عدم تعلق مهریه به زن

مواردی که مهریه به زن تعلق نمی گیرد

فهرست مطالب

همیشه درمورد مهریه شنیده ایم که در صورت مطالبه توسط زن، مرد موظف به پرداخت آن می باشد. اما در هر مسئله، استثنائاتی نیز وجود دارد که مهریه نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین با توجه به خاص بودن شرایط دریافت مهریه، تنها تحت شرایط خاصی با به اجرا گذاشتن مهریه، زن مهریه خود را مطالبه کند. عدم تعلق مهریه به زن نیز شرایطی دارد برای اطلاع و دریافت مشاوره در این رابطه می توانید با وکیل مهریه خبره مشورت کنید.

شرایط عدم تعلق مهریه به زن

شرایط عدم تعلق مهریه به زن

همانطور که پیش تر گفتیم زن درصورت مطالبه مهریه می تواند آن را دریافت کند اما استثنائاتی در زمینه دریافت مهریه وجود دارد که عبارتند از:

 1. پس از جاری شدن عقد نکاح، رابطه زناشویی بین زوجین صورت نگرفته و یا اینکه عقد موقتاً باطل شده باشد.
 2. اگر زمان جاری شدن خطبه عقد و بعد از آن، مهریه تعیین و توافقی نشده باشد، و رابطه زناشویی نیز صورت نگیرد، در این زمان دیگر مهریه ای به زن تعلق نخواهد گرفت. اما با همین شرایط اگر رابطه زناشویی صورت گیرد، زن مستحق دریافت مهریه خواهد بود.
 3. اگر یکی از زوجین فوت کند و پیش از آن توافقات لازم برای مهریه صورت نگرفته باشد، تحت هیچ شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد. حتی اگر رابطه زناشویی صورت گرفته باشد.
 4. اگر عقد نکاح به دلیل وجود عیب و نقص هایی، حق فسخ عقد را پدید آورده باشد، رابطه زناشویی نیز بین زوجین برقرار نشده باشد، در این زمان مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد. در این زمینه استثنائی نیز مبنی بر اینکه اگر مرد توانایی برقراری رابطه زناشویی نداشته باشد (عنن)، نصف مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.
 5. برخلاف باور عموم، طلاق در دوران نامزدی برای خانم، باکره بودن دلیلی برای عدم دریافت مهریه نمی باشد، بلکه ایشان می تواند نصف مهریه خود را دریافت کند.

برای آگاهی از مراحل طلاق توافقی و مدارک مورد نیاز،کلیک کنید.

تفاوت تعلق مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه به زن

مهریه عندالاستطاعه به معنی پرداخت مهریه در مدت ازدواج و در زمان تعیین شده است.

مهریه عندالمطالبه نیز به معنی پرداخت مهریه با مطالبه زن و پس از فسخ نکاح می باشد.

در مهریه عندالمطالبه مزیت بزرگی وجود دارد به این صورت که زن هر زمان که بخواهد، حتی پس از فسخ نکاح با به اجرا گذاشتن مهریه، می تواند آن را دریافت کند.

امکان بازگشت مهریه پس از بخشش آن توسط زوجه!

در حالت کلی، اگر مهریه توسط زوجه بخشیده شود، زوجه قادر به مطالبه مهریه نخواهد بود. اما استثنائاتی نیز در این رابطه وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

 • هنگام بخشیدن مهریه توسط زوجه، اگر زن محجور یا دیوانه باشد، سند بخشیدن مهریه توسط او به رسمیت شناخته نمی شود و درواقع باطل است.
 • اگر زن از عدم دریافت مالی که به عنوان مهریه او بوده، ناراضی باشد، این امکان برای ایشان وجود دارد که از بخشش مهریه خویش رجوع کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت نحوه مطالبه مهریه و دریافت مشاوره از وکیل مهریه مجرب در سهروردی، کلیک کنید.

شرایط لازم برای طلاق و عدم پرداخت مهریه توسط مرد

برای طلاق، روش های زیادی وجود دارد که یکی از آن ها اثبات یکی از دلایل ابطال نکاح مانند عدم برقراری رابطه زناشویی توسط مرد در دادگاه می باشد. اگر زن مهریه خود را ببخشد، مرد با ارائه سند آن به دادگاه، می تواند معافیت خود در پرداخت مهریه را اعلام و سپس دادخواست طلاق دهد.

