شرایط قصاص قاتل

فهرست مطالب

در شرایطی، ممکن است که فردی به‌صورت عمدی، جان دیگری را بگیرد. در این حالت قانون مجازات اسلامی، قصاص را به‌عنوان مجازات قاتل تعیین کرده است. قصاص به این معنی است که اولیای دم مقتول حق دارند که قاتل را به قتل برسانند، اما این امر تحت شرایطی امکان‌پذیر است:

 1. قتل باید عمدی باشد و قاتل از روی قصد و نیت، جان قربانی را گرفته باشد.
 2. اولیای دم مقتول باید تقاضای قصاص قاتل را داشته باشند و حاضر باشند که او را به قتل برسانند.
 3. در مواردی مانند قتل زن توسط مرد، پرداخت تفاضل دیه نیز شرط اعدام قاتل است.

درصورتی‌که این شرایط محقق نشود، به‌جای قصاص، قاتل ملزم به پرداخت دیه خواهد بود. در واقع قصاص تنها در صورتی اجرا می‌شود که تمامی شرایط آن محقق شده باشد. در غیر این صورت مجازات قاتل پرداخت دیه خواهد بود.

 

تفاوت قصاص و اعدام

 

تفاوت قصاص قاتل با اعدام

در قانون مجازات اسلامی، مجازات‌های مختلفی برای مرتکبان جرایم در نظر گرفته شده است، از جمله حدود، قصاص، دیات و تعزیرات. هر یک از این مجازات‌ها، شرایط و احکام ویژه خود را دارند. قصاص، به معنای تلافی و اجرای همان عمل بر مرتکب است. این مجازات، در دودسته قصاص نفس (کشتن قاتل) و قصاص عضو (اعمال همان آسیب بر بدن مرتکب) قرار می‌گیرد.

در مقابل اعدام صرفاً به معنای سلب حیات از مرتکب است و شامل قصاص نفس می‌شود؛ بنابراین تفاوت اساسی قصاص قاتل با اعدام در این است که قصاص قاتل، علاوه بر کشتن وی، در موارد آسیب به اعضای بدن نیز قابل‌ اعمال است، اما اعدام منحصراً به سلب حیات محکوم می‌شود. به ‌عبارت ‌دیگر، قصاص دامنه وسیع‌تری نسبت به اعدام دارد.

علاوه بر این، شرایط اعمال قصاص و اعدام نیز متفاوت است. برای قصاص قاتل، شرایطی همچون عمدی بودن قتل و درخواست اولیای دم مقتول ضروری است، اما برای صدور حکم اعدام، این شرایط لازم نیست و ممکن است برخی جرایم تعزیری نیز منجر به اعدام شوند؛ بنابراین قصاص قاتل با اعدام از حیث گستره و شرایط اعمال، تفاوت دارند.

قصاص قاتل، امکان اجرای مجازات بر روی اعضای بدن را نیز فراهم می‌کند، درحالی‌که اعدام صرفاً به معنای سلب حیات است. همچنین شرایط اجرای قصاص قاتل، سخت‌گیرانه‌تر از صدور حکم اعدام است.

 

شرایط قصاص قاتل چیست

همان‌طور که در بخش قبلی توضیح داده شد، درصورتی‌که قتل به‌صورت عمدی انجام شده باشد، اولیای دم مقتول این اختیار را دارند که قصاص قاتل را تقاضا نمایند، اما این شرایط برای قصاص قاتل وجود دارد:

 1. قتل باید به‌صورت عمدی انجام شده باشد، به این معنی که قاتل هم قصد انجام فعل را داشته و هم قصد نتیجه آن را یعنی کشتن مقتول. در قتل شبه‌عمد و خطای محض، امکان قصاص وجود ندارد و در این موارد مجازات پرداخت دیه و حبس است.
 2. اولیای دم مقتول باید بخواهند که قاتل قصاص شود. درصورتی‌که اولیای دم از حق قصاص خود گذشت کنند یا بخواهند دیه بگیرند، قصاص یا اعدام قاتل امکان‌پذیر نخواهد بود.
 3. در صورت عدم وجود یا عدم دسترسی به اولیای دم، حاکم شرع یا ولی‌امر می‌تواند به‌جای اولیای دم تقاضای قصاص یا دیه را داشته باشد.
 4. اجرای قصاص به شیوه‌ای انجام می‌شود که کمترین آزار را برای قاتل داشته باشد، مانند اعدام با طناب‌دار.
 5. درصورتی‌که قاتل، پدر فرزند خود باشد، قصاص توسط سایر فرزندان و اولیای دم امکان‌پذیر نیست.

