اپارتمان و عاصی کرده!

  1. با سلام دوست عزیز بله دوست میشود از همساته شکایت کرد جهت دریافت اطلاعات و اخذ وکیل اپارتمان با ما تماس بگیرید

 3. با سلام
  ما همسایه طبقه بالاییمون هر روز صبح ساز میزنه و واقعا آزاردهنده شده و اصلا رعایت نمیکنن امکان شکایت هست؟

  1. با سلام بله این امکان وجود دارد و میتوانیم دادخواست دعاوی اپارتمان نشینی را بنویسیم

 4. لوله های همسایه ما خراب شده و البته ساختمان ۲۰ سال ساخت هست و رفته از ما تو شورای حل اختلاف دربند شکایت کرده و ما رو تو کارشناس سه نفره محکوم به بیست میلیون تومان کرده .الان چیکار کنیم

  1. با سلام و عرض خسته نباشید میتونید اعتراض بزند ولی برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 9 =