طلاق یکطرفه از طرف زن و شرایط آن

شرایط و مراحل طلاق یکطرفه از طرف زن

فهرست مطالب

حلال ترین مکروه در دین اسلام طلاق است. گاهی مشکلات به حدی زیاد می شوند که امکان ادامه زندگی وجود نخواهد داشت. هر یک از زوجین در هر زمان که بخواهد می تواند درخواست طلاق دهد، البته روند قانونی طلاق برای هر یک از آن ها متفاوت است، بطوریکه طلاق یکطرفه از طرف زن با طلاق یکطرفه از طرف مرد نیز یکسان نبوده و حتی پروسه دشوارتری نیز دارد. به همین جهت دریافت مشاوره از وکیل طلاق برای شما مفید خواهد بود.

طلاق یکطرفه از طرف زن

انواع طلاق

 1. طلاق یکطرفه
 1. طلاق توافقی

طلاق یکطرفه

یکی از روش های انحلال نکاح، طلاق یکطرفه می باشد. در حالت کلی طلاق به معنای پایان دادن به زندگی مشترک میان زن و مرد است. طلاق یطرفه با درخواست یکی از زوجین برای جدایی صورت می گیرد که البته باید اسناد و مدارک کافی را برای اثبات ادعای خود مبنی بر وجود مشکلاتی در زندگی زناشویی به دادگاه ارائه دهند. در مرحله بعد دادگاه وظیفه دارد طبق اسناد و مدارک موجود، شرایط طلاق از طرف زن یا مرد را بررسی کند. سپس حق و حقوق هر یک از زوجین را مشخص و در نهایت حکم طلاق صادر خواهد شد.

در طلاق یکطرفه برخلاف طلاق توافقی، علی الخصوص طلاق یکطرفه از طرف زن، ممکن است یکی از زوجین مخالف جدا شدن باشد و برای جلسات مشاوره و دادگاه همکاری نکند. درصورت عدم همکاری یکی از طرفین، روند رسیدگی به پرونده طلاق پیچیده شده و ممکن است چندین سال نیز به طول بی انجامد. بنابراین در پرونده های طلاق یکطرفه بهتر است از ابتدا با وکیل دعاوی حقوقی و خانواده مشورت کنید تا هرچه سریعتر پرونده به نتیجه برسد.

رسیدگی به دادخواست طلاق یکطرفه در دادگاه به چه صورت است؟

طبق قانون حمایت از خانواده، انجام طلاق مستلزم ارائه گواهی عدم سازش به دادگاه، سپس دریافت حکم طلاق از دادگاه و در نهایت جاری شدن صیغه طلاق در دفتر ازدواج و طلاق می باشد. هنگام درخواست طلاق توافقی، طرف دعوی باید دادخواست صدور گواهی عدم سازش را تنظیم و به دادگاه تقدیم نماید.

دادخواست درواقع برگه چاپی است که مشخصات دعوی و طرفین دعوی در آن قید شده است.

دادخواست صدور گواهی عدم سازش شامل موارد زیر است:

 • مشحصات هویتی خواهان و خوانده دعوی ( زوجین)
 • مشخصات هویتی وکیل خواهان ( درصورت داشتن وکیل)
 • عنوان کردن موضوع دادخواست یعنی طلاق یکطرفه یا صدور گواهی عدم سازش.
 • عنوان کردن دلایل دعوی و اسناد و مدارک مربوطه برای اثبات توسط خواهان.

درخواست طلاق یکطرفه از طرف زن

از آنجا که در کشور ما حق طلاق با مرد است، زن بدون داشتن حق طلاق یا وکالت طلاق نمی تواند بصورت یکطرفه از مرد طلاق بگیرد. در مواردی خاص قانون این حق را به زن می دهد که درخواست طلاق یکطرفه را مطرح کند. زوجه ضمن درخواست طلاق یکطرفه می تواند درخواست استرداد جهیزیه، دریافت مهریه، نفقه، اجرت المثل و … را نیز مطرح کند. نکته قابل توجه این است.

شرایط طلاق یکطرفه از طرف زن

دلایل و شرایط طلاق یکطرفه از طرف زن

دلایلی که قانون در طلاق یکطرفه از طرف زن، به ایشان حکم طلاق می دهد، شامل شروط دوازده گانه عقد می باشند. درصورت وجود یک یا چند مورد از آنها که ادامه زندگی را برای زن سخت یا غیر ممکن سازند، امکان مطرح کردن طلاق یک طرفه از طرف زن وجود خواهد داشت. دلایل ذکر شده شامل موارد زیر می باشند:

 1. عدم پرداخت نفقه از سوی مرد.
 2. ناباروری یا ناتوانی جنسی مرد.
 3. بیماری های مرد مانند بیماری های واگیردار یا بیماری های روانی آسیب زننده.
 4. عدم تفاهم زوجین برای تداوم زندگی مشترک و همچنین ترک خانه توسط مرد بدون عذر موجه، به مدت 6 ماه متوالی یا 9 ماه متناوب.
 5. غیب شدن مرد به مدت 4 سال یا بیشتر.
 6. خیانت و روابط نامشروع مرد و اثبات آن در دادگاه.
 7. مرد بدون اجازه همسر اول ازدواج مجدد کند.
 8. توقعات جنسی نامعقول و بیمارگونه توسط مرد از زن.
 9. ارتکاب جرم های خلاف شأن و عرف مرد و همچنین حبس بیش از 5 سال در زندان.
 10. ضرب و جرح یا فحاشی مرد.
 11. اعتیاد مرد به مواد مخدر و مشروبات الکلی.
 12. ترک همسر و فرزندان توسط مرد به علت مهاجرت یا سفر طولانی.

در صورت بروز هر یک از موارد بالا در زندگی زناشویی، زن می تواند درخواست طلاق یکطرفه داشته باشد. برای اینکار لازم است که زن درخواست خود مبنی بر طلاق را به دادگاه خانواده ارائه داده و در جلسات مشاوره نیز شرکت کند. لازمه این درخواست داشتن حق طلاق، وکالت طلاق یا یکی از شرایط طلاق از طرف زن می باشد.

برای اطلاع از مراحل طلاق و قوانین آن کلیک کنید.

مراحل طلاق یکطرفه از سوی زن

مراحل طلاق یکطرفه از سوی زن با طلاق توافقی متفاوتند. برای طلاق یکطرفه زن باید:

 • ابتدا در سامانه تصمیم ثبت نام کند.
 • بعد از دریافت نوبت در سامانه تصمیم، در جلسات مشاوره شرکت کند.
 • فرم های درخواست طلاق از سوی زن، دریافت و تکمیل شود.
 • دادخواست مورد نظر را تنظیم و به همراه فرم های تکمیل شده به دادگاه خانواده ارائه دهد.
 • جلسه دادرسی و بررسی دلایل و مستندات زن تعیین شده و سپس حکم توسط دادگاه صادر می شود.
 • زن یا مرد می توانند درخواست تجدید نظر دهند.
 • بعد از صدور رأی دادگاه تجدید نظر در دیوان عالی کشور، درخواست فرجام خواهی ثبت خواهد شد.
 • در صورت صلاحدید دادگاه، حکم طلاق صادر می شود و سپس زوجین باید ظرف مدت 6 ماه برای جاری شدن صیغه طلاق به دفاتر ازدواج مراجعه کنند.

کلام آخر

زمانی که زن دیگر تحمل مشکلات زندگی مشترک را نداشته باشد تصمیم به جدایی می گیرد. روش های متفاوتی برای طلاق وجود دارد که یکی از آن ها طلاق یکطرفه از طرف زن است که دشوار ترین آن ها نیز می باشد. برای پشت سر گذاشتن چالش ها و مشکلات این روش می توانید با بهترین وکیل در سهروردی مشورت کنید.

همچنین برای ارتباط و مشاوره با وکیل مهریه موسسه حقوقی عبدالمحمد میتوانید با شماره 09121574297 تماس بگیرید.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط

5 پاسخ
 1. انیس گفت:

  سلام من همسرم اعتیاد داره شکاکه گاهی توهم میزنه دست بزنم داره. چطوری میتونم ازش طلاق بگیرم؟ میشه درمورد گرفتن مهریه هم راهنماییم کنید.

 2. کورش گفت:

  سلام خانمم چند سال پیش خیانت کرد و بین خودمون توافق کردیم که ایشون کارشون رو تکرار نکنن و زندگیمون ادامه داشته باشه. خودمم درطول زندگی متهم به ضرب و جرح شدم که اثبات هم شده نامه پزشکی قانونی هم موجود هست. اگر زنم بخواد طلاق بگیره با توجه به خیانت سابقش می تونم شکایت کنم و مهریه رو ندم؟

  1. رضا عبدلمحمد گفت:

   سلام کاربر عزیز
   مهریه بدهی مرد است که باید پرداخت شود در صورت اعسار از پرداخت این مبلغ قسط بندی خواهد شد.
   با ما در ارتباط باشید.

 3. مهدیس گفت:

  سلام شوهرم بدهی مالی زیادی داره که هر ماه یه مقدار خیلی ناچیز از حقوقش میمونه و عملا توانایی پرداخت هزینه های زندگی رو نداره. ایا این میتونه دلیل محکمه پسندی برای دادگاه طلاق باشه؟

  1. رضا عبدلمحمد گفت:

   سلام کاربر عزیز
   رسیدگی به شرایط اقتصادی زندگی و پرداخت نفقه و رفاه خانواده از وظایف مرد است. اگر مردی نتواند به این موارد رسیدگی کند و توان حمایت از خانواده را نداشته باشد. زن میتواند با ارائه مستندات خود به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 11 =