پرداخت دیه در قصاص قاتل

 

آیا برای قصاص قاتل باید دیه داد؟

در بخش قبلی، شرایط قصاص قاتل بر اساس قانون مجازات اسلامی را بررسی کردیم، اما علاوه‌ بر آن شرایط، شرط مهم دیگری برای قصاص قاتل وجود دارد و آن پرداخت تفاضل دیه اعدام است؛ بنابراین در این بخش به بررسی این سؤال می‌پردازیم که آیا برای قصاص نمودن قاتل، باید به وی یا خانواده‌اش دیه پرداخت نمود؟

پرداخت تفاضل دیه برای قصاص قاتل به این دلیل است که گاهی شخص مقتول، دیه کمتری نسبت به قاتل دارد. به‌عنوان‌ مثال، بر اساس قانون مجازات اسلامی، دیه زن نصف دیه مرد است. در این صورت اگر زن مسلمانی به‌عمد کشته شود و قاتل مرد مسلمان باشد، ولی دم مقتول باید قبل از قصاص نمودن قاتل، نصف مبلغ دیه کامل انسان را به وی پرداخت کنند.

همچنین اگر چند نفر به‌صورت مشارکتی فردی را به قتل برسانند، هرچند تمام آنها قابل قصاص هستند، اما هر فرد تنها به میزان سهم خود در قتل مسئولیت دارد. در این صورت، خانواده مقتول می‌توانند تقاضا کنند که صرفاً یکی از آنها قصاص و اعدام شود و تفاضل دیه اعدام وی توسط مرتکب دیگری که قصاص نمی‌شود، پرداخت گردد.

در مواردی که برخی از اولیای دم خواهان قصاص و برخی دیگر خواهان دریافت دیه یا رضایت بدون دریافت دیه باشند، کسی که خواهان قصاص است باید ابتدا سهم دیه دیگری را که خواهان دریافت دیه است، پرداخت نماید.

درصورتی‌که اولیای دم نتوانند تفاضل دیه اعدام قاتل را پرداخت کنند یا قتل ارتکابی احساسات عمومی را برانگیزد، این تفاضل دیه توسط بیت‌المال پرداخت می‌شود؛ بنابراین، پرداخت تفاضل دیه اعدام به قاتل یا خانواده وی، یکی از شرایط قصاص قاتل است که باید رعایت شود.

 

دلایل استفاده از وکیل قتل برای قصاص قاتل

 1. اطمینان از تحقق تمام شرایط قصاص قاتل: وکیل قتل می‌تواند با بررسی دقیق پرونده و شواهد، اطمینان حاصل کند که قتل به‌صورت عمدی انجام شده است، اولیای دم خواهان قصاص هستند و سایر شرایط قانونی محقق شده‌اند.
 2. پیگیری و تضمین اجرای قصاص: وکیل قتل می‌تواند روند قضایی را پیگیری کرده و از اجرای قصاص توسط اولیای دم مطابق با قانون اطمینان حاصل نماید.
 3. حصول اطمینان از پرداخت تفاضل دیه: باتوجه‌به اینکه پرداخت تفاضل دیه اعدام یکی از شرایط قصاص است، وکیل قتل می‌تواند این امر را پیگیری و اطمینان حاصل کند.
 4. دفاع از حقوق اولیای دم: وکیل قتل می‌تواند در مراحل قضایی از حقوق و مطالبات قانونی اولیای دم دفاع کرده و اجرای قصاص را تضمین نماید.
 5. آگاهی از روند قضایی و قوانین مربوطه: وکیل قتل با تخصص و تجربه در این زمینه، می‌تواند اولیای دم را از همه جوانب قانونی و روند اجرای قصاص مطلع نماید.
 6. مواجهه با دفاعیات و اقدامات قانونی قاتل: وکیل قتل با تجربه و آگاهی از قوانین، می‌تواند در برابر دفاعیات و اقدامات قانونی احتمالی قاتل، از حقوق اولیای دم دفاع کند.

در مجموع، استفاده از وکیل قتل می‌تواند به اطمینان از اجرای صحیح و قانونی قصاص قاتل بر اساس شرایط موجود کمک کند. برای مشاوره با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۴۲۹۷ تماس بگیرید.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + هفده =