شرایط عدم تعلق مهریه به زن

رابطه میان خیانت زن و دریافت مهریه

تصور برخی بر این است که اگر زنی به همسر خود خیانت کند، دیگر مهریه به او تعلق نخواهد گرفت. اما مهریه، حتی با وجود خیانت و رابطه نامشروع زن نیز به ایشان تعلق گرفته و درصورت محاسبه مهریه به نرخ روز به ایشان پرداخت گردد. اما گاهی در برخی قوانین و توافقنامه های ازدواج، درصورت خیانت زن، شرایطی برای عدم تعلق مهریه به زن، درنظر گرفته شده است. شرایط دریافت مهریه با وجود خیانت زن، پیچیدگی و چالش های زیادی در اختلافات خانوادگی به همراه دارد. به همین دلیل نیز بهتر است برای حل و رفع اختلافات موجود در این زمینه، با وکیل پایه یک دادگستری خبره مشورت کنید.

طلاق خلع یا مبارات و دریافت مهریه

یکی از مواردی که زن نمی تواند مهریه ای دریافت کند، طلاق خلع یا مبارات می باشد.

اگر زن از همسر خود اکراه داشته باشد، برای آنکه مراحل طلاق زودتر طی شود، می تواند بخشی از مهریه خود را بذل کرده تا از همسر خود طلاق گیرد. در طلاق خلع، می توان گفت که مهریه گرفتن یا نگرفتن زن، طبق درخواست خود او بوده و درواقع مرد خود، از پرداخت مهریه معاف نمی شود.

ارتکاب جرم و دریافت مهریه

هنگام ارتکاب جرم علی الخصوص جرایم منافی عفت زوجه، تصور اذعان عمومی بر آن است که دیگر مستحق دریافت مهریه نخواهد بود. اما حقیقت این است که در این شرایط نیز زن می تواند مهریه خود را مطالبه و دریافت کند. هرچند که زن با ارتکاب به جرم، مسئولیت های جزایی برای وی پدید خواهد آمد. در حالت کلی، تنها در صورت اسباب سقوط تعهدات مانند ابرا، پرداخت و …، مرد تعهدی نسبت به گرداخت مهریه نخواهد داشت.

کلام آخر

همانطور که می دانید مهریه از حقوق قانونی زن است که در هرصورت باید توسط مرد پرداخت شود. دراین میان استثنائاتی نیز وجود دارد که مرد از پرداخت مهریه بری می شود. هنگام به اجرا گذاشتن مهریه، شرایطی تحت عنوان عدم تعلق مهریه به زن وجود دارد. شرح شرایط دریافت مهریه در ابتدای مطالب آورده شده است.

سوالات متداول مواردی که مهریه به زن تعلق نمی گیرد

در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

براساس قانون مدنی ایران، در موارد زیر مهریه به زن تعلق نمیگیرد:

1. فوت زن قبل از نزدیکی (ماده 1088 قانون مدنی)

2. جنون مطبق زن پس از عقد نکاح و قبل از نزدیکی (ماده 1089 قانون مدنی)

3. لعان یا نفی فرزند از سوی شوهر (ماده 1092 قانون مدنی)

4. فسخ نکاح قبل از نزدیکی بر اثر عیوبی که موجب خیار فسخ است (ماده 1090 قانون مدنی)

5. بذل مهریه توسط زن به شوهر (ماده 1085 قانون مدنی)

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط
7 پاسخ
 1. شهریار گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ما چند سالی هست که عقد کردیم اما همسرم هنوز باکره هستند، الان ایشون درخواست مهریه و طلاق دادن. ایا الان با استفاده از حق حبس می تونم حکم عدم تمکین و در اخر ناشزه بودن بگیرم؟

 2. سینا گفت:

  سلام خانمم قصد بچه دار شدن نداره و به شدت مخالف این موضوع هست. قانونا من میتونم طلاقش بدم؟ تکلیف مهریش چی میشه؟

  1. رضا عبدلمحمد گفت:

   سلام کاربر عزیز
   برای درخواست طلاق میتوانید اقدام کنید.
   مهریه بدهی مرد است که باید پرداخت شود.
   با ما در ارتباط باشید.

 3. شایانفر گفت:

  اگر خانمی اعتیاد شدید داشته باشه و 4 بار هم در دادگاه تعهد داده باشه ایا باز هم مهریه به او تعلق می گیره؟

  1. رضا عبدلمحمد گفت:

   سلام کاربر عزیز
   توجه داشته باشید مهریه بدهی مرد است و این بدهی با دلایلی مانند اعتیاد ساقط نمیشود.
   برای راهنمایی بهتر با ما در ارتباط باشید.

 4. علیار گفت:

  خانمی که بعد از ازدواج مرتد شده است آیا مهریه به او تعلق می‌گیرد؟

  1. رضا عبدلمحمد گفت:

   خیر. ارتداد سبب از بین رفتن مهریه می شود.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مجموعه ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یک =