آنچه خواهید خوند :

وکیل اداره کار

وکیل اداره کار

در این صفحه ما قصد داریم تا به مسائل و مشکلاتی که ممکن است بین کارگران و کارفرمایان به وجود آید بپردازیم، در محیط کاری گاهی اوقات مشاهده می شود که میان کارگران که از اقشار بسیار محترم جامعه هستند و کارفرمایان مشکلاتی به وجود آید که ناشی از نا آگاهی در مسائل مربوط به حقوق کارفرمایان و کارگاران در زمینه کاری است. هدف معرفی بهترین و مجرب ترین مشاوران حقوقی در این زمینه است تا با کمک به افراد بتوان از پایمال شدن حقوقشان جلوگیری به عمل آورد. در اکثر اوقات کارگران به دلیل بی اطلاعی از حقوق خود و از روی ترس کاذب برای گرفتن حق و حقوق خود تلاشی نمی کنند اما در صورت داشتن مشاور و وکیل کار مناسب می توان به حق خود رسید.
گروه حقوقی رضا عبدالمحمد (وکیل پایه یک دادگستری) همراه شما در تمامی زمینه ها و دعاوی وکیل اداره کار خواهد بود. قطعا وکیلی که در زمینه اداره کار فعالیت دارد یک وکیل حقوقی خوب است این نکته ای بود که باید به همگان اعلام شود کار وکیل اداره کار در این زمینه این است که با بررسی عادلانه دو طرف حقوقی هر دو را از راه صلح به حقشان برساند و همچنین از بروز مشکلات بزرگتری جلوگیری کند.

 

وظیفه وکیل اداره کار چیست؟

وکیل اداره کار فردی است که باتوجه با فعالیت و شناخت کاملی که به مسائل مربوط به حقوق کارگران و کارفرمایان دارد می تواند به طرفین در راستای توافق و یا احقاق حق خودشان کمک کند. او با آشنایی به ابعاد مختلف قوانین کار (قوانین بیمه تامین اجتماعی، بخشنامه اداره کار، آیین نامه های قوانین کار) به شما جهت اشنایی با حقوقتان در این زمینه مشاوره می دهد.

 

وظایف وکیل اداره کار


وکیل کار با آگاهی نسبت به حقوق جاری بین کارگر و کارفرما که شامل:

  • پرداخت حقوق
  • انواع سنوات و پاداش هاحق بیمه
  • مفاد قرارداد بین کارگر و کارفرما

ابتدا برای صلح و توافق طرفین اقدام می کند و در صورت پایمال شدن حق آن ها با طرح شکایت و دادخواست می کند.

 

کارفرما به چه کسی گفته می شود ؟

در تعریف کارفرما اینگونه امده که به فردی حقیقی و یا حقوقی که در ازای انجام کاری طبق قرارداد با کارگرانبه انها حق الزحمه پرداخت میکند و مسئولیت رسیدگی به درخواست ها و وظایف کارگران را عهده دار است .کارگر به چه کسی گفته میشود کارگر کسی است کهموظف میشود تا با دریافت حق الزحمه طبق خواسته کارفارما کاری را انجام دهد.

 

پرتکرارترین اختلافات کارفرمایان و کارگران در اداره کار چه مسائلی است؟

همانطور که گفته شد اختلافات میان کارگران و کارفرمایان یا به صورت توافقی حل خواهد شد ویا با مراجعه به اداره کار و شکایت به حق خود میرسند که در روش دوم وجود یک وکیل اداره کار به دلیل آشنایی با قوانین کمک رسان است. پرداخت نکردن و یا مشکل در پرداختی ها ، تشکیل ندادن قرارداد میان کارگر و کارفرما و یا ارائه ندادن نسخه ای از قرارداد طرفین به کارگر از جمله موارد ایجاد اختلافات است .

در مسئله ندادن نسخه قرارداد به کارگر از انجا که در صورت برروز هر گونه مشکل ابتدا نیاز به اثبات رابطه کارگر و کارفرمایی است لذا به وجود این نکته باید توجه داست . این اختلافات عموما در 2 گروه دسته بندی میشوند که عبارتند از: اختلافات و مشکلات انفرادی یا جمعی اختلافات و مشکلات حقوقیمراحل رسیدگی به اختلافات اداره کار در اولین قدم فرد شاکی با مراجعه به شعبه تشخیص و تنظیم دادخواست از انجا وقت رسیدگی دریافت میکند که برای کارگر و کارفرما ارسال میشود و در زمان تایین شده با مراجعه به شعبه تشخیص به اختلافات انها رسیدگی میشود .

مرحله بعد پس از صدور رای توسط شعبه تشخیص پرونده به شعبه حل اختلاف ارسال میشود که در انجا کارفرما یا کارگر میتوانند بر روی رای صادره از سمت شعبه تشخیص ظرف مدت 15 روز اعتراض بزنند که ثبت این اعتراض نیازمند آشنایی با قوانین است که بهتر است از یک وکیل اداره کار مجرب کمک بگیرید .

