اعتراض ثبتی 

اعتراض ثبتی

احکام اعتراضات ثبتی یکی از دسته بندی ها در زمینه حقوق ثبت است که دنیای بسیار گسترده‌ای دارد. در صورت برخورد با چنین پرونده‌هایی بهتر است از وکیل ثبتی متخصص استفاده شود.

 

احکام ثبتی و ایرادات آن

احکام ثبتی و ایرادات آن یکی از مقوله های حوزه حقوق ثبت می باشد که دنیای وسیعی ای دارد. مشاور حقوقی همواره پیشنهاد می کند در این گونه موارد حتما از وکیل ملکی واجد شرایط استفاده شود. عملیات ثبت مقدماتی به معنی کلیه عملیات و اقداماتی می باشد که انجام آن در اداره ثبت پیش از ثبت ملک در دفتر املاک است.

بیشتر بخوانید : وکیل شهرداری

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی، مشاوره حقوقی وکیل و … حتما با گروه وکلای رضا عبدالمحمد تماس بگیرید. گروه حقوقی رضا عبدالمحمد در دعاوی اعتراض ثبتی با بهترین وکیل ثبتی همراه شما خواهد بود.

 

عملیات ثبتی

عملیات ثبتی در واقع شامل تمامی عملیات هایی است که در اداره ثبت صورت می پذیرد. این عملیات قبل از ثبت ملک در دفتر املاک انجام می شود. حال در صورتی که در حین انجام معاملات ثبتی اعتراضی صورت گیرد که مانع از صدور اسناد گردد، صورت می پذیرد.

بیشتر بخوانید : هزینه مشاوره ملکی

مراجع رسیدگی به اختلافات و اشتباهات ثبتی

 • هیات نظارت اعتراض ثبتی:
  در مقر استانی جهت رسیدگی به اختلافات و اشتباهات ثبتی، هیاتی به نام هیات نظارت مستقل تشکیل می شود. اعضای هیئت سه نفر هستند که عبارتند از: رئیس ثبت استان و یا قائم مقام وی دو نفر از قضات دادگاه.

شورای عالی ثبت: یکی دیگر مراجع رسیدگی به اعتراضات و ثبتی، شورای عالی ثبت می‌باشد که مرجع تجدید نظر نسبت به تصمیمات هیات نظارت در مورد آرایی که قابلیت اعتراض دارند نیز می باشد. شعبه از شورای عالی ثبت متشکل از معاون مربوط به آن قسمت و همین طور دو نفر از قضات دیوان عالی کشور است که افراد مزبور توسط رئیس قوه قضائیه تعیین می‌گردد. قانون در مورد اعضای علی البدل اعضای شورای عالی ثبت در مواردی مانند بیماری، غیبت و تعرض قانونی سکوت نموده است. اعتراضات ثبتی و مراجع رسیدگی وقتی که مراحل و اقدامات ثبت ملک انجام می شود، ملک به ثبت می رسد. اما اگر شخص یا اشخاصی به ثبت ملک اعتراض داشته باشند، اعتراض خود را به عنوان طرح دعوی علیه ثبت مطرح می کنند (دعوای اعتراض ثبتی).
دعوای ثبتی توسط افرادی اقامه می شود که خود را ذی نفع جزئی یا کلی در ملک ثبتی می دانند. لذا نسبت به حق خود شکایت کرده و به متقاضی ثبت ملک اعتراض می کنند.

قانون گذار در ماده 16 قانون ثبت اسناد و املاک در این خصوص آورده است:

«هر شخصی که به املاک ثبتی اعتراضی داشته باشد، باید ظرف مدت ۹۰ روز از تاریخ انتشار اولین آگهی اقامه دعوی کند. درخواست مستقیماً به شعبه ثبت، اداره ثبت یا به دایره ثبتی که معین شده در علان نوبتی است تسلیم می شود و رسید باید در برابر عرض حال داده شود. اگر در مهلت قانونی درخواست تسلیم شود اداره ثبت آن را به دفتر دادگاهی که مرجع رسیدگی است ارسال می کند و اگر اداره ثبت تشخیص دهد که درخواست خارج از موعد مقرر تسلیم شده است. نظر خود را کتباً اعلام و طبق مقررات وزارت دادگستری محل رسیدگی و رأی گیری در جلسه اداری را به قاضی دادگاه بدوی بدهد و رأی دادگاه بدوی در این مورد قاطع است».
اگرچه مقاله اعتراض به ثبت نام را به طور کامل بیان می کند، اما درک مطلب برای عموم مشکل است، بنابراین در ادامه مرحله اعتراض ثبت نام به صورت ساده نوشته شده است.

