مراحل طلاق توافقی

چکیده مطلب : یکی از انواع طلاق، طلاق توافقی است.که در آن زوجین پس از توافق درباره‌ی تمام حقوق مادی و معنوی خود اقدام به تنظیم دادخواست طلاق میکنند. دریافت مشاوره از بهترین وکیل دعاوی خانواده ، وکیل رضاعبدالمحمد به شما در این پروسه کمک خواهد کرد.
وکیل طلاق
آنچه خواهید خواند :

مراحل، قوانین و مقررات طلاق توافقی در سال 1402

گاهی سختی ها و مشکلات زندگی به اندازه ای زیاد می شود که زوجین برای رهایی از مشکلات و داشتن زندگی آرام و بی دغدغه مجبور به طلاق می شوند. در طلاق توافقی همانطور که از نامش پیداست با توافق زوجین صورت خواهد گرفت. برای اطلاع از مراحل و دریافت راهنمایی های بیشتر می توانید با وکیل طلاق خبره مشورت کنید.

 

بیشتر بخوانید : وکیل برای مهریه

 

طلاق توافقی در چه شرایطی امکان پذیر است؟

همانطور که گفتیم طلاق توافقی تنها در صورت رضایت و توافق زوجین برای طلاق صورت خواهد گرفت. طرفین می توانند مراحل طلاق توافقی را با کمک وکیل طلاق و یا خود به تنهایی انجام دهند. پیش از انجام این مراحل، باید برای موضوعات مشترکی که بین آن ها هست به توافق برسند. منظور از موضوعات مشترک حضانت فرزندان، پرداخت مهریه، نفقه و اموال مشترک (در صورت وجود) می باشد. 

درمورد حضانت فرزندان باید توافق شود که بعد از طلاق با کدامیک از والدین خود زندگی خواهند کرد. در مورد مهریه و نفقه نیز باید توافق شود که به چه میزان و چه زمانی  دریافت شود.

 

مراحل ارائه درخواست طلاق توافقی در مراجع قضایی

 • ثبت‌نام در سامانه تصمیم
 •  تنظیم تمام توافقات در دفاتر اسناد رسمی
 • 5 جلسه مشاوره خانواده
 • طرح دادخواست طلاق در دفتر خدمات الکترونیک قضایی
 • تهیه انواع گواهینامه‌ها از جمله گواهی عدم بارداری زوجه
 • شرکت در جلسات دادگاه

 

استفاده از وکیل در طلاق توافقی چه مزایایی دارد؟

در صورتی که طلاق توافقی با کمک وکیل انجام شود، مدت زمان طلاق به 10 تا 30 روز کاهش می‌یابد. همچنین، لازم نیست هیچ کدام از زوجین در دادگاه، مرکز مشاوره و حتی دفتر وکالت حاضر شوند. همه این مراحل به شکل غیرحضوری و با کمک وکیل انجام می‌شود.

توجه به این نکته ضروری است که یک وکیل نمی‌تواند هم وکالت زوج و هم زوجه را به‌عهده بگیرد. به‌همین دلیل لازم است دو وکیل برای زن و شوهر استخدام شوند.

دفاتر وکالت، معمولا این وکلا را در اختیار قرار داده و در مدت زمان کمی کارهای قانونی را انجام می‌دهند.

بهترین وکیل در سهروردی،رضا عبدالمحمد با تجربه ای درخشان در پرونده های خانواده.

 

برای طلاق توافقی چه مدارکی مورد نیاز است؟

از آنجا که طلاق توافقی یک جریان حقوقی است، مانند باقی امور حقوقی به مدارک هویتی نیاز است. برای انجام مراحل طلاق توافقی باید شناسنامه زوجین، کارت ملی زوجین، وکالت نامه محضری طلاق ( درصورت حق طلاق داشتن خانم)، توافق نامه زوجین، شرح آزمایشات پزشکی و گواهی عدم بارداری و همچنین سند ازدواج موجود باشد.

درصورت ناموجود بودن هر یک از مدارک بالا، می توان از مرجع هرکدام، درخواست المثنی داشت.

شرکت در جلسات مشاوره الزامی است و در پایان جلسات گواهی عدم سازش صادر و به زوجین تحویل داده خواهد شد. این گواهی عدم سازش تا 3 ماه اعتبار دارد.

اگر در مراحل طلاق وکیل داشته باشید، وکیل شما باید با در دست داشتن این گواهی و وکالت نامه رسمی از جانب شما، باقی مراحل را انجام دهد. وکالت نامه رسمی هم بصورت فیزیکی و هم بصورت الکترونیکی در سامانه ثنا به ثبت خواهد رسید.

 

طلاق توافقی چه مدت طول می کشد؟

زمان طلاق توافقی بسته به داشتن یا نداشتن وکیل متفاوت است. در خوش بینانه ترین حالت بین 6 تا 9 ماه به طول می انجامد. زیرا طرفین باید خود گواهی عدم سازش را دریافت و ظرف مدت 3 ماه، برای جاری شدن صیغه طلاق به دفاتر طلاق مراجعه کنند. در صورت داشتن وکیل طلاق مجرب این زمان به 10 تا 20 روز کاری کاهش خواهد یافت.

 

بیشتر بخوانید : مهرالمتعه چیست؟

 

همانطور که پیش تر گفتیم لازمه طلاق توافقی، رضایت و توافق زوجین می باشد.

پیش از اقدام به طلاق توافقی، موارد بالا باید مورد توافق طرفین واقع شوند. اگر زوجین در موارد بالا به توافق نرسند می توانند از وکیل خانواده و طلاق کمک گیرند. برای گذر از پروسه طلاق توافقی باید به دادگاه نیز مراجعه کنید و تنها در آخرین مرحله جهت جاری شدن صیغه طلاق باید به دفاتر طلاق مراجعه شود.

از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

2 پاسخ
 1. سهیلا گفت:

  سلام هزینه وکیل طلاق تقریبا چقدر میشه؟ و اینکه میشه هزینه رو بعد از دریافت مهریه پرداخت کرد؟

  1. رضا عبدلمحمد گفت:

   سلام هزینه دریافتی وکلا در پرونده های طلاق متفاوت بوده و به شرایط شما بستگی دارد. بله امکان پرداخت هزینه پس از دریافت مهریه به وکیل منتخب شما بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =