احضاریه طلاق

مراحل و مدت زمان ارسال احضاریه طلاق

فهرست مطالب

طلاق و جدایی زوجین نیازمند گذر از پروسه آن می باشد. برای طلاق ابتدا هر یک از زوجین که قصد جدایی دارد باید دادخواست خود را به دادگاه ارائه نماید. سپس دادگاه برای رسیدگی به دادخواست ایشان، باید طرف مقابل را نیز با احضاریه طلاق به دادگاه دعوت کرده تا در جریان دادرسی دادگاه قرار گرفته و در صورت لزوم از خود دفاع کنند. در نهایت دادگاه حکم نهایی را صادر خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دعاوی طلاق می توانید با وکیل طلاق خبره مشورت کنید.

 

مراحل احضاریه طلاق

 

احضاریه طلاق چیست؟

اولین مرحله از پروسه طلاق این است که متقاضی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد. دادگاه خانواده پس از دریافت و تعیین وقت رسیدگی به پرونده مذکور، این موضوع را تحت عنوان احضاریه طلاق به طرفین دعوا اطلاع می دهد. درواقع احضاریه طلاق نوعی آگهی از طرف شعبه دادگاه رسیدگی کننده به دادخواست طلاق زوجین است.

مراحل ارسال احضاریه طلاق

از آنجا که دعاوی طلاق بسیار تخصصی اند، باید با دقت بالا و آگاهی کافی تنظیم شوند، زیرا تاثیر مستقیم بر زندگی افراد دارد. ممکن است فردی قصد طلاق نداشته باشد بنابراین باید به خوبی مقام قضایی را متقاعد کند یا بلعکس، مثلا فرد قصد جدایی دارد، بنابراین باید با ادله کافی قاضی را به این امر متقاعد کند. به همین دلیل نیز دریافت کمک از وکیل طلاق حائز اهمیت است.

در دعاوی طلاق، مرجع صالح رسیدگی به این دعوی دادگاه خانواده می باشد. قاضی پس از بررسی دادخواست طلاق و ادله تقدیم شده، گواهی عدم سازش یا حکم طلاق را صادر خواهد کرد.

برای انجام مراحل طلاق ابتدا باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق را از این طریق به دادگاه مربوطه ارائه نمایید. در صورت تنظیم صحیح دادخواست، دادگاه خانواده جهت رسیدگی به پرونده شما وقت رسیدگی تعیین کرده و زمان آن را از طریق احضاریه دادگاه به شما اعلام می دارد. در مرحله آخر نیز شما باید در موعد مقرر و در صورت نیاز به همراه وکیل طلاق خبره به دادگاه مراجعه نمایید.

 

مدت زمان ارسال احضاریه طلاق

 

مدت زمان لازم جهت ارسال احضاریه طلاق

همانطور که گفتیم موضوع دادخواست طلاق و زمان رسیدگی به دعوای آن تحت عنوان احضاریه طلاق به اطلاع زوجین می رسد. در خصوص زمان ارسال احضاریه، این زمان با توجه به میزان پیچیدگی هر پرونده خواهد بود و برای پرونده های مختلف نمی توان زمان یکسانی را در نظر گرفت. علاوه بر آن، تراکم پرونده ها در مجتمع قضایی خانواده شهر های مختلف، متفاوت بوده و هرقدر که تعداد پرونده های مورد بررسی دادگاهی کمر باشد بالطبع مدت زمان ارسال احضاریه طلاق کوتاه تر خواهد بود اما بطور معمول این زمان بین یک تا سه ماه می باشد. درصورت مشورت با وکیل طلاق می توانید سریع ترین راه طلاق را انتخاب کنید.

برای مشاوره با با وکیل مهریه کلیک کنید.

نحوه ارسال احضاریه طلاق

در گذشته احضاریه و تمامی ابلاغیه های دادگاه بصورت فیزیکی به افراد ارسال می شد، اما در حال حاضر با پیدایش سامانه ثنا توسط قوه قضاییه، تمامی ابلاغیه ها اعم از احضاریه و اخطاریه، از طریق این سامانه به اطلاع افراد می رسد. طرفین دعوا علاوه بر ابلاغیه می توانند تمامی جزئیات روند کار پرونده را نیز از همین طریق مشاهده نمایند. هنگام ارسال احضاریه از طریق سامانه ثنا، ابتدا به تلفن همراه فرد مورد نظر پیامکی مبنی بر اطلاع رسانی ارسال احضاریه به ایشان می رود. سپس فرد می تواند ضمن ثبت نام در سامانه ثنا و احراز هویت در آن، ابلاغیه ارسالی را مشاهده نماید.

 

مدت ارسال احضاریه طلاق

 

انواع مختلف احضاریه طلاق

احضاریه طلاق انواع مختلفی دارد که شامل موارد ذیل می باشد:

 • ابلاغ واقعی: اگر احضاریه طلاق به فرد مورد نظر ارسال شده و به او تحویل داده شود ابلاغ واقعی می باشد.
 • ابلاغ قانونی: اگر احضاریه به فرد مورد ارسال گردد اما برای مثال ایشان در منزل حضور نداشته باشند و ابلاغیه نیز به فردی غیر از خوانده تحویل داده شود، ابلاغ از نوع قانونی خواهد بود.
 • حال اگر فرد مذکور از پیش در سامانه ثنا ثبت نام کرده و شماره موبایل ایشان نیز در سامانه ثبت شده باشد، از طریق همین سامانه نسخه الکترونیکی ابلاغیه برای ایشان ارسال می گردد و از طریق پیامک نیز به او اطلاع داده می شود که ابلاغیه ای برایشان ارسال شده. با مراجعه فرد به سامانه ثنا و مشاهده احضاریه نیز ابلاغ بطور کامل صورت می گیرد و بعدا گیرنده نمی تواند منکر دریافت احضاریه شود.

 

چرا بهتر است طبق احضاریه طلاق در دادگاه حضور داشته باشید؟

حضور در دادگاه برای طرفین دعوا خصوصا طرف دیگر آن مزیت های زیادی دارد و گاهی می توان با ارائه اسناد و مدارک لازم از صدور حکم طلاق جلوگیری به عمل آورد. اگر طلاق از طرف مرد باشد، برای صدور حکم طلاق ابتدا باید ثابت شود که تمامی حق و حقوق قانونی زن پرداخت شده است و پس از اثبات این امر، مرد با استفاده از حق طلاقی که دارد می تواند همسر خود را طلاق دهد. اگر زوج مهریه زوجه و باقی حق و حقوق قانونی او را پرداخت نکرده باشد و در دادگاه نیز ادعای پرداخت تمامی حقوق همسر خود را داشته باشد، در این زمان لازم است که زوجه بر اساس احضاریه ای که دریافت کرده در دادگاه حضور پیدا کرده و دفاعیات خود را ارائه نماید.

اگر دادخواست طلاق از طرف زن نیز مطرح شود، از آنجا که زن برای طلاق باید دلایل و مدارک محکمه پسندی داشته باشد، ممکن است خلاف واقعیت را به دادگاه ارائه نمایدو به همین دلیل نیز بهتر است مرد طبق احضاریه دریافتی در دادگه حاضر شود و از خود دفاع کند.

در صورت داشتن وکیل طلاق دیگر نیازی به حضور طرفین در دادگاه نبوده و تنها حضور وکیل طلاق آن ها کفایت خواهد کرد.

 

 

 اقدامات لازم پس از دریافت احضاریه

پس از دریافت احضاریه طلاق باید مراحل زیر طی شود:

 • پس از دریافت پیامک احضاریه باید برای مشاهده متن احضاریه به سامانه ابلاغ ثنا مراجعه نمایید.
 • پس از مشاهده احضاریه و اطلاع از جزئیات آن، باید در موعد مقرر به همراه مدارک و مستندات لازم در دادگاه حاضر شوید (درصورت نیاز به همراه وکیل پایه یک دادگستری).

 

کلام آخر

زوجین پس از ارائه دادخواست طلاق به دادگاه طی احضاریه طلاق از زمان دادگاه رسیدگی به پرونده طلاق ایشان مطلع خواهند شد. برای ارائه دفاعیات طرفین، نیاز به حضور آن ها در دادگاه می باشد که در موعد مقرر باید حضور بهم رسانند. در صورت نیاز وکیل طلاق می تواند در گذر از پروسه طلاق به ایشان یاری رساند.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط

2 پاسخ
 1. عارف گفت:

  سلام زنم چند ماه پیش بهم خیانت کرد و منم بهش گفتم که دیگه نباید گوشی داشته باشی. الان میخوام دادخوسات طلاق بدم و ازونجایی که ایشون گوشی ندارن چجوری احضاریه به دستشون می رسه؟ چون نمیخوام خودم چیزی از این موضوع به ایشون بگم.

 2. majid گفت:

  سلام وقت بخیر. من حق طلاق به زنم داده بودم، الان اومده میگه که برای طلاق اقدام کرده.
  درصورت طلاق با حق طلاق هم برای مرد احضاریه میره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − هشت =