توقیف طلا برای مهریه

چگونه طلا را برای مهریه توقیف کنیم؟

فهرست مطالب

مهریه یکی از حقوق مالی زن است که قانون هم مرد را ملزم به پرداخت آن نموده است. مطالبه مهریه از روش های متفاوتی امکان پذیر است که یکی از آن ها توقیف اموال زوج می باشد. در این هنگام شاید بپرسید آیا توقیف طلا برای مهریه نیز امکان پذیر است؟ در حالت کلی باید گفت از آنجا که طلا هدیه ای ببه زوجه می باشد، توقیف طلا برای مهریه امکان پذیر نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل مهریه می توانید با گروه حقوقی دکتر رضا عبدالمحمد با شماره 09121574297 در ارتباط باشید.

 

آیا اموال زوج را می توان برای مهریه توقیف کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، می توان اموال زوج را برای مهریه توقیف نمود. اما چگونه؟ برای توقیف اموال مرد ابتدا باید از غیر مسثتنیات دین بودن آن مطمین شد. زیرا اگر مالی جزو مستثنیات دین باشد حتی در صورت توقیف این اموال، در صورت اعتراض زوج، اموال از توقیف خارج خواهند شد. برای توقیف اموال زوج لازم است که بعد از تقدیم دادخواست مطالبه و اجرای مهریه، استعلامات لازم را از اداره ثبت اسناد اخذ کرده و نسبت به توقیف اموال ایشان اقدام نمایید.

پس از توقیف اموال ابلاغیه ای برای زوج ارسال می شود که طی آن ظرف مدت 10 روز برای پرداخت مهریه فرصت دارد. اگر در این ده روز مهریه زن را نپردازد اموال توقیف شده به مزایده گذاشته می شوند. سپس مهریه زوجه از فروش اموال در مزایده پرداخته می شود.

بیشتر بخوانید : تهاتر مهریه چیست و آیا تهاتر مهریه امکان پذیر است؟

نحوه توقیف طلا برای مهریه

 

انواع مهریه بر اساس نحوه پرداخت

مهریه انواع مختلفی دارد که در مقاله انواع مهریه و نحوه پرداخت به طور کامل آن ها را توضیح داده ایم. در اینجا به اختصار هر یک از آن ها را شرح می دهیم.

انواع مهریه بر اساس شرایط استطاعت عبارت اند از:

 • مهریه عندالمطالبه: مهریه عندالمطالبه توسط زن قابل مطالبه است و مرد نیز در هر صورت باید آن را بپردازد و وضعیت مالی مرد ملاک پرداخت یا عدم پرداخت آن نمی باشد. در حالت کلی مطالبه و دریافت مهریه مختص زمان جدایی و طلاق نیست و هر زمان که زوجه بخواهد می تواند نسبت به دریافت مهریه خود اقدام نماید.
 • مهریه عندالاستطاعه: در این نوع از مهریه، زمانی زن می تواند مهریه خود را مطالبه و دریافت نماید که مرد توانایی مالی پرداخت آن را داشته باشد. مرد نیز در هر برهه که توانایی مالی پرداخت مهریه همسر خود را داشته باشد باید آن را بپردازد. زن برای دریافت این نوع از مهریه باید در دادگاه تمکن مالی کافی مرد در پرداخت مهریه را اثبات نماید و در صورت اثبات این امر، مهریه قابل دریافت خواهد بود.

 

انواع مهریه بر اساس تعیین مهر در نکاح عبارت اند از:

 • مهرالمسمی: مهرالمسمی، مهریه مشخص یا مالی معین است که در زمان جاری شدن خطبه عقد بنابر توافق طرفین تعیین شده و در سند ازدواج درج می گردد و مرد نیز ملزم به پرداخت آن می باشد. اگر زوج از پرداخت مهریه مهرالمسمی ممانعت ورزد، زوجه می تواند به صورت قانونی و از طریق ضمانت اجراهای قانونی مهریه خود را دریافت نماید.
 • مهر‌المثل: اگر به هنگام جاری شدن خطبه عقد مهریه ای تعیین نشده باشد، بعد از عقد مهرالمثل برای زن تعیین می شود. مهرالمثل بر اساس شأن و وضعیت خانوادگی، تحصیلات، زیبایی و … زن در نظر گرفته می شود. مهرالمثل نیز مانند مهرالمسمی از حقوق قانونی زن است که مرد موظف به پرداخت آن می باشد.
 • مهر‌المتعه:در صورت عدم تعیین مهریه هنگام جاری شدن خطبه و عقد و اقدام به طلاق از طرف شوهر پیش از وقوع نزدیکی میان زوجین، مهرالمتعه به زن تعلق می گیرد. بر خلاف مهرالمثل، تعیین مهرالمتعه منوط به وضعیت مالی مرد می باشد.
 • مهرالسنه: مهرالسنه همان مهریه دختران پیامبر است که میزان آن 500 درهم نقره می باشد. لازم به ذکر است که از مهرالسنه تنها در منابع فقی یاد شده و در قانون مدنی تعریف نشده است.

بیشتر بخوانید‌ : توقیف ملک وکالتی برای مهریه

اموال قابل توقیف برای مهریه

اموال قابل توقیف برای مهریه شامل موارد ذیل می باشند:

 1. کلیه اموال غیر منقول مانند زمین، آپارتمان و خانه
 2. اتومبیل
 3. حقوق پرسنلی کارمندان دولت
 4. سهام بورس و …
 5. حساب بانکی
 6. مطالبات زوج از شخص ثالث

 

شرایط توقیف طلا برای مهریه

بیشتر بخوانید‌ :حق ثبت مهریه چیست، قانون 1402

آیا طلای زن می تواند جزئی از مهریه باشد؟

در طول زندگی مشترک معمولا زوج به دلایل و مناسبت های مختلف طلا و جواهراتی را به زوجه هدیه می دهد. اما تکلیف این طلا و جواهرات به هنگام طلاق چیست؟ آیا جزئی از مهریه به حساب می آیند؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت که این هدیه دادن هبه است. هبه درواقع این است که شخصی مالی را بدون عوض به فردی دیگر ببخشد و در این صورت مالکیت این مال به شخصی که هدیه گرفته تعلق می گیرد. در قانون آمده است که مالکیت طلای هدیه داده شده به زن متعلق به زن می باشد و ایشان اجازه هرگونه دخل و تصرفی در آن هدیه دارد. در این حالت زوج نمی تواند این طلای هدیه داده شده را به عنوان مهریه در نظر بگیرد. درواقع توقیف طلا برای مهریه امکان پذیر نیست.

بیشتر بخوانید‌ : چگونه در دوران عقد مهریه را مطالبه کنیم؟

هبه و استرداد طلا!

همان طور که گفتیم طلاهایی که مرد به عنوان هدیه برای همسر خود خریداری می کند هبه می باشند که قابل پس گرفتن نخواهند بود. اما در این میان راهی برای رجوع از هبه که اصطلاحا استرداد طلا نامیده می شود، وجود دارد. در قانون مدنی منعی برای استرداد طلا وجود ندارد اما این استرداد در شرایطی امکان پذیر نیست که این شرایط عبارت اند از:

 1. اگر هبه معوض بوده و عوض هم داده شده باشد.
 2. در صورتی که عین موهوبه، از ملکیت متهب خارج شده یا متعلق حق غیر واقع شود، خواه قهرا، مثل این که متهب به واسطهفلس محجور شود خواه اختیارا، مانند این است که عین موهوبه را به رهن دهند.
 3. اگر در عین موهوبه تغییری رخ دهد.

بیشتر بخوانید‌ : چگونه به رای مهریه اعتراض کنیم؟ قوانین اعتراض به رای مهریه

چگونه طلا را برای مهریه توقیف کنیم؟

جهت توقیف طلا برای مهریه راهکارهایی وجود دارد. یکی از این راهکارها ارائه فاکتور طلاهای خریداری شده توسط مرد می باشد و در صورت عدم ارائه فاکتور طلا، این امکان وجود نخواهد داشت. برای اطلاع از دیگر راهکارهای لازم جهت توقیف طلا برای مهریه بهتر است با گروه حقوقی دکتر رضا عبدالمحمد مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید‌ : چه تعداد سکه مهر کنیم؟

نقش وکیل مهریه در توقیف طلا برای مهریه

به طور کلی برای هر پرونده ای مشورت با وکیل پایه یک دادگستری برای شما بسیار مفید خواهد بود زیرا راهکار هایی برای کاهش هزینه های شما و تسریع امور ارائه می دهند. در پرونده های مهریه و طلاق نیز به همین صورت بوده و زوج و زوجه می توانند جهت توقیف طلا برای مهریه اقدام نموده و از راهنمایی های وکیل مهریه مجرب بهره ببرند.

بیشتر بخوانید‌ : بخشش مهریه بدون بازگشت همراه با نمونه فرم

آنچه در چگونه طلا را برای مهریه توقیف کنیم خواندیم:

همان طور که می دانید مهریه حق قانونی زن است که مرد موظف به پرداخت آن می باشد. گاهی ممکن است زوجین اقدام به توقیف طلا برای مهریه نمایند. توقیف طلا برای مهریه و استرداد آن امکان پذیر نیست مگر در مواردی که در مقاله بالا آن ها را شرح دادیم. گروه حقوقی وکیل رضا عبدالمحمد آماده ارائه مشاوره در زمینه توقیف طلا برای مهریه می باشد.

دکتر رضا عبدالمحمد
دکتر رضا عبدالمحمد

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٣٥٦
عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری(IBA)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 10 =