بیشتر بخوانید : انواع کلاهبرداری ملکی

مهلت اعتراض ثبتی

مهلت اعتراض به ثبت ملک 3 ماه از تاریخ انتشار آگهی نوبت اول می باشد. البته گاهی ممکن است در انتشار آگهی نوبت اشتباهی رخ دهد و با دستور هیات نظارت نوبت تجدید شود که در این صورت آگهی مجدد فقط یک بار منتشر می شود که در این صورت مهلت اعتراض 30 روز از زمان انتشار برای ثبت نام می باشد.

 

انواع اعتراض ثبتی

 • اعتراض به ثبت ملک:
  هر شخصی که نسبت به ملکی که به ثبت رسیده حتی حق ارتفاق داشته باشد مجاز است به درخواست ثبت اعتراض کند. یکی از مهمترین اشتباهات و اعتراض های ثبتی ثبت ملک است.
 • اعتراض به حدود اموال
 • اعتراض به حقوق ارتفاقی املاک  


هر شخصی در ملکی که تقاضای ثبت آن شده، برای خود حقی قائل باشد، حتی حق ارتفاق، قادر است که نسبت به درخواست ثبت، اعتراض طرح کند. از جمله مهم ترین اعتراضات ثبتی، اعتراض بر ثبت ملک می باشد.

بیشتر بخوانید : اعتراض به مزایده ملک مشاع

مهلت اعتراض بر ثبت ملک

مهلت زمان اعتراض بر ثبت ملک 3 ماه از تاریخ نشر اولین اعلان نوبتی است. البته بعضی اوقات امکان دارد در انتشار آگهی نوبتی اشتباهی صورت گرفته باشد و سبب شود که آگهی نوبتی به دستور هیات نظارت، تجدید گردد. در این موارد آگهی مجددی صرفا برای یک مرتبه منتشر خواهد شد، که در این صورت مدت اعتراض بر ثبت 30 روز از زمان انتشار آگهی مجدد محاسبه می گردد.

بیشتر بخوانید : تصرف عدوانی در ملک مشاع

مرجع تقدیم اعتراض بر ثبت ملک

اعتراض بر ثبت باید مستقیما به اداره ثبت یا دایره ثبت یا شعبه ثبتی که در آگهی نوبتی هم تعیین شده است و همان دایره و یا اداره ثبت که آگهی های نوبتی را منتشر می کند تقدیم گردد. لازم به ذکر است در صورتی که اعتراض بر ثبت به غیر از مرجع مذکور تقدیم شود و در مهلت 90 روز به اداره ثبت ارجاع نشود، اعتراض مطروحه فاقد اثر قانونی خواهد شد. مرجع اعتراض به درخواست ثبت ملک دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک است.

به 3 روش ذیل می توان درخواست اعتراض را مطرح نمود:

 • از روش تقدیم دادخوست
 • از روش تقدیم گواهینامه به جریان دعوا
 • از روش اعتراض کتبی

نحوه رسیدگی به اعتراض به ثبت ملک در اعتراض به ثبت توجه به این نکته ضروری است که اعتراض به ثبت باید در مهلت زمان قانونی اعتراض مطرح شود، چرا که در غیر از این صورت اثری بر آن مترتب نمی باشد.

بیشتر بخوانید : الزام به تحویل ملک

طرح اعتراض در مدت قانونی

در صورتی که اعتراض در مدت زمان قانونی مطرح شود، اداره ثبت بعد از اینکه اعتراض را دریافت می کند، موظف است دادخواست اعتراض را به دادگاه عمومی حقوقی صالح رسیدگی کننده، ارسال کند.

بیشتر بخوانید : خلع ید از ملک مشاعی

طرح اعتراض خارج از نوبت

در صورتی که معترض بر ثبت ملک، اعتراض خود را خارج از مهلت زمان قانونی مقرر مطرح کند، اداره ثبت باید در پایین دادخواست اعتراض و یا پایین گواهینامه جریان دعوا این موضوع را درج کرده و از رییس دادگاه عمومی تقاضا کند تا در جلسه اداری نسبت به این موضوع رسیدگی شود. چنانچه رییس دادگاه عمومی در جلسه اداری نظر اداره ثبت را تایید کند، اعتراض به عمل آمده مردود خواهد بود.

جدیدترین مقالات

مشاوره و درخواست رزور وقت حضوری

بهترین خدمات وکالت در تهران

اگر سوالی داری از طریق کادر زیر از مجموعه ما بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 14 =

مشاوره رایگان مشاوره رایگان از طریق واتس اپ