 

داشتن وکیل اداره کار چه سودی دارد؟

نکات مثبت داشتن وکیل کارجلوگیری از اختلافات بیشتر و تلاش برای حل اختلافات نیاز به حضور خود کارگر یا کارفرما در دادگاه نیست تنظیم قرارداد توسط وکیل به شکل صحیح و طبق قانون پیگیری حقوق کارگر و کارفرما و پایمال نشدن حقوقشان تشریح درست و دقیق ابعاد قرارداد اگاه سازی افراد از حقوقشان • شعب تشخیصشعب تشخیص ابتدایی ترین مرحله رسیدگی به اختلافات کارگران و کارفرمایان محسوب میشود . در این مرحله احتیاج به تقدیم دادخواست دارید و بعد از آن موعد رسیدگی معلوم می گردد و بعد زمان مزبور به کارگر و کارفرما ابلاغ خواهد شد . کارگر و کارفرما در موعد تعیین شدهو در شعبه مزبور حضور پیدا میکنند تا به اختلاف آن ها رسیدگی شود.

 

شعب هیات حل اختلاف مربوط به اداره کار

شعب هیات حل اختلاف مرجع تجدیدنظر در شعب اداره کار هستند .بعد از اینکه رای مرجع شعب تشخیص صادر بشود ، در صورتی که نسبت به رای شعب تشخیص اعتراضی وارد شود متقاضی قادر است در این مرجع به رای صادره از شعب تشخیص اعتراض کند . بعد از صدور رای در شعب تشخیص ، فرد معترض 15 روز مهلت خواهد داشت تادادخواست اعتراض خودش را به هیات حل اختلاف ارجاع دهد.
شناسایی هر یک از این شعب و اینکه هر کدام چگونه عمل خواهند کرد و روش ارائه مدارک و چگونگی دفاع در هر کدام از این شعب امری میباشد که هر فردی با آن ها آشنایی نخواهد داشت ، و اینجاست که صلاح است از یک وکیل اداره کار مجرب و با دانش کمک و مشاوره بگیرید.

 

گروه حقوقی رضا عبدالمحمد با در اختیار داشتن وکیل اداره کار متخصص و با دانش اماده ارائه خدمات و مشاوره به شما عزیزان می باشد.

 

ویژگی های وکیل اداره کار

 

ویژگی های مورد نیاز برای وکیل اداره کار

نکته قابل تامل این است که فن بیان پرقدرت وکیل اداره کار را به هیچ وجه نمی توان در پیشروی هرچه بهتر جلسه های رسیدگی کننده در اداره کار چشم پوشی نمود. بسیار دیده شده که با بیان نسنجیده هر سخنی در جلسات رسیدگی کننده در اداره کار، به دلایلی مانند خشم و ناراحتی و بعضی اوقات بیان سخنان نا مستند که سبب اقامه دعاوی چون تهمت و افترا خواهد شد، عواقب غیر مترقبه ای را برای کارگران و کارفرمایان ایجاد خواهد کرد که ممکن است جبران آن سخنان غیر مقدور یا با دشواری بسیاری همراه خواهد شد.

به همین جهت بهتر است که در جلسات دفاع در شعب اداره کار از وکیل اداره کار مجرب استفاده کنید زیرا که وی با فن بیان قوی خودش و همچنین به کار بردن صحیح قوانین و مستندات به آسانی می تواند حق موکل را طلب کند و احتمال درگیری میان کارگران و کارفرمایان را تا حد زیادی کم خواهد کرد. بررسی موارد مربوط به کار و کارگر و رابطه کارگر و صاحب کار، از جمله موارد مهمی است که ضرورت آن امروزه بیشتر از هر وقـت دیگری احساس خواهد شد. این احساس نیاز با دقت به صنعتی شدن جوامع و دسترسی آن ها به پیشرفت های اقتصادی در سایه افزوده شدن حجم کارهای تولیدی و همینطور افزایش جمعیت و قوای کار، در سـال های اخیر افزایش یافته است.

معلوم است که با افزونی این تعاملات، برخوردها و اختلافاتی هم در محیط های کاری شکل خواهد گرفت.

 

کارگر کیست؟

کارگر از لحاظ قانون کار فردی می باشد که به هر عنوان در مقابل دریافت حقوق و سایـر ویژگی ها به تقاضـای صاحبکار کار خواهد کرد. همه اشخاصـی که شامل این تعریف می شوند از نظـر قانون کارگر محسوب شده و تفاوتی میـان نگهبان یک کارگاه و مدیر فنی آن نیست.

 

صاحبکار کیست؟

صاحبکار هم فردی می باشد که کارگر به تقاضـا و اعتبار وی در مقابل دریافت حقوق و سایر ویژگی ها کار خواهد کرد. مدیران و مسئولانی که عهده دار اداره کارگاه هستند نماینده صاحبکار محسوب می شوند.

 

مطالب مرتبط با وکیل اداره کار:

 

آیا می توان حق بیمه را به صورت نقدی داد؟

اخیرا در برخی ارگان ها باب شده که با دریافت رسید یا رضایت نامه حق الزحمه کارگر را به صورت نقدی پرداخت کرده و دیگر کارگر را بیمه نمی کنند ک این امر خلاف قوانین و مقررات اداره کار است. در چنین شرایطی کارگر می تواند با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی و شکایت از کارفرما، باعث جریمه شدن کارفرما شود، بنابراین بهتر است قرارداد اولیه را محکم و بدون هیچ عیب و ایرادی ببندید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

 

سنوات چیست؟

بر اساس مواد قانون کار، کارفرما موظف به پرداخت حقوق یک ماه آخر به کارگر است و تفاوتی ندارد که ایشان یک ماه کار کرده یا یک سال. کارفرما محاسبه و پرداخت سنوات را باید براساس قانون کار انجام دهد.

برای محاسبه سنوات باید تعداد روزهای کاری را در 365 روز ضرب و بر حقوق پایه تقسیم نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =